Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
q1process_copy1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224676
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Aeryn Sun
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Shi zicem.......despre montura paralactica GOTO


Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 14 Sep 2006 13:41 Download mesaj
Titlul subiectului: Shi zicem.......despre montura paralactica GOTO
Raspunde cu citat (quote)

Am citit atent acest topic si am ajuns la concluzia ca, pentru astro photo importanta mare are montura pe care este instalat instrumentul optic.
Deci;
Am cautat pe net in linkurile postate pe acest topic, precum si in alte sit-uri si am gasit asa ceva :

HEQ5 Pro SkyScan SUPER HEAVY-DUTY EQUATORIAL MOUNT
&795.00



Mentionand ca vreau sa folosesc telescopul pt astro photo si greutatea monturii nu conteaza, la fel si cea a telescopului, ( tre' sa aiba functia Go To) pt o mai usoara orientare si desigur mentionand ca vreau sa folosesc un DSLR Canon EOS 300 D cu adaptoare, ce telescop Refractor imi sugerati, intre 1000 - 1500 Euro care sa se preteze la astro photo de calitate?

As prefera unul cu deschiderea cat mai mare si " Eyepiece Format = 1.25 Inches "

Montura la care m-am oprit este mai jos iar sugestiile pentru telescop tinand cont de cele relatate mai sus le astept de la voi.

multumesc anticipat.



HEQ5-MOUNT-&-TRIPOD_skyscan.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  18.22 kb
 Vizualizat:  de 8946 ori

HEQ5-MOUNT-&-TRIPOD_skyscan.jpg



_________________
CAVOK
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Sep 2006 13:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

TeleVue, Takahashi, William Optics si Astro Physics (una dintre firme)
Daca dai un google o sa vezi si preturi si calitate. Dupa mine ceva mai bun nu exista ca si refractoare. In foto apertura nu esta la fel de importanta ca si calitatea optica.
Si ca pont iti recomad sa iti iei o montura care accepta autoguider si sa iti cumperi si un autoguider, asta daca vrei sa faci treaba serioase.
Numai bine!
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 14 Sep 2006 14:07 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Shi zicem.......
Raspunde cu citat (quote)

aecrimla a scris:
Am citit atent acest topic shi a ajuns la concluzia ca, pentru astro photo inportanta mare are montura pe care este instalat instrumentul optic.
Deci;
Am cautat pe net in lincurile postate pe acest topic, precum shi in alte sit-uri shi am gasit asha ceva :

HEQ5 Pro SkyScan SUPER HEAVY-DUTY EQUATORIAL MOUNT
&795.00



Mentionand ca vreau sa folosesc telescopul pt astro photo shi greutatea monturii nu conteaza, la fel shi cea a telescopulii, ( tre' sa aiba functia Go To) pt o mai usoara orientare,shi desigur mentionand ca vreau sa folosesc un DSLR Canon EOS 300 D cu adaptoare, ce telescop Refractor i-mi sugeratzi, intre 1000 - 1500 Euro care sa se preteze la astro photo de calitate?

As prefera unul cu deschiderea cat mai mare shi " Eyepiece Format = 1.25 Inches "

Montura la care m-am oprit este mai jos iar sugestiile pentru telescop tinand cont de cele relatate mai sus le ashtept de la voi.

multumesc anticipat.


Am mutat Topic-ul aici, ca in primul punct vorbim de monturi.

Ca sa raman la punct, o montura HEQ5 Pro cu GOTO se poate folosi bine a face astro foto.

Acum tu zici ca vrei sa folosesti un Refractor pentru fotografii, ar fii mai bine a folosi un ED telescop.
Foarte bune rezultate la fotografie astronomica se obtin cu ED80mm care au o focala de 600mm. Lucrand cu o Canon 300D/350D sau care este, ies poze extraordinare de bune.
Avantajul este ca optica este relativ mica si usoara, asa ca montura nu are multe probleme a naviga acest telescop.
Cu 600mm ies poze bune la deepsky, planetare ar trebuii fie lucrat cu o Barlow.
ED-ul are o deschidere de 2" unde nu face nici oumbrire la format-ul pozei. Dar se poate observa cu 1,25" oculari, ca are adapter.
Daca vrei/poti sa platesti asa mult bani pentru Refractor, atunci poti sa iei si un TMB Apo cu 80/480 sau 80/600mm.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 14 Sep 2006 16:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

HEQ5 SkyScan Pro are port si pentru autoguider. Mai ramane sa iti achizitionezi autoguider-ul.

Daca tot vrei sa te apuci de astrofoto serios si ai si banii, atunci ia un refractor apocromat de minim 102mm, Vixen, Astrophysics, TMB, Takahashi.

Daca esti incepator in astronomie (dupa cum banuiesc) atunci mai bine mai stai vreo cativa ani inainte de a arunca banii pe niste instrumente si echipamente peste cunostintele si abilitatile tale. Incearca astrofoto cu ce ai sau ia ceva mai ieftin, precum un ED80 de la Synta si o montura HEQ5 SkyScan, plus niste adaptatoare pentru camera ta, plus o luneta de ghidaj ieftina (ceva in genul unui refractor de 70mm f=900mm, 80mm f=900mm acromat cu focala cat mai lunga, pe care il montezi peste sau in laterala refractorului principal; sunt niste placi speciale pentru montajul acesta). Asa iesi sub 1500 euro cu totul.
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Sep 2006 00:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

de acord cu ski.

Si eu sunt incepator in ale astro. Sunt ceva mai avansat insa la foto (am si dslr cu ob zic eu de calitate, trepied, etc.).

Vezi sa nu te pricopsesti cu un maldar de fiare, cu care sa obtii mult mai putin decit iti inchipui.

Si atro, ca si foto, ca si o mie de alte pasiuni cere foarte mult timp. Problema nu e neaprat de bani (desi poate pentru unii ar fi - inclusiv pentru mine, dar incerc sa fiu obiectiv)- cat de faptul ca daca ai asteptari mari care nu sunt confirmate de realitate, hobby o sa dispara.. si ar fi pacat.

Ca pe forumul asta nu stiu daca sunt 10 astronomi amatori, iar in Romania nu cred ca sunt 200 cu totul.

Daca ai totusi ceva experienta in foto, nu te lasa amagit- eu sunt Stan Patitu" stii.... Astro foto e .... cam altceva fata de foto- sa zicem terestra.

Daca poti sa montezi tot in curte, cred ca e ok sa te gandesti la monturi de 20-30 kg si la tuburi mari. Dar daca stai la bloc sau ai... reticente la carat... atunci uita-te si la cat cantaresc monturile+trepiedele alea. Cele bune pt. foto sunt si mai grele.

Un goto ecuatorial care sa mearga bine la foto, cu un reflector decent (ex un mak) e greu si scump.

Daca vrei refractor pt. foto, apoi ceva ca lumea faci numai cu un apo refractor- asta-i scump, dar are avantajul ca e (relativ) usor.

BTW- nu-ti bate capul cu Vixen Skypod -e super sensibil si scump. Am vazu fratele lui mai mare -Sfinx- referinte si review-uri bune, dar e peste 2000 USD (din cate imi amintesc)

Sfaturile pe care eu le-am gasit pe net sunt unanime (fara exceptie): astro-foto - mai la urma.

Dar nimeni nu te opreste sa incerci afocal, luna, planete- sau sa te distrzi in orice imaginabil fel.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Monturi/Trepiede

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact