Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
15.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii ciudate


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii pe timp de zi

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Michel Ardan
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Apr 2013
Mesaje: 211

Motto: Sunt răspunzător pentru ceea ce scriu și nu pentru ceea ce înțelegi tu.

Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 15 Mai 2013 02:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 15 Mai 2013 11:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luna August , anul 1984 , statiunea Olimp-Neptun , Imediat dupa apus.

Eram pe faleza aia inalta , cu ochii la o gagica scandinava care asculta in casti , dintr-un Walkman care avea o grosime impresionanta . De fapt asta ma interesa , aparatul si nu fata .

Dar fiindca eram cu fatza catre continent , am observat trecand pe deasupra , mai inspre nord , o minge portocalie foarte stralucitoare , pe directia Vest-->Est si care a strabatut tot cerul vizibil de acolo in maxim trei secunde .

Obiectul parea a avea o altitudine foarte mare , a avut o traiectorie in zig-zag , practic descriind pe cer

patru segmente perfect drepte , primul de la vest la est de la orizontul vestic pana in largul marii , al

doi-lea mai scurt spre nord-est , al trei-lea ceva mai lung, spre sud-est si ultimul segment din

traiectorie revenind pe directia vest-est pana a disparut la orizontul marii .

Traiectoria a fost foarte usor de urmarit deoarece obiectul a lasat in urma o dara fluorescenta , tot portocalie , a carei lungime parea a se mentine constanta in urma lui.

Si eu si cei cativa de langa mine , am dat din umeri neputinciosi .

Nu am inteles nimic.

M-am gandit ca ar putea fi manifestarea unui meteorit care se dezintegreaza , dar mai vazusem bolizi pe cer si nu semanau deloc .

Dara luminescenta era curata , fara fumul si valatucii specifici unei 'prajeli' stratosferice.

In schimb am inteles ce aparat folosea tipa aia nordica . Era un minicasetofon pentru benzi inregistrate digital si cu mecanism ca la minicamerele de luat vederi , pe banda de 8 mm.

Cu alte cuvinte , daca e ceva identificabil , iti dai seama destul de repede , mai ales daca e facut de mana omului.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Michel Ardan
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Apr 2013
Mesaje: 211

Motto: Sunt răspunzător pentru ceea ce scriu și nu pentru ceea ce înțelegi tu.

Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 15 Mai 2013 11:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Mai 2013 12:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am si eu o observatie de care imi aduc aminte acum si careia nu i-am gasit nici o explicatie rationala pana acum (excluzand desigur baloanele colorate).
Eram tot in 1984, prin luna mai, si imi facusem un obicei (invatand pana tarziu in noapte pentru admiterea la facultate) sa ies afara dupa 12 noaptea, impreuna cu 2 prieteni, ca sa ne aerisim creierii incinsi. Pe vremea aia toata lumea dormea, fiindca mergea la munca a doua zi, iar strazile erau pustii asa ca orasul era al nostru. Locuiam pe atunci intr-un orasel industrial aflat in mijlocul unei paduri de stejar.
In seara aceea gasisem o minge sparta si ca sa ne facem de lucru, dupa ce am jucat un pic o miutza pe strada, am inceput sa ne batem cu mingea, folosind-o pe post de proiectil.
Mingea era la mine si tocmai ma pregateam sa o arunc in capul unuia din amici, cu fata fiind indreptat catre liziera padurii, care se vedea perfect la circa 200 m cand padurea a inceput sa lumineze.
Lumina era atat de puternica incat frunzele se vedeau verzi prin transparenta, lumina fiind clar pozitionata in interiorul padurii si era luminata intreaga liziera a padurii vizibila in acea directie. Daca ar fi sa va descriu curba de lumina, a crescut liniar in circa o secunda, a ramas perfect stationara 2...3 secunde si apoi a scazut la loc in 1...1,5 secunde. Fara flash-uri, fara intermitente, fara sunete asociate, totul absolut tacut.
Cerul era perfect senin (pentru cei care vor gasi repede explicatia unor fulgere indepartate) si oricum nu era nici cea mai mica asemanare intre lumina unui fulger si ce am vazut eu atunci.
Singura idee care mi-a venit atunci in cap, vazand evolutia luminii si puterea ei, a fost ca am vazut o explozie atomica undeva catre NE (era pe atunci teama ca un razboi nuclear ar putea incepe oricand) si am asteptat sunetul exploziei cu inima impietrita - sunet care nu a mai venit niciodata.
Desigur, explicatia cu baloanele ar fi acoperitoare in anumite circumstante, dar nu am luat-o in calcul pana acum.
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 15 Mai 2013 12:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Michel Ardan a scris:
Deodată apare un avion de vânătoare...
Legat de avioanele de vînătoare, am pățit ceva similar. Într-o noapte, pe la orele 22-23, un MIG 21 a trecut pe deasupra mea, la o altitudine foarte coborîtă, la aproximativ 100-150m. Avea o traiectorie șerpuită-aleatoare, ca la vînătoare. În plus, avea aprins un reflector foarte puternic, cu care mătura pămîntul.
Știam perfect ce obiect este și ce se întîmplă, dar cu toate acestea, evenimentul la care am asistat a fost deosebit de impresionant și spectaculos. Dacă nu aș fi știut ce obiect zboară pe cer, asistînd la un eveniment deoasebit de spectaculos, aș fi putut să-mi imaginez absolut orice. Iar mintea mea, în căutarea unei explicații s-ar fi putut agăța de absolut orice scenariu.
Probabil, atunci cînd nu putem identifica un obiect zburător este bine să nu forțăm nota în încercarea de a găsi o explicație. Pur și simplu această situație este similară cu o problemă care nu poate fi rezolvată deoarece enunțul său este incomplet.

_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Mai 2013 12:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

D-le Ardan, ideea cu baloanele multe este copilareasca. Acea sfera mare rosie foarte luminoasa a stationat cateva minute in stanga avionului cum am mai spus dupa care a tasnit in fata cu o viteza incredibila disparand la orizont. Nu se poate aduce vorba de un nor de baloane in nici un caz! Razz
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Mai 2013 12:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

jimao22 a scris:
(..) fiind indreptat catre liziera padurii, care se vedea perfect la circa 200 m cand padurea a inceput sa lumineze.
Lumina era atat de puternica incat frunzele se vedeau verzi prin transparenta, lumina fiind clar pozitionata in interiorul padurii si era luminata intreaga liziera a padurii vizibila in acea directie. Daca ar fi sa va descriu curba de lumina, a crescut liniar in circa o secunda, a ramas perfect stationara 2...3 secunde si apoi a scazut la loc in 1...1,5 secunde. Fara flash-uri, fara intermitente, fara sunete asociate, totul absolut tacut.
Cerul era perfect senin (pentru cei care vor gasi repede explicatia unor fulgere indepartate) si oricum nu era nici cea mai mica asemanare intre lumina unui fulger si ce am vazut eu atunci.
Un fenomen asemanator am observat si eu dar era in timpul unei furtuni foarte puternice cu descarcari electrice. Fenomenul a durat cam 3 secunde si s-a produs imediat dupa un fulger puternic in locul in care acesta atinsese pamantul.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 15 Mai 2013 13:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Michel Ardan a scris:
Faptul că se observa o dâră de condens colorată ( datorită luminii apusului ) sugerează că avem de-a face cu un aparat de zbor asemănător avioanelor.


Nu era nici un rahat de dara de condens. Aia o deosebeste tot prostul.

Grosimea darei portocalii nu a fost nici o clipa mai groasa decat diametrul corpului ce a creat-o.

In plus a disparut foarte repede , urmand obiectul cu aceeasi viteza , pe aceeasi traiectorie franta, de parca ar fi fost coada unui zmeu.

Lungimea darei parea mereu aceeasi , de aproximativ 80-100 grade intindere.

Dar cred ca nu ai bagat la cap ceva , de aceea am sa scriu altfel:

Totul a durat maxim 3 secunde .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Mai 2013 15:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Michele Ardan, mare pacat ca nu ai lipit-o si pe Zana Zanelor in ''desenul'' ala. Ai fi castigat mult la capitolul artistic, si la veridicitate. Si in plus poate ca Zana ar fi fost impresionata si ar fi venit sa-ti spuna niste povesti despre altitudini de zbor, culoare aeriene, si multe altele.

Dar pentru ca iti plac asa mult balonasele, iti spun eu o poveste.

Era la o scoala din Dakota de Nord. In prima zi de scoala. Si invatatoarea ii intreaba pe copii cum ii cheama.

Se ridica primul si spune: Pe mine ma cheama Ochi de soim.

Al doilea spune: Pe mine ma cheama Pana de vultur.

Al treilea spune: Pe mine ma cheama Pana de cauciuc.

_________________
Dragos N
Sus
Michel Ardan
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Apr 2013
Mesaje: 211

Motto: Sunt răspunzător pentru ceea ce scriu și nu pentru ceea ce înțelegi tu.

Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 15 Mai 2013 17:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Mai 2013 20:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Argumente s-au mai dat, dar nu le-ai inteles. Sau poate ca trebuia sa incepem cu notiuni de fizica elementara, ca sa intelegi ca datorita scaderii presiunii atmosferice odata cu inaltimea, si dilatarii volumetrice a gazelor in raport cu presiunea, balonasele alea care le vezi prin parc, daca le dai drumul sa zboare, plesnesc la cateva sute de metri de sol, deci nici o sansa sa ajunga in calea unui avion de linie care zboara la 10-12km.

Sau sa facem un intreg expozeu despre dimensiunile satelitilor, sa dam linkuri in care apare magnitudinea lor aparenta, despre ce inseamna magnitudinea, etc, etc.

Despre mistouri, ce sa spun. Nu a fost intentia mea, si bancul pus mai sus nu se refera la tine. Daca insa te-ai simtit cumva jignit, scuza-ma, dar nu am avut intentia asta. Insa mistouri, da, cand cineva da explicatii penibile, se mai intampla si asta. S-a intamplat si pe topicul asta de mai multe ori, dar nu te-ai prins tu. Asa ca intentia de a nu mai scrie orice idee care iti trece prin minte, decat dupa ce ai cantarit-o bine, nu e rea.

_________________
Dragos N
Sus
Michel Ardan
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Apr 2013
Mesaje: 211

Motto: Sunt răspunzător pentru ceea ce scriu și nu pentru ceea ce înțelegi tu.

Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 15 Mai 2013 23:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Mai 2013 23:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai exista tot felul de fenomene electrice care nu trebuie ignorate.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 16 Mai 2013 10:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca vei citi cateva carti despre avioane si pilotajul lor, si daca vei sta de vorba cu niste aviatori, o sa intelegi de unde stiu ca avionul ala nu zbura la 1 sau 2km altitudine.
_________________
Dragos N
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Mai 2013 11:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Daca vei citi cateva carti despre avioane si pilotajul lor, si daca vei sta de vorba cu niste aviatori, o sa intelegi de unde stiu ca avionul ala nu zbura la 1 sau 2km altitudine.
Aveti dreptate. Avionul era pe la mijlocul croazierei si zbura la o altitudine foarte mare deasupra Tibetului. Deci era undeva la cel putin 10.000 de metri altitudine. Normal ca baloanele nu se tin dupa avioane ce zboara cu 500-700km/h dupa care accelereaza brusc la de n ori viteza aceasta! Este total improbabil! Laughing
Singura explicatie putin mai probabila ar fi cred si eu vreun fenomen de natura electrica. Oricum obiectul a fost descrisa de pilot ca o sfera sau mingie rosie stralucitoare foarte mare. Stiu ca exista fulgere globulare dar acestea se misca foarte incet... Alt fenomen observat in preajma unor avioane din cate stiu a fost o aura stralucitoare datorata frecarii cu diferite particule in suspensie din aer cum ar fi praful vulcanic. Nu stiu cum era vremea dar avionul foarte probabil ca zbura deasupra eventualilor nori.


Ultima modificare efectuata de catre pcris la 16 Mai 2013 13:00, modificat de 1 data in total
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii pe timp de zi Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatoare

Download topic
Pagina 10 din 12
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact