Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ngc891cawklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224009
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii ciudate


Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii pe timp de zi

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Mar 2011 13:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Am si eu o intrebare. Sambata in timp ce aveam putina treaba in bucatarie m-am gandit sa pun telescopul pe balcon pentru a arunca un ochi si la soare(folosesc un filtru Baader). La un moment dat am observat ceva straniu care a traversat discul solar de la stanga la dreapta(in realitate invers). Era un disc, care a traversat discul solar cam in 3-4-5sec. Am folosit un ocuar S.Plossl 32mm. Initial am avut dendinta sa cred ca e mercur dar a trecut prea repede. Ca sa va dati seama de proportii faceti un cerc de 10cm si altul de ~0,3cm. Adica parea destul de mare pentru un satelit. Are cineva ide depre ce ar putea fi vorba? Scuze de offtopic dar am zis sa nu deschid alt topic doar pentru atat Very Happy

Cer senin

Mihai

Observatia raportata mai sus nu are nicio legatura cu topicul "Soarele azi" si in consecinta va fi mutata la sectiunea Diverse.

mod z.



Tranzit soare.jpg
 Descriere:
Imaginea este facuta in Photoshop, nu este fotografie.
 Marime fisier:  112.86 kb
 Vizualizat:  de 13431 ori

Tranzit soare.jpg



_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Mar 2011 13:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca era un satelit (sau orice alt obiect "misterios" de pe o orbita in jurul Pamantului) ar fi traversat discul soarelui mult mai repede. In plus, satelitii sunt foarte, foarte mici ca dimensiune unghiulara si nu cred ca ai fi remarcat trecerea (exceptie notabila fiind ISS, dar nu cred ca e cazul - nu ar fi avut aspect de disc).

Planetele (Venus sau Mercur) sunt excluse, tranzitul lor este calculat cu precizie si ar fi fost un fenomen prea important sa fie omis de comunitatea astronomilor (si sa-l fi surprins tu din intamplare Smile).


Asa ca singura posiblitate ar fi un obiect in atmosfera - avion, pasare, ceva purtat de vant. Faptul ca a parut rotund poate fi datorat focalizarii "la infinit" a telescopului (doar te uitai la Soare), "intrusul" fiind defocalizat Smile

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)


Ultima modificare efectuata de catre Laurentiu la 28 Mar 2011 19:09, modificat de 1 data in total
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Mar 2011 13:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Era destul de bine conturat doar ca din nefricire am fost atat de surprins incat nu am reusit sa ma uit la detalii, doar ca era un disc inchis la culoare nu ceva care-si pierde din intensitate la margini.
Satelit m-am gandit si eu ca nu are cum sa fie pentru ce vazusem eu era mult prea mare. Probabil ca nu o sa aflu ce a fost. O planeta ma gandesc ca ar trece mult mai lent, nu in cateva secunde.
Oricum multumesc de raspuns Very Happy

Cer senin si non radioactiv

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Andrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Sep 2007
Mesaje: 205



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Mar 2011 17:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate era un simplu balon, sau balon meteo sau punga/sac de plastic purtat de vant. Dirijabile gen Hindenburg nu avem noi. Cool
Am vazut odata, intr-o zi cu vant mai pronuntat , o umbrela de terasa (diametrul de ~1,5-2m), purtata de vant la o inaltime mai mare decat a unui bloc turn de unde banuiesc ca si-a luat "zborul", si am urmarit-o ~200 metri pe masura ce era purtata de vant, pana a disparut printre blocuri. Nu stiu cum a revenit pe pamant, dar sper ca a aterizat tot deschisa, nu sub forma de sulita Twisted Evil
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Mar 2011 22:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu m-am gandit la nui Balon Meteorologic. E posibil, desi parea o stuctura dura in sensul ca pe toata perioada traversarii cercului solar nu si-a schimbat forma sau sa se onduiasca in vre-un fel.
CUm am mai spus nu voi afla mai ales ca nu am vre-o inregistrare video sau foto cu obiectul impricinuit. Oricum mersi de raspuns.

Cer senin

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Mar 2011 12:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mike, nu cred ca ar trebui sa te astepti sa vezi detalii ale unui obiect care a trecut in cateva secunde prin campul ocularului, cu atat mai mult cu cat de fapt tu ai vazut doar... umbra obiectului cu pricina asa cum a fost ea proiectata de Soare (deci nu stiu ce fel de texturi si structuri te puteai astepta sa distingi).

Mai exista o posibilitate: ceea ce ai vazut este de fapt in ochiul tau - asa numitele tulburari de corp vitros sau, pe englezeste, "floaters" - am si eu problema asta, din pacate, dar nu asa e grava (dar mai multe poate spune doar un medic oftalmolog dupa un consult amanuntit !). Pe scurt, e vorba de reziduuri care plutesc in interiorul ochiului, in fata retinei, fiind vizibile mai ales in conditii de lumina puternica (ceea ce este exact cazul tau, doar faceai observatii solare). Dar daca ai vazut "obiectul" doar o data, e putin probabil sa fie asta explicatia.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
RobertG
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2009
Mesaje: 737



Localitate: Cugir

MesajTrimis: 30 Mar 2011 15:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citind topicul asta, mi-am amintit ca vara trecuta urmaream observatiile solare ale cuiva online. Se facea o demonstratie cu Mallincam, observatii la soare. Tot asa, la un moment dat, peste discul solar a trecut un obiect perfect sferic de aproximativ aceleasi dimensiuni ca cea desenata de Mike23, a trecut cam in 3 sec, peste discul soarelui. Intamplator, eu ma uitam atent la imaginea soarelui si pot sa spun 100% sigur ca era perfect sferic, si bine conturat. Toti cei care asistem la observatie am izbucnit intr-un "WOW". Culmea, cel cu instrumentul a ratat momentul, si ne-a rugat sa il descriem Very Happy . Pacat ca o asemenea faza nu s-a inregistrat, era ceva...
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 30 Mar 2011 20:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Era un satelit. Sunt sateliti care tranziteaza discul soarelui si in 6-7 secunde.
_________________
Marian Lucian ACHIM
SRCSTV - www.srcstv.ro
SARM - www.sarm.ro
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Mar 2011 21:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca e sa luam de bune estimarile de diametru unghiular ale lui Mike, atunci e cam mare satelitul acela Laughing

Uitati-va in imaginile cu tranzite ale ISS (ex. http://legault.perso.sfr.fr/iss_atlantis_transit_2010.html ) si apoi amintiti-va ca ISS e mult mai mare decat orice alt satelit artificial (cu exceptia navei mama din Independence Day Razz ).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)


Ultima modificare efectuata de catre Laurentiu la 30 Mar 2011 22:33, modificat de 1 data in total
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mar 2011 22:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma bucur ca nu sunt singurul care a observat un astfel de eveniment. Asta inseamna ca nu mi-am pierdut mintile si nu am am nici vedenii Very Happy . Cand ma refeream la detalii sau textura ma refeream la faptul ca era ceva bine conturat. Poate se gaseste totusi cineva care a reusit sa capteze video sau foto un astfel de eveniment.
.........Poate totusi nu apartine lui E.T. Wink

Cer senin

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 31 Mar 2011 08:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate aprecierea nu este foarte buna. Ala seamana cu un tranzit al lui Venus
_________________
Marian Lucian ACHIM
SRCSTV - www.srcstv.ro
SARM - www.sarm.ro
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mar 2011 10:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa repede trece planeta prin dreptul discului solar? Credeam ca trece mai lent.
_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Mar 2011 10:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Evident, si asta este o posibilitate. Dar alte informatii nu avem asa ca luam de bun ceea ce ni s-a livrat Very Happy
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 31 Mar 2011 11:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu am facut o afirmatie, ci am spus ca la dimensiunea unghiulara a obiectului desenat de Mike peste acel disc, nu poate fi asemanat decat cu Venus (Mercur este prea mic) iar sateliti asa mari nici vorba. Atunci nu ramane decat sa fie un balon
_________________
Marian Lucian ACHIM
SRCSTV - www.srcstv.ro
SARM - www.sarm.ro
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mar 2011 13:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sau o musca.

Cand faceam poze cu ccd-ul am surprins odata un punct negru care a traversat Saturn, dar foarte lent, din expuneri reiesea ceva de genul o ora tranzit peste disc.

Era praf de pe lentila lunetei, care nu era tocmai bine pusa in pol.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii pe timp de zi Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 12
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact