Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Picture_254.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225203
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii ciudate


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii pe timp de zi

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Mai 2013 16:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
"Ecuatia" lui Drake nu are nici o valoare statistica, ci, cel mult, filosofica.


In acelasi registru, o idee fascinanta prin simplitate: Moore’s Law and the Origin of Life.

Pe scurt: extrapoland inapoi in timp ritmul de crestere in complexitate a formelor de viata, se ajunge la 9.7 miliarde de ani de evolutie. Pamantul nu are decat vreo 4. Pe langa implicatia imediata, mult mai interesant e ca in cazul asta nu suntem neaparat prostul clasei intr-un univers de 14 miliarde de ani.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10666



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Mai 2013 17:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Legea lui Moore se refera la obiecte "man made", viata nu prea e "man mane", mai curang "God made". In plus faptul ca acea curba se duce dincolo de 4 mld ani nu e neaparat ceva extraordinar, e foarte posibil ca viata sa fi venit pe pamant deja evoluata si aici doar s-a dezvoltat in directia pe care o vedem. Defapt pamantul insusi nu a aparut din neant ci tot din elemente ale universului asta, odata cu acele elemente a venit si partea din stanga a graficului.
Insa legat de topicul asta, prima parte a graficului are relevanta in sensul ca posibil acea evolutie initiala si-a gasit diverse alte continuari prin universul asta si ne viziteaza din cand incand sub forma de luminite colorate.
Oare dece toate fenomenele OZN sunt sub forma de luminite pe cer? De exemplu n-am auzit pe nimeni raportand fenomene OZN de inserat bani pe card sau de pus un ferrari in parcare in locul daciei 1310.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6461



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 13 Mai 2013 18:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incerc sa o iau altfel.

Hai sa cautam o explicatie pentru lumina puternica stralucitoare , de culoare rosie, vazuta de Laurentiu. O varianta posibila, nu neaparat probabila, este, culmea, extraterestra. Adica un meteor mare, cu traiectorie tangenta la atmosfera inalta a Pamantului. Dar depinde de mai multi factori. Ce distanta unghiulara a parcurs? A mentinut intensitatea luminoasa relativ constanta, cu schimbari predictibile datorita unghiului fata de observator, sau a avut oscilatii neliniare vizibile ? A lasat in urma o dara de fum sau nu?

Dar nu e, cum spuneam, decat posibila, nu probabila.

Un satelit de 100 kg, la 500km pe orbita, nu cred ca poti sa-l vezi decat daca ai ochi de bufnita, sau de cine stie ce vietate nocturna. Chiar si asa am mari dubii. In nici un caz nu poti sa-i atribui o luminozitate comparabila cu ISS, asa cum se deduce din descrierea lui Laurentiu. Si nici nu poate fi vorba de o reflexie favorabila, de gen Iridium Flares, acelea durand cateva secunde, nu un minut. Ca sa nu mai vorbesc de culoarea rosie. Eu unul nu am vazut nici-un satelit de culoare rosie. Si din multe motive, tehnice, nu cred ca poti sa vezi asa ceva. dar nu am timp sa stau sa le expun sau sa le analizez.

Si ca venii vorba, o analiza nu e la modul dat cu banul, poate s-o potrivii. Asta merge pe un site de astrologie.

Si inca ceva ce trebuie spus. Probabil ca unii confunda brevetul de pilot, mai ales militar, dar si de linie, cu carnetul de conducere luat pe spaga. Si mai confunda pregatirea unui pilot militar cu cea a unui absolvent mediocru de facultate. Nici o asemanare nu exista. Probabil ca daca ar fi atat de stricte criteriile, si pe atat de multe paliere, de la psihologic, la intelectual si atletic, in Romania am avea mai putini licentiati decat parlamentari. Si exista si alte descrieri, cu alt tip de obiecte, si mai detaliate..

Dar gata, am scris si asa prea mult.

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10666



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Mai 2013 18:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate nu avem toate informatiile posibile, stim de traficul aerian, de ISS, de anumiti sateliti dar nu stim despre orice ar putea zbura si e facut de mana omului. ISS, avioanele pe ruta nu brazdeaza cerul asa de repede, le ia cam 10-20 min de la un orizont la altul. Insa mai pot fi si alte obiecte. In plus sera/dimineata, la anumite ore cerul/lumina are o culoare rosiatica si banui ca si obiectele scaldate in lumina aceea a soarelui tot rosii se vad. Cateodata stau in balcon, privesc cerul si apuc sa vad o groaza de minuni (obiecte zburatoare identificate): pungi, baloane (de jucarie), pasari, elicoptere, avioane, iss, radiomodele.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Mai 2013 19:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trebuie sa aduc cateva clarificari.

In primul rand stralucirea obiectului zburator neidentificat (pentru ca ramane, pentru mine, neidentificat Smile): nu degeaba am spus ca primul meu gand a fost la ISS - luminozitatea a fost comparabila cu cea a statiei spatiale.

Ce nu se aseamana:

1. culoarea: rosu-portocaliu
2. faptul ca ISS... nu a trecut pe acolo... atunci.

Nu a fost un satelit (luminozitate mult prea mare, culoare, verificare pe heavens above) nici meteor (viteza a fost mult mai mica, nu a lasat dara ca unul care arde in atmosfera joasa etc.).

Nu a fost avion sau elicoper (nu avea lumini de pozitie, nu a facut zgomot, nu a lasat dara de condens, viteza de deplasare "nu se potriveste"). In plus, am vazut mult prea multe astfel de aparate de zbor (numai astrofotografii stiu ce pacoste sunt avioanele Smile)

Nu a fost balon (la fel, viteza: mult prea mare).

In plus, nu am fost singura persoana care a vazut acest fenomen: am fost 4 oameni.

Revenind la analiza fenomenului, din pacate nu pot estima cu precizie prea mare luminozitatea acestuia (pot spune doar ca a fost comparabila cu cea a ISS) si nici viteza unghiulara a obiectului (va trebui sa revin la locul observatiei, poate chiar saptamana asta pentru a lua cateva repere) si nicidecum altitudinea.

Repet, nu am facut presupunerea ca ar fi de origine "extraterestra" dar, asa cum bine a remarcat Dragos, ma feresc sa exclud "de plano" aceasta varianta (sau orice alta explicatie care s0ar putea dovedi corecta, pana la urma urmei).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6461



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 13 Mai 2013 19:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce stiu, viteza obisnuita in familia ''lumini rosii'' e in zona 5500km/h. Masurata pe radare, inca din anii '50.
_________________
Dragos N
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9496

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Mai 2013 19:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lampion chinezesc meșteșugit făcut, luat de un vânt constant?
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Mai 2013 20:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu prea cred. Ce am vazut acum avea viteza mult prea mare pentru un lampion amarat.

Pentru ca te cunosc, mai ai dreptul la 2 incercari Smile

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5553

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Mai 2013 20:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oare nu ar fi mai corect si mai cinstit pentru noi ca oameni sa spunem cateodata: nu stiu/nu pot sa dau o explicatie rationala acestui fenomen ...? Este o intrebare retorica fireste.
Dupa mine, incrancenarea de a gasi o explicatie rationala oricarui fenomen cu trasaturi necunoscute poate sa ajunga la acelasi nivel de penibil la care ajung si cei care vad numai ozn-uri si extraterestri in tot ce misca si zboara.
In privinta incrancenarii de care aminteam, avem din pacate un exemplu foarte trist in literatura noastra ozn-istica, nu am sa dau nume pentru ca sa nu se supere lumea ... sper sa ramana un caz izolat.
Important dupa mine e sa nu punem niciodata orgoliul cunoasterii inaintea cunoasterii insasi si nu in ultimul rand sa fim mereu constienti ca avem niste limite.

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Michel Ardan
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Apr 2013
Mesaje: 211

Motto: Sunt răspunzător pentru ceea ce scriu și nu pentru ceea ce înțelegi tu.

Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 14 Mai 2013 08:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Mai 2013 19:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Satelitul nord-coreean cu pricina evolueaza la o altitudine oarecum similara cu cea a ISS.

Dar este mititel - are, pare-se, vreo 100 kg (asa sustin nord-coreenii - prin urmare este foarte posibil sa fie chiar mai mic, Kim e foarte laudaros, cum bine se cunoaste Rolling Eyes ).

Asadar, cum ar putea fi comparabil in stralucire cu ISS ?

Deci varianta asta de explicatie, in opinia mea, iese din calcul.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4815

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 14 Mai 2013 20:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O fi el mic, dar sigur e vopsit in rosu ...
Daca se vede secera si ciocanul, e clar.
Daca scrie Coca-Cola ... avem o problema. Laughing
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10666



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Mai 2013 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca era rosu sigur era led-ul de la cdplayer, am inteles ca emite cantece patriotice: http://www.youtube.com/watch?v=fjwBqnW3w3A
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6461



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 14 Mai 2013 23:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ Michele Ardan.

1. OZN = obiect zburator neindentificat. OZN nu inseamna nava extraterestra. Ca din lipsa de cultura sau din dorinta de senzational, unii fac aceasta asociere in mod automat, e treaba lor. Asa ca daca Laurentiu spune ca ce a vazut el este un OZN, nu greseste cu nimic. Este un obiect, sau fenomen, pe care cu toata experienta lui, nu il poate asemana cu nimic. Si sunt sigur ca el a vazut destui sateliti.

2. O explicatie nu este validata in functie de cat de mult sau de putin se inscrie in obisnuit, ci doar de argumentele care vin in favoarea ei. Si multe teorii stiintifice de baza azi, au fost considerate fanteziste de catre unii la inceput, dar au venit argumentele, si lucrurile s-au schimbat. Daca tu spui ca un balon poate sa zboare cateva minute in paralel cu un avion de linie, nu mai spun de restul evolutiei, atunci eu iti spun ca de fapt era Zana Zanelor deghizata in luminita, ca la nivelul asta e explicatia ta.

Cat priveste satelitul nord-corean, se pare ca ori nu citesti, ori nu intelegi ce scriu alti membri aici.

@ Zoth.

Perfect de acord cu tine. Cu o exceptie. Cand spui ca avem un membru care e incrancenat, dar nu dai nume, in loc sa superi pe unul, poti supara pe mai multi care ar putea sa se simta vizati. Iar incrancenarea in sustinerea unei idei, atat timp cat ea este exprimata civilizat, nu cred ca e un defect. Eu cred ca e chiar o calitate. Se poate ca ideea sa fie gresita, si dupa un timp persoana in cauza sa-si schimbe opinia, cum se intampla foarte des in viata, sau se poate sa fie corecta, si ceilalti, in timp sa constate validitatea ei.

_________________
Dragos N
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Mai 2013 00:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O astfel de lumina rosie am vazut si eu in noaptea de anul nou 2011-2012 in momentul cand zburau artificiile in toate directiile, dar sa nu spuneti ca era o artifica, ca nici nu se pune problema. Primul gand a fost ISS doar ca era putin mai mare(asami s-aparut mie), si era de culoare portocaliu-rosiatica, sidestul de intensa noanta. Viteza era prea mare pt un avion de cursa obisnuit, parea ca se misca asemanator de rapid ca si ISS, dar lumina reflectata de statia spatiala nu e rosie.
Directia era vest -> est.
O lumina similara a fost observata de vecinii mei acu cateva luni...si filmata cu un tlefon mobil, doar ca directia era de la sud la nord fata de ce observasem eu.
In filmulet de exemplu pare defocalizata sfera luminoasa dar este evidenta cat de stralucitoare a fost daca a putut impresiona senzorul unui iPhone.
O sa caut filmuletul si am sa-l postez.
Inca ceva.....vecinii mei sunt pe putin zis sceptici in privinta unor evenimente, fenomene altfel decat am invataat la scoala. Stiind de pasiunea mea pt. Astronomie au venit a-doua zi la mine sa-mi povesteasca si sa-mi ararte filmuletul.
Lumina a parcurs cerul (din momentul in care l-au observat), aproximativ 5min. Apoi nu a mai putut fi observat din cauza blocurilor.

Intr-adevar de chestia cu OZN = Extraterestri , m-am lovit si eu. Adica in momentul cand pronunt cele 3 litere se declanseaza avalansa de mistouri, bascalie.....nu am inteles de ce, nici pana acum.

O zi frumoasa

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii pe timp de zi Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatoare

Download topic
Pagina 9 din 12
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact