Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Simeiz22_3klein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224475
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce e cu optica mea?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 27 Apr 2013 21:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu mai ai nevoie de test pe stea. Cel pe stea artificiala e mai bun, ca nu mai ai de a face cu turbulenta atmosferica. Cel mult cu ceva surse de caldura pe drumul optic.

E clar ca e astigmatism, dar de unde, nu poti sa afli decat prin eliminare. O sa mai verific ceva si revin mai tarziu, sper cu ceva precizari.

Oricum, ceva tot ai realizat pana acum. O colimare mult mai buna, care se vede clar din plasarea stelei mult mai aproape de centrul triunghiului.

Interesanta solutia ta pentru stea artificiala. Poate poti sa pui ceva poze. Ce sursa de lumina ai folosit.

_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 27 Apr 2013 21:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am facut verificarea de care spuneam.

http://www.cieletespace.fr/files/InstrumentTest/C9s_XLT_Goto.pdf

Dupa cum poti vedea in una din poze, acest astigmatism, mai putin pronuntat decat la tine, dar tot in triunghi apare si la acest telescop mai scump. Mai prost e faptul ca cel putin in perioada scrierii articolului, defectul se mai intalnise, si in proportie mai mare. Cei de la Ciel et Espace au desfacut corectorul, si l-au rotit incet-incet, pana au obtinut o imagine acceptabila. Eu as fi desfacut oglinda primara, pentru ca pe de o parte, pot sa o rotesc fara sa imi fie frica ca as putea sa o sparg asa usor, fiind groasa, si in acelasi timp, desuruband inelul de fixare al ei pe tubul din centrul oglinzii, verific si daca strangerea excesiva a acestuia nu este sursa astigmatismului.

_________________
Dragos N
Sus
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 129



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 27 Apr 2013 22:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de precizari.
Se pare ca voi primi ajutorul colegilor din Cluj pentru imbunatatirea situatiei.

Referitor la steaua artificiala ca si sursa de lumina era un bec cu lupa si o diafragma
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...p;start=15
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4788

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 28 Apr 2013 00:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand verifica daca-i bine colimat.
Acest fenomen poate sa apara si daca oglinzile nu sunt centrate cu corectorul.
La SCT este destul de dificila colimarea celor 3 elemente daca s-au descentrat si ar fi bine sa apelezi la ajutor de specialitate.
Asta si in cazul in care corectorul este strans prea tare sau ai ceva deformat.
Sus
Andrei Ion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2013
Mesaje: 33



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Dec 2013 13:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daniyyel a scris:
Postez si eu aici pentru ca am observat astazi.....dupa aproape un an de cand am telescopul, o chestie interesanta si anume........cand slabesc suruburile de la cele 2 coliere ce imi tin telescopul pe montura, si rotesc de tub, imaginea in ocular se roteste si ea......a.i daca o rotesc la 180 grade....imaginea ajunge dreapta si nu mai este rasturnata Smile

Telescopul este cel din semnatura! Nu ma prea pricep la optica...deci cine imi poate explica fenomenul ? Smile
SI NU STII DE CE.POATE IN SISTEMUL OPTIC AI O PRISMA,TE-AI GANDIT? CEVA CDE GENUL PRISMELOR CU ACOPERIS .ITI SPUNE CEVA DENUMIREA ?
Sus
Andrei Ion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2013
Mesaje: 33



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Dec 2013 17:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Nu mai ai nevoie de test pe stea. Cel pe stea artificiala e mai bun, ca nu mai ai de a face cu turbulenta atmosferica. Cel mult cu ceva surse de caldura pe drumul optic.

E clar ca e astigmatism, dar de unde, nu poti sa afli decat prin eliminare. O sa mai verific ceva si revin mai tarziu, sper cu ceva precizari.

Oricum, ceva tot ai realizat pana acum. O colimare mult mai buna, care se vede clar din plasarea stelei mult mai aproape de centrul triunghiului.

Interesanta solutia ta pentru stea artificiala. Poate poti sa pui ceva poze. Ce sursa de lumina ai folosit.
CE AR FI DACA PENTRU COLIMARE ATI FOLOSI CA SURSA DE LUMINA O .......LANTERNA CU LASER,DIN ACELEA CU CARE SUNT ORBITI FOTBALISTII PE STADION ? RADIATIA ESTE FOARTE INGUSTA SI FARA ABATERI OPTICE SEMNIFICATIVE PENTRU AMATORI.O OPINIE PUR PERSONALA,DECAT SA VA CHINUITI CU PIESE DE MARE PRECIZIE,MAI ALES CELE MECANICE,MAI BINE CONCEPETI SISTEME DE REGLARE LA MONTAJ.
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Dec 2013 19:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Draga Andrei, ar fi bine sa-ti ti sfaturile pentru tine daca nu ai habar despre subiect. E clar ca nu ai nici o idee despre colimare, deci nu inteleg de ce dai sfaturi unde habar n-ai.
Daca ai citi mai mult (doar din acest forum macar) ai vedea cat s-a scris despre colimare si ce presupune colimarea pe stea sau cu o stea artificiala. Incearca sa scri daca ai ceva valoros de spus si nu doar ca sa umpli forumul de zgomot. Te rog eu frumos...

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Andrei Ion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2013
Mesaje: 33



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Dec 2013 21:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

jimao22 a scris:
Draga Andrei, ar fi bine sa-ti ti sfaturile pentru tine daca nu ai habar despre subiect. E clar ca nu ai nici o idee despre colimare, deci nu inteleg de ce dai sfaturi unde habar n-ai.
Daca ai citi mai mult (doar din acest forum macar) ai vedea cat s-a scris despre colimare si ce presupune colimarea pe stea sau cu o stea artificiala. Incearca sa scri daca ai ceva valoros de spus si nu doar ca sa umpli forumul de zgomot. Te rog eu frumos...
daca imi indicati unde in "Calculul si constructia aparatelor optice "a lui Dodoc gasiti expresia "colimare "va dau dreptate.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 25 Dec 2013 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Precum multi altii care nu se pricep la un anumit domeniu , distinsul Petre Dodoc a mai debitat si tampenii.

Un exemplu , in volumul I al lucrarii 'Teoria si constructia aparatelor optice ' , la pagina 150 , capitolul ''Materiale pentru oglinzi'' , nenea Dodoc ne spune ca aurul (folosit uneori la oglinzi) , citez: ''Se dizolva in acid azotic (HNO3) concentrat .''

Superb . Sa nu uitam ca daca cineva scrie o carte , nu devine automat dumnezeul domeniului respectiv.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Dec 2013 21:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce e cu optica mea parca intreaba cineva un SC cu test pe stea triunghi si coma . trunghi la SC nu am mai auzit triunghi vine de la optica tensionata de strangere cu 3 cleme sau din fabricatie a stat stransa cand s-a slefuit . primara sau secundara si chiar lama Schmidt. Trebuie desfacut tot verificata primara cum sta daca e lipita nu ai ce face decat test la primara asa rapida f/2-3 doar test interferometric evidentiaza un eventual trefoil http://home.comcast.net/~doeason/lateral_test/trefoil.pdf.
Sus
Andrei Ion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2013
Mesaje: 33



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Dec 2013 19:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:
Precum multi altii care nu se pricep la un anumit domeniu , distinsul Petre Dodoc a mai debitat si tampenii.

Un exemplu , in volumul I al lucrarii 'Teoria si constructia aparatelor optice ' , la pagina 150 , capitolul ''Materiale pentru oglinzi'' , nenea Dodoc ne spune ca aurul (folosit uneori la oglinzi) , citez: ''Se dizolva in acid azotic (HNO3) concentrat .''

Superb . Sa nu uitam ca daca cineva scrie o carte , nu devine automat dumnezeul domeniului respectiv.
nenea Dodoc nu s-a exprimat pe intelesul tuturor.peliculele de aluminiu,argint,aur,,se depun peste un strat de,mgf2 de obicei,nu direct pe sticla.soda caustica,acizii,ataca acel strat care duce la indepartatrea peliculei metalice de pe oglinda.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9009

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Dec 2013 20:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mda,multumesc pentru explicatie.

Nu caut nod in papura,dar cum se explica atunci ''lunetele cu oglinzi'' din aceeasi carte ? Shocked
Daca tin bine minte,era vorba despre telescopul sovietic de 6 metri din Caucaz.
Care o fi fost orice,un dezastru optic poate , dar luneta nici intr-un caz.

Etimologie engleza:

instrumentul ''de privit departe'' cu lentile=refractor

acelasi ,cu oglinzi=reflector

Etimologie franceza:

idem,cu lentile=luneta
idem,cu oglinzi=telescop

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 28 Dec 2013 00:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Andrei Ion a scris:
catalin dumitru a scris:
Precum multi altii care nu se pricep la un anumit domeniu , distinsul Petre Dodoc a mai debitat si tampenii.

Un exemplu , in volumul I al lucrarii 'Teoria si constructia aparatelor optice ' , la pagina 150 , capitolul ''Materiale pentru oglinzi'' , nenea Dodoc ne spune ca aurul (folosit uneori la oglinzi) , citez: ''Se dizolva in acid azotic (HNO3) concentrat .''

Superb . Sa nu uitam ca daca cineva scrie o carte , nu devine automat dumnezeul domeniului respectiv.
nenea Dodoc nu s-a exprimat pe intelesul tuturor.peliculele de aluminiu,argint,aur,,se depun peste un strat de,mgf2 de obicei,nu direct pe sticla.soda caustica,acizii,ataca acel strat care duce la indepartatrea peliculei metalice de pe oglinda.


In citatul dat de mine , autorul se referea strict la proprietatile fizice ale unor metale cu reflectivitate ridicata .

Dar nu are rost sa despicam firul in patru.

Inadvertente de ordin tehnic se gasesc peste tot, la capitolul asta sunt campioane filmele americane Smile .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Andrei Ion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2013
Mesaje: 33



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Dec 2013 11:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Mda,multumesc pentru explicatie.

Nu caut nod in papura,dar cum se explica atunci ''lunetele cu oglinzi'' din aceeasi carte ? Shocked
Daca tin bine minte,era vorba despre telescopul sovietic de 6 metri din Caucaz.
Care o fi fost orice,un dezastru optic poate , dar luneta nici intr-un caz.

Etimologie engleza:

instrumentul ''de privit departe'' cu lentile=refractor

acelasi ,cu oglinzi=reflector

Etimologie franceza:

idem,cu lentile=luneta
idem,cu oglinzi=telescop

Mircea
Conform etimologiei engleze si franceze, tradusa in romana,"de privit departe ".In acceptiunea limbii romane,pot privi departe cu ochiul liber,cu binoclu,cu luneta terestra,cu luneta astronomica sua cu telescopul,refractor sau cu reflexie.Scopul este "sa privesc departe ",la 1-2 sau 3 km cu ochiul liber ( mai la tinerete....), cam la aceeasi distanta cu binoclu,cand mergem la vanatoare sau la razboi sa vad inamicul , cu luneta terestra pentru probleme militare mai ales, cu telescopul refractor sa vad mai de aproape ce este pe cer sau cu telescopul reflector sa ma delectez cu detalii ceresti sa le spun asa ,stiintifice.Scopul este "de a privi departe ",metoda folosita pentru acest fapt difera de la caz la caz.Sincer,nu cred ca expresia folosita de D-nul Dodoc ,luneta cu oglinzi,ar fi in afara subiectului.Efectul produs de toate aceste aparate este "de a privi departe " P.S. D-nul Dodoc are totusi "' ciudetenii " .Una dintre ele este ca in anii '80 a scris un manual de optica pentru liceu (fostul liceu IOR,acum Benjamin Franklin in Bucuresti ) care era "foarte savant "scris.Profesoara din liceu (fusese studenta dansului ) si-a permis sa predea dupa un manual mai vechi,mai pentru viitori opticieni,nu ingineri .Bineinteles ca Dodoc afalt si "a luat foc ".Replica profesoarei?.Noi pregatim muncitori,nu ingineri. Sarbatori fericite va doresc.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 29 Dec 2013 20:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

in urma cu multi ani, m-am chinuit si eu cu ''optica'' lui Dodoc, si am ajuns la doua concluzii.

1. Petre Dodoc nu a avut nici cea mai mica preocupare pentru telescoape.

2. Domnia sa, ori nu stie sa explice fenomelele fizice, ori nu le intelege, si umple paginile de formule si ecuatii, sa ia ochii. Si pe vremea comunismului mai erau astfel de profesori universitari, facuti pe linie de partid, si care nu aveau habar de ce predau, ci doar copiau ce gaseau prin diverse carti straine. Asa incat alegerea acelei profesoare, de a nu preda dupa cartile lui Dodoc imi pare perfect normala.

Cat priveste mesajele domnului Andrei Ion, la inceput eram un pic nedumerit, ca sa nu zic alarmat, de afirmatiile sale. Dar dupa ce am vazut ca il intreaba pe Tavi Stanescu cu ce se ocupa, de isi da cu parerea despre telescoape, mi-a revenit zambetul pe buze (asta ca sa nu spun ca am ras sa mor).

Mai ramane ca domnia sa sa il intrebe pe Jean Tercu daca stie ce sunt aia asteroizi, pe Emil Pera, BMB, si multi altii, daca au ei vreo idee ce e cu astrofotografia, pe Erwin, Neox, si multi altii, daca au ei habar de cum se face un telescop si distractia va fi completa. Ca vorba aceea, mai trebuie sa ne descretim fruntile, acum, la sfarsit de an.

_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact