Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
14august_0139.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224685
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Aeryn Sun
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Scrisoare de protest


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatoare, Cluburi, Institutii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Mar 2011 21:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stimate coleg, intrebarea adresata @tuturor isi are explicatia in tendinta noastra, pe acest subiect, de a ne posta frustarile si nemultumirile vietii noastre. Daca discutiile s-ar limita la chestiuni pur tehnice, deontologice etc. poate ar fi OK. Daca amestecam politica cu subiectivisme gen "sudisti" sau "prazari, gazari" cu subiecte privind pasiunea care ne uneste "astronomia" atunci mutarea topicului este binevenita. Macar nu ne aratam izmenele fata de vizitatorii ocazionali. Membrii forumului, prin simplul fapt ca mai exista si mai intervin din cand in cand, si-au acceptat de bunavoie soarta.

Sper ca interventia mea sa fie corect inteleasa si sa nu dea nastere la polemici sterile. Va asigur pe toti de toata stima si pretuirea din partea mea.

_________________
CER SENIN !
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Mar 2011 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ZENDOW si dragos.n (doi "sudisti" Smile) au fost cei care au introdus discutii despre persoane politice in aceasta discutie. Mircea Pteancu "a muscat" momeala (desi a recunoscut-o ca "provocare") si a "derapat" Confused Cat despre observatiile mele cu privire la "sudisti" nu sunt deloc subiective. Daca vreti, incercati sa urmariti cu atentie subiectul in ultimii 20+50 de ani. Daca nu o sa vrem sa identificam si sa recunoastem problemele in mod evident nu o sa avem cum sa le rezolvam.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mar 2011 00:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@all

Domnilor, eu unul nu sunt atât de demult în comunitatea asta, dar mereu am considerat că pasiunea ce-o avem trebuie să ne lege, să fim prieteni și să împărtășim toate experiențele, strict pe subiecte de astronomie/ATM ș.a., așa cum sunt ele împărțite pe-aici. Am fost și radioamator cândva și vreau să vă spun că era o adevărată plăcere să mă simt înconjurat de prieteni la Radioclub, chiar dacă eram liceean, am fost primit și tratat de la egal la egal de toți cei de acolo, tineri, adulți sau mai vârstnici. Chiar dacă se deschideau discuții off-topic, ele erau de cele mai multe ori glume, povești, experiențe de viață, dar totdeauna într-o atmosferă cordială. De ce aici nu se poate, de ce în virtual orgoliile sau sensibilitățile individuale își arată colții?

Am avut ocazia să mă întâlnesc personal cu mai mulți astro-amatori din mai multe zone ale țării și toți sunt oameni de calitate, unul și unul. Aici la Timișoara avem destul de des, când timpul o permite, star-party-uri și întâlniri la un pahar de vorbă. Cluburile funcționează și nu se calcă pe bătături, ba chiar colaborăm foarte bine când se fac acțiuni comune. Nu pot spune același lucru despre București, deși numărul amatorilor de acolo este mult mai mare. Individualismul și izolarea sunt o tendință clară și nu e vorba numai de astro-amatori, ci este ceva general. Nu știu dacă este de vină competiția sau "capra vecinului", n-am făcut studii psihologice în acest sens.

Eu cred că lipsa de comunicare și asociere, lipsa de colaborare și animozitățile existente între anumite persoane (presupun că în urma unor conflicte mai vechi pe care nu le-am mai prins) este cea care ne împiedică să creăm un climat favorabil unor acțiuni comune la scară națională.
Exemplul de față, un semnal de alarmă tras destul de tardiv, a recidivat în offtopic. Nu este bine și nu este ceva normal pentru o societate ce se vrea deschisă, progresistă, în care să putem construi împreună ceva, acum sau în viitor. Foarte mulți amatori vin aici să afle informații, își cumpără telescoape apoi nu mai auzim nimic despre ei. Tendința nu este către activități comune, de club, ci către individualism. Și apoi unii se plâng că nu-și pot utiliza tehnica în care au investit atât din lipsa unor colegi cu care să iasă noaptea la observații.

În legătură cu scrisoarea deschisă, este păcat că s-a ajuns în această fază și că tocmai factorii de decizie sunt cei care împiedică desfășurarea proiectului. Dacă comunitatea de amatori nu reușește să aibe un punct de vedere comun, cum ar putea să-l adopte o mână de oameni cu interese obscure, individualiste? E realitatea tristă a României de azi, dar ce facem, o stricăm mai tare, ne resemnăm sau acționăm în a o îmbunătăți?

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 12 Mar 2011 04:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu cu ce sa incep. De fapt am senzatia ca orice discutie este sortita esecului, datorita unei atitudini de ''patriotism local'' , sau a unor oarecare istorii personale.

Ni s-a spus ca Bucurestiul, aceasta fiinta malefica, - oare chiar exista aceasta?- ar fi de vina. Si atunci eu si cu Zendow am aratat ca unii din cei ce iau decizii in Bucuresti, si cu implicatii pentru intreaga tara, inclusiv la nivelul invatamantului si mai ales al cercetatrii, nu sunt originari din acest oras. Este ceva politic in a afirma ca cei ce iau decizii la acest nivel nu sunt bucuresteni?

Il rog de aceea pe domnul Doru Dragan sa imi spuna in ce a constat provocarea.

Am facut un apel inaintea mesajului in care raspundeam celor ce spuneau ca doar Bucurestiul e de vina, sa renuntam la partizanat regional. Se pare ca nu a fost auzit.

Am fost si eu in Bucuresti in anii studentiei, si m-am lovit de atitudinea multora, dar am avut si parte de prietenia altora. Paradoxal, sau poate nu, multi din cei de familie veche din acest oras erau prietenosi, in timp ce multi din cei care de abia (par)venisera aici aveau nasul in stratosfera.

Dar sa revin la subiect.

Pare-se ca cineva doreste cu orice pret sa ne dezbine. Astfel, un apel la actiune pentru o cauza comuna, - cel putin asa credeam eu - a fost denaturat de la inceput intr-o disputa searbada, intr-un controversa iluzorie, potrivit careia toti cei dintr-o localitate sunt demoni, iar din alta sunt sfinti.

Si as mai avea o remarca de facut. Anul trecut, am aflat de proiectul Telerom, si am anuntat acest lucru pe acest forum. Nu stiam multe amanunte, si de aceea am postat, din ce imi aduc aminte, in cadrul unei discutii despre realizarea unui observator prin initiativa privata. Asa ca se stia cate ceva si pe acest forum. E insa adevarat ca nimeni nu a venit sa-mi ceara personal parerea sau aprobarea, si nici nu m-a intrebat unde vreau eu sa fie amplasat acest telescop. Asa incat, la o adica, si eu as putea sa spun ca nu sustin un astfel de proiect, daca as crede ca EU sunt undeva, IN CENTRUL UNIVERSULUI.

Cat ii privesti pe ''sudisti'', sau ''mitici'', cum ne mai ''alinta'' pe noi, cei de la sud de Carpati, unii oameni care considera ca le este mai usor sa gandeasca in sabloane, ce sa spun? Exista mai nou o replica la acest sablon. Dar eu unul nu imi permit sa ii numesc pe Erwin, Tavi Stanescu, Laurentiu, Auriga, Horatius, si nici macar pe Doru Dragan, cu care am avut multe antagonisme, ca fiind niste ''boci''. Pe de o parte pentru ca pe unii din ei ii pretuiesc, pe de alta, pentru ca m-as autodescalifica folosind un sablon de gandire. Ce sunt eu, un decervelat, sa preiau in mod automat prejudecatile, poate strambe, sau rau intentionate a altora?

Astept in continuare scuze din partea domnului Pteancu. Si desi aparentele arata altceva, cred ca domnul Pteancu nu are nevoie de avocati care sa-i justifice actiunile. Cu atat mai mult, cu cat aceste justificari sunt in cel mai bun caz deficitare, iar motivul alunecarilor-derapajelor repetate ale domnului in cauza se limpezeste cu trecerea timpului.

_________________
Dragos N
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Mar 2011 16:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Desi a apartinut rubricii BAZAR, mai apoi DIVERSE iar acum OFF TOPIC, totusi subiectul era astronomia si starea proasta in care se afla. Nici Funeriu si nici Boc nu au vreo vina pentru asta. Astronomia a fost desconsiderata de foarte multi ani, chiar dinainte de 1990 si mare parte din vina se datoreste celor care au condus de la centru in frunte cu d-na Stavinschi. Asa incat aducerea in discutie a lui Boc si Funeriu a fost in mod clar o diversiune (sau provocare). Putem daca vreti (ca tot e off topic Smile) sa vorbim si despre rolul malefic al Bucurestiului asupra acestei tari asa ... in general (ca tot e OFF TOPIC), despre faptul ca Bucurestiul nu a fost capitala Tarii Romanesti (ci Targoviste si Curtea de Arges) si ca doar turcii au impus mutarea la Bucuresti pentru a putea sa aiba acces mai usor. Despre faptul ca Bucurestiul e plin de greci, armeni, evrei, rusi, turci, bulgari etc. Despre tigani (sau persoane de etnie rroma) ... sa nu mai vorbim. Chiar si unguri sunt mai multi decat la Cluj sau Targu Mures. Da, exista in Bucuresti si persoane de nationalitate romana Smile. Da, exista in Bucuresti si persoane foarte onorabile. Da, am intalnit si oameni cu care m-am inteles foarte bine in Bucuresti, foarte de treaba. Nu am sustinut niciodata ca toti bucurestenii sunt demoni si toti timisorenii sunt sfinti. Din nou genul asta de exagerari e un caz tipic de diversiune. Ceea ce sustin eu si stie toata lumea este nimic nu se poate face in tara asta decat cu aprobare de la Bucuresti. Vrei sa importi ceva? Iti trebuie o semnatura si o stampila (cel putin) de la Bucuresti. Vrei sa exporti ceva? La fel. Vrei sa-ti iei o masina in leasing? Doar prin firmele din Bucuresti. Vrei sa ti se aprobe un proiect? Bucuresti. Sigur ca atunci cand apar probleme, imediat se da la Televiziunea Romana Libera marsul lui Iancu si alte cantece innaltatoare patriotice (in special ardelenesti) si se face apel la unitate, fratietate etc. dar pana cand totul merge bine, Bucurestiul grebleaza cu mult spor si daca nu pica comisioanele atunci incep bagarile de bete in roate. Nu cred ca sunt chiar total decervelat daca spun chestiile astea.
Nu ma cred buricul Universului dar totusi comunitatea astronomilor din Romania e destul de mica pentru ca sa nu ne trezim ca se iau niste decizii importante in grup restrans ca dupa aia cand nu iese pasienta sa sune din nou goarnele si sa se faca din nou apel la unitate, fratietate etc.
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Mar 2011 16:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Ma intristaza sa citesc astfel de comentarii pentru un subiect care ne priveste pe toti de o potriva amatori sau profesionisiti. Ca un subiect care intr-o oare care masura ne priveste pe toti cei care scruteaza cerul instelat. Fiecare are partea lui de dreptate, dar ar trebui sa facem totsi ceva, daca se poate sau se iveste ocazia, pentru a ne vedea un vis devenit realitate.
Anul trecut prin toamna am deschis un topic "Telescop astronomic la munte"( http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=6076&highlight= ) in care practi vroiam, intr-un fel, sa visam putin la ceva ce, din punctul meu de vedere, isi doreste orice astronom sa aibe in ograda lui(tara lui). In acest toic am vazut multe pareri pro si contra fiecare cu argumentul lui, dar in mare ne dorim cu totii sa avem un observator performant in tara la noi. Sunt mai multe motive pentru care ar trebui, din pct. meu de vedere, sa se instaleze observatorul la noi in tara. In primul rand e pacat ca un student la facultatea de fizica( sper sa nu gresesc) care are de facut ceva studii pe teme astronomice sa fie nevoit sa plece din tara ca sa caute un loc de unde poate aprofunda niste studii sau cercetari. Lucrul acesta se intampla in orice facultate, aproape. Cunosc cazuri personale. Si asta din nefericire din cauza ca cercetarea se pune, nici macar, pe locul doi. Sunt cateva exceptii (medicina, constructii, si care or mai fi), inrest,.....pauza. De aceea zic eu ca daca s-a ivit ocazia sa se faca ceva in dirctia aceasta, mai ales ca e vorba de ceva ce intereseaza pe toti de pe acest forum, sa sprijinim un astfl de proiect. Eu personal nu sunt in potriva unei persoane sau a alteia, dar tare mult imi doresc sa vad acest proiect implementat pe teritoriul tarii noastre indiferent de locatia lui. poate chiar mai multe in diverse locuri. Din nefericire unele proiecte mai cad si din cauza unor astfel de divergente cum sunt si cele gasite pe acest topic. Sper sa inceteze si sa fim si noi uniti in ceva si sa nu ne mai resemnam cu ideea ca asa suntem noi romanii, dezbinati, ca nu suntem uniti in nimic. Nu intentionez sa jignesc pe nimeni dar asta e impresia lasata in general nu numai de ce am citit pe acest topic, dar si in alte discutii din diverse domenii cand cineva vrea sau se gandeste sa faca ceva.
In concluze,....nu v-ar place sa avem si noi un observator astronomic cu adevarat performant si la noi in tara, cu atat mai bine 2 (cum spunea cineva mai sus)?
O zi excelenta tuturor si cer senin Very Happy

Cu tot respectul

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Mar 2011 16:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cautand pe net, nu stiu daca au vazut si altii, am gasit acest articol si un linc cu anuntul oficial.
Poate intereseaza pe cineva.

http://www.ziarulstiintelor.eu/articole-de...lerom.aspx

http://www.ziarulstiintelor.eu/media/68868...1_ancs.pdf

Sper sa inceteze polemicile pe tema politica si sa dezbatem acest subiect intr-un mod civilizat.
Nu de alta dar eu unul nu cred ca e un subiect de "off topic"

Cer senin

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Mar 2011 16:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prima conditie pentru ca asa un proiect sa se implineasca este realismul. Lasarea in voia viselor e o cale sigura spre esuare. De aceea atunci cand se incepe sa se vorbeasca despre doua telescoape e sigur ca nu se va face nici unul Sad Asa cum ai spus Mike, cel mai puternic argument pentru constructia unui asemenea telescop este cel de natura didactica. Un telescop de 1,3 - 1,5 ... hai sa fie pana la 2 m Smile e pe undeva pe la granita dintre o institutie de invatamant superior (modest) si o institutie de cercetare (tot modesta) din lumea actuala. Romania are nevoie de asa ceva pentru a se apropia cat de cat de "lumea buna" astronomica. Restul (popularizarea astronomiei, astronomi amatori etc.) cade pe locul doi. Oricine priveste o harta nocturna a Europei poate sa vada ca Romania sta inca destul de bine la capitolul poluare luminoasa. Asta poate fi inca un argument. Romania a fost daruita de la Dumnezeu Smile cu niste munti. Nu sunt cei mai mari din Europa dar sunt totusi niste munti seriosi (spre deosebire de Ungaria care nu are mai deloc). Asta e inca un argument. Problema e ca daca nu se poate amplasa un observator la Bucuresti, asa incat fondurile sa vina acolo si cercetatorii "mitici" Very Happy sa nu aiba prea mult drum de batut atunci cei care decid in cazul acestui proiect s-au gandit ca ar fi bine sa fie amplasat undeva prin insulele Azore. Acuma stai un pic si judeca si tu. Rolling Eyes
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Mar 2011 17:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea e ca daca cineva care ar vrea intr-adevar sa faca ceva (eventual o persoana cu factor de decizie), ar putea realiza fara batai prea mari de cap(exceptand birocratia care ne omoara pe toti). Probabil ca dintr-un anumit motiv sau altul nu se doreste realizarea proiectului (si nu cred sa inteleg vre-odata motivul). Poate ca daca s-ar insista la nivel mai inalt (ministerul invatamantului si cercetarii), e posibil sa apara si o raza de speranta, dar trebuie sa se vrea. Un observator astronomic de proportii ar trebui sa fie amplasat undeva cu cer bun pe o perioada mai indelungata, undeva unde v-a fi folosit mai des. Sincer nu-l vad bine in zona Bucurestiului ca e prea multa poluare luminoasa si atmosferica, dar asta nu inseamna sa nu se construiasca unul cum e cel de la Galati(de exemplu) si in Bucuresti, dar la periferie nu in centru cum este cel de la p-ta Romana (Vasile Urseanu).
Sunt o persoana optimista de cand ma stiu si nu am de gand sa renunt la sperante prea curand.

Cer senin

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Mar 2011 20:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Reproduc aici pentru cei care nu s-au înscris pe listă răspunsul unei persoane direct implicate:

Citat:
Stimati colegi,

Telescopul nostru, ca si cel sarbesc (ce a inceput tot in 2010), au 3 ani de derulare a Proiectulor. Inclusiv instalarea in sit, precum si operatiile de first light.

Activitatile Proiectului, asa cum sunt stipulate in Contractul Proiectului dintre ANCS si IAAR (29.09.2010), sunt inca cu totul in grafic.

Suntem in curs de modificare a Directorului de Proiect. Aici este problema noastra actuala.
Obiectiv (pe caz de boala) - neamtul (Prof. Hanns Ruder) nu poate veni in Romania 50% din timp (asa cum acceptase si semnase initial in 2009).
Schimbare sa este acceptata de ANCS.

Aici este tragerea de timp, in partida Proiectului. Acesta a fost subiectul discutiilor interne din IAAR. Folosind acest motiv, oprim sau nu, proiectul telescopului romanesc de 1.3m.

Avem un nume deja propus. Trebuie sa ne grabim cu inlocuirea sa.
Apoi se vor efectua modificarile necesare in Proiect. La nivelul echipei de implementare/Director de proiect. Formal, nu sunt prea multe.

Eu, personal, nu pot sa fiu decat alaturi de colegii din IAAR.
Dar si alaturi de proiectul in cauza. La care tin foarte mult - ca astronom roman.
Daca cele doua nu se exclud reciproc.
Si tot personal, nu cred ca se exclud reciproc. A se vedea titlul proiectului: Dezvoltarea la standarde europene a astronomiei romanesti prin instalarea unui telescop robotic de 1.3m.

Stie cineva dintre noi/are o alta cale de a dezvolta astronomia profesionista din Romania?

salutari,
doru

Marian Suran (Doru).

Pentru moderator sau admin:
Pentru corecta informare și pentru a reveni la normalitate, vă rog respectuos să splitați discuțiile offtopic și să deschideți subiectul la locul potrivit, cu toate postările on-topic. Mulțumesc!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Mar 2011 21:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru moderator sau admin:
Pentru corecta informare și pentru a reveni la normalitate, vă rog respectuos să splitați discuțiile offtopic și să deschideți subiectul la locul potrivit, cu toate postările on-topic. Mulțumesc![/quote]

Sunt de acord cu Erwin pentru mutarea topicului de la Off topic deoarece e un subiect care cred ca intereseaza pe toti membrii acestui forum si poate si pe unii care doar il viziteaza.

O seara placuta si cer senin

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3997



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 14 Mar 2011 21:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

I-am trimis un PM admin-ului in care i-am scris sa "curete" topicul si sa-l mute intr-o categorie corespunzatoare, vizibila public, de exempul in Observatoare, Cluburi, Institutii.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Mar 2011 22:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oare cand o sa putem sa dam si noi informatii complete. Care este locul ales pentru amplasarea telescopului??? Ce inseamna mai exact: "... condus si operat de la mare distanta, de la sediul de implementare a Proiectului"???
Ia uitati aici sa vedeti ce inseamna transparenta si seriozitate:
http://mbogosavljevic.aob.rs/vidojevica/seminar/Pocetak.html
http://belissima.aob.rs/index.php?option=c...;Itemid=15
http://www.uni-sw.gwdg.de/~hessman/MONET/links.html
http://www.linkedin.com/in/milanbogosavljevic
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Mar 2011 23:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar ducem o mare lipsa de transparenta in ceea ce inseamna investitii importante nu numai in sume de bani cat si din punct de vedere al importantei stintifice. Oricum e o chestie generala la noi in tara. Poate ca ar trebui sa se spuna si la stiri acest lucru mai ales ca tot dau stiri zilele acestea despre apropierea lunii de pamant sau despre exploziile solare de proportii din aceasta perioada. Poate daca am da un pont unor posturi de televiziune despre un astfel de proict si le spunem ca e si cu fonduri de afara....obtinem si putina transparenta in acest proiect care este important(din pct.-ul meu de vedere), pentru intreaga tara. Siguri sunt mai multi pasionati decat sunt pe acest forum. Parerea mea.

Cer senin

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Mar 2011 12:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cel mai bine e sa nu ne enervam ci sa stam si noi la un pahar de vorba despre acest subiect fara sa aducem politicul in discutie prea mult. Eu personal am inteles de la inceput ce a vrut dl. Pteancu sa zica si anume ca degeaba se da vina pe bucuresti di cei care conduc de acolo pentru ei in mare parte nu sunt de fel din capitala. Practic deciziile importante nu sunt luate de catre bucuresteni ci de oameni din alte orase dar care au sediul de conducere in Bucuresti. Si cu asta sper sa se fi incheiat subiectul.

Acum sa revenim la oile noastre. Legat de amplasarea acestui telescop, parerea mea este ca nu vad rostul, de exemplu, sa il amplasam in Cile unde sunt deja amplasate unumar important de telescoape( mai mari si mai mici), deoarece ar trebui studiat cerul si din alte locatii. Intr-un fel mandria mea de roman Very Happy doreste sa fie la noi in tara, chiar daca nu va functiona 24h din 24h. Sau macar undeva in apropierea noastra. Ca sa fie pus intr-un loc unde mai sunt si alte telescoape si sa se vada acelasi cer....nu stiu daca e o idee buna, iar din cate am inteles se pare ca finantatorul European o sa ia decizia si nu noi. Cred ca aceasta e o problema ceva mai mare decat , cum spun cei care conduc proiectul, aceea de a gasi pe cineva care sa coordoneze buna functionare a telescopului.

Cer senin

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatoare, Cluburi, Institutii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact