Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
roi_dublu_perseu_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Scrisoare de protest


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatoare, Cluburi, Institutii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Mar 2011 11:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar daca tacerea nu inseamna neaparat aprobare sunt deacord ca trebuie facut ceva. In orice caz asta nu cred ca ar fi sustinerea unuia sau altuia de la Bucuresti ci niste actiuni mult mai radicale. Chiar daca nu subscriu la genul de actiuni radicale violente promovate de unii Smile cred ca o masura de genul mutarii centrului de greutate in alta parte ar fi o solutie serioasa. Propun deci inca odata sa ne gandim si sa incercam sa promovam mutarea structurilor de conducere a astonomiei din aceasta tara la Cluj. Traditia nu poate fi inlocuita cu nimic iar Clujul are o scoala de astronomie veche si cu rezultate. Daca vrem sa promovam cu adevarat astronomia in aceasta tara, asta ar fi cea mai nimerita masura. Nu am nici un fel de interes ascuns in privinta Clujului, nu am neamuri acolo, nu am nici macar cunostinte acolo , nu intentionez sa ma mut acolo.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 09 Mar 2011 12:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In scrisoarea extinsa, se vorbeste despre insistenta unor astronomilor cu experienta internationala, cat si a constructorului ales, firma Astelco, pentru instalarea telescopului intr-un loc cu conditii cat mai bune, Canare sau America de Sud, pe de o parte, cat si a directorului Mioc, pe de alta, pentru instalarea lui la observatorul din Cluj, desi acolo nu sunt conditii bune, ulterior revenind si cerand instalarea in Bucuresti, adica unde e mai prost. Asta inainte sa se razgandeasca, si sa renunte la constructie.

Si asta nu e tot. Inaintea acestui proiect in valoare de 6 milioane RON, a mai fost unul, de 50 milioane RON, care prevedea constructia a doua telescoape de 2,5m si 1,3m, proiect care a cazut pentru ca nu a fost semnat la timp.

Se pare insa ca desi lista de semnaturi nu e inchisa, si scrisoarea nu a fost trimisa catre destinatari, deja au aparut ceva reactii ''alergice''. Asa ca, poate, se intampla si minunea ca o actiune ''populara'' sa aiba urmari.

_________________
Dragos N
Sus
alderamin59
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2009
Mesaje: 288

Motto: Totul este creat de Creator.


MesajTrimis: 09 Mar 2011 15:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut tuturor
Punem pariu că și acest proiect va muri ?
Soluția pe care o propun eu: constituirea unei asociații private cu oameni serioși, pasionați și care au confirmat ceva în astonomie, având consiliu director, membrii fondatori, membrii asociați, statut, acte ștampilă, înregistrare la toate oficiile posibile și imposibile și la câte le vor mai trece prin cap, etc. Apoi demararea de proiecte din finanțare externă. Astfel nimeni dintre neavizați nu-și va mai băga nasul să strice tot ce este frumos. Doar așa cei avizați vor putea decide.
Dacă ar fi oameni în țara asta ce ar avea ca obiect de activitate să facă rău, nu ar reuși să facă atâta rău ca cei ce susțin că fac bine.
Cine pune pariu cu mine că în forma de acum proiectul TELEROM va muri ?
alderamin59
Sus
ZENDOW
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2010
Mesaje: 476

Motto: Analfabetii au avantajul ca nu fac greseli de ortografie.

Localitate: TG.JIU

MesajTrimis: 09 Mar 2011 22:09 Download mesaj
Titlul subiectului: scrisoare deschisa
Raspunde cu citat (quote)

Apropos, Boc nu e de pe la Cluj?!
_________________
NDan
ED100 APO ,CG5-GT, binoclu Karl Zeiss Jena 10x50W Jenoptem
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 09 Mar 2011 22:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iar Funeriu, ministru al invatamantului, si parca si al cercetarii, nu e din Arad?
_________________
Dragos N
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Mar 2011 08:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am o problema cu notiunea de "capitala". Asta ma zgarie pe creier. Din motive istorice capitala este Bucuresti (putea foarte bine sa fie Craiova sau Iasi ori Targoviste).

Cea mai buna solutie pentru bunastarea oamenilor este descentralizarea administrativa totala, inclusiv fiscala, cu o autonomie regionala apropiata de independenta. Poate asa am scapa de pomeni date de guvern celor care dau votul "asa cum trebuie" (in timp ce altii sunt jupuiti) dar si de multe alte probleme.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Mar 2011 09:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu tot respectul, inca de acum 7000 de ani oamenii au realizat ca civilizatie=aparitia statului ca forma de organizare. Asta a fost in Egipt si bineinteles a avut o capitala unde era administratia statului. Problema nu este ca avem un stat, national conform Constitutiei, si o capitala, momentan la Bucuresti. Problema este a noastra, a celor ce populam statul, a mentalitatilor, a pattern-ului si a mostenirii ... Nu este important unde este capitala si unde este administratia. Daca observ bine actualul premier este din Cluj si multi ministrii nu sunt bucuresteni. Daca lucrurile nu merg bine nu este de vina Bucurestiul ci conducatorii pe care ni i-am ales. Asta nu inseamna ca tebuie sa ne intoarcem la starea de organizare tribala sau "fiecare cu pestera lui".
_________________
CER SENIN !
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Mar 2011 09:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ba este foarte important. Capitala e locul unde se formeaza gastile si clicile, unde se face traficul de influenta, unde se dau si se iau spagile cele mari. In fine, lucrurile cele mai rele care afecteaza toata tara. Aici totul functioneaza pe principiul "luam de la toti si dam la putini - adica bagam in buzunarul propriu".

Comunitatile locale, daca ar avea suficienta autonomie/independenta, ar sti sa se gospodareasca mai bine iar situatia ar fi mult mai buna ca acum. De ce ? simplu: la nivel local perceptia interesului propriu este mai acuta, mai clara. Si nimic nu determina oamenii sa ia decizii bune mai mult decat propriul interes. De aceea comunitatile mici sunt ideale dpdv al posibilitatilor de autoguvernare.

Si daca tot vorbim de istorie, sa ne amintim ca grecii antici considerau ca Polis-ul "ideal", unde fiecare om al comunitatii isi poate spune cuvantul atunci cand se iau decizii ("democratia directa"), este o cetate cu 5000 de locuitori.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Mar 2011 10:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Partial sunt de acord. O autonomie locala mai pronuntata este de dorit (vezi Germania, Elvetia etc.). Autonomia locala este mai pronuntata in statele formate pe principii federale.
Faptul ca la centru se formeaza gasti, clici etc ... asta se intampla, din pacate, la noi. Am preluat exemple proaste.
Ceea ce am vrut sa evidentiez este faptul ca nu bucurestenii conduc Romania. Bucurestiul este al bucurestenilor, la fel de vaduvit de fonduri ca Timisoara, Iasi sau alte orase care au primari de alta culoare politica decat cei de la guvernare. Tara este condusa de oameni din alte zone ale tarii si nu de bucuresteni. Banii se duc in buzunarele lor. Nu este drept sa stigmatizam un oras si pe cetatenii sai numai ca gazduieste, temporar, administratia unei tari. Bucurestiul are farmecul lui specific ca de altfel fiecare alt oras.
Scriu aceste randuri in postura de cetatean nascut si crescut in Bucuresti iar din punct de vedere al familiei cel putin la a patra generatie de bucuresteni.

_________________
CER SENIN !
Sus
Mosu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2008
Mesaje: 234



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 10 Mar 2011 11:18 Download mesaj
Titlul subiectului: Parere
Raspunde cu citat (quote)

Intamplator, desi nu sunt din Bucuresti, stiu de acum cativa ani de proiect pentru ca era in legatura cu structurile educationale. A FOST popularizat la conferinte internationale din care cea mai recenta a fost anul trecut, cu participare din toate zonele tarii, SARM fiind si el reprezentat de dl Grigore.
Pentru Doru: imi pare rau dar fusese invitat si dl Vulcanov, parca de la U. Timisoara sa zic, dar nu a putut veni. Din pacate dupa conferinta am fost o saptamana in Timisoara si daca mi-as fi inchipuit ca nu se stie nimic as fi trecut pe la club. Si NU exsista structuri de conducere a astronomiei romanesti decat la nivel formal, declarativ, in mod real seamana cu centrii nervosi ai unui miriapod, fara SNC, diseminati in fiecare inel.
Documentele conferintei "Diaspora si cercetarea romaneasca" sunt publice pe internet , daca dati cautare veti gasi. Dupa cum spun si elevilor mei, parafrazand biblia, Oricine cere , primeste si cine cauta , gaseste!
Eu sunt unul din cei care sunt afectati de aceste decizii ridicole pentru ca am sustinut amplasarea telescopului pentru a oferi eficienta maxima, chiar daca aceasta insemna instalarea in afara teritoriului national. Optiune luata in calcul de responsabilii proiectului, a fost super combatuta de cei ce vor Cluj forever sau supertraznaia Bucuresti, unde si cel de 0,5 e inutil. Dobrogea , pe Macin era o varianta pe care am sustinut-o impreuna cu alti colegi, dar eolienele mananca teren mai dihai ca imobiliarele si telescopul nu aduce bani.
Pentru Tavi S.: e o eroare, intelegeti ce spune dl. Vaduvescu, proiectul este finantat , linia de credit aprobata dar cofinantarea romaneasca este refuzata si s-a ajuns la blocare. Adica numai partile semnatare au voie si puterea de a face acest lucru iar UE nu refuza finantarea decat daca nu sunt indeplinite conditiile contractuale. Si din pacate , la influenta unor structuri de interese superioare deciziilor stiintifice competente, dl. mentionat in scrisoare e singurul cu drept de semnatura....
Atitudinea fata de astronomii amatori a somitatilor din orice capitala regionala , inclusiv din republica Oltenia, este binecunoscuta iar Cei-Cu-Fumuri-Multe din Academie sau institutele cu finantare de la bugetel nu doresc nici macar introducerea ca optional in scoala, ce sa mai spun de crearea retelei nationale de observatoare pentru public ce se dezvolta doar prin oameni inimosi cu destule pile la administratiile locale pentru a fi aprobat vreun proiect cu finantare externa. Sau Alti amatori, ca in Bumbesti Jiu, apeleaza la subterfugii spatio-financiare pentru a face ceva in care cred.
Din pacate stiu ce spun pentru ca proiectul meu de la Craiova nici macar nu a fost mentionat deoarece nu s-a considerat importanta pentru urbe includerea sa pe lista de prioritati de dezvoltare iar planetariul digital a fost taiat tot dupa aprobarea preliminara din motive de economii la buget , economii ulterior distribiute spre cheltuire in ultimele saptamani ale anului ghiciti cui.
Adica , daca doriti ceva , sustineti o initiativa care are totusi un scop nobil pentru ca altfel nu faceti decat sa sustineti dezmembrarea , ca sa nu spun regionalizarea pentru ca poate avea si o conotatie pozitiva, miscarii pentru astronomie din Romania. Sau amintiti-va de modul in care am reusit sa ne mobilizam in IYA pentru a realiza 100 de ore si GN.
Desi e pacat ca tara e locuita de prea multi intrusi, macar noi sa facem ceva , la nivel declarativ stiti ca ne plangem ca nu exista unitate.
Va multumesc!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 10 Mar 2011 22:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mosu'
foarte buna argumentatia,sunt de acord cu tine.




''Apropos, Boc nu e de pe la Cluj?!''/Zendow
''Iar Funeriu, ministru al invatamantului, si parca si al cercetarii, nu e din Arad?''/dragos.n

Acestea sunt deja provocari politice,extrema bolsevica din nou profita cu nerusinare de o situatie dificila.
Ministrii prazari si gazari,nepotu lui matusa Tamara,Votcaroiu,Tapul Emil,Victor Frankenstein sau ''nu vrem Kent/nu vrem valuta/vrem pe Roman sa ne...''cu ce au fost mai breji?
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Mar 2011 23:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Pteancu, aceasta este o jignire personala, si cred ca ar trebui sa va cereti scuze.
_________________
Dragos N
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Mar 2011 08:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stimati colegi,
Eu propun sa incheiem discutiile pana nu ajungem la cine stie ce conflicte. Regret demersul pe care l-am facut. Sincer, am crezut ca pasiunea noastra este mai puternica decat balacareala politica, nationalista, regionalista sau mai stiu eu ce. Credeam ca suntem o comunitate mai presus de lumea care ne-nconjoara, unita si respectabila.
Cu regret, nu a fost asa. Poate peste o mie de ani ... !?
Rog Admin sa-nchida topicul si daca se poate sa-l arunce undeva in alta galaxie, cat mai departe.
Multumesc tuturor.

_________________
CER SENIN !
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3988



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 11 Mar 2011 09:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am mutat topicul in Off-topic. Ar fi pacat sa fie vizibile astfel de discutii in mod public, desi subiectul topicului nu e deloc in afara tematicii forumului... Rolling Eyes
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Mar 2011 16:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dl Vulcanov de la Universitatea de Vest din Timisoara este fizician si e specializat in relativitate computationala, nu are nici in clin nici in maneca nimic cu astronomia observationala. Fizica pe care o face, o face utilizand doar calculatorul. Foarte interesant este ca desi "...NU exsista structuri de conducere a astronomiei romanesti decat la nivel formal, declarativl", de fiecare data cand se tine o conferinta, simpozion sau ... ce-o mai fi, apar cam aceleasi persoane. Si deobicei sunt "sudisti" Smile Cluj, Iasi, Timisoara ... mai rar, daca se poate nici nu sunt anuntati. Din pacate chestia cu Biblia nu prea tine la noi. Nu oricine are un teren in Voluntari poate sa faca schimb cu Ministerul Apararii, oricat ai cauta si ai cere. Nu oricine primeste fonduri sa-si cumpere un telescop baban. Doar cei care habar n-au ce sa faca cu el Laughing Nu cred ca are vre-un rost amplasarea unui telescop de 1,3 m in Canare sau in desertul Atacama. Un telescop de dimensiunea asta ar trebui utilizat in Romania de cei care vor sa se specializeze in domeniu asta. Tara asta are destule locatii de unde sa se poata face observatii serioase chiar daca nu in tot timpul anului. Uite asta e unul din motivele pentru care initiativa asta nu mi se pare serioasa si cu scop nobil. Decat sa se amplaseze un telescop la Cluj mai bine il aruncam dracu' la capatu' lumii Confused
@Mircea: daca sti ca sunt provocari, de ce nu incerci sa te controlezi???
@dragos.n & ZENDOW: de ce introduceti provocari politice intr-un subiect pe teme astronomice???
@tuturor: de ce trebuie sa publicam subiectul asta la BAZAR, sa-l mutam la DIVERSE si mai apoi la OFF TOPIC atunci cand mie mi se pare foarte important pentru comunitatea noastra???
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatoare, Cluburi, Institutii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact