Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
veil-neb-rgg.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224724
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

PRINCIPIUL DE INCERTITUDINE


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Ella_Kosta
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2006
Mesaje: 149

Motto: Am fost odata parte dintr-o stea

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Noi 2006 23:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eh, nu voiam o demonstratie a principiului, ci doar sa inteleg mai profund cum functioneaza el, ce consecinte are, si eventual cateva exemple experimentale pentru a ma lumina mai bine...
_________________
IMPOTRIVA PROSTIEI... ZEII INSISI LUPTA IN ZADAR!
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 22 Noi 2006 00:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O cuanta este un rezultat, un mod in care se materializeaza interactiunile dintre cimpurile fundamentale. In mecanica cuantica, cuantele par sa existe doar cind interactioneaza pentru ca ca ele sint doar niste iluzii, ele reprezinta modul in care se materializeaza (este observat) un cimp fundamental cind interactioneaza cu un alt cimp fundamental. O cuanta este o particula sau o unda, depinde de modul in care ne uitam la aceste interactiuni.
_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.


Ultima modificare efectuata Calin Pop la 22 Noi 2006 01:00, modificat de 2 ori in total
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 22 Noi 2006 00:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am inteles, Ella. Sunt eu prea scrupulos, asta recunosc. Very Happy
_________________
הבה נגילה
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 22 Noi 2006 14:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ella, principiul incertitudinii reprezintă singurul mod de materializare cu putință. Practic, el poate fi judecat ca fiind "un rău necesar". Ca să înțelegi mai bine însemnătatea lui, eu cred că ar fi mult mai indicat sa te întrebi:

Ce s-ar întampla dacă acest principiu nu ar funcționa?

Din punctul de vedere teoretic, acest principiu reprezintă singura posibilitate de a stoca o informație și implicit singura posibilitate de a avea acces la o informație.

Ideea conform căreia acest principiu ne-ar bloca oarecum drumul spre cunoașterea absolută este pe cat de greșită, tot pe atat de agasantă.
Sus
Ella_Kosta
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2006
Mesaje: 149

Motto: Am fost odata parte dintr-o stea

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Noi 2006 15:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si cum functioneaza principiul in procesul de stocare al informatiei?
_________________
IMPOTRIVA PROSTIEI... ZEII INSISI LUPTA IN ZADAR!
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 22 Noi 2006 16:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
Din punctul de vedere teoretic, acest principiu reprezintă singura posibilitate de a stoca o informație și implicit singura posibilitate de a avea acces la o informație.

Ideea conform căreia acest principiu ne-ar bloca oarecum drumul spre cunoașterea absolută este pe cat de greșită, tot pe atat de agasantă.


Principiu asta nu era pe vreamea lu' nea Newton ... in ciuda aparentelor fara acest principiu s-a realizat destul de mult. Teoria clasica a electromagnetismul este o minunatie; formule lu' Maxwell cred ca sunt una dintre cele mai magnifice unificarii din punct de vedere teoretic dar si experiment ( nenea Hertz Very Happy ). Dupa cate stiu eu articolul lu' meseriasul Einstein Smile nu se chema teoria relativitatii, ci " Asupra electrodinamicii corpurilor " ... sau ceva de genu asta ... deci teoria lu' Einstein are vaste radachini si in electromagnetism si fara a face referire la acel principiu a realizat una dintre cele mai impresionante teorii a secolul trecut ... Domnu Iacob principiu asta nu a facut nu stiu ce minuni de care amintiti dumneavoastra ... acest principiu a fost concept intr-o perioada de criza de idei, cand omul si-a recunoscut limitele ... neavad alte mijoace de exprimare oamenii de stiinta au fost nevoiti sa se recunosca infrantzi de misterul lumii microscopice si sa gasesca alte modalitatzi de al descrie.
Asta a dus la aparitia mecanicii cuantice ... care dupa un secol de existenta si de realizari miraculoase in domeniu stiintei ne lovim brusc ca nu putem unifica teoria generala a relativitatii cu teoria cuantica, si unul dintre aspecte ar fi chiar acest principiu ( dar nu numai, eu cred ca principalul motiv ar fi faptul ca sunt doua moduri diferite de intrepretare a campurilor: una clasica, asa cum este cea a lui Einstein si una sai zicem moderna ... campul Higgs ??? )


P.S. Care poate sa-mi spuna mai multe despre acest camp Higgs ?

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Ella_Kosta
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2006
Mesaje: 149

Motto: Am fost odata parte dintr-o stea

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Noi 2006 16:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand cred ca vorbim aici de lucruri diferite. Pe vremea lui Newton si Einstein si altii, teoriile se refereau la lungimi si distante mari. Pe cand mecanica cuantica se refera la dimensiuni subatomice. Nici relativitatea nu e perfect valabila la dimensiuni mici, nici mecanica cuantica la dimensiuni mari.

Principiul de incertitudine nu a fost bagat degeaba, este dovedit si experimental. Si nu este valabil pt corpuri de dimensiuni mari, din pricina decoerentei.

Din cate stiu eu, teoria cuantica se poate reuni cu teoria speciala a relativitatii, dar nu si cu cea generala, cea care nu incape in formule fiind gravitatia.

Cat despre campul Higgs... bosonul Higgs a fost introdus deoarece, in cazul fortei slabe (care isi tot face de cap in loc sa se comporte frumos ca alte forte) se intampla tot felul de ciudatenii. Este singura forta care incalca simetria CP, forta care are 3 bosoni in loc de unul, si mai mult, acestia sunt extrem de grei (fata de foton cu masa zero, gluon, si presupusul graviton...). Pentru a explica aceasta masa mare a bosonilor Z si W a fost introdus in teorie bosonul Higgs care ar conferi masa tuturor particulelor. Si de aici o intreaga teorie.
Acest boson n-a fost inca detectat. Se presupune ca este mult prea greu pentru a putea fi deocamdata detectat de acceleratoarele de particule de azi. Acestea, din cate stiu, merg pana la a detecta particule cu masa de vreo 115 GeV, pe cand bosonul asta ar avea o masa cuprinsa intre 120-180 GeV sau mai mult...

_________________
IMPOTRIVA PROSTIEI... ZEII INSISI LUPTA IN ZADAR!
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 22 Noi 2006 17:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ella_Kosta a scris:
In primul rand cred ca vorbim aici de lucruri diferite. Pe vremea lui Newton si Einstein si altii, teoriile se refereau la lungimi si distante mari. Pe cand mecanica cuantica se refera la dimensiuni subatomice. Nici relativitatea nu e perfect valabila la dimensiuni mici, nici mecanica cuantica la dimensiuni mari.

Principiul de incertitudine nu a fost bagat degeaba, este dovedit si experimental. Si nu este valabil pt corpuri de dimensiuni mari, din pricina decoerentei.

Din cate stiu eu, teoria cuantica se poate reuni cu teoria speciala a relativitatii, dar nu si cu cea generala, cea care nu incape in formule fiind gravitatia.


Mesajul a fost mai mult pentru domnul Iacob dar ceea ce am vrut sa spun e ca acesta bizara fizica, mecanica cuantica desi a explicat destul de mult cred ca isi recunoaste si ea limitele si va trebui un nou mod de intrepretare a lumii asa cum prin 1900 fizicenii au venit cu un nou mod de a vedea fizica acela de relativitate si de indeterminare, asa si acum ar trebui sa se deschida o nou cale de a vedea lucrurile ... oricum nu cred ca asta e topicul de care se vorbeste pe aici Very Happy ...

Ca o ultima intrebare referitor la ce ai spus:

Ella_Kosta a scris:
Nici relativitatea nu e perfect valabila la dimensiuni mici


Ella_Kosta a scris:
teoria cuantica se poate reuni cu teoria speciala a relativitatii



Cand ai spus relativitate banuiesc ca te-ai referit la cea generala nu ?

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Ella_Kosta
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2006
Mesaje: 149

Motto: Am fost odata parte dintr-o stea

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Noi 2006 17:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, mai.

Oricum e clar ca cuantica are multe limite. Probabil mai avem destul pana la mult visata teorie unificata. Toate teoriile astea, dupa mine, sunt parti ale unui intreg, sunt cazuri speciale in functie de anumite conditii.

_________________
IMPOTRIVA PROSTIEI... ZEII INSISI LUPTA IN ZADAR!
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 22 Noi 2006 20:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

rautu a scris:
Care poate sa-mi spuna mai multe despre acest camp Higgs ?

http://forum.softpedia.com/index.php?autom...mp;eid=182 Wink

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 22 Noi 2006 20:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

TopcatBV a scris:
http://forum.softpedia.com/index.php?autom...mp;eid=182 Wink


Ce-i cu link-ul asta Wink Question

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 22 Noi 2006 22:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

rautu a scris:
Ce-i cu link-ul asta Wink Question

nu te duce la o pagina despre bosonul Higgs?

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 23 Noi 2006 15:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ella a întrebat:

Și cum funcționează principiul în procesul de stocare al informației?


Așa după cum bine ști, în literatura de specialitate se afirmă că posibilitatea de măsurare a proceselor este limitată. Practic, oamenii se îndârjesc să creadă că, chiar dacă noi nu putem determina cu o precizie maximă un anumit parametru fizic, realitatea este ceea ce este, sau altfel spus, reprezintă întruchiparea unor valori extrem de exacte (a unor valori absolute).

Fiecare semnal pe care îl recepționăm de la mediul înconjurător îl tratăm ca pe o informație. Dorința de a spori cantitatea de informație recepționată dinspre o anumită locație, ne determină să îmbunătățim mijloacele de informare și în mod evident, așa-numita precizie în determinare.

După cum puteți observa, schimbul de informații între noi (ca utilizatori) și obiectul aflat în studiu este vital. Din punctul nostru de vedere, o precizie maximă în determinare ar echivala cu o conturare extrem de precisă (plană) a obiectului aflat în studiu. Altfel spus, un set de informații egal din punct de vedere cantitativ cu numărul de locații punctuale distincte ce completează conturul amintit anterior ar fi suficient pentru a putea decide că am ajuns la o precizie maximă în determinare.

Numărul nelimitat de puncte ce definește un contur planic este o informație capabilă să ne facă a înțelege că o preczie maximă în determinare este confirmată de un număr nelimitat de informații.

Să presupunem că acest lucru ar fi posibil. Altfel spus, un volum limitat, precum cel ocupat de cel ce dorește obținerea preciziei maxime în determinare, ar găzdui un număr nelimitat de informații. Dar dacă acest lucru ar fi posibil, atunci nimic nu ne-ar putea împiedica să afirmăm că în orice volum limitat ar putea fi stocate un număr nelimitat de informații.

În aceste condiții ar mai exista o singură problemă:

Cum să diferențiem locațiile volumice dacă între ele nu poate exista nici o diferență (toate conțin un număr nelimitate de informații și deci nu poate exista nici cea mai mică informație suplimentară care să facă diferența între volumele așa-zis distincte). Mai mult decât atât, dacă nu vom avea nici o posibilitate de a distinge volumele, atunci înseamnă că nu mai avem nici o posibilitate de vorbi despre existența unui așa numit mediu înconjurător și implicit despre noianul de informații cu privire la existența acestuia. Practic ni s-ar lua dreptul la orice informație.

Mergând invers pe firul acestei deduceri logice, nu ne rămane decât să concluzionăm că:

Principiul incertitudinii ne garantează dreptul la informație;
Orice volum închis găzduiește un număr limitat de informații;
Orcie volum găzduiește cel puțin o informație;
Etc…

Desigur că plecând de la aceste premise se poate ajunge din aproape în aproape la noțiunile de neomogenitate absolută a spațiului, eveniment, densitate de evenimente….
Sper ca aceste minime informații să vă călăuzească totuși pașii spre înțelegerea reală a posibilității de existență a informației.
Sus
Ella_Kosta
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2006
Mesaje: 149

Motto: Am fost odata parte dintr-o stea

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Noi 2006 16:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
Altfel spus, un set de informații egal din punct de vedere cantitativ cu numărul de locații punctuale distincte ce completează conturul amintit anterior ar fi suficient pentru a putea decide că am ajuns la o precizie maximă în determinare.
Numărul nelimitat de puncte ce definește un contur planic este o informație capabilă să ne facă a înțelege că o preczie maximă în determinare este confirmată de un număr nelimitat de informații.


Am inteles explicatia per ansamblu. Dar... m-am pierdut pe drum la trecerea de la finit la infinit.

Daca informatiile, ca numar (cantitativ) sunt egale cu nr. de puncte ale ariei, volumului etc., de ce se ajunge dupa aia la informatie infinita? Caci, daca vorbim la nivel cuantic, si nu clasic, acel volum are un numar finit de "puncte", pentru ca spatiul este considerat discret. Rolling Eyes

_________________
IMPOTRIVA PROSTIEI... ZEII INSISI LUPTA IN ZADAR!
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 23 Noi 2006 16:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vorbim desigur la nivel clasic, deoarece ideea de precizie maxima in determinare a unui contur implica si ideea infinitatii punctelor ce il definesc.

Tratarea cuantica este in concordanta cu realitatea si inclusiv cu numarul limitat al informatiilor ce o definesc.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact