Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_0504_5.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223822
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Site observatii stele duble


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
cluci
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Oct 2005
Mesaje: 300



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 29 Aug 2006 12:59 Download mesaj
Titlul subiectului: Site observatii stele duble
Raspunde cu citat (quote)

Salut

Recent am costruit un mic site orientat pe organizarea si centralizarea observatiilor la stele duble. Pt cei interesati mai multe detalii direct la:

http://www.astroclubul.org/brasov/proiecte/duble/

Daca nu ati mai observat duble dar va tenteaza sa incercati veti gasi si un material introductiv precum si un program de observatii ce contine obiecte accesibile oricarui observator si instrument.

Luci
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 15 Sep 2006 09:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista stele duble vizibile cu un telescop obisnuit, care sa isi schimbe pozitia una fata de alta într-un timp relativ scurt, cum ar fi de la câteva luni (sau chiar saptamani) pana la maxim un an ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
sica
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2005
Mesaje: 55



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 15 Sep 2006 23:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe pagina indicata de luci, la sectiunea "Cum sa observam", printre altele se spune ca:"Această variație nu va fi observată de pe o zi pe alta în general dar poate fi considerabilă în perioade de ordinul anilor și uneori chiar a lunilor, în functie de dimensiunile orbitei obiectului observat. " Cu alte cuvinte, da, exista stele duble a caror schimbare de pozitie sa fie sesizabila daca le urmaresti pe o perioada de cateva luni.
Sus
cluci
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Oct 2005
Mesaje: 300



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 18 Sep 2006 08:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut

Da.. corecta sublinierea. Perioadele steleleor duble sunt extrem de variate si pot ajunge pana la mii de ani. Deci multe din stelele duble vor parea imobile in perioade scurte de timp. Exista insa si stele duble cu perioade scurte care se misca foarte repede ("foarte" in acceptiunea a ceea ce ziceam mai sus) si miscarea lor poate fi observata intr-un timp rezonabil de oridinul a cateva luni. Dificultatea insa este ca general acest tip de duble au si separare foarte mica deci necesita un telescop bunicel si un seeing bun. Daca imi amintesc bine , un tip numit Taylor parca povestea intr-o carte de stele duble pe care o am ca observa astfel de stele a caror miscare se observa clar in perioade de ordinul lunilor si sunt in general cu separari mai mici de o secunda de arc.

Luci
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 09 Oct 2006 12:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stelele duble nu prezinta un asa mare interes deoarece nu sunt asa de spectaculoase cu exceptia dublelor cu colorit diferit.
Intrebarea mea pentru Luci: Putem aduce contributii semnificative in astronomie prin acest studiu???
Sus
cluci
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Oct 2005
Mesaje: 300



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 09 Oct 2006 12:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut

Da.. raspunsul este categoric da. In linii mari treaba sta in modul urmator. Una din problemele astronomilor profesionisti care se ocupa de duble astazi (si cred ca in top sunt cei de la USNO) este accea ca exista un numar mare de duble insuficient observate in WDS (washington double star catalog). Catalogul a depasit 100.000 de obiecte din care mai bine de jumatate sunt din categoria "neglected". Aceasta cateogie contine stele duble insuficient observate. Unele dintre ele(marcate in WDS cu C - adica care necesita confirmare) chiar nici nu au mai fost reobservate de la descoperirea lor. Celelalte au prea putine observatii pentru a li se putea calcula orbita. Se poate contrubui in principal cu doua categorii de date. Pe deoparte pentru stelele din ultima categorie (cele care nu sunt nici macar confirmate) este suficienta reidentificarea acestora pe cer si eventual o evaluare aproximativa a parametriilor curenti (PA si separare). Acest prim tip de observatii necesita doar un instrument (chiar si mai mic) si ceva experienta in starhoping poate Wink O a doua categorie de date sunt masuratori ale PA-ului si a separarii pentru oricare din stelele aflate in categoria "neglected". Evident aici apare necesitatea si a unui echipament suplimentar, dar si informatia obtinuta este mai precisa deci mai valoroasa. Exista mai multe echipamente care pot fi folosite pentru aceste masuratori , fiecare cu avantajele si dezavantajele lor. Pe scurt as zice ca cele mai frecvent utilizate sunt camerele CCD si ocularele micrometrice. Exista de asemenea si metode de masurare ce nu necesita echipament (metoda micrometrului inelar sau metoda cronometrica) care insa sunt considerabil mai imprecise si pot fi aplicate doar la duble cu separari f mari (daca dorim sa obtinem masuratori cu o precizie suficienta incat sa fie utile dpdv stiintific). In concluzie e un loc in care amatori isi pot aduce o contributie si nu e atat de neinteresant cum pare la prima vedere. In completare la ce am spus voi da si doua URL-uri legate de subiectul de mai sus
Washington Double Star Catalog – http://ad.usno.navy.mil/wds/
Pagină despre observarea dublelor “neglected” - http://www.novac.com/nl/98/neg_doub.html
Si un material in romana : http://www.astroclubul.org/brasov/proiecte.../duble.php


Luci
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 09 Oct 2006 16:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aha, deci treaba e cat se poate de seriosa.
Eu in general am observat duble asa la plesneala doar ca sa fie observate, nu am facut desene sau masuratori, dar din experienta stiu ca la duble trebuie un instrument foarte bine colimat.
Acuma intrebarea ar fi: care este instrumentul minim pentru a observa dublele din proiectul initiat de tine.

numai bine si cer senin!!!!
si poate trageti si un ochi la cometa Swan(se vede dimineata)
Sus
cluci
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Oct 2005
Mesaje: 300



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 10 Oct 2006 09:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut

Da treaba este serioasa.. sau cel putin se pot face si observatii care sa aiba valoare stiintifica. Bineinteles asta necesita ca observatiile sa fie facute cu un anumit nivel de rigurozitate. Intentia mea cu acest proiect este ca in prima faza sa stimulez putin observarea de duble intre amatorii romani si eventual sa formam un nucleu care sa putem aborda si observatii de genul celor amintite in mesajul anterior.
Daca vrei sa incerci proiectul propus de mine iti recomand sa citesti si materialul pe care l-am scris legat de observatiile la duble (cel pt care am dat URL-ul ieri). Cat priveste instrumentul necesar realizarii proiectului limitarile sunt mici. La alcatuirea listei am incercat sa aleg atat duble interesante dar in acelasi timp duble accesibile instrumentelor mici (in defavoarea faptului ca si dublele stranse mai grele pot fi atractive). Vei gasi in articol niste explicatii mai pe larg a limitarilor intrumentelor. Ideea este ca in principal limitarile sunt date de puterea de separare a instrumentului folosit. Trebuie sa ai un instrument suficient de bun ca sa separe cele doua componente (in lista sunt date puterile de separare). La un calcul simpificat se poate spune ca puterea de separare a unui instrument este de 140/D(Criteriul Rayleigh) unde D este diamentrul in milimetri a obiectivului.. deci cu aproximatie cu o luneta de 70mm vei putea separa la 2 secunde de arc. Acum.. in realitate problema este mai complexa si exista si alti factori care influenteaza mai mult sau mai putin , printre care importante ar fi calitatea opticii, colimarea, magnitudinea componentelor si nu in ultimul rand calitatea cerului (mai ales seeingul). Nu intru in detalii aici.. vei gasi o descriere mai detaliata in materialul de care am zis. In lista propusa de mine separarea cea mai mica este de 2.3 secunde de arc. Cat priveste colimarea, da ea este esentiala. Pentru a folosi instrumentul la rezolutie maxima tb sa folosesti puteri mari de marire si acolo o colimare proasta va avea efecte devastatoare. Daca ai probleme cu colimarea sa-mi spui si poate te pot ajuta cu ceva idei si in sensul asta. M-as bucura sa incerci proiectul propus de mine si poate chiar sa continuam cu ceva mai complex ulterior. Daca te pot ajuta cu ceva in acest sens nu ezita sa ma intrebi.

Luci
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 10 Oct 2006 18:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Instrumentul este construit de mine si nici vorba de proasta colimare
stiu foarte bine sa-mi colimez dobsonul.
Ideea este sa-mi fac putin timp si sa incerc acele duble, unele duble le-am mai observat, dar acum vreau ceva mai serios, daca am probleme am sa te anunt, am adresa ta de mail, dar sper sa nu fie cazul Cool
Sus
cluci
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Oct 2005
Mesaje: 300



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 11 Oct 2006 08:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok

Succes la observatii atunci si daca te apuci, astept observatiile tale sa le pun pe site. Gasesti pe site o lista cu ce date trebuie sa contina observatiile si poti vedea si ceva exemple tot acolo.

Luci
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Oct 2006 20:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

luci, ce-mi poti spune de Sirius?
Sus
cluci
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Oct 2005
Mesaje: 300



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 24 Oct 2006 12:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut

Sirius Smile .. ca sa-l citez pe un tip de pe lista de duble a S33 as zice si eu ca e sfantul graal al observatorilor de duble Smile. Sirius e o stea multipla formata din cate stiu din 6 componente dintre care 3 sunt apropiate. Componentele insa sunt relativ slabe ca magnitudine, Sirius B fiind de 8.5 iar Sirius C de peste 11. Cele doua componente sunt destul de apropiate AB avand o separare in jur de 3-4 secunde de arc (din cate stiu in crestere acum) iar BC 1,5
Diferenta fata de steaua principala (care e -0.54) este imensa si din acesta e principalul motiv pentru care Sirius B nu e usor de observat. In general in observarea stelelor duble urmatorul factor ca importanta dupa separarea componentelor este diferenta de magnitudine. Cu cat aceasta e mai mare steaua va fi mai greu de separat. Deci desi separarea de 3 secunde de arc ar face-o usor accesibila oricarui instrument diferenta imensa de magnitudine o face o dubla dificila. In afara de asta sirius e si destul de joasa chiar si la meridian ceea ce adauga dificultate in observarea ei si datorita atmosferei terestre. Mai multi observatori americani insa au raportat observarea de curand a lui sirius B cu instrumente de 6" dar de la latitudini joase(Florida) dar in conditii de seeing excelente. Pe de alta parte un observator experimentat si renumit din marea britanie(Tom Teague) afirma ca nu a reusit niciodata sa vada componenta B din marea britanie cu nici un instrument de amator cu care a incercat. Exista totusi alte rapoarte din SUA a unor observatori de la latitudini mai inalte care au reusit cu instrumente de 10"-12" unii insa folosind masti de apertura(Observatorii de duble folosesc uneori un truc pentru a putea separa duble cu diferente mari de magnitudine : asa numitele "aperture masks" care sunt simple bucati de carton cu un orificii de diverse forme - in general hexagonale aplicate la capatul de sus a instrumentului). Personal nu am incercat inca niciodata Sirius B pana acum.. dar cred ca o sa fac o proba iarna care vine.. folosind dobsonul de 10"... Cred ca ar fi ceva sanse.. si daca nu merge altfel poate tot cu o astfel de masca..

Luci
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Oct 2006 09:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ok luci, am inteles in mare cum sta problema cu Sirius.
poti sa-mi dai vreun link unde pot citi despre aceste masti de apertura si despre principiul lor de "functionare"?
nu prea pot sa-mi imaginez cum o astfel de masca ar reduce diferente asa mari de magnitudine.
exista cumva si alte procedee sau artificii care ar putea face mai usor vizibile componentele slabe? ma gandesc poate la diferentele spectrale dintre componente care s-ar putea specula prin diferite filtrari...
Sus
cluci
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Oct 2005
Mesaje: 300



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 27 Oct 2006 10:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da sigur.. uite aici gasesti ceva:
http://www.carbonar.es/s33/Articles/WhoWas...leStar.pdf
Ideea este simpla, masca de apertura prin forma ei modifica forma figurii airy (sau figura de difractie) care se transforma din figura cu cercuri concentrice intr-un fel de stea. Rotind masca se pot orienta "spitele" stelei astfel incat zona in care e companionul sa nu fie "poluata" de lumina stelei O sa vezi in articol si un desen. Cred ca mai exista si in arhiva S&T ceva articole de genul asta. O sa caut si acolo ca si pe mine ma intereseaza. Inca nu am o masca din asta dar vreau sa-mi fac.
Cu filtre nu stiu exact dar parca am citit la un moment dat ceva. Teoretic cred ca s-ar putea obtine ceva rezultate dar totusi metoda mastii s-ar putea sa fie mai eficienta.
Apropo de Sirius vezi ca ti-am mai dat ceva detalii suplimentare pe celelalt forum

Luci
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Oct 2006 21:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am citit materialul si mi se pare foarte ingenioasa solutia asta cu masca hexagonala. omul care scrie materialul chiar spune ca a putut vedea sirius b cu masca asta pusa pe un SCT de 8" dar a mai folosit si un filtru.
daca ai un dob de 10" cred ca ai toate sansele sa vezi si tu companionul lui sirius a.
cand o sa ajung si eu la capitolul stele duble cred ca am sa experimentez si o masca cu deschidere patrata. ma gandesc ca s-ar crea unghiuri mai mari intre spitele formate si posibilitate de vizualizare mai buna. dezavantajul unei asemenea masti ar fi ca rapeste mai mult din apertura, dar cred ca merge incercat.
daca mai descoperi si alte procedee sau faci ceva teste practice, te rog sa scrii si aici.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact