Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
2_(1).jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224480
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

stele duble: lista lui Lockier, etc


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 31, 32, 33 ... 48, 49, 50  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele duble

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 27 Ian 2018 22:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am revazut Beta Monocerotis si Epsilon Mon, daca cineva inca nu le-a vazut, le recomand din nou. Prima e tripla aceea unica, dar si a doua e o dubla frumoasa, luminoasa. Am mai vazut si altele, dar astea erau cele mai faine.
_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9009

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Ian 2018 23:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Beta Mon este foarte frumoasa ,era preferata lui William Herschel.
Epsilon Mon nu stiu daca am vazut-o ,mersi de recomandare !
Eu va sugerez trei stele duble stranse dar foarte frumoase din Orion: 52 Ori/1.2'' , 32 Ori/1.27'' si Eta Ori/1.8'' dupa Stellarium.
Toate au fost rezolvate de newtonianul meu de 125mm F/6.9.
Asta-seara am rezolvat Eta Ori cu noul meu telescop RFT 125mm F/4.5.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 28 Ian 2018 21:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara!

Am incercat de mai multe ori sa vad dubla 52 Orion insa fara succes. Nu stiu ce sa cred aceasta dubla
stransa la un grosisment maxim pe care il am de 214 x ba apare ba dispare nu se vede clar o separatie
,cele doua stele apar ca un 8 insa de durata foarte scurta de timp.Oare asa o vedeti si voi?

Folosesc un telescop dobson truss de330mm f/d 4.5 cu ocular UWA TS 7mm.
Calculele imi spun ca pot folosi si ocular de 4mm.Probabil ca seeigul conteaza cel mai mult la astfel de observatii.Aaa ..folosesc cerul din oras.Daca n-as avea apertura mare nu as reusi sa vad mare lucru
Am vazut in schimb nebuloasa M1.Ma gandesc sa folosesc filtru UHC sau OIII.Care e mai indicat?

Cer senin !
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 28 Ian 2018 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am 8dob, si mai jos de 4" sep nu ma aventurez, desi teoretic as putea sub 1. Dar nici nu sunt asa expert in colimare, si am si auzit ca dob-ul nu da imagine asa clara ca un refractor de ex. Nu stiu, dar nu imi bat capul, sunt destule duble mai largi, sunt pe la 600 vazute. Smile

La M1 merge oiii, dar daca uhc e narrowband, si ala. Dar la 8dob se vede deja si fara, si cand am incercat oiii, doar am inrautatit situatia, sincer. Fara filtru am vazut ceva frumos, lunguiet. Dar altiizic ca vad structura in M1 cu filtru. Eu nu, atat pot spune din exp. Zic sa incerci tot ce ai si vezi tu. Succes!

_________________
Engage! Wink
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 15 Feb 2018 00:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vicu. Ar trebui să vezi cu monstrul tău 52 Ori fără probleme (cu condiția să fie măcar un instrument decent și colimat) și să ai turbulențe mici. Cu un dob de făurit de Lucian (Auriga) și un tub celestron de 200 mm F5 am văzut dubla ca doi bulgărași micuți ce se alergau tăcuți în câmpul reflectorului. priveliștea mi-a bucurat inima. Am mai splitat 52 Ori cu un C11 și cu un mak de 180, observații făcute din centrul Clujului dintr-o mică curte luminată din păcate de mastodonți edilitari aflați în preajmă. Dacă bine țin minte grosismentul , cred că era în jur de 200X, dar trebuie să mă uit pe schițele pe care le-am făcut.
Vezi că prin preajmă mai sunt duble interesante: 32 Ori, 33 Ori, lambda Ori (multiplă), psi Ori, 31 ori, Alitak, sigma Ori+STF 762 în același câmp, Trapezium unde ar trebui să vezi 6 stele, eta Ori, Hatsia si cunosțiința noastră Rigel.
Dacă ai o oglindă bună și instrumentul este colimat și în plus ai o turbulență foarte mică, te poți încumeta și la Sirius

_________________
mihai
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9009

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Feb 2018 01:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mihai

Foarte bune sfaturile tale , multumim si sper sa te avem mai des cu noi si sa ne ajuti cu vasta ta experienta de ''dublist''.

vicu60

Sper ca n-o sa te superi daca am sa repet un sfat pe care l-am mai dat si alta data.
Pe langa telescoape , oculare ,ventilatoare, laptopuri si toata parafernalia , mai este nevoie de experienta.
Care experienta se obtine intr-un singur fel ,facand observatii si cat mai des.
Inclusiv observatiile esuate ,care deci au loc pe cerul real si nu dau rezultatul scontat , sunt parte ,si inca mare , a numitei experiente.
Daca telescopul de 330mm cere prea mult timp sa-l pui in functiune cu toate cele necesare , poate ca un telescop mai mic ,mai usor te-ar ajuta sa observi mai des.
Si sa folosesti telescopul mare in serile cu cer bun.
Din pacate tot mai rare.

Milan

Nu te lua dupa zvonuri... Very Happy

Ciondaneala ''reflector-refractor'' nu are sens , ambele pot fi folosite cu succes.
Nu ai citit ce a scris Neil English pe blogul sau si prin care dovedeste cu exemple concrete ca reflectoarele sunt instrumente foarte bune pentru observarea stelelor duble.
Adica pot sa fie.
Dar ...noa ...cum sa zic ,fara sa te superi...daca acel observator ipotetic de stele duble despre care vorbim , isi colimeaza intai reflectorul...deci am vorbit ,asa ,la modu' general...ca in Star Wars ''undeva ,candva, intr-o galaxie foarte indepartata''

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 15 Feb 2018 19:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vicu, cred că turbulența ți-a jucat feste, de fapt ne joacă la toți. Acum câțiva ani la Lisa cu instrumente isprăvite (dob de 400 și refractoare apo) n-am putut splita Izar (2,6''), așa că nu te mira.

Presupunînd că instrumentul este colimat și aclimatizat, fă un exercițiu simplu: punctează pe o stea strălucitoare și apoi defocalizează intra și extrafocal, dacă imaginea defocalizată este compusă din inele de difracție concentrice, turbulența este cu atât mai bună cu cît desenul acestor inele este mai clar și mai pregnant.
Dacă în schimb imaginea defocalizată este o plăcintă lăptoasă, turbulența este proastă și mai bine lucrează cu un instrument mai mic (complementar), sau eventual, lasă dublele strînse și privește la obiecte DSO care nu au limite foarte precise și pe care le poți observa acceptabil.
Condițiile de seeing pot varia rapid și poți avea surpriza să constați pe pielea ta acest fapt.

Imaginile intra și extrafocale îți mai dau o întreagă serie de informații atât despre condițiile de turbulență, cât și asupra calității optice a instrumentului cât și informații despre colimarea și aclimatizarea acestuia.

_________________
mihai
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 15 Feb 2018 20:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc Coane Mircea pentru cuvintele frumoase: Cu privire la instrumente ai dreptate. Într-o seară am scos la bătălie câteva instrumente mai dichisite pe care le am în bătătură (dichisite pentru un amator așa cum mă aflu) După ce le-am pus la fezandat, mi-am zis să scot și oropsitul meu newtonian dob de 200.
Ei, vreau să spun că imaginea lui pi aqv (1,5'' separare) nu era cu nimic mai prejos în newtonian ca în mak de 180 (care este de trei ori mai scump) și oricum mai bună decât în celelalte instrumente unele foarte dragi mie (și nici ele nu foarte ieftine).
Dar, ca să fiu drept la o altă sesiune (cu alte instrumente), la care am comparat pentru aceiași stea imaginea furnizată, cel mai bine s-a prezentat un refractor ED 100 mm F9, apoi mak 180 și la urmă un SC care nici n-a prea splitat steaua.

_________________
mihai
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 15 Feb 2018 23:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc lui MilanPicard ,Mircea si Mihai pentru sfaturi si pareri.Telescopul este decent optica buna colimare ok. Cunosc problema cu aclimatizarea.Este aproape aclimatizat cand il scot afara dintr-o magazie.Il pun pe o Liza si dupa 5m e pus in curte la locul pentru observatii.
M-am lamurit este vorba despre turbulenta atmosferica care de cele mai multe ori creeaza probleme.
In momentele bune se vad 6 stele in trapezul lui Orion.Am vazut 6 sateliti ai lui Saturn.
Pai companionul lui Rigel se vede destul de bine Chiar si la 100x si in conditii destul de proaste uneori.Delta gemenii este asemanator cu dubla Rigel insa mullt mai slab in magnitudine.
Imi palac Observatiile stelelor duble sau multiple mai ales CA din oras este UN domeniu care se poate
observa mai usor fata de DSO.Am incercat siSiriusB insa fara succes deocamdata.
Separatia maxima este de11" si se VA atinge prin anul 2025.Pana Atunci mai exersam.
Cu UN cer calm si transparenta buna si cu o apertura de cel putin 250 mm avem sanse sa vedem steaua dugonilor.
Urmaresc cu interes postarile voastre.
Succes la stele!
pe curand
Vicu.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 09 Iun 2018 09:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseară am mai observat niște stele duble cu telescopul reflector 114/900mm și ocularul de 4mm,ce l-am modificat, adăugând un reticul din lita de cupru subțire și o sursă de iluminare cu led roșu, astfel că reticulul este vizibil noaptea și pot măsura unghiul de poziție la stelele duble, rotind ocularul în așa fel încât reticulul să aibă unul din segmente paralel cu direcția în care se mișcă aparent steaua,in aceste fel aflând cu ușurință punctele cardinale in ocular și mai apoi măsurând unghiul de poziție al stelei respective.

Stelele duble observate aseară au fost următoarele:

Nu Scorpii,la care componenta B are unghiul de poziție PA de 190 grade,iar componenta C are PA de 40-50 grade.
Alpha Herculis, la care componenta B are unghiul de poziție PA de circa 90 grade.
Lambda Ophiuchi, la care componenta B, foarte aproape de A,are PA de 30-40 grade.
Iota Bootis,la care componenta B are PA de 355 grade.
Delta Cygni, la care componenta B are PA de 185-190 grade.
Beta Cygni, Albireo, la care componenta B are PA de 10-15 grade.
Zeta UMa,Mizar, la care componenta B are PA de circa 170 grade.
Delta Serpentis,la care componenta B are unghiul de poziție PA de aproape 180 grade.
Gamma Virginis, Porrima, la care componenta B are PA de 5 grade,din ce am observat, componenta sudică pare să fie principala.
Gamma Leonis, Algieba,la care componenta B are unghiul PA de 130 grade.

Cam acestea au fost deocamdată măsurate. O să mai caut in zilele următoare, alte stele duble,la care sa măsor unghiul PA.

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9009

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Iun 2018 13:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Interesanta modificarea ocularului , felicitari pentru rezultate !
Unghiurile le apreciezi vizual functie de directia E-W materializata de fir sau le masori cu un cerc gradat ?

Nu Scorpi am rezolvat-o ca ''dubla-dubla'' in telescopul de 125mm.
Eu cred ca si telescopul tau o poate rezolva in patru componente.
Dar este necesar seeing bun ,altminteri chiar si apertura de 200mm are dificultati in rezolvarea lui Nu Sco.

Spor in continuare , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 09 Iun 2018 14:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc domnu Mircea. Smile Unghiurile le apreciez din ochi, orientând reticulul în așa fel încât să vină cu un segment paralel cu direcția Est-Vest,cea pe care se mișcă steaua și măsurând unghiul față de segmentul Nord-Sud,in sens antiorar,spre Est.
_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 09 Iun 2018 17:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Nu Scorpi am rezolvat-o ca ''dubla-dubla'' in telescopul de 125mm.
Eu cred ca si telescopul tau o poate rezolva in patru componente.
Dar este necesar seeing bun ,altminteri chiar si apertura de 200mm are dificultati in rezolvarea lui Nu Sco.


Da, aveți dreptate în legătură cu steaua Nu Scorpii, înseamnă că eu aseară am observat de fapt steaua Xi Scorpii și am confundat-o cu steaua Nu Scorpii. Steaua pe care am observat-o aseară se găsește mai sus cu vreo 7-8 grade față de Beta Scorpii/ Graffias,iar steaua Nu Scorpii se găsește mai jos, în apropierea stelei Graffias. De aceea eu văzusem numai trei componente și nu patru, cum ați descris dv, pentru că le confundasem între ele ,e greseala mea. Laughing Diseară, dacă este senin,o să observ "adevarata" stea Nu Scorpii. Smile

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9009

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Iun 2018 21:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Cum am zis , sa ai rabdare daca seeingul nu coopereaza si sa observi alta data.
Un domn director de sectiune de stele duble de la o societate nationala se plangea ca nu reuseste sa rezolve steaua respectiva cu apertura de 200 mm , spera sa reuseasca cu cea de 300mm.
Noroc ca ''Ratusca cea urata'' ,dobsonianul meu de 125mm , nu are cont de Internet si deci nu are cum sa afle asa ceva...
A spart Nu Scorpi in patru arsice cu nonsalanta.
Odata am vazut Nu Sco rezolvat in trei componente cu reflectorul de 76mm.

Iti doresc succes si nu ma indoiesc ca-l vei avea !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 10 Iun 2018 00:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In cautarea Graalului si am numit zeta Herculis taramul acesta indepartat, am orbecait de colo pana colo prin constelatii facand schite si minunandu-ma de frumusetea stranie a ceea ce a mai ramas din cerul noptii, spun asta nevoit de cele mai multe ori, sa fac observatii dintr-o curte innecata in lumina blocurilor invecinate
28.IV ora 22 TLR, curte, instrument C8, 54 Leonis o dubla scaldata in albastrul inserarii. M1=4,5, M2=6, separare 7'',PA = 105*culoare principala alb , secunda albastruie
5.VI.2o18 ora 23.05 TLR, instrument mak, iota Leonis, M1=4, m2=6,6 separare 1'',5, PA =97* ( din aprilie pana in iunie am facut cinci detereminari la PA respectiv 90, 90,110,95,100), culoare componente alb si secundara albastru verzui, alta data am notat-o alb-galbui si albastru sau galbui cu albastru verzui, sau alb galbui si albastrui.
As numi-o La superba, daca Y Canum Venaticorum -variabila semiregulata de carbon n-ar fi denumita deja asa.
Am mai vizitat Struve 1825 Bootis, Porrima, Algieba, in principal cu C8 si mak.
Toate valorile sunt estimari.
Zeta Herculis nu s-a aratat prea dornica de prietenie. Ce am scris pe un alt topic e valabil si pentru mine :sa perseverez

_________________
mihai
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele duble Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 31, 32, 33 ... 48, 49, 50  Urmatoare

Download topic
Pagina 32 din 50
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact