Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
JUPITERfw.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224025
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

stele duble: lista lui Lockier, etc


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 38, 39, 40 ... 48, 49, 50  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele duble

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 24 Oct 2019 17:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

The Great Orion Nebula a revenit in forta cu altitudini aproape zenitale. Stelele Trapeziumului va invita "printre" ele daca puteti Smile.
Mai bine de 90% din stelele existente sunt de fapt sisteme multiple. Avem de unde alege. Soarele nostru e cam singur dar e clar ca nu se plictiseste.
Stie cineva unde pot gasi informatii despre pozitiile stelelor binare (sau multiple in general) raportate la punctul nostru de statie ? Daca sunt aliniate cu noi nu are rost efortul de splitting ci trebuie evaluata separatia (ca o elongatie maxima la planete) pentru o observatie optima. A nu se confunda cu stelele duble sau multiple optic (mult mai departate intre ele) care au pozitii relativ stabile fata de Pamant. Cred ca acestea din urma sunt de preferat la un planning rapid pentru a evita pe cat posibil lipsa actualizarilor de catalog. In fine, doar daca si-a batut capul cineva cu asta...


Ultima modificare efectuata starbuck la 24 Oct 2019 21:23, modificat de 2 ori in total
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Oct 2019 18:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin

Asa este ,cu tine am avut bucuria de a impartasi aurul,smirna si tamaia observatiilor astronomice care mangaie sufletul astronomului amator.
Depasirea conditiei proprii este inca si mai minunata la oameni decat la telescoape.
Este un lucru cu totul deosebit sa vedem cum tu si Cristian ati devenit din amatori adevarati astronomi profesionisti !
O asemenea optica profesionala ar fi facut mult bine Astronomiei romanesti daca ar fi fost aplicata inca din vremea lui Coculescu.

tudor

Esti un fin observator si nu doar ai astrilor.
Undeva ,in fiecare din noi ,sta ascuns sufletul de copil.
Intradevar ,asa este ,pur si simplu nu imi place ''sa ma joc singur''. Very Happy
Sotia ,cand ma vede imbracat gros ,cu cutia de oculare in mana si cu binoclul la gat ma intreaba - retoric deoarece cunoaste dinainte raspunsul :''Ce faci sotu',mergi sa te joci !?"

Atasez niste capturi de ecran din StelleDoppie la care sa testezi luneta ta cea noua ED 72mm.
Am cautat in 12 constelatii si am vazut ca sunt destul de frecvente separatiile de 1.5'' si 1.8'' dar nu am gasit nici una exact potrivita aperturii lunetei tale.
Eu as merge pe sugestia lui theogon ,daca luneta rezolva Pi Aql = EXCELENT !
Aceasta ,impreuna cu cele patru pe care ti le atasez ,cred ca iti vor oferi multa distractie in saptamanile si lunile care vin.Bafta maxima si nu uita :rezolvarea nu cere spatiu negru intre stele doar separarea cere.
Daca vezi discurile Airy tangente ,fara suprapuneri si contopiri = Bingo ,ai rezolvat dubla !
Doamne ajuta !

Coane Mihai aka theogon

Multumesc pentru incurajarile atat de frumos exprimate.
Felicitari pentru noul reflector de 138mm ,eu prevad ca vei petrece multe clipe de incredibila incantare impreuna cu el.
Tare bine ar face forumului ca sa intervii mai des ,indreptand si observatiile si discutiile pe calea cea buna.
Multumesc pentru excelentele sugestii postate azi la 15:42.

Iulian

Multumesc din inima pentru apreciere si felicitari pentru excelentele observatii de stele duble.
Cei care au incercat sa intre in acest domeniu cunosc jungla de artefacte optice,reflexii si difractii care pazesc stelele duble dificile care pretind grosismente mari.
Dificultatile ca acestea insa nu te sperie ci dimpotriva ,mie mi-e clar ca buna ziua ca depasirea lor te atrage.
Felicitari pentru observarea detaliilor la Lambda Cyg,STF 13 si STF 2,36 And si pentru celelalte !

vicu60

Cu mare placere ,sa folosesti sanatos catalogul.
Este in domeniul public deci daca cineva are nevoie ,poti sa-l dai mai departe.
Oarecum ,catalogul de duble al lui Taki imi place mai mult decat catalogul Cambridge.
Intentionez sa-l modific ca sa-l fac inca si mai prietenos.
Daca vrei,am sa-ti trimit si acea varianta pe care am sa o realizez la iarna.

Va doresc un cer dublu de senin ,Mircea



6 Cas.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  173.78 kb
 Vizualizat:  de 4897 ori

6 Cas.JPG



33 Ori.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  146.8 kb
 Vizualizat:  de 4897 ori

33 Ori.JPG



Del 3 Tau.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  162.7 kb
 Vizualizat:  de 4897 ori

Del 3 Tau.JPG



Mu1 Cyg.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  187.76 kb
 Vizualizat:  de 4897 ori

Mu1 Cyg.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Oct 2019 21:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin cu o lista pentru Tudor ,pentru testarea lunetei ED 72mm.
Contine toate stelele cu separatii de 1.6'' si 1.7'' din atlasul Taki-Wehner.
Am eliminat fara remuscari stelele care sunt sub orizontul nostru daco-roman precum si cele care rasar pentru noi dar au declinatii sub - 30 grade,stele din Centaur ,Ara,Lupus ,Vela ....
Cea mai sudica stea stransa rezolvata de mine vreodata este Kappa 1 Sculptoris cu separatie de 1.29'' si declinatie -28 grade.
Cel putin la inceput,eu m-as feri de dublele cu Delta mag semnificativ.
Inca ceva : Stellarium si Aladin nu cunoaste nici macar STF/STT darmite Sigma sau OSigma.
Acestea se citesc asa :

Sigma 138 = STF 138

OSigma 358 = STT 358

Mergem la StelleDoppie si scriem codul STF sau STT in fereastra de cautare.
Pe pagina stelei respective avem apoi tot ghiveciul de numere de catalog : HR,HIP,SAO,Tycho etc.
Cu unul din aceste numere de catalog gasim apoi steaua in Stellarium sau Aladin Lite.
Fac exceptie uneori cazurile VIP gen Albireo,Izar etc.

Cer senin ,succes la teste lui Tudor si noii sale lunete ...''endletascnou'' !



Taki Duble 1.6 secunde.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  422.11 kb
 Vizualizat:  de 4871 ori

Taki Duble 1.6 secunde.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 24 Oct 2019 22:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc, dl. Pteancu, aceasta informatie o cautam si eu. Din cate am investigat StelleDoppie foloseste baza de date WDS, deci nu are rost sa-mi bat capul daca e stea binara sau dubla (optic) atat timp cat catalogul WDS e cel mai actualizat catalog de specialitate.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 25 Oct 2019 06:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc lui theogon si Mircea,

Am cerut o stea si am primit 100 Smile Acum astept prima ocazie de observare pentru ca noaptea trecuta in Bucuresti a fost ceata
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Oct 2019 09:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Starbuck si Tudor

Cu mare placere!

In StelleDoppie se precizeaza la fiecare componenta AB,AC etc daca este fizica,optica sau natura incerta .

Succes la observatii,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 27 Oct 2019 21:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La sfarsitul asta de saptamana am foast la Provita de Sus intr-o mini vacanta. Noua mea luneta a fost prima pe lista bagajului. Nu am reusit sa-mi fac temele pt stelele propuse aici de voi pentru ca fost prea din scurt. Dar nu am stat degeaba si am incercat o dubla, care acum doi ani in repetate randuri nu am reusit s-o rezolv nici cu newton 130. (Incercarile le-am raportat atunci pe site). Este vorba de Rigel. Dar ieri noapte pe la ora 3, cu luneta 72ed f5.8, am reusit s-o despart la puterea 262x. Companionul era foarte palid de parca se ascundea in lumina puternica a lui Rigel, dar l-am depistat Smile))
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 28 Oct 2019 10:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor. Despre Riegel am mai povestit. Desigur cã îți amintești www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=17374&start=0 Dupã opinia mea, condițiile de transparențã si turbulențã nu au fost din cele mai favorabile: Sunt convins cã repetînd observațiile vei reuși splitarea la grosismente mai mici.
_________________
mihai
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 29 Oct 2019 08:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu l-am incercat si la 131X, dar lumina lui Rigel era de "neimblanzit" asa ca am temperat-o cu un barlow!
Sus
Klaus von Burg
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Oct 2015
Mesaje: 67



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 04 Noi 2019 20:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As mai adauga 3 stele duble la lista lui Mircea cu vizibilitate optima acum:

BU728 (HIP117695)
STF367 (HIP15058)
STF314 (HIP13424)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Ian 2020 20:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor

Ai noutati cu privire la noi teste ale lunetei 72 ED ?
Vad ca Szilard a adaugat inca trei stele la lista ... danke schon Herr Klaus ! Wink

*Acuma ... noa ... nu ca sa-i fac in ciuda lui Tudor dar s-a intamplat ca,aseara, am inceput cu Rigel prima sesiune de observatii a acestui an,folosind dobsonianul Toleascop +Mark III+ BCO 6mm.
Am fost curios sa aflu de la ce grosisment incepe sa se vada companionul lui Rigel.A rezultat G = 61x ,deci cu ocularul zoom reglat pentru focala de 20mm se vede companionul lui Rigel ca un punct luminos marunt pe langa ''papadia'' luminoasa a primarei.Fara separare,deci fara spatiu negru insa.

*Am continuat cu steaua dubla STTA 67 din Gemenii care are o separatie de 76'' si companionul asezat la Sud.Deloc spectaculos.

*In pregatire pentru ocultatia de Joi 9 Ianuarie ,l-am vizat apoi pe Tejat/Mu Gem unde am vazut trei stelute la Est de primara,formand cu aceasta un paralelogram.
Verificand in StelleDoppie am ajuns la concluzia ca doua dintre acestea sunt BC de 11.3mv de la PA=141 grade / separatie de 108'' si D de 11.9 mv de la PA = 65 grade cu separatia de 59''.
Acestea sunt componente ale lui BU 1059.
Cea de a treia stea nu ''intra in schema'' deoarece are un PA estimat la 120 grade dar F din LB3 (care ar corespunde ca PA si separatie) este de 12.15mv deci mai slab ca D din BU 1039.
Ori eu am notat ca aceasta a treia stea este mai luminoasa decat D/BU 1059.... Rolling Eyes

*Am admirat un pic giganta rosie 119 Tau /Ruby Star.
Langa ea este STF 730 /HR 1847 ,un fel de Castor in miniatura ,cu stele de 6.1mv si 6.4mv ,separate prin 9.7''.

*Inca si mai aproape de Ruby Star este STT 108 ,o dubla fizica de 6.8mv/10.4mv ,cu separatia de 3.2'' la PA= dar nu foarte usor de rezolvat din cauza unei diferente de 3.7 magnitudini intre componente

*Aleea dublelor din Taurus continua cu 115 Tau ,o stea cu diferenta si mai mare intre componentele de 5.4 mv si 11.1 mv dar totusi lejera de rezolvat din cauza separatiei de 10'' /PA = 305 gr.

*111 Tau are separatie de 107'' intre stelele de 5.1mv si 8.8mv nu ar pune probleme nici unei lunete de 60mm.


*STF 766 cu stele de 7mv si 8.4mv ,separate prin 10.1'' /PA = 275 gr. este sora buna cu STF 730.
Doar ca apartine ''legal'' de constelatia Orion.

*La o treime din distanta de la Zeta Tau spre Aldebaran se afla o pereche de stele duble ,separate prin trei minute de arc,un fel de ''alta/alta dubla-dubla'' : STF 680 cu separatie de 9.4'' si STF 674 cu separatia de 10'' ,ambele au companioni spre 10mv ,spre Sud.La 61x ,cele doua duble se vad in acelasi camp al ocularului Mark III.

*STT 95,aflat pe directia trasata de STF 860-STF 674, este o dubla din categoria ''subarc'' ,formata de stele de 7mv si 7,7mv ,separate prin 0.97'' ,companion la PA = 296 gr.La 154x/MarkIII @8mm ,se zarea figura de cifra ''8'' dar am rezolvat cu spatiu negru la 205x /BCO 6mm.

*Ultima dubla din Taurus a fost 105 Tau,vecina lui STT 95 ,cu separatie pantagruelica de 110''.

Se naste insa intrebarea : de ce ma necajesc pe mine insumi (si eventual onor cititorii) cu aceste stele duble plicticoase ,cu separatii de zeci sau chiar sute de secunde ?
Raspunsul ,zic eu,este unul de nota 11 : asemenea duble se fotografiaza usor si ,cine stie,poate in deceniile viitoare voi pohti a le masura.
Ceea ce - oricat de spectaculoase sunt - ma indoiesc ca voi putea sa fac vreodata cu stele fitzoase precum STT 95.

*Am mutat apoi frontul in Orion unde ,mai-nainte de toate am vazut, fara separare,discurile Airy ale dublelor 52 Ori / 1'' si 32 Ori / 1.35''.Turbulenta era prea mare pentru fineturi de acest gen la altitudinea orionica.
Apoi am rezolvat stele duble din ''candelabrul '' de la Sud de Bellatrix : 33 Ori/STF 729 de 1.8'' +Psi 2 /KNT 3 cu separatie 3'' +23 Ori /STF 696 de 32''

*La Psi1 Ori nu am vazut nici o stea suficient de apropiata ca sa-mi trezeasca suspiciunile de snipper de duble.Am notat-o ca rezultat negativ.''Hauevar'' azi aflu - din Stellarium ,deoarece StelleDoppie nu vrea sa stie de aceasta stea - ca ar avea un companion la 158''.Ramane ... de vazut. Rolling Eyes

*N-a fost chiar pierdere de timp vizitarea lui Psi1 Ori deoarece,cotrobaind prin zona ,am gasit dubla STF 708 formata din stele de 7.7mv si 8.9mv ,separate prin 2.8''.Foarte discreta dar tocmai de aceea draguta !

*Am continuat cu rezolvarea lui Rho Ori de 6.4'' si a lui STF 652 cu separatie de 1.7'' ,pentru a carei separare a trebuit sa folosesc G=205x /BCO 6mm.

*Ultima stea ''de competitie'' a serii a fost in acelasi timp si cireasa de pe tort : STT 517 de 0.71'' ,unde la 205x am reusit sa vad discurile Airy ,fara spatiu negru intre stele.
La rezolvarea acesteia ajuta faptul ca cele doua stele fiind de 6.8mv si 7mv ,sunt practic de aceeasi luminozitate.

*Am incheiat cu revederea stelelor E si F din Trapezul lui Orion ,unde Mark III se descurca de minune la 154x.
Am mai revazut STF 848 din Roiul 37 /NGC 2169 iar M35 a pus capac la toate.

Aviz terraformatorilor : aceasta sesiune de observatii m-a delectat prin multimea de obiecte vazute dar ,cred eu,ca a contribuit si la progresul stiintelor spatiale.La sfarsitul observatiei eram perfect aclimatizat la frig si la aerul rarefiat (mi se parea ca aud moleculele de oxigen solidificat cazand la sol ) si pregatit pentru un sejur pe planeta Marte.Razz
Asa se experimenteaza , nu dand ghionturi si bobarnace pe forumuri... Exclamation

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 06 Ian 2020 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu e cu suparare! Smile
In octombrie 2019 cand am observat Rigel, luasem luneta cu mine la Provita si atunci a fost ultima iesire la stele cu ea. Dar acum, de revelion, credeam c-o sa fie inorat, asa ca mi-am luat la mine doar binoclul. Si contrar asteptarilor a fost foarte senin si am observat cu binoclul doar cometa C2017 T2.
Cand o sa am timp si cer o sa incerc in continuare dublele din lista propusa de voi si va anunt ce am facut. Pana atunci ma documentez din rapoartele voastre bogate Smile

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Ian 2020 16:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor

Multumesc pentru raspuns.
Ei,nu te necaji,ai luat o decizie dar nu a iesit cum te-ai asteptat.Asta e !
S-a intamplat si la altii ... Embarassed
Succes in continuarea testelor lunetei 72mm ED !



Aseara mi-am ascutit ocularele prin vizitarea roiurilor M37 ,M36 ,M38 si NGC 1907.

*In roiul Messier 36 iti atrage imediat privirea steaua dubla STF 737 formata de stele de 9.1mv si 9.4mv ,separate prin 11'' si care este rezolvata deja la G=41x de ocularul LV 30mm.
Probabil din cauza prezentei Lunii pe cer ,in NGC 1907 nu am vazut decat trei sau patru stele rezolvate.

*O dubla optica ,situata in apropierea lui M38 ,chiar mai usor de rezolvat, este STF 698/HR 1779, formata din doua stele de 6.7mv si 8.3mv ,separate prin 31.3''.

*Toate incercarile de a rezolva HU 217 cu separatie de 0.7'' au esuat,au consumat timp mult si au papat masiv din doza de entuziasm ... Crying or Very sad

*M-am intors atunci iar spre roiurile Messier pe care dragul nostru coleg Milan din Cluj le numea ''muzeale''.
Am revazut M34 ,M35 si M44 ,ultimul vazandu-se jalnic de slab si de rarefiat.Mda,mare distractie nu era nici asa.Rolling Eyes

*Am revenit atunci la stelele duble ,unde ''am luat-o usurel'' prin rezolvarea dublei STF 469 din Perseu ,o dubla de 6.9mv si 9.9mv,separate prin 8.8''.

*Incercand apoi sa rezolv STT 69 a devenit clar ca ma pricep ... sa dau de bucluc.
STT 69 este formata din stele de 6.6mv si 9.1mv ,separate prin 1.3''.
La 154x ,se vedea uneori langa primara ,in cadranul IV ''ceva'',o steluta mai mica decat o impusatura de ac.A fost nevoie de ocularul Radian 5mm si grosismentul de 246x pentru a rezolva clar,stabil si cu spatiu negru aceasta dubla fitzoasa datorita unui Delta mag= 2.5mv.

*56 Per a fost doar un pic mai usor de rezolvat ,fiind formata din stele de 5.8mv si 9.3mv ,separate prin 4.2''.Aici Delta mag=3.4mv.

*Spre oblojirea si mangaierea orgoliului ''ofenzat'' de prostul mers al observatiei ,am revazut tripla mea favorita 7 Tauri unde AB are o separatie de 0.76'' si pe care ocularul Radian 5mm a separat-o splendid,cu o mica punte neagra intre stele ,la G=246x.

*Cat or fi ele de frumoase roiurile stelare si cat de spectaculoase or fi stelele duble dificile , nicio observatie nu are acel har aproape sfant care insoteste si insufleteste vederea galaxiilor.
Cum stateam in umbra casei ca sa fiu ferit de razele directe ale Lunii - o smecherie simpla care ma scuteste de multe frustrari ,aveam in acel moment in fata zona de Nord-Est a cerului unde stralucea constelatia pe care o cunosc pana si cei cu doctorate in Astronomie :Ursa Mare.
In scurt timp aveam in ocular perechea de galaxii M81-M82.
La G=61x ,adica la setarea f=20mm a ocularului Baader Mark III,ambele galaxii se vad in acelasi camp vizual.Luate individual,au suportat bine marirea grosismentului de pana la 154x/ f=8mm.
Doar ca la 154x, langa Galaxia lui Bode/M81 mi-au atras atentia dublele STF 1386 de 2.2'' formata din doua stele de 9.3mv si STF 1387 de 9'' ,formata din doua stele ceva mai slabe de 10.7''.
La aceeasi marire,galaxia ''Trabucul/M82'' parea uriasa si complexa.

*Intre timp ,s-a facut foarte frig asa ca am strans echipamentul cat mai puteam indoi degetele si ,satul de frigul martian ,am apasat butonul de repatriere spre Terra,o planeta aflata intr-o dezgustatoare decadenta dar considerabil mai calda.

Mircea



M81-STF 1386-STF1387.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  278.12 kb
 Vizualizat:  de 4083 ori

M81-STF 1386-STF1387.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Ian 2020 23:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vineri 10 Ianuarie am observat cu dobsonianul de 200mm.
Am trecut rapid prin secventa lui Lockyer,folosind grosismente de pana la 154x/MarkIII : Mintaka-Lambda Ori-Rigel-Zeta Ori -Sigma Ori si 52 Ori ,toate rezolvate si separate cu succes.

Am revenit atunci la unele din temele observationale vizate in 5 Ianuarie.
Buna rezolvare si separare a stelelor din secventa lui Lockyer sugera un seeing de cel putin 6 sau 7 Pickering.
Am sarit peste Radianul de 6mm si mi-am pus la indemana Radianul de 5mm cu care am marit grosismentul la 246x ,atunci cand a fost nevoie.Si a fost nevoie !

Am reobservat intai stelele din ''candelabru'' : 33 Ori/1.8'' -Psi2/3''- 23/32'' -Psi1/158''.
La observatia precedenta a lui Psi1 Ori nu am calculat bine mental 60grade/246x.
Companionul despre care vorbeste Stellarium este acolo,la locul sau ''bine ,mersi'', la Vest,cam la 1/5 e camp al ocularului Radian 5mm la 246x , adica la aprox. 160''.

Am revazut in fuga marunta dubla STF 708 cu separatia de 2.8'' de langa Psi1 Ori.

Ma grabeam , ma temeam sa nu se deterioreze seeingul ,aveam intalnire cu o binara dura !
Urmatoarele tinte au fost Rho Ori/ 6.4'' -usor de gasit , STF 652/1.7'' ,ceva mai greu de gasit.
Tinta suprema pe care o urmaream, STT 517 a fost mult mai greu de gasit.
Am bajbait vreo jumate de ora prin zona ,pana cand ne-am intalnit.
Cauza a fost ca la extrem de utilului cautator RACII 9x50mm s-au aburit atat obiectivul cat si ocularul.
Si,spre rusinea lui , ''a dat in primire'' inainte de finalizarea observatiei ,fiind depasit de RDF-ul care ,abia-abia palpaind ,si-a facut totusi datoria.
In fine ,odata prinsa in ocular ,am avut parte de o rezolvare si separare grandioasa a lui STT 517 cu stelutele aproape identice separate de o puntita de cer negru de 0.71''.
(Nu ca as sti sa apreciez o asemenea separatie dar aflu ulterior din StelleDoppie cu ce urs m-am intalnit prin codrii Caii Lactee...).
Am avut si un bonus ,deoarece STT 517 nu este o dubla ci o tripla.
Un al doilea companion treneaza la 7'' distanta la Sud-Est dar se vedea slab de tot la 11.5mv.
In opinia mea ,tripla STT 517 seamana binisor cu tripla 7 Tau.

Am revazut cele sase stele -accesibile ''noua'' din Trapez...

Nu m-am ocupat numai cu ''muraturi'' vazute altadata.
Noutatea serii a fost o dubla a lui tata Herschel : H 5 118 formata din doua ''albastrele'' de 6.2mv/11.2mv ,separate prin 27''.
Aceasta dubla este in acelasi camp cu Alnilam iar observarea ei a fost efect secundar al observarii roiului Collinder 70 in care am numarat 21 stele intr-un camp de 50'.
Iar in Collinder 69 am numarat in acelasi camp 28 de stele.
Care stele apartin roiurilor si care nu ... e o alta poveste,careia nu-i stiu finalul.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Ian 2020 19:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara,15 Ianuarie ,dupa ce i-am facut bezele planetei Amorului ,am revenit la chestiile mai scortoase de dinafara Sistemului Solar.

Am continuat sa observ cu luneta ''zoth'' de 90x600mm prin care am vazut un Roi Dublu in Perseus foarte estompat de nori subtiri si ceata.
Inainte de toate am avut de luat la cunostinta faptul ca ocularul Baader Mark III nu poate fi folosit pe luneta cu adaptorul de 1.25''.
Am schimbat ocularul pe adaptor de 2'' si asa ...merge struna !
Am mai apucat sa vad -tot estompat - Roiul Alfa Per.
Dupa care ceata s-a ingrosat foarte tare,cu ochiul liber se vedeau Capella si inca doua-trei stele din Andromeda.
Am luat in vizor Almach/Gamma And si am avut o surpriza : in timp ce in ocularul Plossl25mm la 24x ,nu se vedea nici urma de companionul albastru, in ocularul Mark III la 25x (deci setarea de 24mm) ,iata companionul bine vizibil.Desigur,fara cine stie ce mari puntite de cer negru intre ,dar era clar vizibil.

Un om ...cum sa zic...hm,normal ...isi strangea catrafusele si intra la caldurica.
Noa,eu nu vreau sa ''ofenzez'' pe nimeni dar - dupa cum stim - eu (si multi altii de pe acest forum ) ,nu suntem oameni normali ... Shocked ...suntem astronomi amatori.
M-am simtit provocat de agresivitatea cetii groase care s-a lasat si atras de cele cateva stele care se mai vedeau prin preajma zenitului.
Asa ca am trecut la dobsonianul de 200mm.
Am bajbait si am gasit Theta Aur unde mi-a luat vreo jumatate de ora pana sa vad companionii.
Si i-am vazut foarte bine la 154x ... poate prea bine !?
Concentrat pe Theta Aur si rezolvarea ei,nici nu bagasem de seama ca ceata s-a topit iar norii s-au zdrentuit,avand petice mari de cer senin intre ei.
E vreme de observatii ,iar.Very Happy Smile Laughing

*Fara sa mai intru in multe detalii : am reobservat M37-M36-M38-NGC 1907, apoi 7 Tau in forma de cifra ''8'' la 154x /Mark III.

*Am continuat cu noile mele preferate,stelele 33 Ori-Phi2 Ori -23 Ori-Phi1 Ori (ceea ce numesc ''candelabrul'') si minunata triada Rho Ori -STT 517 -STF 652.
La STF 652 si,mai ales, la STT 517 a fost musai sa folosesc Radian 5mm pentru G=246x.
STF 652 a fost rezolvata ''fara drept de apel'', STT 517 AB de asemenea a fost rezolvata si separata dar din STT 517 C nu am vazut urma ...mda , semn de slaba transparenta daca o stea de 11.5mv nu se vede cu apertura de 200mm.

*O prima noutate :la distanta de 15 minute Sud de 52 Ori (un camp de Radian 5mm = 60/246) am vazut o dubla formata din stele slabe ,de magnitudini apropiate , separate prin cateva secunde de arc.Stie cineva de vreo dubla pe acolo ? Rolling Eyes

*Alte noutati :

STF 789 (6.1mv/10.1mv/14'') si STF 788 (7.6mv/10mv/10.4mv /7.5'' si 36''),o dubla si o tripla foarte sexy,vizibile in acelasi camp la 246x /Radian 5mm ,in chiar ''inima'' lui Orion

STF 855 (5.7mv/6.7mv/29''),o dubla foarte democrata... doar ca in ocular se vad trei stele apropiate si aliniate ...nu doua Question

STF 701 (6.1mv/8.1mv/6.2'') este ''la un pas distanta '' spre Est de Rigel

H 5 101 (6.7mv/10/6mv/12mv /49'' si 47'') este o tripla larg deschisa ,foarte inegala,descoperita de tata Herschel

A 494 AB-C cu separatia de 102'' ,ca AB cu separatia de 0.2'' nu-i de nasul meu... Mr. Green

Si uite asa , am iesit din casa la ora 18 sa arunc o privire spre Zeita Amorului...periculoasa treaba ...m-a fascinat asa de tare incat m-a prins ora 23 afara.
Dobsonianul se imbraca-se intre timp intr-un frumos costum gri-sidefiu de bruma inghetata.
Am intrat in casa aproape complet criogenizat dar , tocmai atunci ,stelele straluceau mai intens ca niciodata.Exista oare intensificatoare de imagini pe baza de frig ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele duble Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 38, 39, 40 ... 48, 49, 50  Urmatoare

Download topic
Pagina 39 din 50
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact