Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
gamma_cyg_neb_final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224726
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Un Univers atemporal


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 14 Sep 2006 08:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

TopcatBV a scris:
Si cel mai departe vom vedea exact BB, imprastiat pe tot cerul.


Cum vom vedea BigBangul pe tot cerul ? Nu trebuie vazut decat intr-o singura directie ?

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 14 Sep 2006 09:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sphynxs a scris:
Daca materia din univers a plecat cu viteza luminii, si acum accelereaza, inseamna ca la un anumit moment a franat, nu ? Ce a produs franarea, si ce a produs accelerarea ? a aparut din senin materia neagra ?

Cum am spus si in "teoria masei critice" este normal ca dupa marea explozie sa apara o franare din cauza propriei gravitatii a materiei care a slabit odata cu expansiunea si a fost contracarata de gravitatia gaurilor negre preexistente marii explozii. Gaura neagra care a atins masa critica si a produs marea explozie nu putea fi singura intr-un univers asa vast.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 14 Sep 2006 10:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel, raspunsul tau este corect, dar eu vreau sa mergem mai departe cu acest rationament si sa observem care sunt limitele celui mai performant model teoretic de a explica perceperea propriile evenimente primare (propriile transformari, propriul comportament).

Tu ai spus:
"în realitate, s-a produs fără să aștepte posibilitățile noastre de a-l detecta"
Este corecta aceasta afirmatie, dar eu vreau sa cautam modelul teoretic ce poate oferi o precizie maxima cu putinta in determinarea propriilor manifestari. In felul acesta vom putea ramarca care este cauza evenimentelor si implicit a secventialitatii lor.

Eu mai cred ca, daca descoperim un model teoretic capabil sa ofere explicatiile unei precizii maxime in determinarea propriului comportament, atunci existenta universului atemporal ar putea fi justificata.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 14 Sep 2006 11:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A căuta un model cu precizie maximă este echivalent cu a căuta cel mai mare număr. NU EXISTĂ cel mai mare număr, ALTUL DECÂT INFINIT. Modelul de precizie maximă ESTE TOTUNA CU REALITATEA. În acest sens, NU PUTEM avea un model de precizie maximă.
Dar nu văd legătura necesară cu Universul atemporal!

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 14 Sep 2006 12:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu sunt de acord ca realitatea este ceea ce este, dar comportamentul sau se supune unei legi de preschimbare a propriilor parametrii fizici.

Cum orice lege poate fi descrisa de un formalism matematic, nu ne ramane decat sa descoperim formula si modelul geometric specific celui mai bun model teoretic de aproximare a propriilor parametrii de functionare.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 14 Sep 2006 12:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mă tem că te prefaci că nu înțelegi răspunsul meu anterior. Cel mai bun model teoretic NU APROXIMEAZĂ, ci spune precis despre ce este vorba. Și nu există un asemenea model.
Mi-ar plăcea să nu neglijezi nimic din ceea ce scriu, dar aceasta nu este obligatoriu.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 14 Sep 2006 12:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel, inteleg perfect ceea ce vrei sa spui si sa sti ca exista un astfel de model teoretic (care de fapt explica si comportamentul intregii lumi fizice).

Tu nu vrei sa intelegi ca lumea fizica presupune existenta miscarii si inclusiv a evenimentului (a secventialitatii).

Secventialitatea este datorata si faptului ca un punct aflat intr-o asa zisa miscare circulara se abate permanent de la locatia filara determinata de multimea punctelor fixe egal departate de un centru.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 14 Sep 2006 19:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
Abel, inteleg perfect ceea ce vrei sa spui si sa sti ca exista un astfel de model teoretic (care de fapt explica si comportamentul intregii lumi fizice).

Te-aș ruga să ne prezinți și nouă acest model atât de interesant și sper să nu ne mai neglijezi ascunzându-ni-l.

IACOB DUMITRU a scris:
Tu nu vrei sa intelegi ca lumea fizica presupune existenta miscarii si inclusiv a evenimentului (a secventialitatii).

Când vorbesc despre mișcarea elicoidală sau despre mișcarea de precesie a Pământului, nu cumva las să se vadă că și eu cred că lumea fizică presupune existența mișcării?

IACOB DUMITRU a scris:
Secventialitatea este datorata si faptului ca un punct aflat intr-o asa zisa miscare circulara se abate permanent de la locatia filara determinata de multimea punctelor fixe egal departate de un centru.

Cred că pentru a-ți proteja ideile de atacul raționamentelor logice folosești expresii de genul „locație filară”. Te rog mult să te adaptezi la limbajul uzual, pentru că numai așa vei afla mai multe lucruri despre cum gândesc ceilalți și despre greșelile pe care le faci, altfel, vei rămâne cu impresia că ai dreptate mereu.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 14 Sep 2006 21:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sphynxs a scris:
Mi-am propus sa nu discut creationismul pe acest topic. Daca exista vreunul pe aceasta tema... poate. Insa aici nu am sugerat nici o analogie.

nici eu. vroiam doar sa subliniez ca secunda e secunda
sphynxs a scris:
[...]demonstrezi ca exista concluzia, atunci automat ipoteza formulata DE TINE este adevarata ? ( ca o analogie, cate modele atomice au fost acceptate pana acum pentru ca fiecare a avut cateva efecte care se potriveau cu realitatea ? ca pana la urma sa nu se accepte nici unul ).

Orice model incearca sa reproduca ceea ce s-a intimplat pina acum, sa explice ceea ce vedem acum si sa faca predictii cit mai exacte pentru viitor. Parerea mea este ca, in acest oment, BB+DE+DM o face cel mai bine.
sphynxs a scris:
Daca materia din univers a plecat cu viteza luminii, si acum accelereaza, inseamna ca la un anumit moment a franat, nu ? Ce a produs franarea, si ce a produs accelerarea ? a aparut din senin materia neagra ?

Despre expansiunea universului exista un topic separat, cred ca ar fi mai indicat sa discutam acolo.

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 14 Sep 2006 21:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
TopcatBV a scris:
Si cel mai departe vom vedea exact BB, imprastiat pe tot cerul.


Cum vom vedea BigBangul pe tot cerul ? Nu trebuie vazut decat intr-o singura directie ?

Vroiam sa rezulte asta in topicul despre expansiune

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 18 Sep 2006 10:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel a spus:

"Te-aș ruga să ne prezinți și nouă acest model atât de interesant și sper să nu ne mai neglijezi ascunzându-ni-l."

Pentru a putea intra in posesia informatiilor referitoare la acest model ai nevoie doar de un plus de curiozitate. Ele sunt deja afisate pe acest forum.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 18 Sep 2006 11:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E ca și cum le-aș căuta undeva printr-o pădure deasă… Crede-mă că sunt o fire foarte curioasă, dar caut numai acolo unde pot înțelege ceva.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 18 Sep 2006 11:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel a spus:

"E ca și cum le-aș căuta undeva printr-o pădure deasă…"

Ai dreptate, dar ma tem ca nu prea ai de ales.

Abel a spus:

"Crede-mă că sunt o fire foarte curioasă, dar caut numai acolo unde pot înțelege ceva."

Pofta vine mancand. Incearca mai intai sa citesti si apoi vei putea decide daca poti intelege ceva sau nu. Eu sunt convins ca ai capacitatea necesara de a intelege chiar si articolele mele.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 18 Sep 2006 11:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragul meu Iacob, adu-mi aici o porțiune de text din acele articole, care ție ți se pare foarte important în legătură cu Universul atemporal și vei vedea cât de neinteligibil este după ce îl voi analiza. Ești de acord?
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 18 Sep 2006 13:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragul meu Abel, daca asi putea renunta la o singura fraza din articolele mele, atunci asi face acest lucru. Practic este vorba de un intreg.

Separand o portiune de text, atunci totul poate deveni cum spui tu:

"neinteligibil".
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact