Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Cu_luneta_spre_luna_7.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225385
Numar de utilizatori inregistrati: 2845
Cel mai nou utilizator inregistrat: LauraH
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Soarta galaxiilor decisa de gaurile negre


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 27 Aug 2006 08:59 Download mesaj
Titlul subiectului: Soarta galaxiilor decisa de gaurile negre
Raspunde cu citat (quote)

Masivitatea gaurilor negre din centrul galaxiilor se pare ca pot decide soarta acestora prin stoparea aparitiei de stele tinere.Acest fapt ma face sa cred ca universul luminos (adica in care se pot forma stele) are o viata scurta fata de cel in care vor domina gaurile negre. http://www.galex.caltech.edu/MEDIA/2006-04/text.html
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 27 Aug 2006 09:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cris, mai există și supernove, care se datorează tot masivității găurilor negre, deci cred că ipoteza ta este falsă.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 27 Aug 2006 10:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
Cris, mai există și supernove, care se datorează tot masivității găurilor negre, deci cred că ipoteza ta este falsă.

Nu vad legatura! Poti sa detaliezi ideia?
Supernovele sunt sfirsitul unor stele masive si pot naste gauri negre.Asta e cu totul altceva.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 27 Aug 2006 10:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Găurile negre foarte masive pot exploda, transformându-se în supernove. Supernovele produc în spațiul din jurul lor nebuloase care pot duce la apariția stelelor.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2006 11:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel, nu cred ca gaurile negre pot exploda. Poti sa detaliezi?
_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 27 Aug 2006 11:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iar eu nu cred că găurile negre nu explodează. Sunt convins că stadiul „final” al unei stele nu este gaura neagră, ci este nova sau supernova, pentru că nebuloasele create sunt mult mai stabile decât găurile negre. Acolo unde nu există stabilitate, materia se transformă spre stabilitate.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 27 Aug 2006 11:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Și mai am un argument împotriva ipotezei lui Cris: acolo unde densitatea materiei este foarte mare (cum este într-o galaxie în apropierea centrului), probabilitatea apariției stelelor foarte masive (care duc la supernove) este mai mare decât într-o galaxie cu centru mai puțin dens. Deci s-ar părea că în apropierea centrului (în apropierea unei găuri negre) sunt mai multe stele tinere decât la periferie. Ceea ce contravine ipotezei lui Cris.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 27 Aug 2006 12:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

d-le Abel, asa cum spunea si dl. Cris mai sus, istoria este asa: o stea isi consuma combustibilul, colapseaza, explodeaza, colapseaza din nou pana ramane o pitica (alba sau bruna), stea neutronica sau, daca e suficient de masiva (peste limita Chandrasekhar) si presiunea gravitationala nu mai poate fi echilibrata de nimic cunoscut, o gaura neagra.
Resturi de supernove sunt studiate, nebuloasa din Crab de exemplu (supernova vazuta de chinezi pe la 1000 si ceva) sau nebuloasa inelara din Lyra, aceea frumoasa de tot... si procesul e destul de bine cunoscut.
Ma alatur d-lui B: dati-ne un mecanism care sa descrie explozia unei gauri negre si eu va cedez Nobelul Very Happy Laughing
Inca ceva: cum adica o gaura neagra e instabila? Pai, habar n-avem de fapt ce-i acolo si dvs. stiti deja ca e instabila Question Question Question

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 27 Aug 2006 13:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

D-ră Lucia Smile, după cum ați văzut la precesie, am demonstrat că omenirea nu poate explica în prezent MULTE fenomene macroscopice. Din acest motiv, credibilitatea teoriilor actuale despre formarea și stabilitatea găurilor negre este mult diminuată.
Mecanismul care descrie explozia unei găuri negre derivă din instabilitatea ei. ORICE sistem instabil, se dezintegrează. Mai rămâne să demonstrez că o gaură neagră este un sistem instabil. Simplu: din definiția găurii negre, materia colapsează indefinit; un asemenea proces nu poate dura, deoarece ar contraveni TUTUROR legilor cunoscute în prezent. Nicio lege cunoscută nu admite un colaps indefinit. Așa că dumneavoastră trebuie să-mi arătați vreun mecanism care să evite explozia unei găuri negre.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 27 Aug 2006 14:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu. Asta a facut-o deja Chandrasekhar. Mai apoi, Hawking cu evaporarea. Eu nu pot spune decat ca nimeni n-a vazut explozia unei gauri negre.
Corect. Materia colapseaza indefinit. Nimeni nu spune ca "la infinit".
Sunt de acord ca nu putem descrie cu certitudine ce se intampla acolo. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa tragem concluzia ca o gaura neagra e instabila.
Piticele albe, brune, stelele neutronice, stadii finale de evolutie ale stelelor-ca si gaurile negre-, sunt (relativ) stabile, cel putin la scala noastra temporala. De ce n-ar fi si o gaura neagra stabila?

Dupa mine nu e nici o diferenta intre o stea neutronica si o gaura neagra, cu exceptia ca, daca la steaua neutronica colapsul e oprit de fortele nucleare (parca electroslabe, am sa ma mai uit), la gaura neagra asta nu se intampla, si materia colapseaza dincolo de orizont. Foarte probabil sa se opreasca la un moment dat colapsul si la GN, dupa orizont, poate din cauza efectelor cuantice, cum spune Hawking, poate din cauza cuantificarii spatiu-timpului cum spune Smolin... poate din cauza elasticitatii spatiu-timpului (care tot din cuantificare vine, cum spune Padhmanabhan - sper sa-i fi scris bine numele). Oricum, indiferent de fortele care opresc colapsul - electromagnetice, nucleare, efecte cuantice, singura chestie e ca piticele si stelele neutronice raman suficient de mari astfel incat inca sa le mai vedem pe cand gaurile negre colapseaza dincolo de orizontul la care mai pot fi vazute.
Cu alte cuvinte, luand modelul cu suprafata perfect elastica - ca o patura intinsa- pe care stau corpurile si o deformeaza, "presiunea" exercitata de un corp e cu atat mai mare cu cat dimensiunile lui sunt mai mici, la aceeasi masa. Prin urmare si deformarea e mai mare. Depresiunea, deformarea produsa de o pitica e ca o mica vale. o stea neutronica produce o deformare mai adanca si mai abrupta. O gaura neagra produce o prapastie: suprafata paturii, pana atunci "orizontala" devine local "verticala" in sensul ca dimensiunea spatiala devine, efectiv, temporala. Si invers. Lumina insasi nu are suficienta energie pentru a scapa de acolo: buza prapastiei e orizontul. Ce energii ar fi necesare pentru a face sa explodeze asa ceva? Daca nici fortele nucleare nu mai sunt in stare sa opreasca colapsul?
Nu avem nici un motiv sa credem ca ar fi ca un resort care se comprima si apoi se destinde. Asta merge la nove/ supernove. Dar nu se intampla la pitice sau stele neutronice. de ce s-ar intampla la gauri negre?

Mai simplu de atat nu pot... Very Happy

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 27 Aug 2006 14:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt foarte mulțumit de răspunsul bine elaborat, explicit și simplu. Este evident că eu nu am știut (și nici nu voi aprofunda vreodată) atâtea amănunte. Totuși, dacă vrem să comparăm stabilitatea unei găuri negre cu a unei pitice albe, putem face următoarea remarcă: NICI UN SISTEM FIZIC NU ESTE STABIL. Iar această instabilitate nu este una neglijabilă, nici măcar la scara temporală a observațiilor noastre. Sigur că nu putem vedea evoluția completă a unui singur obiect cosmic, dar putem corobora observațiile pe care le facem asupra universului vizibil. Ori, dacă acceptăm concluzia rezonabilă a instabilității unui sistem, atunci trebuie să acceptăm că nici găurile negre nu sunt sisteme stabile. Așa că orice teorie care încearcă să demonstreze stabilitatea completă a unui sistem fizic (în speță a unei găuri negre), este greșită.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 27 Aug 2006 15:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

bine, OK, dar atunci cand o stea are durata de viata relativ stabila de cateva miliarde de ani... iar o gaura neagra mult mai mult...

... am citit si lucrarica la care face referire dl. chris. Ce se spune acolo: gaurile negre supermasive din centrele galaxiilor (care au asa ceva) perturba/impiedica formarea stelelor prin faptul ca acretia materiei pe ele este foarte intensa, astfel incat
- produc "jeturi" de plasma care numai formarea unei stele nu favorizeaza
- materia accelerata spre centru emite radiatii (Cerenkov? nu mai stiu) care incalzesc gazul din toata (!) galaxia. Acesta - gazul- devine astfel mai fluid si mai turbulent, din nou conditii nefavorabile formarii stelelor.
Teoria discurilor de acretie e bine pusa la punct si ceea ce spune dl.Chris, din aceasta perapectiva, mi se pare de bun-simt.
In privinta perioadei de dominanta a gaurilor negre, de asemenea. Daca nu intervine un Big Crunch mai devreme... (stiti bine ca modelele cosmologice au necazuri aici).
Se poate discuta insa mult pe chestia asta, dupa cate cred.
- Un univers cu expansiune accelerata duce la un Bg Rip (marea disipare) si atunci obiectele colapsate cum sunt piticele si stelele neutronice nu vor mai apuca sa se ciocneasca ca sa formeze GN.
- Un univers oscilant, da. Si exista un model frumos de univers oscilant dupa care Universul n-a trait inca nici o sutime din perioada sa de expansiune. Mai precis, colapsul va incepe la PI*10^12 ani... peste trei mii de miliarde de ani. Stiti bine ca se crede ca varsta universului e de abia cateva (10-15, unii spun si 20) miliarde ani. E vorba de un univers toroidal.
- Un univers cu expansiune incetinita da. Dar pare ca varianta a cazut de cand cu sursele IA care arata accelerare. Poate, daca e valabila chestia cu neomogenitatile/anizotropia de care pomenea dl. Iacob... si care face sa cada prostia cu energia intunecata.
- Un Univers stationar... De cand cu Hubble, asta nu mai e o alternativa prea bagata in seama, din pacate.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 27 Aug 2006 16:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ORICÂT de mare ar fi durata de viață a unei găuri negre, dacă acceptăm că ea este finită, AR TREBUI să vedem găuri negre care mor. CUM ar trebui să arate moartea unei găuri negre? O explozie! Cum ar arăta o asemenea explozie pe cer? Ca o supernovă! Prin ce ar diferi imaginea unei supernove de imaginea unei găuri negre moarte? Prin nimic! Concluzia mea: supernovele sunt găuri negre explodate.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 27 Aug 2006 21:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La adresa

http://www.ast.leeds.ac.uk/~knapp/

gasiti, aproape de sfarsitul paginii, cateva filmulete/simulari : suppernove, gauri negre din centrul galaxiilor si nuclee galactice active (AGNs). O imagine inseamna cat o mie de cuvinte (cine spunea asta?)

mai gasiti ceva dragut la

http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/science/...holes.html

Am sa mai caut despre timpul de viata, desi nu prea are rost. Teoria spune ca ele mor prin evaporare lenta. Nu vad nici un motiv pentru o explozie. Masa critica a d-lui Chris... poate ar fi o chestie, dar nici acolo nu vad, repet, ce anume ar putea genera o explozie intr-o gaura neagra atunci cand nici macar fortele nucleare nu sunt capabile sa invinga gravitatia.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2006 00:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nici nu se pune problema de explozie a unei gauri negre. Chiar si evaporarea hawkings este un proces extreeem de lent ... o gaura neagra pitica poate s-ar evapora in cateva zeci de miliarde de ani. Una de dimensiuni normale ... mult mai mult. Deci e practic un fenomen neglijabil.
O gaura neagra este perfect stabila cat timp nu e nici un alt corp in jur pe care sa-l "manance", caz in care isi creste masa. (ignorand radiata hawkings care are consecinte mai degraba cuantice) Chestia asta e destul de clara. Numai notiunea de explozie se vede ca este anti-gaura neagra, pentru ca explozia implica dispare de masa si energie, iar gaura neagra se ocupa cu fenomenul invers.

_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact