Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Simeiz22_3klein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

De ce există pata roșie?


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 24 Aug 2006 19:16 Download mesaj
Titlul subiectului: De ce există pata roșie?
Raspunde cu citat (quote)

Se știe că pe Jupiter (Saturn și Neptun) există o mare pată roșie. Ce este, de ce s-a format, de ce mai există această pată roșie?
Probabil explicațiile petei roșii sunt suficiente și pentru a explica existența zonelor și a benzilor de pe suprafața lui Jupiter.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 25 Aug 2006 08:01 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: De ce există pata roșie?
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
Se știe că pe Jupiter (Saturn și Neptun) există o mare pată roșie. Ce este, de ce s-a format, de ce mai există această pată roșie?
Probabil explicațiile petei roșii sunt suficiente și pentru a explica existența zonelor și a benzilor de pe suprafața lui Jupiter.


Stiencifici zic pana acum, ca pata este un teritoriu cu o furtuna, care se observeaza decand planeta este cunoscuta. In ultimul timp a mai venit o a doua pata rosie, este mai mica ca asta mare cunoscuta.
Pe jupiter sant mai multa banduri care toate se invartesc cu diferite viteze.
Din cauza asta, este posibil a lua nastere acelor furtune.
Interesant este, de ce sta asa lung timp in acelas loc, pentru ca pata asta se poate vede numai cand planeta se invirte si ne arata aceasta parte.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 25 Aug 2006 08:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Credeți-mă, pata roșie este o provocare uriașă! Ea are o legătură cu legea de conservare a impulsului volumic. Observați cum se rotește! Ea rezistă în timp pentru că se rotește. Așa spune legea de conservare a impulsului volumic!
http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Red_Spot

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 25 Aug 2006 08:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
Credeți-mă, pata roșie este o provocare uriașă! Ea are o legătură cu legea de conservare a impulsului volumic. Observați cum se rotește! Ea rezistă în timp pentru că se rotește. Așa spune legea de conservare a impulsului volumic!
http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Red_Spot


Sigur este, ca fara invartire, aceasta pata nu ar fii rezistat peste timpul asta, cum a trecut.
Si eu cred, ca asta este fiecare clar, dar unclar este, DE CE sta tot mereu pe al celas loc pe planeta?
Si cum se vede, Jupiter este in stare a face mai multe asemene pete, cum se vede actual a doua pata.
Un link unde arata un desen al planetei (nu facut de mine)
http://www.astrotreff.de/upload/NONSENS/20060805/Jupi_2006.jpg
in prenultima poza de jos, sant 2 pete rosii desenate.

Aici un alt desen cu Jupiter cu 2 pete (nu facut de mine)
http://www.cuwohler.de/jupidraw/opp2006/jupi_2006-07-18_19h20.jpg
castigate cu 2006.07.18 19:20UT
LR3-4, Du2, V=204x
Filter: ohne
ZM1=10°, ZM2=109°
Dobson 305/1633

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 25 Aug 2006 08:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Primul link nu mi-a funcționat. Iar când am transformat Jupi_2006 în Jupi2006, am obținut un link fără nicio poză.

Hai să încercăm cu toții aici să vedem de ce este misterioasă pata roșie. Robert, ce se știe despre poziția acestei pete? Oare de ce stă mereu în același loc?

Ai chef să intrăm în asemenea amănunte marginale, care au o legătură foarte slabă cu preocupările tale?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 25 Aug 2006 09:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
Primul link nu mi-a funcționat. Iar când am transformat Jupi_2006 în Jupi2006, am obținut un link fără nicio poză.

Hai să încercăm cu toții aici să vedem de ce este misterioasă pata roșie. Robert, ce se știe despre poziția acestei pete? Oare de ce stă mereu în același loc?

Ai chef să intrăm în asemenea amănunte marginale, care au o legătură foarte slabă cu preocupările tale?


La mine functioneaza link-ul.

Prin google sau wikipedia, se gasesc destule amanunte, ce se stie despre aceasta pata.
Chef as avea sa amanunt tema, dar nu timp Wink

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Aug 2006 09:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
Credeți-mă, pata roșie este o provocare uriașă! Ea are o legătură cu legea de conservare a impulsului volumic. Observați cum se rotește! Ea rezistă în timp pentru că se rotește. Așa spune legea de conservare a impulsului volumic!
http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Red_Spot

As vrea sa-ti atrag atentia, draga Abel, ca toate corpurile sistemului solar se rotesc. Cred ca de asta si rezista in timp Smile
Jupiter e un asa zis "gigant gazos" iar fenomenele care se petrec acolo sunt studiate de putina vreme si cu mijloace destul de slabe. Sonda Galileo a trimis imagini impresionante dar a "zgariat" doar suprafata planetei daca se poate numi suprafata stratul superior al atmosferei:
http://galileo.jpl.nasa.gov/
Parerea mea e ca tintesti prea departe cu o pusca prea mica Very Happy Dar poate gresesc.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 25 Aug 2006 09:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar cum putem stii ca Jupiter se roteste sau cu ce viteza se roteste ? Noi observam doar atmosfera acestuia, si poate ca atmosfera se misca mai repede sau mai incet decat planeta si atunci pata rosie nu sta pe loc.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Aug 2006 12:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

FM, in cazul gigantelor gazoase, deosebirea intre atomsera si planeta nu e prea evidenta ... fiind gazoase Smile. Zone diferite se rotesc cu viteze diferite.
Ceea ce se considera rotatia reala a planetei este rotatia campului magnetic care se poate detecta/masura.

_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 25 Aug 2006 18:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragon, adăugarea „poate greșesc” este foarte valoroasă aici și te-a ridicat mult în ochii mei. Eu cred că legea de conservare a impulsului volumic este o pușcă suficient de mare pentru asemenea probleme. Poate este chiar un tanc!
Forever_Man, pui întrebări foarte firești (la o vârstă atât de fragedă). Nici eu nu am cunoscut un răspuns atât de bun ca acela dat de bakunin99.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 27 Aug 2006 09:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dacă fenomenele de pe Jupiter ar putea fi explicate cu legile cunoscute deja, atunci pata roșie ar fi putut fi explicată într-o săptămână de la descoperirea ei pentru că Jupiter este un corp macroscopic și vitezele implicate sunt nerelativiste. Faptul că încă nu poate fi explicată, denotă că pentru a o explica mai avem nevoie de cunoștințe teoretice fundamentale necunoscute încă. De aceea sunt curios dacă cineva crede că se poate explica pata roșie fără a se face apel la o nouă lege de conservare.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 27 Aug 2006 11:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si Neptun are o mare pata, intunecata.
Daca va uitati la Pamant si curentii lui sunt relativ stabili... global, el este inconjurat de centuri de curenti de presiuni diferite. Si atmosfera Pamantului e destul de rarefiata (chiar foarte), fata de densitatea atmosferei lui Jupiter sau Neptun.
Uitati-va la turbulentele din "coada" petei rosii de pe Jupiter. Arata clar ca e vorba de un ciclon. Acum:
- Pata rosie de pe Jupiter e imensa, de vre-o 3 ori cat Pamantul. O astfel de formatiune, odata formata, nu dispare prea usor:
*Rotatia diferentiata a lui Jupiter ajuta la mentinerea ei. Nu intamplator pata rosie apare intre doua "inele".
*Densitatea atmosferei e atat de mare incat si acum se mai vad urme ale "gaurilor" produse de fragmentele cometei S-Levy. Intr-o astfel de atmosfera, difuzia este mult mai lenta decat in atmosfera terestra. Dar chiar si la noi, uraganul Andrews de exemplu a "rezistat" vre-o 10 zile. Iar atmosfera noastra are diferente imense de temperatura si variabile in tipm - fata de a lui Jupiter, din cauza apropierii de Soare. Asta inseamna curenti care numai la stabilitatea unui uragan nu ajuta.
- Pata rosie e cunoscuta de abia 300 de ani. Nu e chiar atat de mult... La scala asta, poate fi foarte bine o formatiune "trecatoare".

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 27 Aug 2006 12:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aha! Să înțeleg că aceasta este explicația petei roșii? Vă mulțumiți cu această explicație? Nu de alta, dar ca să știu pe ce să mă bazez în construirea unor contraargumente viitoare.
Comparația cu ciclonul este binevenită. Dar știați că nu se pot explica nici asemenea fenomene atmosferice?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Aug 2006 10:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nici fenomenul misterios al gaurilor cascavalului nu a fost inca inteles pe deplin. Savantii elvetieni mai studiaza inca aceasta problema. Se pare ca are legatura cu o noua si tulburatoare lege de conservare a branzeturilor prin uscare si afumare Very Happy (Asta pentru destindere ca sa nu dam prea repede in balbaiala)
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 28 Aug 2006 11:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnul dragon are dreptate. Sunt atatea fenomene neexplicate, iar pata rosie e una dintre ele. Si daca ne gandim mai bine nu e cu nimic mai speciala decat gaurile din cascaval.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact