Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Stellar_analysis_1constellations.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224724
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce este Universul?


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 24 Aug 2006 15:17 Download mesaj
Titlul subiectului: Ce este Universul?
Raspunde cu citat (quote)

Având în vedere că, din discuțiile purtate, a rezultat că nu toți înțelegem același lucru prin „Univers”, cred că ar fi foarte indicat să ne spunem părerile aici despre ceea ce credem noi că ar trebui să fie considerat Univers.
Este Universul numai ceea ce se poate observa azi cu instrumente astronomice? Sau este mult mai mult decât atât? Este Universul doar unul dintre universurile paralele pe care le-am putea imagina sau el înglobează și acele eventuale universuri (care, într-o atare situație, nu-și mai merită numele)?
Eu, personal, cred că Universul este cel mai cuprinzător concept din punct de vedere fizic. El înglobează tot ceea ce se poate vedea azi sau se va putea vedea vreodată. Și înglobează și orice alt eventual univers paralel de care am putea vorbi.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Aug 2006 16:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atunci nu-i mai zicea Univers ci se numea TOTUL, ceea ce e destul de ambiguu. Univers e un cuvant care desemneaza o structura. Ca orice structura si aceasta are legi de definitie. Deci nu e neaparat necesar ca Universul sa fie doar ceea ce vedem, poate e un pic Wink mai intins, esential e ca obiectele din care e constituit au o structura care respecta niste legi.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 24 Aug 2006 20:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

TOTUL ar fi cuprins și numărul trei. Dar numărul trei nu poate fi localizat undeva în Univers, de aceea am considerat că Universul este TOT, dar numai din punct de vedere fizic. Adică Universul conține tot ce poate fi localizat undeva în spațiu.
Să nu vii să-mi spui că și numărul trei este localizat undeva (în mintea mea, care, la rândul ei, poate fi localizată în creierul meu, care are o localizare în spațiu). Dacă ar fi localizat în mintea mea, atunci el nu s-ar mai găsi în altă parte pentru că numărul trei este unic.
Și obiectele din sistemul solar au o structură și respectă niște legi, dar asta nu înseamnă că sistemul solar poate fi numit Univers. Deci nu structuralitatea lui este esențială, ci completitudinea lui.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 28 Aug 2006 13:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Universul este un cumul de informatii constientizate.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 28 Aug 2006 21:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atunci ce a fost Universul înainte ca să apară conștiința?
Eu cred că este mai ușor să definim Universul decât să definim conștiința, deci definiția ta, Iacob, mai mult complică decât ajută.
(Ce clar te exprimi mai nou! Cred că toți pot înțelege ceea ce spui.)

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 04 Sep 2006 10:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De regula eu fac o mica diferenta intre constiinta si constientizare.

De ce crezi ca intre Univers si constientizare ar exista vre-o diferenta majora?
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 04 Sep 2006 11:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
De ce crezi ca intre Univers si constientizare ar exista vre-o diferenta majora?


Deoarece cred că Universul este obiectiv, pe când conștientizarea este subiectivă.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 04 Sep 2006 12:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Abel, intre stiinta si credinta sunt diferente majore.

Asa dupa cum bine stiti, stiinta opereaza cu certitudini.

Un lucru extrem de cert este faptul ca orice raportare este predestinata unei doze de incertitudine diferita de zero.

In aceste conditii, niciodata nu poate exista obiectivitate 100%, tot asa dupa cum, nu poate exista subiectivitate 100%.

De ce Universul dumneavoastra ar face exceptie de la aceasta regula?

Acesta este pretul platit de ratiune si orice alta forma de existenta.

Logica "pura" a demersurilor dumneavoastra poarta stigmatul unei erori elementare de interpretare recunoscuta sub denumirea de "reper absolut" sau "precizie maxima'.

Nu dispretuiti amanuntele domnule Abel.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 04 Sep 2006 13:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Afirmațiile
IACOB DUMITRU a scris:
Domnule Abel, intre stiinta si credinta sunt diferente majore.
Asa dupa cum bine stiti, stiinta opereaza cu certitudini.

contrazic afirmația
IACOB DUMITRU a scris:
Un lucru extrem de cert este faptul ca orice raportare este predestinata unei doze de incertitudine diferita de zero.


Afirmația
IACOB DUMITRU a scris:
In aceste conditii, niciodata nu poate exista obiectivitate 100%, tot asa dupa cum, nu poate exista subiectivitate 100%.

este interesantă. Dacă am ști totul, nu am mai fi subiectivi. Deci, subiectivitatea depinde de ignoranța noastră. Ignoranța noastră este infinită. Cunoașterea noastră este finită. Raportul lor va rămâne neschimbat, chiar dacă avem impresia că învățăm.



IACOB DUMITRU a scris:
De ce Universul dumneavoastra ar face exceptie de la aceasta regula?

Universul meu nu face excepție de la această regulă.

IACOB DUMITRU a scris:
Logica "pura" a demersurilor dumneavoastra poarta stigmatul unei erori elementare de interpretare recunoscuta sub denumirea de "reper absolut" sau "precizie maxima'.

Precizia maximă este doar un deziderat intangibil. Dar asta nu înseamnă că nu trebuie urmărit. Deși nu putem ști totul și nici exact, vrem să știm din ce în ce mai multe și din ce în ce mai precis. Și e bine să fie așa. Acest comportament nu este „stigmatizat”.

IACOB DUMITRU a scris:
Nu dispretuiti amanuntele domnule Abel.

După cum vedeți (iar începem cu formalismele de politețe?), nu le disprețuiesc. V-am răspuns foarte amănunțit și nu numai dumneavoastră. Dar nu doar răspunsurile mele au obligația să fie amănunțite, ci și întrebările.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 05 Sep 2006 09:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel, nu te supara dar eu prin cunoastere inteleg "accesul la informatie".

Tu nu vrei sa intelegi faptul ca legitimitatea existentei noastre si a intregului univers se bazeaza tocmai pe aceasta doza de incertitudine?

Din punct de vedere stiintific conteaza ca aceasta forma de "incertitudine" este legiferata, deci sub controlul logicii.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 05 Sep 2006 13:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
Abel, nu te supara dar eu prin cunoastere inteleg "accesul la informatie".

Arată-mi unde am înțeles eu altceva prin cunoaștere.

IACOB DUMITRU a scris:
Tu nu vrei sa intelegi faptul ca legitimitatea existentei noastre si a intregului univers se bazeaza tocmai pe aceasta doza de incertitudine? Din punct de vedere stiintific conteaza ca aceasta forma de "incertitudine" este legiferata, deci sub controlul logicii.

Profunde observații! Dar, de unde ai tras concluzia că eu nu înțeleg așa ceva? Și ce legătură au toate acestea cu definiția Universului?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 05 Sep 2006 14:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faptul ca tu confunzi imprecizia in determinare cu imposibilitatea cunoasterii depline m-a determinat sa fac aceasta afirmatie.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 05 Sep 2006 14:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Păi chiar fac „confuzie” între aceste două! Eu chiar „confund” imprecizia în determinare cu imposibilitatea cunoașterii depline. Tu le vezi distincte? Eu văd așa lucrurile: din faptul că nu putem determina nimic precis, rezultă imposibilitatea cunoașterii depline; din imposibilitatea cunoașterii depline rezultă că nu putem determina nimic precis.
Acum ar mai trebui să-mi arăți cum rezultă din această „confuzie” faptul că eu n-aș înțelege prin cunoaștere „accesul la informație”.
Mă îndoiesc că această discuție evoluează…

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Sep 2006 14:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca l-ai citi pe Aristotel si nu ai dispretui filozofia poate ca ai reusi sa-ti dai seama ca recunoasterea limitelor e tot un act de cunoastere. Esti doar un mic microb dintr-o colonie de microbi care vietuieste pe un graunte de praf care se-nvarte in jurul unei stele minore dintr-o galaxie oarecare si care are pretentii de zeu. Cel mai grav act de ignoranta este trufia.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 05 Sep 2006 15:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pare că nu ai înțeles nimic din ce am spus despre Aristotel. Nu disprețuiesc Filosofia, ci consider că nu mai este relevantă pentru Fizică. Ce limite nu recunosc? Unde am arătat că am pretenții de zeu? Ce este Universul?
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact