Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ngc2903-4-ps3.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223822
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Test instrumente mici: luneta TS vs Tair 3s


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2770

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 25 Sep 2016 14:00 Download mesaj
Titlul subiectului: Test instrumente mici: luneta TS vs Tair 3s
Raspunde cu citat (quote)

Afara vremea fiind mohorata m-am gandit sa compar imaginile terestre date de Tair 3s si spotting scope-ul Teleskop Service 20-60x60. Mai jos voi face prezentarile si voi trage si concluziile.

Tair 3s+prisma Meade 90grade+barlow (aprox. 1,85x in urma schimbarii distantei dintre celula barlow si diagonala). Cu ocular Expl.Scient. 10mm am o putere de marire aprox. 55x, cu camp vizual de 1,2-1,3 grade.
Luneta terestra (spectiv) Teleskop Service (TS) 20-60x60 pt a o compara cu tairul am reglat-o la aceeasi putere 55x (camp vizual aprox. 1 grad).

Rezolutia, testata pe scrisul de pe un aparat de aer conditionat, nu prezinta diferente intre cele doua instrumente, faptul asta este remarcabil pentru spectivul TS!!!. Luneta TS da si o imagine cu mai putine aberatii cromatice dar cu o usoara tenta galbuie. Dar Tairul, atunci cand ii reglez diafragma la 5,6, da o rezolutie mai mare decat spectivul si ii mai dispar si din aberatiile cromatice. Noaptea, testat pe o antena, Tairul pare un pic mai luminos chiar si inchis in f/5,6 cand diametrul obiectivului scade practic de la 66mm la 54mm. Poate e doar o impresie ca este mai luminos si s-ar putea ca ele sa fie la fel de luminoase (?)

Avantajele lunetei TS:
• este camasuita cu cauciuc fiind rezistenta la praf si picaturi de ploaie (asa ca pentru vremea asta cand scriu)
• este mult mai usoara si compacta, fiind usor transportabila
• focuseaza mult mai usor si sigur fata de focuserul Tairului care se regleaza mai greu
• are imaginea corecta (neinversata) ceea ce e un avantaj pentru vizualizari terestre
• este gata de functionare oricand (nu trebuie montate oculare si diagonale)

Avantajele Tairului:
• poti schimba ocularele (cu Expl.Scient. 20mm am o marire de 28x/camp vizual 2,5grade, iar marirea maxima folosita de mine la Tair este de 100x cu ocularul Meade 5,5mm),
• ai un camp vizual mai mare
• poti schimba diafragma
• pare putin mai clar pe marginea campului vizual
• e din metal si e greu, ceea ce conteaza cand bate vantul Smile
• are o luminozitate mai buna (?)

Aici le-am comparat terestru unde normal este specialitatea spectivului. La astro cred ca se vor schimba rolurile datorita avantajelor Tairului prezentate mai sus. In viitor vreau sa le testez in paralel la cateva obiecte de cer profund si planete si o sa revin cu rezultatele. Totusi ma astept ca spectivul sa se comporte destul de bine si la astronomie. Acum cateva luni, cand Jupiter era aproape de Pamant, spectivul m-a uimit ca a aratat doua dungi maronii clare pe planeta. Asta indica o calitate buna a opticii, fiind vorba de marirea maxima atinsa de acest instrument, adica 60x. Si unde mai pui ca 60x este o marire mica pentru detalii la planete. TS este o luneta foarte buna terestra si sunt nerabdator sa vad diferentele si la astro!



P9250559M.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  1.2 MB
 Vizualizat:  de 3080 ori

P9250559M.JPG


Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2770

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 30 Sep 2016 14:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi 30 sept 2016 din balcon am comparat cele doua instrumente si la astre.

Nebuloasa planetara M57 s-a vazut doar prin Tair, iar cu luneta TS nici urma de nebuloasa. La 28x ocular ES 20mm cu vedere indirecta, s-a vazut ca o mica si palida pastila gri. Dar cand am atasat filtrul UHC s-a vazut si cu vedere directa. La 55x ocular ES 10mm, nebuloasa se vedea foarte sters, si fara sa se distinga ”gaura” din mijloc. Iar cand am folosit UHC-ul s-a vazut mult mai conturata. Deci filtrul UHC la aceasta nebuloasa planetara si-a aratat din plin utilitatea. Daca inchideam diafragma Tairului la f 5,6 ”disparea” nebuloasa.

Pe cerul bucurestean, prin amandoua instrumentele, M31 se vedea ca un glob pufos, iar M32 ca o stea pufoasa. Dar diferenta clara e ca imaginea data de Tair era mai luminoasa, stelele palide fiind mai evidentiate iar M31 prezenta parca o usoara alungire. Iar cand Tairul e inchis in f5,6 parca e la fel de luminos ca spectivul.

Concluziile sunt cele asteptate: cand vreau portabilitate si economie de spatiu pentru astronomie, acesta va fi Tairul (incape intr-un rucsac cu tot cu trepied). Iar spectivul TS il voi folosi la observatii terestre unde este surpinzator de bun.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact