Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M45klein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223824
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Abecedarul binoclului si al lunetelor terestre


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tonescu emilia-florica
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Oct 2011
Mesaje: 2



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 09 Oct 2011 13:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua domnule Tranan,am citit mult pe forum despre binocluri,am vazut ca sunteti doctor-expert in binocluri. As vrea sa va cer sa-mi spuneti si mie avantajele-dezavantajele binoclului TENTO 20x60. Nu am gasit comentarii pe forum despre acest TENTO,sunt incepator,doresc sa imi iau si eu un binoclu,stau undeva in afara orasului,unde am priveliste frumoasa,turisti,etc si din cate am vazut pe forum,am ajuns la concluzia sa imi iau un IOR 7x40,inca caut....,dar am gasit si un TENTO 20x60 insa nu prea stiu multe despre el......asa ca daca doriti sa imi spuneti cate ceva despre acest TENTO sau alte binocluri de calitate,nu strica sa ne scrieti aici. Va multumim.
Sus
dan.smarandoi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iul 2007
Mesaje: 134



Localitate: Barcea-Galati

MesajTrimis: 09 Oct 2011 13:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ambele binocluri sunt bune,dar avand in vedere ca esti incepator 20x60 este mai dificil de utilizat fara trepied din cauza tremuratului imaginii.Pe timp de zi nu prea ai ce sa gasesti mai bun decat 7x40,pentru astro mai bun este 20x60.Indiferent la care te hotarasti important este sa fie perfect colimat(sa nu dubleze imaginea).Ca unu care le detin pe ambele ti-as recomanda 7x40 IOR,dar avand in vedere ca cel care vinde Tento 20x60 este tot din Cluj,v-ati putea intalni pentru o proba.
Sus
MiroJenu
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2010
Mesaje: 184

Motto: Per aspera ad astra

Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 10 Oct 2011 05:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dnei Florica

fiecare din binoclurile amintite de dv, IOR 7x40 sau TENTO 20x60 sunt de calitate adica binocluri de firma.
Cel mai bine este asa cum faceti dv sa va documentati pe acest minunat site astronomy.ro.
Mie mi-a trebuit cam 2 ani (de cand sunt inscris in astronomy.ro) sa ma lamuresc si sa inteleg ce este cu binoclurile.
Fiind dumneavoastra nou inscrisa pe site va dau nr meu de telefon 0748594616 ca sa veniti la mine
sa va arat binoclul Tento 20x60 si alte binocluri si o sa va spun tot ce stiu despre ele pt a va ajuta in
o alegere corecta si utila.
Am vazut pe propria piele ca atunci cand alegi un binoclu trebuie:
1)sa te hotarasti pt ce vrei sa-l folosesti (pt ca nu exista binoclu universal)
2)apoi in functie de pret sa alegi un binoclu care ofera o rezolutie cat mai buna
3) sa aibe aberatii optice cat mai mici
si altele( colimarea, calitati mecanice, masa, usurinta de manevrare,permeabilitate umezeala..).
De asemenea e bine sa poti sa te uiti prin mai multe bin ca sa ai ce compara si de unde alege.

_________________
Cer senin la observatii

binoclu ,IOR 7X40, IOR 10X40, Zeiss , ZOMZ BPB1 7x50
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 10 Oct 2011 09:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am cateva observatii la cele scrise de Tranan.

- se afirma "(unii sunt insa in continuare de parere ca binoclurile Porro au o perceptie stereoscopica
mai mai buna datorata distantei dintre lentile)"; perceptia stereoscopica prin binoclu, fata de cea cu
ochii liberi este amplificata cu raportul distanta dintre centrele obiectivelor / distanta
dintre pupilele ochilor observatorului. La binoclurile Porro distanta dintre centrele obiectivelor este
mai mare decat la binoclurile Roof si creste cu diametrele obiectivelor. Deci perceptia stereoscopica
la binoclurile Porro este mai mare decat la binoclurile Roof. Pentru o perceptie stereoscopica maxima, distanta dintre centrele obiectivelor binocului ar trebui sa fie egala cu produsul
grosisment X distanta interpupilara; acest lucru este realizat la binoclurile foarfece sau periscopice,
care permit marirea distantei dintre centrele obiectivelor de la o distanta minima (pozitia periscop)
pana la distanta grosisment X distanta interpupilara. Bineinteles ca observatiile cu acest tip de
binoclu se poate face doar cu acesta montat pe un trepied (montura).
Perceptie stereoscopica marita inseamna observarea tridimensionala la o distanta mai mare de observator decat observarea cu ochii liberi.
- la punctul 6 se scrie de binocluri 8X2 si 10x2; despre ce este vorba?
- la punctul 7, eye relief, corect ar fi distanta oculara si nu distanta focala; fasciculul luminos care
iese prin ocular este cilindric.
- la punctul 8, pupila de iesire, nu se dau nici un fel de valori sau relatii de calcul pentru ea, care
ar ajuta la alegerea unui binoclu.
- la punctul 16 ar fi de adaugat existenta binoclurilor care au un reticul gradat in miimi sau un reticul cu gradatii telemetrice, care permit determinarea distantei pana la un obiect, ale carui dimensiuni reale sunt cunoscute, pe baza unui calcul simplu si respectiv direct (la reticulul telemetric). Bineinteles ca determinarile de distante cu aceste reticule sunt din ce in ce mai putin precise pe masura ce distanta dintre observator si obiectul vizat creste.

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 10 Oct 2011 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Andi
Felicitari pentru ''distanta oculara''.Este o foarte potrivita traducere in limba romana a termenului ''eye relief''.De fapt este singura care imi place si cu voia ta am sa incep sa-l folosesc.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tonescu emilia-florica
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Oct 2011
Mesaje: 2



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 11 Oct 2011 02:12 Download mesaj
Titlul subiectului: Catre Dan Smarandoi si Mirojenu
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Smarandoi, atunci de ce s-au mai fabricat aceste binocluri de 20x daca le trebuie un trepied ptr a nu tremura imaginea? ar trebui sa treaca la cateogoria a lunetelor si telescoapelor aceste binocluri de peste 20x. Deocamdata nu am privit inca prin un binoclu de 20x ca TENTO 20x60,si cand voi privi imi fac o imaginatie Domnule Mirojenu,ramane sa ne intalnim sa vad si eu-experimentez acest TENTO al dvs,numai daca il mai detineti. Nu doresc sa fac alegere gresita......asa ca mai experimentez si mai intreb,cercetari ,etc
Sus
MiroJenu
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2010
Mesaje: 184

Motto: Per aspera ad astra

Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 11 Oct 2011 09:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dnei Florica
Toti visam si dorim binoclul ideal de aceea unii din noi au sau au avut diferite binocluri.
Anul trecut am cumparat bin Tento si un trepied foto la pret de 650 lei, insa acum doresc sa vand bin tento la 400.
M-am laudat pe forum cu acest bin si in acelasi timp am cerut parerea forumistilor, iar dl Smarandoi a avut amabilitatea de a-mi trimite cartea tehnica a binoclului, si lui, si celorlati, le multumesc inca o data pt ca m-au ajutat cu explicatii tehnice si pareri nepretuite.
Este ca astronomii forumisiti ridicandu-si privirea prin aparatele lor optice( binocluri, lunete , telescoape) spre bolta cereasca (cosmos== frumos, armonie, de unde si denumirea de cosmetica)
se ajuta si discuta frateste problemele optice, astronomice si nu poate fi altcumva atunci cand vezi si traiesti imensitatea cerului si a privelistei incantatoare.
Meseria de fizician mi-a facilitat sa pricep(mai bine) optica binoclurilor.
Totusi de baza ramane sa probezi binoclurile, sa le compari (adica sa te uiti prin ele).
Din caracteristicile unui bin decent trebuie sa faca parte si o imagine cat de cat clara, sa fie colimat
si sa redea culorile bine.
Veniti si incercati(am cateva bin) o fac cu placere pt dv, conform spiritului de intrajutorare benevola
ce am vazut ca defineste acest minunat si util forum astronomy.ro.

_________________
Cer senin la observatii

binoclu ,IOR 7X40, IOR 10X40, Zeiss , ZOMZ BPB1 7x50
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 11 Oct 2011 11:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca se mai pot aduce corectii:

2.Prisme interioare
Materialul prismelor este dictat in primul rand de unghiurile de incidenta. La un binoclu tip roof, unghiurile sunt suficient de mari astfel incat BK7 sa fie un material perfect valid.
Si la binoclurile porro, daca raportul F/D al obiectivului este suficient de mare, din nou, BK7 este un material perfect valid.
La binoclurile porro actuale insa, din cauza raportului F/D mic al obiectivelor, unghiurile de incidenta sunt mai mici decat unghiul de incidenta critica pentru BK7, si BaK4 este materialul indicat.

11.Focus/focalizare
Focalizare individuala: ambele oculare se pot roti pentru a focaliza imaginea.
Auto-focus: focalizarea este fixa. Nu se poate regla nimic.

14.Magnificatie variabila
Problemele principale aici sunt
- mentinerea unui factor de marire egal intre cele doua lunete
- campul vizual mic

15.Binocluri "de zi" si "noapte"
"binocluri care au o nuanta mai rosiatica a lentilelor se potrivesc mai bine utilizarii in timp de noapte"
Culoarea rosiatica este de multe ori folosita doar pentru a masca aberatiile cromatice. Un antireflex bun o sa aiba reflexii verzi-violet, eventual albastrui.

"Daca ai luneta, iti mai trebuie binoclu?

Da! Luneta nu iti furnizeaza aceeasi imagine ca binoclul. Daca te vei uita printr-o luneta la o magnificatie de 10x42 si dupa aceea printr-un binoclu de calitate similara de 10x42 vei observa ca imaginea este mai clara si de calitate mai buna prin binoclu. Asta pe de o parte din puctul de vedere in care sunt asezate prismele si pe de alta parte datorita faptului ca creierul inregistreaza imaginea mai bine cand e vazuta de doi ochi decat de unul. "


Eu sunt mai sceptic la partea cu claritatea: nu vad un acromat cu raport focal F/D de maxim 4 (obiectivul de binoclu) da imagini mai bune decat acromatele mai "lungi" (care furnizeaza imagini mult mai aproape de limita de difractie).
De acord cu stereoscopia, trebuie corectat insa la claritate.

Avantajul binoclului fata de luneta ar fi campul vizual de-a dreptul enorm (6 grade jumate pentru un 10x50 tipic), si din acest punct de vedere, un binoclu este un instrument complementar unei lunete/telescop.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Oct 2011 22:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Herr Alien
din pacate nu am salvat discutia respectiva si nici macar nu-mi amintesc exact unde a avut loc,in orice caz a avut loc o dezbatere fie pe ATMList fie pe ATS Forum ,despre prismele BK7 contra BaK4.Lucrurile sunt mult mai nuantate ,concluzia discutiei a fost ca avantajul BaK4 este mai mult o gogorita comerciala de marketing.
In privinta claritatii,focalul mai lung al lunetelor este un avantaj dar spre maririle mari,indepartate de domeniul binoclurilor.La acelasi grosisment insa,imaginea binoculara este incomparabil mai buna decat cea monoculara.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Oct 2011 08:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca imi este permis sa intervin, ideea cu prismele binoclurilor porro este simpla, sticla BAK4 are un indice de refractie mai mare fata de BK7 si in consecinta va permite unghiuri mai mari (fata de normala la suprafata) pentru care are loc reflexia totala interna.
Asadar cum bine zicea nenea Alien mai sus, pentru a avea o pupila de iesire curata in cazul binoclurilor a caror obiective au un raport focal mic este musai de folosit aceasta sticla.
Pe de alta parte insa un indice de refractie mai mare pentru BAK4 inseamna si dispersie mai mare si in consecinta un cromatism mai accentuat. Din acest punct de vedere sticla BK7 este superioara celei BAK4 dar in acest caz binoclul in cauza, pentru pupile de iesire curate are nevoie de obiective cu raport focal mai mare.
Chiar daca sunt mai inestetice pentru unii sau mai incomode pentru altii, binoclurile cu tuburi lungi si prisme din BK7 sau o sticla similara sunt de preferat fata de cele scurte cu prisme din BAK4.
Miturile care circula si dau credit neconditionat de binoclu bun celor cu prisme din BAK4 nu sunt decat prostioare cu origine predominant comerciala.

Alte aspecte care ar mai trebui corectate:
Citat:
In trecut toate binoclurile aveau prisme Porro. In ultimii ani au aparut insa noile versiuni de roof prisme...

In trecut toate binoclurile nu aveau prisme deloc, primele aparute spre finele secolului 17 fiind cele galileiene.
Abia in 1854 apare patentul sistemului porro de redresare a imaginii, sistem care a echipat binoclurile de serie abia dupa anii 1890.
Redresorul de imagine roof in conceptie Abbe-Konig a fost aplicat la binocluri dupa 1870.
Se vorbeste greu in aceste conditii de o intaietate ...

Citat:
-PC-3 (phase coating) un tratament care imbunatateste si mai mai mult calitatea optica a lentilelor rezultand intr-o rezolutie mai buna si mai clara.

Antireflexul pentru corectia fazei se aplica pe prisme, nu pe lentile.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 13 Oct 2011 11:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Smile un pic off topic, dar poate merita de tinut minte:

La o focala mai lunga, acelasi camp vizual ocupa o arie mai mare in focarul obiectivului. Pentru a mentine acelasi camp pana in ochiul observatorului, asta inseamna (1) prisme mai mari si (2) oculare cu diametru mai mare. Ambele puncte inseamna costuri mai mari (o paranteza, asta e motivul si pentru care majoritatea 7x50-urile care folosesc obiectivele si prismele de la 10x50-uri - au acelasi aspect exterior ca 10x50 - au oculare cu campul aparent de maxim 50 grade).

Objectivele cu F/D, desi cer prisme BaK4, se descurca cu prisme mai mici si oculare mai mici in diametru, pentru acelasi camp vizual. Adevarat, cu aberatii cromatice mai mari, atat din cauza indicelui de refractie cat si din cauza unghiurilor de incidenta mai abrupte.

On topic:
Un binoclu BK7 nu poate fi exclus din cosul de cumparaturi doar din cauza materialului prismelor. Trebuie luat in calcul si raportul F/D al obiectivelor, si asa cum spunea Zoth, tuburile lungi sunt un bun indicator pentru un F/D mai mare.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Dmariog
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Oct 2016
Mesaje: 2



Localitate: London

MesajTrimis: 18 Oct 2016 14:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna Tranan! Doresc sa stiu daca esti de acord sa pun articolul tau pe un blog si care sunt reperele de autor? (nume, link etc)
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9452

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Oct 2016 21:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Topicul e vechi de 5 ani, autorul nu este activ acum pe forum, nu-mi amintesc să fi citit ceva de el în ultima vreme. Trimite-i un mesaj pe pm, dacă mai are activ emailul cu care s-a înscris sunt mai bune șanse să citească.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Dmariog
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Oct 2016
Mesaje: 2



Localitate: London

MesajTrimis: 20 Oct 2016 11:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru recomandare.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact