Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
BLG.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224494
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cum se fac observatiile solare cu un telescop astro normal


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii solare

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 21 Feb 2011 22:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu.
Nu are de ce sa se avarieze stratul de aluminiu de pe oglinzi.
Poate te intrebi mai de graba despre stratul de aluminiu de pe oglinda secundara.
Nici acolo temperatura nu creste foarte mult. Maximul de temperatura este atins in planul focal, adica la cativa centimetri mai departe de oglinda secundara, in functie de dimensiunile telescopului ( apertura, f/d , pozitionare in tub...etc ).
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 21 Feb 2011 23:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iti poti distruge la propriu oglinda secundara, daca folosesti un newton cu oglinzi aluminizate. Nu incerca proiectie prin ocular cu newton sau telescoape catadioptrice. Au incercat altii si rezultatul e acesta. Daca pui o folie Astrosolar Baader care sa acopere intreg telescopul atunci te poti uita si prin newton.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Feb 2011 12:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ideea este sa poti sa arati si altora fara sa ii pui sa priveasca prin ocular. Nu de alta dar eu am avut experiaenta de a arata unui amic si nu numai eclipsa solara si nu reusea sa vada nimic pentru ca nu se uita cum trebuie. prin proiectie nu numai ca vad mai multi odata dar nici nu se chinuie sa gaseasca obiectul tintit. plus ca vezi mai mare soarele( cel putin asa pare). Si as mai avea o intrebare legat de observarea soarelui prin proiectie, cum de nu ia foc hartia pe care se face proiectia? Poate e o intrebare copilareasca dar incerc sa inteleg putin motivul. Very Happy

Cer senin

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 23 Feb 2011 13:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Simplu, pentru ca toata energia focalizata este "imprastiata" pe o suprafata mult mai mare fata de cei cativa milimetrii din focarul obiectivlui.
_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Feb 2011 16:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sfatul general pe care il dau nu numai eu, ci multe carti dedicate observarii soarelui este sa nu foloseasca telescoape cu oglinzi pentru proiectia oculara pentru ca datorita acumularii de caldura si focalizarii luminii intr-un spot mic se poate sparge secundara. La SCT-uri si Mak-uri pericolul este real si evidentiat in practica, oglinda poate crapa dupa un timp. La newton-uri pericolul nu este atat de mare secundara fiind mai departe de planul focal, insa ea tot se incalzeste intrucat lumina este mai concentrata pe ea. De aceea e bine, pentru siguranta sa nu se foloseasca telescoape cu oglinzi aluminizate pentru proiectia oculara. Eu nu as vrea sa imi deformez secundara sau sa o supun la cicluri de incalzire/racire. Pentru proiectie sunt refractoare, orice acromat fara elemente de plastic in el e bun, iar un acromat de 70-80mm productie China sau facut in casa e mai ieftin ca un newton.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Feb 2011 18:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru mine cea mai mare temere legata de proiectia imaginii Soarelui pe ecran este legata de faptul ca, mai ales la observatii pentru public, odata si odata un neavenit isi va pune ochiul la ocular. Atentie maxima Exclamation nu cred ca vreti sa fiti facuti raspunzatori pentru pierderea vederii unui pusti mai zburdalnic.
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 23 Feb 2011 18:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am o idee ! Laughing
Atasam un con, asa ca o trompeta la ocular, ceva mai lung, cam de 40-50 cm si chiar daca isi baga ochiul acolo, macar nu orbeste. O sa fie putin deranjat de imaginea foarte luminoasa ca la un proiector dar macar scapa teafar.Rolling Eyes Palnia sa fie facuta din plasa de sarma groasa sau din tabla cu multe gaurele pe lateral pentru a permite racirea ocularului.
Si astfel a aparut ocularul cu palnie ... Laughing


Ultima modificare efectuata Teo la 23 Feb 2011 18:30, modificat de 2 ori in total
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Feb 2011 18:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ideea este interesanta.

Insa daca e prea lung conul, atunci poti ajunge sa obstructionezi vizibilitatea imaginii proiectate. Daca e prea scurt, e aproape la fel de riscant ca si fara el.

Merita analizata solutia ta, Teo.

Eu insa prefer pentru observatii cu public filtrul pus in fata telescopului. Si acela fixat solid, chiar cu suruburi, sa nu-l ia vantul sau sa-l dea jos vreun curios.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 23 Feb 2011 18:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laurentiu a scris:
Ideea este interesanta.

Insa daca e prea lung conul, atunci poti ajunge sa obstructionezi vizibilitatea imaginii proiectate. Daca e prea scurt, e aproape la fel de riscant ca si fara el.

Merita analizata solutia ta, Teo.


Chiar daca e putin mai lung, ii facem unghiul ( deschiderea mai mare ) dar nu suficient de mare incat sa incapa capul copilului acolo inauntru. Smile
Oricum, se poate alege o lungime optima a palniei, o deschidere potrivita astfel incat sa nu deranjeze nici astronomul amator si sa asigure si protectia in caz ca cineva isi baga ochiul acolo.
Sa nu uitam de gaurile de ventilatie. Ocularul se incinge puternic. Cred ca solutia din plasa metalica sau din material cum este botnita pentru catei ar fi OK. Very Happy

Adica sa realizam un schelet sin sarma froasa prins la ocular, sau de tubul telescopului, ca aici :
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Feb 2011 11:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am si eu o intrebare de incepator... Very Happy Care e diferenta dintre o oglinda standard cu care vine telescopul si una aluminizata. Adica dece este atat de rau daca faci proiectie cu una aluminizata si mai putin rau cu oglinda cu care vine instrumentul din fabrica.
_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 25 Feb 2011 11:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mike23 a scris:
Am si eu o intrebare de incepator... Very Happy Care e diferenta dintre o oglinda standard cu care vine telescopul si una aluminizata. Adica dece este atat de rau daca faci proiectie cu una aluminizata si mai putin rau cu oglinda cu care vine instrumentul din fabrica.

Nu prea inteleg intrebarea.
Orice telescop vine cu oglinda gata aluminizata din fabrica.
Ideea era, ca la observatiile solare se poate folosi o oglinda principala fara stratul de aluminiu pentru ca reflecta mult mai putin din radiatia solara.
Personal imi displace total aceasta idee dar sunt persoane care observa in acest fel Soarele.
Bineinteles ca trebuie si un filtru, dar banuiesc, ca unul mai slab. Nu stiu cum se comporta la proiectie o astfel de oglinda fara stratul de aluminiu.
Vizual am facut observatii la Luna, cu prima mea oglinda construita ( 150 mm diametru ) pana sa o aluminizez. In ciuda faptului ca imaginea era intunecoasa, se vedeau bine craterele lunare. Ca secundara aveam o prisma.
La Soare, nu am incercat ( evident, cu filtru ).


Ultima modificare efectuata de catre Teo la 25 Feb 2011 11:46, modificat de 1 data in total
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Feb 2011 11:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Toate telescoapele de fabrica au oglinda aluminizata. Asta e... "standardul" Laughing
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 25 Feb 2011 13:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ahoi,
eu personal as face observatii doar cu filtru solar pe reflector sau prisma pe refractor.
Cred ca nu realizati de cata energie este vorba, am desfacut SN-ul de 10" pentru curatare si recolimare iar din curiozitate am folosit principala pe un bustean din apropiere... a inceput aproape instantaneu sa fumege iar dupa foarte scurt timp (ordinul secundelor) a ars cu flacara deschisa...
Multi citesc acest forum si cred ca ar trebui sa ne abtinem sa promovam acest sistem de observatii care implica riscuri atunci cand se fac observatii cu mai multe persoane, mai ales daca printre ele se gasesc dintre cei mai putin sau chair neavizati, tocmai acestia vor fi cei care isi vor baga nasul sau vor dori sa vada primii.
NU critic si NU atac pe nimeni, doresc doar o mai multa responsabilitate din partea voastra, sunteti la urma urmei exemplul pentru cei care nu stiu... Voi sunteti cei care fac educatia astronomica.

Numai bine
Emil
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10632



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Feb 2011 14:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De acord cu Emil, insa e mai mult decat educatie. Daca te uiti singur si faci greseli, tu tragi ponoasele. Dar daca gresesti si o pateste altul e mult mai nasol.
Emil nu cred ca trebuie sa zici neaparat de oglinda, gandeste-te doar ca o simpla lentila de ochelari arde lemnul.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 25 Feb 2011 14:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multe lucruri pot fi periculoase daca nu luam masuri de siguranta.

Aveti aici o metoda bine protejata pentru proiectia Soarelui.
Inclusiv cu un fel de " pahar sau manson " transparent care cred ca are tocmai rolul ca cineva sa nu isi bage ochii acolo.

Iata linkul si atasez si o poza:

http://nfsi-server.yerkes.uchicago.edu/nfsisolarprojector.htm
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii solare Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact