Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
20060606.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224007
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii astronomice prin instrumente mici


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 16, 17, 18  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 19 Iul 2017 14:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoase observatii, Dl Mircea, va felicit, suna a luneta buna si imi face sa creasca pofta de observatii. Laughing
Astept poze cu noua luneta. Wink

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Iul 2017 21:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru apreciere si ma bucur sa am tovarasi in observatiile cu instrumente mici!
(As vrea sa am si la cele prin instrumente mari...dar nu am instrumentele ,in primul rand ! Surprised )

Cer senin ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 21 Iul 2017 08:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara s-a observat cu luneta de 50mm in conditii bune am observat Jupiter, Saturn, Mizar, Albiero, si am efectuat cateva teste opticale pe stele la puteri mari peste 100x.
Hoppa avem luneta buna !!!! Laughing Laughing
E sigur astea erau numai teste dar si am incercat sa imping limita oricat se poate la planete cu un ocular format din 2 grosismente separate printr-un adaptor, care efectiv creste puterea de marire.
Nu am masurat pupila de iesire sa vad ce focala avea ocularu dar puterea depasea 100x
Jupiter la aceasta magnificatie, se vedea intunecos cu un hint al benzilor sale, Saturn mai intunecos dar inelele vizibile bine.
La testul stelar in focus arata foarte ok stelele foarte luminoase invelite in mai multe inele airy dar circulare.
Astea is jocuri opticale Rolling Eyes de sezon unde amatorul incerca sa testeze optica si curiozitatea lui e sporita.

Lunetica ofera imagini minunate de camp larg cu stele punctiforme, optica fiind exceptionala, si nu imi terbuie mai mult sa zic peste calitatea optica furnizata.
,,Locomotiva'' lucreaza bestial, si lucru care conteaza cel mai mult e portabilitatea !!!

Deep sky voi incerca e seara sa vedem daca e cer senin si transparent, ma bucur ca nu e luna. Rolling Eyes
Imi place M13 cu lunetica difuz rotund si fain, campul mai mare si incap stelele din fundal, dar mai presus usor de gasit in cateva secunde pac pac, tac pac !! Laughing
Na uitati minunea in poze Laughing Laughing Laughing



luneta la obs.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  171.84 kb
 Vizualizat:  de 8550 ori

luneta la obs.jpg



luneta la obs 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  240.64 kb
 Vizualizat:  de 8550 ori

luneta la obs 2.jpg



_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 20 Aug 2017 17:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am observat cateva dso cu luneta 50mm.
M17 la 12.8x se observa forma sa alungita,
M16 langa ea, umpic mai maricica tot la 12.8x.
M8 si M20 frumoase se observa si nebulozitatea lui M8.
Dublu roiul din Perseu chiar fain la 12x si 32x mai bine separate stelele.
Pleiadele, uau a fost un soc cel mai fain la 12x.
M31 pfai am vazut forma ovala si m110 se vedea cu vederea periferica la limita.
M13, M5, M2, M15 micute la 12,8x si la 32x se vedea rotunde toate mai maricele si difuze.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Aug 2017 21:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo , cine ar crede cate se pot observa cu o luneta de 50mm !
Adevarul este ca te ajuta locatia dar poate vor incerca si alti amatori.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Aug 2017 21:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am observat ocultarea de catre Luna a doua stele : SAO 160046/ 4.9 mv si SAO 160044 / 6.65mv.
Am folosit grosismentul de 56x obtinut cu ocularul ortoscopic University 12.5mm intr-un camp de 45 minute de arc.
Situl IOTA nu pomeneste nimic despre ocultatii , anuarul lui Marcel Jinca da date pentru ocultatia stelei mai luminoase SAO 160046 dar cu o diferenta de timp , cu o intarziere .
Nu am masurat-o dar cred ca este vorba de o ora , o fi diferenta din cauza orei de vara.
Dl. Virgil Scurtu mi-a atras atentia asupra ocultatiei pe care a observat-o si dumnealui.

La inceput am folosit grosismentul de 24x /Plossl 25mm in care am vazut doar steaua mai luminoasa.
Dupa ce ochiul s-a adaptat conditiilor ,am vazut si steaua mai slab luminoasa.
Datorita stralucirii intense a jumatatii iluminate a discului selenar , a trebuit sa o mentin inafara campului vizual.
Cand obtineam aceasta poztie a obiectelor in ocular , se vedea jumatatea Lunii aflate in noapte si deci limbul selenar.
Dupa ce stelele s-au apropiat suficient de Luna ,am trecut la grosismentul de 56x , grosisment la care cele doua stele si limbul selenar se vedeau si mai bine.
(Iata un exemplu ,alaturi de nenumarate altele ,care demonstreaza lipsa de fond a mult prea frecventelor jelanii de genul ''...cel mai bine vad cu ocularul de 25mm , cu cel de 10mm mai rau si complet blurat Shocked cu cel de 6mm...''.
Este doar lipsa de antrenament : telescopul nu este televizor !).


Dupa observarea imersiilor ,am facut alte observatii cu micul newtonian :
- M57
-Beta Lyra si OSigma 525
-Stephenson 1 -roiul Delta Lyrae unde am numarat 9 stele
-am rezolvat 117x Epsilon Lyrae
-Sigma 2521 steaua multipla din ''Coathanger'' dar numai cu trei stele din cele patru
-Messier 71 in Sageata
-Messier 56
-Messier 11 si Messier 26-doua stelute si o mica ceata in M26
-Messier 27 in Vulpecula
-am rezolvat Theta Serpentis
-M15 in Pegas si Messier 2 in Aquarius
-am incheiat cu planetara ''Saturn Nebula'' NGC 7009 din Aquarius.
De notat ca toate trei planetarele observate ,adica M57,M27 si NGC 7009 au suportat cu brio grosismentul de 117x / BCO 6mm.
La M57 se vedea ca interiorul inelului este mai slab luminos iar la M27 s-a vazut forma de cotor de mar.
NGC 7009 arata ca in dobsonianul de 200mm , ca un ou mic , oval si albastru marin.

Ca sa fie clar , am insirat aceste observatii nu pentru a ma umfla in pene ci pentru a sublinia ceva : nu instrumentul este cauza principala atunci cand nu vedem obiecte DSO.
Nu cred sa existe pe piata un instrument mai oropsit decat reflectorul de 76mm.
Are toate dezavantajele reflectoarelor - si inca in forme accentuate - si nu are avantajele nici unuia.
Cu toate acestea , observatiile de aseara , efectuate cu un asemenea mic reflector ,din mijlocul unui oras de 190.000 , demonstreaza ca motivul principal pentru care nu vedem obiecte DSO este acela ca nu le gasim.

Cer senin ,Mircea



Ocultatie 29 August 2017.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  85.6 kb
 Vizualizat:  de 8355 ori

Ocultatie 29 August 2017.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 01 Sep 2017 14:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am iesit si cu luneta ruseasca la Luna si Saturn, la 32x se vedea foarte frumos Luna fara cromatism sau sfericitate, optica lunetici e minunata.
Saturn cu inelele arata bine la 80x mi-a placut, dar si Luna cu acelasi ocular, aproape ocupa tot campul vizual al unui plossl de 4mm.
Am observat si fara trepied, hoinarind pe cer in zona Caii Lactee. Wink
Da e foarte frumoasa idea de hoinareala pe cer, iti elimina stresu, mai ales cand gasesti un dso fain.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Sep 2017 23:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am facut observatii cu noua luneta cu obiectiv Swift 818 de 60x500mm deci F/8.
Am montat luneta pe montura ''Penelopa'' in scoica pentru tuburi de 75mm , la dreapta in poza ; tubul este oleaca supradimensionat ,are un diametru de 67mm.
Grosismente /oculare folosite : 20x/Plossl 25mm ; 50x /Plossl 10mm ; 83x /BCO 6mm.
Conditii de observatie : ceata la sol ,pacla in atmosfera , NELM = 4mv-4.5mv.

Observatii :
- Achird : la 20x parca se vedea companionul lui Eta Cas , la 50x rezolvare- separare excelenta
- Almach Gamma 1 Andromedae rezolvat superb la 50x , contrastul de culoare este bine vizibil.
Ramane ca un mic proiect pentru viitor sa stabilesc apertura si grosismentul minim la care se rezolva -separa aceasta dubla.
-Miram /Eta Persei rezolvat usor la 20x , culoare oranj intensa
-roiul dublu NGC 884-NGC 869 nu a fost deloc impresionant , presupun ca din cauza transparentei mici a atmosferei nu se vedeau multe stelute slabe din roiuri
-Caldwell 13 sau NGC 457 sau ''ET Cluster'' a fost in schimb foarte aratos.
Nu-i de mirare , acest roi roi deschis descoperit de William Herschel , este chiar pe pragul vizibilitatii cu ochiul liber deoarece include steaua Fi Cassiopeiae.
-M31 a avut o intindere mica dar se vedea si M32
-a urmat roiul deschis M34 numit si ''Spiral Cluster'' , cam saracit si el de stelele slabe din cauza cetii
-am primit drept premiu de consolare steaua carbon HIP 12339 aflata la 20x in acelasi camp cu Messier 34.
Aceasta este o stea carbon din clasa spectrala M1/3 si este interesanta deoarece este aliniata cu alte doua stelute care dau impresia unei duble , cele trei stele formand un segment drept.
-am cautat si am gasit fara dificultati ciudata stea carbon-variabila-dubla WZ Cas a carei culoare oranj-rosiatic a fost evidenta la 50x , ca si cea albastra a companionului.
Mai ales cand am defocalizat un pic imaginea stelelor.
-in Lyra am incercat sa vad vreun ''companion'' al lui Vega dar ...nada
- am observat insa Zeta Lyra , o dubla din liga binoculara de fapt.
-din roiul deschis Delta Lyr -aka Stephenson am vazut sase stele ,in doua triunghiuri ,unul mai luminos si unul mai slab luminos.
-in coltul celalalt al Lyrei am observat in acelasi camp Sulafat -Sheliak ,rezolvata- OSigma 525 si M57.
La 83x , M57 prezinta doar o forma ovala cetoasa ,fara alte detalii.
-''cealalta dubla-dubla'' din Lyra a fost rezolvata fara efort la 20x
-M56 s-a vazut la 50x ca un mic obiect cetos
-companionul lui Polaris nu s-a vazut dar la Est de aceasta stea se vedea asterismul ''Inelul de logodna'',vezi desenul atasat ,realizat de amatoarea Amalia din Elvetia via Phil Harrington.
-in incheiere am aruncat o privire spre Albireo si apoi am pus la adapost echipamentul de pe care curgea condensul.
Astro-dinozaurul care le-a folosit nu se pune la socoteala ,el trebuie sa fie deja calit !

Mircea



Clamshells-group.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  286.62 kb
 Vizualizat:  de 8200 ori

Clamshells-group.JPG



Carbo 12339.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  103.52 kb
 Vizualizat:  de 8200 ori

Carbo 12339.JPG



amalia_engagement_ring.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  46.74 kb
 Vizualizat:  de 8200 ori

amalia_engagement_ring.gif



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 10 Mar 2018 22:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum a confirmat si Armand la alt topic, aseara la Arad cerul nu a fost prea prietenos.
Pe parcursul serii , pe portiuni maricele de cer s-au vazut totusi stelele ,asa ca am putut sa fac observatii.

La inceput doar am sondat calitatea seeingului cu binoclul 8x60mm Sakura ca sa aflu daca are rost sa ies la observatii.
In Orion am vazut rezolvata steaua dubla Sigma 747 si se zareau cateva stele din NGC 1981 , Theta 1 si Theta 2 Ori se vedeau ca o pereche larga de stele.
In Pleiade am numarat 16 stele ,cam cate vad pe un cer bun prin luneta simplet ''Telescopium Keplerianum'' de 15mm F/ 22.
In Gemenii se vedea slab M35 , doar M44 in Racul se vedea ceva mai binisor.
Conditiile de observatii au fost adverse dar am decis totusi sa fac observatii.

Am folosit luneta ''zoth'' 90x600mm pe montura ''pipe'' Penelopa.
Mi-am propus sa testez ''in conditii de lupta'' ocularul TS 32mm WA primit de curand de la colegul nostru david_eco.
Cam la un grad spre Nord-Est de Alnimlam mi s-a parut ca vad ''ceva''
In teorie , ocularul TS 32mm WA ar trebui sa imi asigure un camp de 224 minute de arc la grosismentul de 18.75 x adica 3.73 grade.
Dupa Stellarium , ocularul ar trebui sa cuprinda o zona a cerului ca cea din poza atasata.
Nu pot sa afirm ca intradevar campul este de 224 minute de arc dar cu siguranta ramane spatiu considerabil pe langa cele trei stele din Centura lui Orion.
Am facut si o ''descoperire'' : la aproximativ un grad spre N-E de Alnilam ,steaua din mijloc a Centurii lui Orion , am crezut ca vad la 19x o stea dubla.
Am marit grosismentul la 67x si ,intradevar ,intr-un asterism de trei stele avand forma unui bumerang , steaua cea mai nordica este o dubla formata din doua stelute de magnitudini de 8mv si 9 mv.
Separatia acestei stele duble este de aproximativ o cincime din cea a lui Mintaka , deci in jurul a 10''.
Azi am verificat in atlasul Cambridge de stele duble a lui Mullaney- Tirion si in atlasul de duble a lui Taki si nu am gasit nimic inregistrat la adresa aproximativa de RA =5h 20-50 min si Dec = 00gr 20- 50 min.
O posibila candidata ar fi HIP 26500 D dar are o separatie prea mare.
Ramane de lamurit pe altadata.

Fiind in Orion am observat si alte stele duble.
La Eta Ori am vazut cele doua stele formand cifra ''8'' la 100x.

In NGC 1981 am rezolvat la 100x steaua dubla cu separatie de 4.3'' Struve 750 /ADS 4192 -varful labei drepte din fata a ''crocodilului''.Aceasta stea este si membra a acociatiei stelare Ori OB1.

In Canis Major am reobservat roiul stelar deschis NGC 2362 in care am numarat 13 stele , concentrate intr-o zona circulara in jurul stelei Tau CMa.
Aflu astazi de la Admiral Nanson si al sau blog ''Star-Splitters'' ca undeva in roiul deschis NGC 2362 se afla ingropata o comoara , o stea multipla cu sase componente cu indicele h 3948.
Cinci dintre cele sase stele componente pot fi vazute direct.
Situl ''Stelledoppie'' ne dezvaluie ca steaua principala a stelei sextup;e h 3848 este de fapt insasi Tau CMa.
Poate ar fi mai bine sa ne ocupam de aceasta stea sextupla la ''Teme de observatii''?

http://www.stelledoppie.it/index2.php?menu=39&iddoppia=32392

Am reobservat steaua dubla h 3945 sau 145 CMa , o dubla cu contrast superb de culori , galben-oranj la steaua principala de 5 mv si albastru la companionul de 5.8mv , separate prin 27''.

Spre Nord-Vest de h 3945 am observat steaua dubla HIP 34940 cu o separatie de 19.4'' , rezolvata deja de ocularul TS 32mm WA dar si mai bine de ocularul Revelation 9mm la 67x.
Stellarium demasca aceasta dubla discreta si inegala ca fiind h 3938 , formata din steaua principala tip B2 de 6.3 mv si companionul G5 de 9.1mv.
Indicativul ''h'' arata faptul ca stelele duble de mai sus au fost descoperite de catre John Herschel in expeditia sa astronomica in Africa de Sud.

In Gemenii am admirat Messier 35 si nebuloasa planetara NGC 2392 in care la 100x se zarea steaua centrala cu privirea periferica.
Wasat/Delta Gem a fost rezolvata dar companionul a fost foarte palid.

Campul ocularului TS 32mm este foarte potrivit pentru obiectele extinse cum este Messier 44 din Racul dar grosismentul este prea mic pentru roiul deschis Messier 67 care a fost partial rezolvat la 100x.

In Leul am observat galaxia NGC 2903.
La 19x galaxia doar se zarea , era abia simtita de vaz.
La 100x a fost evidenta forma alungita de la NE spre SV si usoara crestere in luminozitate spre centrul galaxiei.

Din Tripletul de galaxii din Leo am vazut M65 si M66 , cea mai bun imagine a lor de pana acum
in luneta ''zoth'' 90mm.
Am studiat galaxiile la 67x si 100x , la aceste grosismente se vedeau bine ,stabil ,cu privire directa.

Am incheiat prin observarea stelei duble Alula Australis / Xi Ursae Majoris , o dubla de stele aurii de 4.3mv F9 si 4.8mv G9 , cu o separatie de 1.6'' si de o frumusete tulburatoare.

Mircea



Camp TS32mmWA.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  75.52 kb
 Vizualizat:  de 7830 ori

Camp TS32mmWA.JPG



Dubla Orion.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  89.92 kb
 Vizualizat:  de 7830 ori

Dubla Orion.JPG



Struve 750 in NGC 1981.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  153.15 kb
 Vizualizat:  de 7830 ori

Struve 750 in NGC 1981.JPG



M66-M65 in Leul.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  138.97 kb
 Vizualizat:  de 7823 ori

M66-M65 in Leul.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Mai 2018 20:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Serverul ma lasa sa postez acest mesaj numai ca atasament.

Mircea



L60x828mm.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  81.27 kb
 Vizualizat:  de 7425 ori

L60x828mm.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 31 Iul 2018 22:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Duminica seara, pe 29 Iulie a.c. , am degustat observatii de stele duble cu lunete mici...vreau sa zic, mici de tot.
Acest gen de observatii au un farmec cu totul aparte.
Observatiile au avut caracter de reconstituire , de ''reenactment'' ,am sa explic mai jos.

Farmecul aparte provine din aspectul exagerat al imaginii de difractie.
Din cauza aperturii mici , nu trebuie sa marim prea mult grosismentul pentru a vedea discurile Airy , foarte mari ca diametru , cu aspect de mici sfere parca si inele de difractie foarte pronuntate.

Folosind luneta mea acromatica ''de un picior'' 45x300mm am rezolvat la 60x /ocular ortoscopic Circle V 5mm , steuaua Rho Her AB de 4.1'' si Alpha Her de 4.6''.Indescriptibil de frumoase !

Beta Lyr , Zeta Lyr , OSigma 525 si Epsilon 1-2 Lyr ca dubla au fost prada lejera la 12x /Plossl 25mm.
''Cealalata dubla-dubla'' din Lyra ,anume Struve 2470 - Struve 2474 a fost si ea rezolvata la 12x dar mult mai greu.

Am admirat Garnet Star iar spre Est de ea am rezolvat o stea tripla si una dubla, ultima foarte slaba.

Eta Cas a fost frumos rezolvata si am vazut si steaua carbon WZ Cas.

Punctul culminant al serii a fost rezolvarea la 60x a stelei triple 16-17 Dra.Am hartuit-o vreo 20 de minute , timp in care am ajustat adesea focalizarea dar pana la urma am reusit...

Am adaugat si o aroma DSO observatiei mele prin vizitarea asterismului Kemble 2 ,numit si ''Littke Queen'' din Dragonul.Acolo steaua cea mai nordica a asterismului nu s-a vazut si nici ''pseudo- Eta Cas''.
M57 in Lyra se vedea ca o mica pata circulara fantomatica la 60x.
Am incheiat cu roiurile M13 si M92 care la 60x se vedeau mult mai bine si mai luminoase decat m-as fi asteptat.

Am sa raspund la final acelei intrebari care probabil ca incolteste in mintea celui care binevoieste sa citeasca aceste randuri : bre ... ce rost au aceste observatii cand ai telescoape mai mari ? Rolling Eyes
Raspunsul e simplu : toata primavara m-am delectat cu lecturi din revista ''Orion'' a lui Anestin.
Acolo , precum si in ''Astronomie populaire'' a lui Flammarion - o carte cu valente aproape sacre pentru mine , este pomenita luneta de 43mm ,folosita de incepatorii intr-ale Astronomiei din primii ani ai veacului trecut.
Am fost curios asadar sa aflu cam ce puteau sa vada acei amatori.
Am aflat si v-am spus si voua.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Aug 2018 06:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumim, Mircea!

Cu ocazia acestui tip de observații putem să ne dăm seama cât de poluat este cerul acum cu lumină față de cerul începutului de secol XX.

Căutătoarele erau și ele de mici dimensiuni în secolul trecut. De la 30mm apertură am trecut la 50, 60 sau chiar mai mult. Este aproape imposibil să găsești obiecte interesante dacă nu ai un căutător bun, mai ales când ești începător. Desigur, avansații târșiți prin toate cotloanele Galaxiei ca nenea Mircea nici n-au nevoie de căutător prea mult, doar să se asigure că-s pe direcția bună. Mie îmi este greu chiar și acum să găsesc unele arhi-cunoscute pe cerul poluat al Bucureștiului chiar dacă prin telescop le pot vedea.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Aug 2018 15:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin

Multumesc pentru completari , ai intrutotul dreptate , poluarea luminoasa este catastrofala.
Dar deoarece degradarea a fost continua si graduala , foarte putini au resimtit-o.
Citind ghidurile de observatii de la inceputul secolului trecut , de pilda cele ale lui Serviss , simti cum ti se strange inima cand vorbeste despre roiuri precum M35 sau Roiul dublu din Perseus sau steaua Nu CrB ca fiind ''vizibile cu ochiul liber''...din New York !!!??? Shocked
In zilele noastre , asa cum ai spus , nici macar cautatoarele mici nu mai arata aceste obiecte.

Multumesc si pentru aprecierea foarte binevoitoare despre abilitatile mele de observator !
Revenind la lunetica de 45x300mm , aceasta nici nu are cautator.
Cand pornesc la observatii , folosesc ocularul de 25mm care imi asigura un camp de 4.3 grade.
Am constatat de multa vreme ca apreciez cu mult mai mare usurinta azimutul decat altitudinea spre care tinteste telescopul.
Orientez atunci luneta in azimut cat de bine pot si scanez cerul in altitudine , campul larg de 4 grade permitand sa interceptez obiectul sau zona cautata.
Odata gasita tinta , schimb ocularul cu unul mai puternic ,daca aceasta-i pohta cea pohtita.
Pe cerul de vara insa , simt o mare retinere in a trece la mariri mai mari.
Mai ales Calea Lactee ,la 12x ,in camp de 4 grade este de nedescris.
Unei asemenea mici lunete-i sunt accesibile toate obiectele recomandate pentru binocluri.
Fara a vrea sa-i supar pe ''binoclisti'' , as adauga ca-i sunt accesibile mult mai multe obiecte: drumul optic mult mai simplu ,stabilitatea asigurata de montura masiva , confortul asigurat de diagonala lucreaza toate in favoarea lunetei.
In plus, pot modifica grosismentul dupa bunul meu plac si atasez cu usurinta filtre gen Skyglow sau UHC.

Totdeauna am insa si un binoclu la indemana.
Cele doua instrumente nu se exclud ,ci se completeaza armonios.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Aug 2018 10:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luneta "Locomotiva cu aburi" de 70mm F/4, având un obiectiv de la un binoclu am folosit-o un pic și pe post de căutător la newtonian. Mi-a fost însă aproape imposibil să mă obișnuiesc cu întoarcerile de imagine caracteristice, luneta având o prismă diagonală în interior. Am pus înapoi căutătorul cu obiectiv de binoclu de 50mm. Luneta redevine instrument grab&go pe trepied foto obișnuit. Se încadrează la instrumente mici sau e prea mare?
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Aug 2018 11:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin

Luneta 70mm F/4 se incadreaza perfect aici , asteptam cu mare interes observatiile !

Clasificarile sunt foarte ''elastice''. Very Happy
De la revolutia dobsoniana incoace ,deja de pe vremea lui Kestner , toate telescoapele mai mici de 35 cm erau considerate mici.
De cand Bartels a lansat nebunia reflectoarelor de F/3 ...sau mai scurte Shocked ... telescoapele mai mici de 50 cm sunt considerate mici.

Am sa spun insa ce inteleg eu prin ''instrumente mici''.
Cele de mai sus sunt considerente valabile pentru ''burghezia imperialista putred de bogata'' din lumea larga. Wink
Eu traiesc in Romanica si ma ghidez pe mai departe dupa clasificarile lui Henry Paul din cartea ''Telescopes for Skygazing'', editia II , editura Amphoto 1966 si din care am tradus in 1986 pentru prietenul meu Beches.
Optiunile sunt libere pentru fiecare dar eu cam asa voi privi aceste lucruri pana la ...''inchiderea editiei''.
Clasificarea facuta de autorul mentionat mi-am insusit-o nu din incrancenarea unui mosh care opune rezistenta la nou ci pentru ca se potriveste posibilitatilor si experientei personale.
Atasez cele spuse de Henry Paul despre instrumentele mici.

Mircea



Small telescopes.1-Henry Paul.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  39.4 kb
 Vizualizat:  de 6829 ori

Small telescopes.1-Henry Paul.JPG



Small telescopes.2-Henry Paul.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  51.47 kb
 Vizualizat:  de 6829 ori

Small telescopes.2-Henry Paul.JPG



Small telescopes.3-Henry Paul.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  52.34 kb
 Vizualizat:  de 6829 ori

Small telescopes.3-Henry Paul.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 16, 17, 18  Urmatoare

Download topic
Pagina 11 din 18
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact