Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
orion.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Constructie observator (foileton)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Iun 2013 18:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Arata profesionist. Sa-l stapanesti sanatos si la cati mai multi ani de folosinta !

O singura obiectiune (care cred ca a mai fost ridicata mai sus): acoperisul fara panta. Zapada care se va strange iarna trebuie curatata urgent, pana nu apuca sa se acumuleze si, mai rau, sa se topeasca iar apoi sa inghete. Sper din suflet ca structura de rezistenta a acoperisului sa fie suficient de solida pentru a face fata unor astfel de situatii despre care nu as zice ca sunt neprevazute (mai ales daca se intampla sa lipsesti de acasa cateva zile tocmai cand nu trebuie).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
emilf
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2010
Mesaje: 812



Localitate: Craiova,Dolj

MesajTrimis: 25 Iun 2013 18:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este foarte frumos, felicitari, sa-l folositi sanatos !
O mica idee, daca lampa de iluminat are bec cu filament cautati intrerupator cu variator (cu triac) conform puterii consumate si veti regla lumina dupa nevoie astfel putind folosi un bec mare.

_________________
The only thing necesary for the triumph of evil is for good men to do nothing. -Edmund Burke-
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 25 Iun 2013 19:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc tuturor pentru urari! Credeam ca nu o sa-l mai termin (ce sa va zic, ca nu stiam nici cand o sa-l incep, acum un an pe vremea asta).
Ideea ma obseda - si asta din frageda tinerete - asa ca trebuia totusi facut ceva in sensul asta Razz.

@achy - astept sfaturi si indrumari
@Catalin, Erwin, theogon & co. - multumesc mult !
@tsa - nu mai ezita, Atilla, cauta locul - asta e cel mai greu pentru cineva care sta la bloc - si da-i bataie. Daca stai la casa, incepi deja sa faci planurile !
@ Laurentiu - multumesc pentru aprecieri! Acoperisului am sa-i fac totusi o panta mica, sa nu stea apa pe el (6...7%) fiindca am vazut ca dupa ploaie intensa, apa balteste pe acoperis si atunci cand deschid acoperisul, apa in exces cade in interior. Cu zapada o sa ma lupt eroic, sper sa nu am probleme majore...
@emilf - trebuia sa-mi zici mai devreme. Am luat becuri economice cu droser si ar trebui sa iau si variator si chiar nu mai am bani pentru asta. Am luat calculator bun pentru observator, cu licente si tot ce trebuie si mai trebuie sa pun sistemul de alarma si sunt efectiv epuizat, financiar vorbind Confused.

L.E.: O chestie foarte interesanta s-a intamplat! Sotia mea, care nu a fost un fan al pasiunii mele mai ales datorita cheltuielilor, este foarte incantata de observator si ii place mult, ba chiar m-a incurajat sa mai fac anumite lucruri pe ici pe colo. Si la un moment dat m-a intrebat daca nu putem sa-l folosim si ca bucatarie de vara!! Laughing Laughing
I-am zis ca da, doar ca fumul de la prajeala nu da bine pe oglinzi si pe poze, plus ca ne lovim fund in fund tot timpul in acest caz, ea la aragaz si eu la calculator !
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Iun 2013 20:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La acoperiș dacă înalți la un capăt plăcile pe un cadru trapezoidal cred că va fi OK și la ploaie și la zăpadă. Însă aș merge pe o înclinație mai mare pentru zăpadă, cu partea mai coborâtă spre exterior când se deschide să nu mai cadă apa sau zăpada înăuntru.

Pe calculator aș fi instalat linux. Există o mulțime de programe astro, inclusiv pentru automatizarea observatorului, prelucrare imagini, astrometrie etc. Te-ar fi scutit de o cheltuială cu licențele.

Amuzantă propunerea soției! Very Happy

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Iun 2013 22:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In seara asta am instalat telescopul pe montura si am cuplat montura la desktop.
Cateva observatii sunt de facut:
1. Ma asteptam ca pozitia de parcare sa fie undeva la orizontala, datorita acoperisului culisant, dar telescopul foloseste pozitia clasica de parcare (catre Polara) perfect, fara nici o problema. Mai mult, pot sa punctez la zenit sau aproape de el si tot mai raman 25 cm intre telescop si acoperis!
2. Reversul teoretic al punctului (1) ar fi ca daca e loc sub acoperis in felul asta, inseamna ca telescopul cu pilon si cu montura este prea jos si pierd din orizontul vizibil. Fals! Pentru ca este suficient de mare observatorul, in zonele cele mai defavorabile, unde as pierde din stelele vizibile (adica la mijlocul laturilor peretilor) telescopul vede cerul incepand cu 25 grade altitudine, ceea ce este perfect. Sub 25 de grade, extinctia atmosferica si seeingul fac expunerile catastrofale, deci nu pierd nimic. Ar mai fi doar de "periat" niste pomi de jur imprejur, lucru care o sa se petreaca in curand.
3. Cu telescopul montat, am loc sa ma misc fara sa risc sa ating nimic, spatiul fiind suficient. Am ales o dimensiune optima pentru observator, 2.5 m fiind cam la limita, 4 m prea mare (dupa mine)
4. Cum nimic nu e perfect, am realizat si niste greseli facute, datorita lipsei de experienta si a grabei de a termina totul mai repede. Trebuia sa duc cablurile de alimentare ale monturii pe sub pardoseala, de la priza pana langa pilon, lucru pe care nu l-am facut. O sa am cabluri aparente pe podea, care trebuiesc protejate cu ceva ca sa nu le agat cu picioarele pe intuneric. E un mare minus de care imi pare rau.

@Erwin - softurile cu licenta le aveam deja si sunt pentru Windows. Cand ma refeream la soft licentiat, ziceam de Windows, atat. Fiind conectat non-stop la internet, daca nu as avea licenta la Windows, calculatorul ar merge aiurea (s-ar bloca fara motiv, ar face update-uri imaginare, tot felul de sicane, numai sa cumperi licenta). E o discutie ampla despre W7 versus Linux si nu-si are rostul aici.



243.JPG
 Descriere:
Pozitia de parcare a telescopului
 Marime fisier:  52.17 kb
 Vizualizat:  de 7647 ori

243.JPG



245.JPG
 Descriere:
Pozitia cu altitudinea minima, catre mijlocul laturilor observatorului. Catre colturile sale cred ca coboara pana la 20 de grade altitudine.
 Marime fisier:  54.16 kb
 Vizualizat:  de 7647 ori

245.JPG


Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 27 Iun 2013 08:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

jimao22 a scris:
4. Cum nimic nu e perfect, am realizat si niste greseli facute, datorita lipsei de experienta si a grabei de a termina totul mai repede. Trebuia sa duc cablurile de alimentare ale monturii pe sub pardoseala, de la priza pana langa pilon, lucru pe care nu l-am facut. O sa am cabluri aparente pe podea, care trebuiesc protejate cu ceva ca sa nu le agat cu picioarele pe intuneric. E un mare minus de care imi pare rau.
Cu o freză manuală se poate tăia un canal prin pardoseală. Apoi, acesta se poate acoperi cu un profil din aluminiu, special pentru așa ceva, care se găsește la magazinele de mochete.
_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 28 Iun 2013 06:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Cristi:

1. Pozitia de parcare o poti redefini in EQMod din "Park to Home Position" in "Park to Defined Position"

2. Ai protectie la vant ... mult mai benefica decat cele 25 grade pierdute (care oricum erau nefolositoare)

4. Eu am dus cablurile prin patcabluri aplicate pe pardoseala... oricum, pe langa cele de curent, va trebui sa treci si cu cablurile de date ... asa ca tot o sa ajungi la chestiuni aplicate.

6. Dupa ce am cumparat Licenta de W7, sistemul a devenit stabil si nu se mai imi face probleme

_________________
Marian Lucian ACHIM
SRCSTV - www.srcstv.ro
SARM - www.sarm.ro
Sus
mircear
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2005
Mesaje: 426



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iun 2013 10:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am de-a face in mod curent cu zeci de sisteme - laptop/desktop/workstation - cu XP sau 7, mare parte (~75%+) cu licenta, restul fara. Toate merg la fel de bine la inceput, si continua sa mearga 'bine' dupa 1-2-3 ani de utilizare. Cu sau fara ghilimelele de rigoare. Fireste, conteaza foarte mult aplicatiile care sunt instalate si rulate pe ele, platformele pe care sunt concepute - C/++/#, Visual sau nu, Java, etc. La fel, conteaza foarte mult si driverele pentru componentele hardware, facute sau nu in dorul lelii de catre producatori. Un Windows pentru desktop 'curat' functioneaza foarte bine Smile. Din pacate nu poti face foarte multe lucruri cu el cata vreme e 'curat'
Spre deosebire de un Windows server (2k, 2k3, 2k8 etc) care nu ajunge sa aibe probleme de asemenea anvergura precum un sistem desktop - fie ca are licenta, fie ca nu. Sau, mai bine spus, are probleme mult mai neglijabile. Deasemenea, ruland aplicatii construite pe diverse platforme, uneori concomitent.
Nu e departe insa comparatia pentru sisteme desktop/server pe Linux, care pot functiona la fel de bine, insa balbele pe care le produc sunt mult mai rare, cata vreme vorbim - in general - de aplicatii de nivel 'gold', adica nu alfa, beta, RC. In cazul serverelor cu care am sau am avut de-a face, tind catre zero. Lucru destul de neplacut, mai ales pentru servere, tinzi sa uiti complet de ele Smile

Dar asta e o alta discutie, pentru care ar merita un topic separat.

P.S. O plinta de pardoseala ar trebui sa-ti fie suficienta, poti duce prin ea 4~6 cabluri, in functie de grosime.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Iun 2013 19:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dar nu poti face una, doua gauri in pardoseala si sa tragi apoi cablurile pe dedesubt ?
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 29 Iun 2013 01:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca te uiti pe pagina anterioara sa vezi pozele unde am facut pardoseala, ai sa vezi ca dusumeaua e batuta pe un cadru intretesut. Cum as putea sa trec de reteaua de lemne care sustine dusumeaua? Doar daca o desfac, ceea ce e exclus... De-abia m-am instalat!...
@mircear - nu contest ca e cum zici, dar obisnuinta e a doua natura. Nu ma mai schimb de la W7 acum.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 29 Iun 2013 20:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

jimao22 a scris:
Cum as putea sa trec de reteaua de lemne care sustine dusumeaua?


Desfaci dusumeaua si pe directia pentru cablaraie tragi cu flexul un sant dublu pe fiecare piesa din retea.

Dupa aia cu un ciocan si o dalta , indepartezi lemnul dintre santuri . Bagi tub de pvc mai larg sau chiar doua in paralel , cine stie pe viitor poate mai ai nevoie de ceva firaraie .

Pui dusumeaua la loc si tragi cablurile cu fir de nailon gros din cel folosit de electricieni sau chiar cu o sarma de rufe.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
emilf
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2010
Mesaje: 812



Localitate: Craiova,Dolj

MesajTrimis: 29 Iun 2013 21:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da eu nu vad sa fie probleme daca puneti pat-cablu alb ca sa fie vizibil in lumina slaba prins de podea, pentru ca la circuite o sa tot fie activitate (inlocuiri, suplimentari, redimensionari, etc).
Devine putin cam incomod pentru a-l feri doar, cred ca este cea mai ieftina si rapida varianta.

_________________
The only thing necesary for the triumph of evil is for good men to do nothing. -Edmund Burke-
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 30 Iun 2013 12:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Desfaci dusumeaua si pe directia pentru cablaraie tragi cu flexul un sant dublu pe fiecare piesa din retea.


Pai crezi ca nu as fi facut asta daca vroiam sa stric ce am facut pana acum? Abia am terminat totul (sau aproape) si sa demontez dusumeaua? Nici vorba!... O sa pun niste plinte si gata. Vreau sa incep sa si folosesc observatorul, nu doar sa lucrez la el. Si asa va trebui sa fac niste modificari destul de substantiale la acoperis, care au sa-mi ia probabil o zi intreaga de munca, fara a mai pune la socoteala instalarea motorului pentru el.
Ca sa detaliez cu acoperisul: pe directia sud am verificat acum doua nopti care este orizontul vizibil. E mult mai restrictiv, incepe de pe la 40...42 de grade. Ca sa reduc unghiul, trebuie sa fac cateva chestii. Sa reduc cu 15 cm rama acoperisului pe lungime (1), sa reduc streasina din spate cu inca 10cm (2) si sa fac panta de scurgere a apei/zapezii catre spate (3), astfel ca sa nu fiu nevoit sa ridic pentru asta spatele acoperisului (care este catre sud cand acoperisule e deschis (deci mi-ar lua si mai mult din orizont) ci sa-l ridic de fatza. Asta presupune sa desfac tot acoperisul si de dimineata pana seara sa termin treaba, intr-o zi fara ploaie sau fara sanse de ploaie.
Sper in acest fel sa reduc unghiul pe la 35 de grade, poate si mai putin. Din pacate sudul e cel mai vitregit la mine (poluarea luminoasa a Ploiestiului, casa - care e spre sud si acum si acoperisul glisant). Vreau macar sa am un acces decent la ecliptica, pentru poze la planete/asteroizi si d-asta mi se pare important sa mai castig cateva grade.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 30 Iun 2013 15:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma gandeam ca ai prins dusumeaua in holzsuruburi autofiletante . Daca sunt cuie , e cam naspa .

Eu a trebuit sa nimicesc capetele chiroanelor cu bormasina si mi-a luat o gramada de timp. Asta ca sa scot cateva scanduri din dusumea (molid) fara sa le stric . Cand i-am zis lui babacu' sa punem suruburi ca poate are sa se mai contracte lemnul , nu m-a ascultat.

Acum sunt deja spatii de 4-5 mm intre scanduri si a trebuit sa le bag spuma. Dar eu vorbesc de o camera de locuit la etaj. La tine daca e aproape de sol , probabil ca umiditatea le va tine stranse.

Scuze de off topic.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 13 Iul 2013 20:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa cum se intampla de cele mai multe ori cand avem o noua jucarie (astronomica in cazul de fata), nu putem sa ne bucuram de ea la inceput din diverse motive. Vremea rea este de obicei unul din ele. In cazul meu au mai fost si altele. Asa incat abia acum cateva nopti am inceput sa fac ceea ce doream sa fac mai demult - sa incep sa setez programele in noua configuratie, sa calibrez telescopul, sa instalez si sa invat sa lucrez cu programele noi sau cu cele ce imi propusesem sa le invat cand o sa vina vremea lor.
Am vrut sa deschid un topic nou referitor la o problema de guiding pe care am intampinat-o cu aceasta ocazie. Ghidajul il fac de obicei folosind MaximDL. Uneori imi da o eroare care exprima faptul ca steaua-ghid nu s-a miscat suficient (<5 pixeli) ca sa poata face calibrarea cum trebuie. Serile trecute, in pofida oricaror modificari la setarile avansate ale programului, mesajul era acelasi - "star moved < 5 pixels". Am insistat sa fac totusi poze asa, crezand ca ghidajul o sa mearga cumva.
Am facut o singura expunere la M51, la 900 de secunde, fara dark, fara flat (se si vad 2 gogosele pe senzor de la praf). Poza (vezi mai jos) nu mi-a placut fiindca stelele nu erau punctiforme, ca si cum telescopul nu ar fi fost focalizat bine / ghidajul nu ar fi fost bun / telescopul ar fi fost necolimat.
Profund dezamagit de rezultat, am mai trebaluit un pic pe langa telescop si am plecat in casa. A doua zi, pe lumina, dezamagirea s-a transformat intr-o mare bucurie fiindca am vazut ca uitasem cu o seara inainte sa cuplez camera de ghidaj la montura prin portul ST4, asa incat expunerea mea a fost neghidata. Nu stiu cum ar trebui sa arate o expunere neghidata de 900 de secunde, dar mie imi arata tare bine cea facuta aici. Concluzia este ca e o MARE diferenta intre un pilon fix impreuna cu o punere in pol facuta decent, pe de-o parte si un trepied pe de alta parte. Abia astept sa fac niste poze in care totul sa mearga ceas.
O alta observatie, utila pentru cei ce isi vor face observator. Peretii interiori sunt vopsiti in alb, asa cum bine stiti. Arata bine si senzatia de spatiu marit este pregnanta. Problema este ca noaptea, lumina monitorului de la telescopul de comanda se reflecta in ei si se amplifica, crescand poluarea luminoasa interioara, indiferent cat de mica ar fi lumina setata din monitor sau ce filtre soft sau hard as folosi. Cu prima ocazie, am sa schimb culoarea cu una mai inchisa.
Un update al constructiei - am dat acoperisului o panta usoara, catre spate, ridicand profilele de acoperis pe un patrat de lemn montat pe cadrul mobil de deasupra intrarii, iar spatiile ramase deschise pe lateral, intre acoperis si cadrul mobil le-am umplut cu polistiren expandat taiat in forma de pana cu un fir de nichelina fierbinte. Dispozitivul l-am facut dintr-un vechi aparat de pirogravura.
Aveti aici - http://www.youtube.com/watch?v=RV2MrJAv9Vk&feature=youtu.be un filmulet cu instalatia de taiat polistiren in functiune. Treaba cu inaltarea mi-a luat o zi plina de munca (sambata trecuta).
Astazi am pus o "aplecatoare" in fata intrarii in observator - o alta zi plina de lucru. Nu era strict necesara dar parca vreau sa ma ocup si de designul exterior al cladirii.
In curand am sa montez motorul de la acoperis. Cand o sa incep lucrul la automatizarea efectiva, am sa postez observatiile mele aici.
Pana atunci, numai bine.



REZULTAT MAXIM-DL.jpg
 Descriere:
Asta e eroarea ce imi aparea la MaximDL
 Marime fisier:  66.96 kb
 Vizualizat:  de 7168 ori

REZULTAT MAXIM-DL.jpg



M51-001900_L.jpg
 Descriere:
M51 900 sec, fara dark sau flat, o singura expunere NEGHIDATA
 Marime fisier:  132.94 kb
 Vizualizat:  de 7168 ori

M51-001900_L.jpg



246.JPG
 Descriere:
detaliu inaltare acoperis si obturare cu pana de polistiren a golului lateral aparut
 Marime fisier:  36.1 kb
 Vizualizat:  de 7168 ori

246.JPG



247.JPG
 Descriere:
Aspect exterior acoperis
 Marime fisier:  38.69 kb
 Vizualizat:  de 7168 ori

247.JPG



248.JPG
 Descriere:
Dispozitivul de taiat polistiren
 Marime fisier:  61.79 kb
 Vizualizat:  de 7168 ori

248.JPG



249.JPG
 Descriere:
Aparatul de pirogravat care da curentul in firul de nichelina (3V CA)
 Marime fisier:  42.47 kb
 Vizualizat:  de 7168 ori

249.JPG



250.JPG
 Descriere:
Aspect general final. Cotetul catelului o sa fie si el "upgradat" sa fie asortat cu observatorul.
 Marime fisier:  57.56 kb
 Vizualizat:  de 7168 ori

250.JPG


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15  Urmatoare

Download topic
Pagina 13 din 15
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact