Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Perseida.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Constructie observator (foileton)


Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 13, 14, 15  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Noi 2010 10:24 Download mesaj
Titlul subiectului: Constructie observator (foileton)
Raspunde cu citat (quote)

Am reusit zilele trecute sa incep constructia unui mic observator de tipul "roll-off roof" in curtea de la tara. Dimensiunile sunt 3m x 2.5m si inca nu sunt foarte sigur de inaltime. La 1.8m, daca pier-ul o sa aibe ~1.3m peste nivelul podelei am orizontul obstructionat pana pe la 18-20 grade spre sud, ceea ce imi suna rezonabil avand in vedere ca am un bec pacatos pe directie oricum.

Prima zi am pierdut-o gaurind placa de fier/fonta de 10mm ce va fi suport pentru montura, in varful pier-ului. M-am incapatanat aiurea sa le fac eu pe toate; 4 gauri de 16mm si una de 50mm, cu o bormasina chinezeasca ieftina = multe pauze, WD40 si fum din motor. Pana la urma a iesit.

Apoi masuratorile. Nu am deloc experienta in constructii, asa ca am inceput prost, am batut tarusi chiar in colturi, dupa care mi-am dat seama ca n-o sa pot sapa/cofra asa. Refacut mai la distanta si reluat distractia cu ruleta si nivela. Terenul e bineinteles in panta, iar directia N-S in diagonala. Puteti sa radeti, dar mi-a luat o zi intreaga fatzaiala asta. Sapat gropile pana la 60-70cm.




Confectionatul cofrajelor (colturile 40x25 si cei din mijloc 25x25) a mers usor, fixatul lor pe pozitie ... inca o zi. Mesterit si niste armaturi, din fericire mai aveam niste etrieri ramasi de la alte constructii.



In fine, in a patra zi, dupa vreo 20 roabe de beton, fundatia e gata. Mare inventie, betoniera.



A mai ramas de turnat pier-ul, pe care il voi face dupa ce fixez grinzile podelei, ca sa pot verifica diagonalele. O sa mai pun poze pe masura ce progresez, adica lent (doar weekend-uri).

Ca un facut, in fiecare noapte a fost complet senin dar eu cadeam mort de oboseala, in conditiile in care la chestiile grele am avut ajutor un vecin. Deh, munca la birou...
Sus
Ccata
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2010
Mesaje: 16

Motto: La steaua care-a rasarit E-o cale-atāt de lunga, Ca mii de ani i-au trebuit. Luminii sa ne-ajunga.

Localitate: Iasi

MesajTrimis: 05 Noi 2010 11:02 Download mesaj
Titlul subiectului: frumos
Raspunde cu citat (quote)

A iesit foarte bine tinand cont ca nu lucrezi in domeniu.

Trebuie sa fii destul de aproape sa mergi la tara in fiecare week-end.Eu am vre-o 160 Km si ...ce cer senin se poate vedea acolo...

Daca esti amabil sa postezi o schita cat de cat la scara a contrusctiei sa ne facem o idee

bafta in continuare

_________________
LUNETA:KN-SCOPE40 60x700
BINOCLU:Nikula 20x50
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Noi 2010 11:40 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: frumos
Raspunde cu citat (quote)

Ccata a scris:
Trebuie sa fii destul de aproape sa mergi la tara in fiecare week-end.Eu am vre-o 160 Km si ...ce cer senin se poate vedea acolo...


Tot cam asa, buc-calarasi, trecut cu bacul la ostrov si inca vreo 20 km. Nu ma duc acolo strict pentru astronomie, e un fel de sanatoriu pentru mine. Nu trec tramvaie pe sub geam, aer curat... scap de mizeria asta de oras si imi reincarc bateriile.

Citat:
Daca esti amabil sa postezi o schita cat de cat la scara a contrusctiei sa ne facem o idee


Hm, schita la scara, ce-o mai fi si asta Rolling Eyes Am doar niste desene cu creionul, cu calcule de materiale si ce tai/cum tai ca sa irosesc cat mai putin.

In linii mari: restul constructiei e din lemn, mai precis din dulapi 5x25 taiati pe lungime, deci 5x12. Peste fundatie vin grinzi 10x10 plus "zabrele" din 5x12 ca suport pentru podeaua din OSB. De fapt, latimea de 2.5m e data de dimensiunea unei foi de OSB. Peretii din aceiasi dulapi 5x12 din 50 in 50 cm plus OSB mai subtire la exterior. In colturi o sa mai suprapun cate un dulap, ca sa rezulte un fel de stalpi. La materiale a trebuit sa ma pliez pe ce puteam gasi la depozitul local.

Acoperisul o sa fie in doua ape si o sa ruleze spre vest, spre panta dealului, pe doua profile L de otel de 6m si cate 4 (?) role cu rulmenti pe fiecare parte. Invelit tot cu osb si probabil policarbonat.

Necunoscute sunt deocamdata: cum fac usa, cum asigur acoperisul, coama invelitorii, daca sa mai pun ceva pe peretii exteriori sau ramane osb + vopsea, cum fac sa nu-mi viscoleasca zapada inauntru si ce gauri de aerisire sunt necesare.

Citat:
bafta in continuare


Multam, o sa am mare nevoie.
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 05 Noi 2010 12:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ahoi,
pentru fundamentul pilonului (pier) ai luat in calcul adancimea de inghet?
Poate te ajuta cu ceva
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=26927#26927
Asigurarea acoperisului nu ar fi o problema poti folosi cabluri de otel cu carabiniere de alpinism.
Exemple roll-off
http://www.corius.net/cont/obser.html

Sunt cu ochii pe tine asa ca tine-ne la curent cu progresele si FA POZE la fiecare pas in parte!

BAFTA

Emil
Sus
dcristi
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2010
Mesaje: 243



Localitate: Corbeanca

MesajTrimis: 05 Noi 2010 13:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu sunt cu ochii pe tine! La primavara vreau sa-mi construiesc si eu un observator si am sentimentul ca voi invata multe lucruri interesante de la tine Smile
_________________
Dobson 16'' GoTo; DBK 21AU618.as, ASI120mm, ASI174mm
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 05 Noi 2010 14:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Super tare Very Happy
Felicitari pentru inititiva.

Nu credeam ca o sa prind pe la noi proiecte de genul asta. Stiu ca prin strainatate e plin. Chiar apropo...e nevoie de nus' ce autorizatii de constructii?
Nici nu cred ca exista in nomenclatura primariilor asa ceva. Nu ar sti la ce categorie sa treaca baietii Laughing .

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 05 Noi 2010 14:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pe cloudynights sunt o gramada de exemple de roll-off-uri functionale din care te poti inspira. totusi eu as alege sa-i fac o cupola, desi preturile uneia sunt de dimensiuni astronomice, eu cred ca se poate fabrica una din metal la un pret rezonabil.

p.s. si eu tocmai construiesc un miniobservator, saptamana trecuta am turnat fundatia pilonului Smile
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Noi 2010 15:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@auriga: poze! Smile Il faci in doua etape, intai fundatia si pe urma stalpul ?

Normal ca ma inspir din ce-au facut altii. Link-uri utile am adunat si eu aici: http://www.delicious.com/cmatei/observatory

@neox: si pentru cusca de caine trebuie, dupa cantitatea anuala de precipitatii Embarassed

@Emil: da, fundatiile in zona se fac la 60cm (dupa doua surse). Cu cabluri e ok dar trebuie intinzatoare, as prefera un sistem mai rapid, cum e de exemplu cel cu lacat din link-ul tau (nu stiu cat de solid e, insa).
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 05 Noi 2010 15:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

deocamdata asa arata: fundatia stalpului are 1.5m adancime de la nivelul solului si are forma de trunchi de piramida cu baza inferioara 1.5m si baza superioara 1m. e o constructie din caramida, cu plafon de lemn, as vrea sa aibe si cupola, de 2-2.5m diametru.


obs.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  128.52 kb
 Vizualizat:  de 15143 ori

obs.jpg


Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Noi 2010 15:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"Miniobservator", sigur ca da. Shocked Succes!
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 05 Noi 2010 16:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

n-as vrea sa deviez de la topic (nu mi se pare mare al meu, e 6x4 pe exterior, pe interior ramane mult mai putin, constructia o fac eu ajutat socrul meu Smile )
de ce nu ai optat pentru roll-off si nu faci o cupola?
stalpul cum planuiesti sa-l faci?
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Noi 2010 16:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca ai devia deloc de la topic, daca ai pune poze din timpul si dupa terminarea constructiei. Daca al tau e "mini", astuia o sa-i spun picoobservator Smile

Cupola mi se pare foarte greu de construit, de-aia prefer roll-off. Si nu e doar cupola, mai e si ghidajul pe care se roteste, izolatia fantei, sunt mai multe probleme de rezolvat care pe mine ma cam depasesc, iar cele comerciale mi se par mult prea scumpe. Pe urma, ai si avantaje si dezavantaje: protectie la vant dar aclimatizare mai lenta.

Stalpul o sa-l fac tot din beton armat, pentru ca imi e mai la indemana. Nu am reusit sa gasesc cofraj rotund (nici de carton, nici teava de pvc nu am la indemana), asa ca o sa iasa patrat, cu latura de 25cm. Am verificat, la EQ6 cam asta e limita ca sa nu loveasca tubul telescopului in stalp. Fundatia vroiam s-o fac cubica, dar m-ati bagat la idei cu piramidele si conurile.
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Noi 2010 19:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ceva progres. Saptamana trecuta am profitat de luna noua pentru observatii asa ca mare lucru in afara de decofrat nu am facut. Stalpii au iesit aproximativ bine:



Acum imi dau seama ca sunt norocos, cei de pe mijloc au iesit un pic mai mici, ceea ce e totusi mult mai bine decat un pic mai mari.

Weekend-ul asta am montat temporar grinzile care sustin podeaua si am verificat dimensiunile: 386cm o diagonala, 383 cealalta. E practic dreptunghiular Smile

Apoi, fundatia stalpului: pana la urma am facut un patrat de 80cm x 80cm de 1 m adancime. Primele doua straturi sunt cu piatra, legate cu ciment. Cadrului de fier beton i-am facut si 4 mustati care intra in masa fundatiei.



Apoi a venit randul stalpului. Am ceva emotii, a iesit foarte inalt. 110cm de la nivelul podelei + 60 cm. Sper sa nu fie foarte elastic. In varf e acest dispozitiv:



La final nu va ramane decat placa metalica, ridicata pe tijele filetate 5-6cm cat sa am acces la surubul de prindere a monturii. Nu m-am stresat foarte tare cu o aliniere precisa, am verificat doar paralelismul cu latura N-S a constructiei.

Subsemnatul, vizibil impresionat de gravitatie si efectele ei.



"Vibrarea" betonului:



si produsul semi-finit:



Va urma.
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Noi 2010 19:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cate vad eu este o constructie foarte solida (va rezista la orice seism). Totusi mi se pare cam mica. O sa fie mare inghesuiala si cu telescopul si cu alte accesorii + utilizator. Teren vad ca este suficient. De ce nu ai facut-o mai mare? Daca te vei gandi sa pui un "monstrulet" de telescop? Laughing
_________________
CER SENIN !
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Noi 2010 20:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Monstrulet mai mare de 10-12" nu prea cred. Pe urma, nu prea-l folosesc vizual, sa ma plimb pe langa el, daca incap intr-un coltisor cu laptop-ul e suficient (asta ca sa nu zic ca ma refugiez in casa la caldura Smile Si nu in ultimul rand, daca maream dimensiunile se complica oarecum planul.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 13, 14, 15  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 15
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact