Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ngc2064klein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223822
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sateliti


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Aug 2008 16:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A fost pusa intrebarea daca observarea satelitilor artificiali are relevanta stiintifica.In lumea de azi, observarea satelitilor artificiali cu mijloacele astronomului amator mediu ,care are deci binoclu, luneta , telescop,nu cred ca mai are relevanta stiintifica.Observarea reintrarilor in atmosfera probabil ca este si interesanta si mai are si acum valoare stiintifica.
Cu totul alta era situatia la inceputul erei spatiale.In Occident au existat mai multe organizatii specializate de amatori care observau satelitii artificiali.De exemplu Western Satelite Research Network.Art Leonard de pilda,care mai tarziu a inventat telescopul Yolo,s-a remarcat mai intai ca un performant observator de sateliti artificiali.Prin anii '60 toate marile societati si asociatii astronomice aveau si un foarte ocupat departament de sateliti.Firmele nu au pierdut ocazia si revistele gen ''Sky and Telescope'' publicau constant reclame de lunete pentru observarea satelitilor artificiali :in general era o luneta de 50mm,G=7X-10X ,F/3-F/4, dotata cu prisma zenitala si cu ocular Erfle cu camp vizual aparent de la 60 grade la 72 grade.A existat chiar si varianta in care luneta era dreapta, oglinda plana fiind montata ,prin constructie,chiar in fata obiectivului.
In URSS exista VAGO,adica Asociatia Unionala pentru Astronomia si Geodezie,care se ocupa si cu observarea satelitilor artificiali.
Evident ca toate aceste activitati si-au pierdut relevanta atunci cand politicienii au inteles importanta politica,militara si economica a cursei spatiale.S-au facut investitii imense in domeniu iar observarea satelitilor de catre amatori a devenit desueta.
Istoria se va repeta de fiecare data.Atunci cand va apare o motivatie puternica in randul politicienilor ,se va realiza colonizarea Lunii,vor incepe marile antreprize de inginerie planetara ,va avea loc exodul spre stele.Iar linistea Galaxiei nu va mai fi decat o vaga amintire.Mircea
Sus
fluturas66
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Aug 2008
Mesaje: 4



Localitate: BUCHAREST

MesajTrimis: 16 Aug 2008 20:02 Download mesaj
Titlul subiectului: Satelit..or what
Raspunde cu citat (quote)

As vrea sa va spun exact unde l-am vazut dar nu stiu cum se calculeaza pozitia etc. Smile Sunt mai ceva decat un amator in ale astronomiei, desi mi-as fi dorit sa stiu mai mult. Sunt atrasa mai mult de mister si de frumos decat de stiinta.
Am sa va explic cum pot acum unde l-am vazut si am sa incerc sa vorbesc cu un profesor de fizica sa imi explice el pozitia exacta. In primul rand eu sunt acum in Oravita (orasul meu natal)...este prin sud-vestul tarii pe langa paralela 45 . Asta e locatia care am gasit-o pe net Coordinate 45° 2′ 25″ N, 21° 41′ 7″ E Decimal 45.040278°, 21.685278°
UTM 4987653 553973 34T .
Eu cred ca ma uitam in sud-vest sau vest?...acum nu stiu sigur dar mereu cand se intuneca pana pe la vreo 24 am Carul mare direct in fata...eu as spune la dreapta de Carul mare ...mai la dreapta de steaua Dubhe (asa am gasit pe skymap). Sper sa nu ma fi contrazis in explicatii dar cum nu ma pricep.
p.s. Avion sunt 99% sigura ca nu a fost...u era chiar intuneric afara...si chiar daca s-ar fi deplasat cu viteza mai mare apoi tot as fi vazut vreo luminita ceva....in apropiere de mine nu e nici un aeroport.
Aseara nu am vazut nici o stea cazatoare Sad...dar am mai prins un satelit sau ce o fi fost Smile...Cat despre o discutie daca se vad stele ziua...la 6 dimineatza cu binoclu normal, se mai vad Smile.
Multumesc pentru raspunsuri....pana la urma cel mai interesant raspuns ar fi ca nu se stie ce e....dar de vazut l-am vazut Smile asta sunt sigura.
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3983



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 16 Aug 2008 21:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi-ai dat suficiente date ca sa-ti spun ca sigur ai vazut reflexia luminii Soarelui pe una dintre cele 3 antene principale MMA (mai precis antena stanga pe directia de deplasare) a satelitului Iridium-56, care a atins un maxim de magnitudine -6, deci mult mai stralucitor si decat Venus, exact la ora 21:50:15 pentru coordonatele pe care le-ai specificat! Iar pe cer locatia a fost cam la 10 grade mai la dreapta (deci aproximativ spre nord) si mai jos cam tot cu 10 grade fata de Dubhe. Smile
Deoarece stralucirea mare a durat putin, circa 15 secunde, timp in care satelitul n-a coborat mai mult de 2 grade, e posibil sa nu fi sesizat deplasarea lui.

Mult succes la alte observatii!
Sus
fluturas66
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Aug 2008
Mesaje: 4



Localitate: BUCHAREST

MesajTrimis: 17 Aug 2008 00:16 Download mesaj
Titlul subiectului: satelit or...what
Raspunde cu citat (quote)

Desi m-as fi bucurat mai mult sa aud de vreun "salut martian" Razz...va invidiez si admir pe toti ca va descurcati asa de bine printre stele Smile si ca din asa putine detalii ati stiut imediat despre ce e vorba.
To the moon and back Smile. Frumoasa Luna noaptea asta...pacat de nori Sad
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Aug 2008 20:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si tu poti sa stii mai multe despre asta. E suficient sa intri pe site-ul asta :
http://www.heavens-above.com/
si sa introduci la rubrica Configuration
select (from map or) from database dupa care iti apare:
http://www.heavens-above.com/selecttown.asp?CountryID=RO
si trebuie sa tastezi Oravita dupa care iti apare iar pagina de unde poti sa alegi satelitii de tip Iridium Smile
Apropo, eu am fost la sfarsitul asta de saptamana la Ilidia, linga Ciclova Very Happy
Sus
fluturas66
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Aug 2008
Mesaje: 4



Localitate: BUCHAREST

MesajTrimis: 17 Aug 2008 23:53 Download mesaj
Titlul subiectului: :)
Raspunde cu citat (quote)

Cand am zis ca as fi vrut sa stiu mai multe....defapt vroiam sa zic ca as fi vrut sa inteleg mai multe Smile....dar fizica, matematica etc. nu sunt pentru mine. Smile
E foarte frumoasa zona, cand am fost mica debia asteptam sa plec, acum abia astept sa ma intorc acasa. Se vede foarte frumos cerul de aici Smile.
p.s :de ce spuneti ca satelitii nu clipesc?..nici unu? Stelele cand sclipesc au culori anume?...Eu nu am telescop...am un binoclu destul de bun...Smile....si 2 stele care sclipesc in verde si rosu Smile...se vad culorile clar.
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3983



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 18 Aug 2008 08:57 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: :)
Raspunde cu citat (quote)

fluturas66 a scris:
....dar fizica, matematica etc. nu sunt pentru mine. Smile
Fara oleaca de matematica, macar ceva aritmetica elementara, e mai greu sa te descurci printre stele, sateliti si alte obiecte ce bantuie pe cer! Wink

fluturas66 a scris:
p.s :de ce spuneti ca satelitii nu clipesc?..nici unu?
Sint si sateliti care "clipesc"! Daca se rotesc in jurul axei lor, mai mult sau mai putin controlat, vor straluci intermitent in functie de cum se reflecta lumina Soarelui pe componetele satelitului, antene, panouri solare etc.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact