Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter0001_10-10-11_23-33-59_st3700_realigned_cut.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223826
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sateliti


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
azinkin
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2005
Mesaje: 42




MesajTrimis: 24 Iul 2006 02:18 Download mesaj
Titlul subiectului: Sateliti
Raspunde cu citat (quote)

Acum cateva nopti am vazut, cu ochiul liber, intre 00 si 01 noaptea, doua puncte luminoase (ca stelele) la o distanta destul de mica, unul dupa altul, pastrand distanta constanta. Desi pare absurd, prima data m-am gandit la un OZN. Smile
Se poate sa fie sateliti? Gunoiurile cosmice se vad cu ochiul liber?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Iul 2006 08:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca nu "clipeau", atunci erau sateliti. Altfel erau avioane. "Gunoiul" spatial nu se vede cu ochiul liber pentruca e "gunoi", adica e prea mic. Deasupra noastra se invart o gramada de sateliti si gramada e foarte mare. Unii sunt geostationari dar cei mai multi "se misca" adica privit de aici de jos se observa miscarea lor "printre" stele. Daca vrei sa stii mai multe iti recomand un program excelent:
http://www.dransom.com/stsplus.html
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iul 2006 10:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

100 % erau sateliti Smile
Daca stai sa te uiti mai mult la cer o sa vezi o groaza de sateliti, avioane si alte chestii zburatoare Smile Si cateodata cate un meteor. Chiar si in Bucuresti, cand mai stau sa observ aproape sigur vad un meteor ... 2.

_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
azinkin
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2005
Mesaje: 42




MesajTrimis: 24 Iul 2006 12:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar este posibil sa fie asa cum am descris, la o distanta mica si constanta? Ca si cum ar un obiect compact cu doua luminite pe el.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Iul 2006 12:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ia programul de care ti-am zis, aminteste-ti cat de precis poti ora la care ai vazut fenomenul si locul pe cer (constelatie) si cauta cu programul ce se invartea pe acolo. Daca nu sunt sateliti secreti (militari) o sa-i poti identifica.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 01 Dec 2006 13:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Satelitilor care se pot vedea cu ochiul liber, li se vede forma prin telescop ? De ce marire e nevoie ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 01 Dec 2006 15:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

se pot vedea cu telescopul lejer de la 45x, problema e ca sunt greu de urmarit, recomand un dobson.
La statia internationala se poate vedea forma de T chiar si cu ochiul liber.
Sus
Spencer
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2005
Mesaje: 126



Localitate: Buc

MesajTrimis: 01 Dec 2006 22:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dk as vrea sa fotografiez un satelit geostationar cred ca nu as mai avea nevoie de un dispozitiv de urmarire, insa pt sateliti leo ce tip de observatii as putea sa fac?
Se poate de fotografiat un satelit cu timp de expunere prelungit? In acest caz ce aparat ar trebui sa folosesc? Presupun ca o sa am nevoie de un trepied... Cat ar trebui sa fie timpul de expunere?

Si inca ceva: ce informatii putem obtine prin astofotografie despre sateliti, si cat de relevante ar fi datele respective?
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 02 Dec 2006 08:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai ca sa obtii o imagine cat de cat buna ar trebui ori sa tragi mai multe cadre la o sensibilitate mare si f-ul telescopului sa fie mic si pe urma le suprapui, ori faci un filmulet si suprapui cu programele obisnuite.
Asta merge sigur la Statia Internationala, la satelitii mai mici eu vedeam deobicei cu telescopul cateva luminite slabe si o urma vaga de silueta deci.......
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Dec 2006 11:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Urmarirea satelitilor e un hobby fara relevanta stiintifica prea mare. In afara de ISS, ceilalti sateliti sunt prea mici pentru ca sa poata fi vazuti ca forma. Ce e interesant la ei e orbita, viteza etc. Daca esti din "tabara adversa" te intereseaza aceste date ca sa stii in ce directie sa ochesti Very Happy Daca esti radioamator poate vrei sa-ti orientezi antena. Poate vrei sa vezi unde este cutia aia care transmite astfel ca tu sa prinzi DIGITv.
Sus
Katta
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2005
Mesaje: 145



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Dec 2006 12:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite aici un link cu poze si filmulete ale ISS
http://www.iss-tracking.de/
Sus
fluturas66
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Aug 2008
Mesaje: 4



Localitate: BUCHAREST

MesajTrimis: 15 Aug 2008 22:51 Download mesaj
Titlul subiectului: satelit or what?
Raspunde cu citat (quote)

Buna, am vazut si eu ceva asemanator chiar azi-noapte. M-am gandit si eu ca este satelit. S-a vazut destul de clar, parea ca ceva oval care se invartea in jurul axei sale...cu o lumina rosie intr-o parte. L-am vazut pe la 3 30...sigur nu era avion...acum ce era nu stiu Smile. Bunicamea mi-a povestit ca a azut d 2 ori la aceasi ora un obiect zburand in aceasi directie (pe la 23)...ea probabil a vazut un satelit.
Azi insa am vazut amandoua ceva ciudat....nu stiu daca era trecut de 22, deci nu intuneric....am vazut o lumina pe cer ca o stea....defapt noi il cautam pe jupiter....cand am vazut lumina eram pe terasa pe scaun....nu era inca intuneric si datorita lunii nu se vedea nici o stea. Lumina(alba) am vazut-o dintr-o data foarte puternic...ne-am si minunat cum nu am observat-o pana acum....parea o stea foarte puternica....dar dintr-o data nu am mai vazut-o deloc...desi nu ne-am dezlipit ochii de la ea....nu s-a micat ...nu stiu cum a disparut...m-am ridicat de pe scaun sa o caut dar nu am mai vazut nimik. Sigur nu mi s-a parut pentru ca a vazut-o si bunicamea care statea langa mine. ciudat
Sus
carstea
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2008
Mesaje: 105



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Aug 2008 06:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din proprie experienta( in anii trecuti am vazut acelas fenomen) erau avioane. La inceput m-am entuziasmat crezand ca e un meteor pe directie vizuala( care vine spre mine). Apoi, cand s-a repetat, m-am intrebat: chiar astia m-au luat drept tinta? Observand mai atent cu alta ocazie, am constatat ca dupa ce o perioada obiectul luminos( mai luminos decat stelele, cu luminozitate usor crescatoare) pare sa nu se miste pe cer, are in final o miscare accelerata in lateral, isi micsoreaza stralucirea si apare o luminita rosie sau verde care pulseaza.
Sunt avioane in coborare care vin la aeroport.
Initial se vad farurile frontale. Avionul vine pe directia vizuala a observatorului. Intensitatea luminoasa creste usor, pe masura ce avionul se apropie. In momentul schimbarii cursului pentru inscriere pe pista, farurile frontale nu mai lumineaza spre observator, intensitatea scade puternic, aparand in schimb luminile de pozitie( dreapta-stanga : babord-tribord) depinde de orientarea avionului. Am observat fenomenul de 4-5 ori pe vremea cand locuiam in Militari.
Dan
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Aug 2008 06:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum o descrie fluturasul Smile pare sa fi fost un satelit de tip Iridium. Satelitii din clasa Iridium sunt sateliti de comunicatii care se vad ca izbucniri luminoase, uneori chiar mai luminoase decat Jupiter sau Venus din cauza rotirii panourilor lor solare care la un moment dat ajung sa trimita lumina solara reflecatata direct catre observatorul terestru.
http://www.heavens-above.com/iridiumhelp.asp
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3983



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 16 Aug 2008 10:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este foarte probabil ca obiectul pe care l-a vazut fluturas66 sa fie un satelit Iridium. Directia in care se reflecta Soarele pe antenele satelitului poate fi calculata foarte exact, deoarece acesti sateliti au o pozitie foarte stabila pe orbita. Daca ai putea spune cat mai exact din ce locatie l-ai vazut (daca din Bucuresti, atunci de unde anume?) si in ce directie aproximativa pe cer, se poate calcula daca a fost vreun eveniment de tip "Iridium flare" in jur de ora 22...

Uneori, astfel de evenimente sint foarte spectaculoase ajungand la un maxim de magnitudine -8. Daca sint si ceva nori subtiri sau cerul e mai paclos in regiunea satelitului, apare un halo de toata frumusetea...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact