Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m_35_and_ngc2158__final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224685
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Aeryn Sun
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cum a apărut Universul?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 16, 17, 18  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
andicroft
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 46



Localitate: craiova

MesajTrimis: 04 Feb 2009 20:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aceeasi aberatie o spune si cosmologia astazi, ca universul e infinit.
_________________
traim un vis mult prea scurt ca sa-l numim viata si avem o viata plina de vise
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 04 Feb 2009 20:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu poti sa zici ca universul e intr-un fel sau altul, doar pentru ca asa ti se pare tie normal. Mie de exemplu, mi se pare normal sa fie infinit. Daca ar fi finit, ce ar fi dincolo de margine ? In plus, numerele sunt infinite. Ce daca noi nu putem sa numaram pana la infinit ? Nu are nicio importanta si nu afecteaza faptul ca ele sunt infinite.

Nu mi-a raspuns nimeni la intrebare. Cum se descurca un Univers infinit cu entropia ? Pur si simplu totul se consuma in el si gata ? Asta e tot ? Nimic nu se va mai intampla vreodata ?

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
andicroft
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 46



Localitate: craiova

MesajTrimis: 04 Feb 2009 21:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu poti afirma ca numerele sunt infinite atata timp cat nimeni nu poate numara la infinit, ci poti face doar o presupunere. Logica tuturor lucrurilor din natura terestra si din natura cosmica arata ca viata oricarui lucru nu este "infinita" pt. ca moare. De aceea toate lucrurile se "inmultesc".
Care e logica unui univers infinit, daca toata materia din interiorul lui moare?
Eu cred ca o logica mai buna este aceea ca orice lucru din interiorul unui alt lucru ii mosteneste proprietatile.
Daca universul ar fi infinit, logic ar fi ca inceputul si sfarsitul sa fie simple iluzii iar lucrurile din interior sa-i copieze ideea. Asta ar insemna nimic sa nu evolueze si totul sa existe. Inseamna ca tu ai fi infinit.

_________________
traim un vis mult prea scurt ca sa-l numim viata si avem o viata plina de vise
Sus
andicroft
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 46



Localitate: craiova

MesajTrimis: 04 Feb 2009 22:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cat despre "ce este dincolo" nu ai cum sa intelegi daca universul nu a devenit in exterior un produs finit si e inca in formare. E ca si cum ti-ai dori sa cunosti lumea terestra de cand te aflii in burta mamei...
_________________
traim un vis mult prea scurt ca sa-l numim viata si avem o viata plina de vise
Sus
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 05 Feb 2009 09:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Propun sa nu ne mai chinuim cu intrebari inutile si sa folosim principii de genul: analizam pina acolo unde avem informatii.
Sus
andicroft
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 46



Localitate: craiova

MesajTrimis: 05 Feb 2009 16:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

corect, si o sa incerc sa solutionez si notiunea infinitului. Universul este intr-o continua expansiune, asta inseamna ca nu este infinit, dar tinde spre o anumita limita. Limita de viteza a acestuia este viteza luminii, pentru ca daca nu ai avea aceasta limita, teoretic un corp ar acumula o masa infinita si ar prabusi toata materia dinauntru. Tot expansiunea ne arata ca materia are un anumit volum care creste, deci daca "numerele in matematica" ar fi infinite, ar insemna ca un numar din vecinatatea infinitului ar fi mai lung decat volumul actual al universului. Singura problema ramane cat de mult se poate extinde universul.
Acest lucru pe mine ma face sa inteleg ca big-bang-ul nu a aparut din "nimic", ci dimpotriva este o energie creata de "ceva" sau din "ceva"
(pace si iubire Smile)

ps. logic vorbind, infinitul nu este greu de inteles numai de om, este greu de inteles si de "univers"

_________________
traim un vis mult prea scurt ca sa-l numim viata si avem o viata plina de vise
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Feb 2009 17:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am cam saturat de atatea prostii Confused
"Universul este intr-o continua expansiune, asta inseamna ca nu este infinit, dar tinde spre o anumita limita"
Ai idee macar despre cele mai vagi notiuni de topologie? Ce sunt alea multimi? Ce sunt vecinatatile? Ce e aia o relatie de ordine? Ai idee ce e aia o limita?
"Limita de viteza a acestuia este viteza luminii, pentru ca daca nu ai avea aceasta limita, teoretic un corp ar acumula o masa infinita si ar prabusi toata materia dinauntru"
Shocked
"...materia are un anumit volum care creste, deci daca "numerele in matematica" ar fi infinite, ar insemna ca un numar din vecinatatea infinitului ar fi mai lung decat volumul actual al universului"
Ai macar cunostintele de liceu despre dreapta real? Sti cumva care este diferenta dintre infinit numarabil si infinit de puterea continuului? Rolling Eyes
Stai jos. Ai nota patru pentru toate aberatiile care le-ai spus pe topicul asta.
Sus
andicroft
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 46



Localitate: craiova

MesajTrimis: 05 Feb 2009 17:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"infinitul numarabil" e o presupunere, la fel ca "linia perfect dreapta" iar "continuul" ca sa fie infinit trebuie sa aiba o putere infinita. Daca eu am nota 4 inseamna ca dumneavoastra aveti o putere infinita. Crying or Very sad
Daca ar fi reala "linia dreapta" am trai pe hartie, din pacate spatiul este 3D si orice linie e deformata de gravitatie. Asta inseamna ca "- infinit" cu "+ infinit" se vor intalni mai devreme sau mai tarziu si se vor anihila.
Mi se pare inutil sa ma intrebati notiuni de liceu sau topologie cand internetul imi ofera oricare din aceste raspunsuri. Iar referitor la topologie si notiuni de multimi, ordine si limita nu reprezinta decat "evolutie" adica definesc un timp

Imi pare rau ca si infinitul moare... dar va inteleg perfect, imi merit nota 4.

_________________
traim un vis mult prea scurt ca sa-l numim viata si avem o viata plina de vise
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Feb 2009 18:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca eu as avea o putere infinita atunci tu ai avea nota 0 (zero) Smile Din cauza ca puterile mele sunt limitate ai doar nota 4 Laughing
Infinitul numarabil la fel ca si infinitul de puterea continuului, la fel ca si multime, dreapta reala, ordine, limita sunt notiuni de baza din matematica. Matematica este la ora actuala un limbaj universal fara de care nu se pot discuta lucruri serioase. Balivernele pe care le indrugi tu sunt "filozofii" care se fac la Calul Balan dupa cateva halbe de bere Confused Intre manelisti cu pretentii de filozofi. Rolling Eyes
Sus
andicroft
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 46



Localitate: craiova

MesajTrimis: 05 Feb 2009 19:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca sunt din Craiova nu inseamna ca sunt si manelist, dar inseamna ca din pacate am si prieteni manelisti.
Va inteleg perfect cu "matematica", este un limbaj universal si doar daca o cunosti de la gat in sus poti discuta serios. Insa daca infinitul, dreapta reala si limita sunt notiunile de baza ale "bibliei" oamenilor inteligenti, inseamna ca si existenta lor materiala depaseste moartea... Dar nici Einstein nu putea concepe "existenta" unui corp dupa moarte. Cu tot respectul va spun ca daca un om stie matematica, asta nu inseamna ca este atat de inteligent incat sa considere un "elev cu nota 4" un "filosof manelist". Imi pare foarte rau ca in Romania anului 2009 oamenii inteligenti devin tot mai respingatori din frica "iluziei infinite" a inmultirii prostiei in jurul lor...

_________________
traim un vis mult prea scurt ca sa-l numim viata si avem o viata plina de vise
Sus
andicroft
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 46



Localitate: craiova

MesajTrimis: 05 Feb 2009 20:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

si as dori sa stiu de ce spun aberatii cand "infinitul numarabil" care este un principiu al matematicii(-infinit...-3,-2,-1,0,1,2,3...+infinit) ar putea fi probat in realitate prin doua particule de incarcatura diferita(-+). Daca sunt trimise in ses opus, efectul spatiu-timp le deformeaza traiectoria si le defineste o traiectorie sferica, astfel incat atunci cand se lovesc se anihileaza(dispar). Atunci cum mai poate fi aceasta distanta parcursa de particule infinita?
_________________
traim un vis mult prea scurt ca sa-l numim viata si avem o viata plina de vise
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Feb 2009 22:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai probleme nu doar cu matematica ci si cu exprimarea corecta in limba romana. Te sfatuiesc si pe tine ce i-am sfatuit si pe altii. Incearca (straduieste-te) sa postezi mai putin si sa citesti mai mult (de aici de pe forum sau din carti). Nu pari a fi un baiat rau. In timp s-ar putea sa iasa ceva Smile dar iti trebuie un pic de rabdare si efort perseverent.
Sus
andicroft
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 46



Localitate: craiova

MesajTrimis: 05 Feb 2009 22:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

o sa incerc, dar in ceea ce priveste "infinitul", pentru mine tot "teorie" pe hartie va ramane... "cu limba romana nu-mi pare rau ca am probleme, atat timp cat scoala romaneasca are probleme cu educatia copiilor" Mad
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 05 Feb 2009 23:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Modelam realitatea, "natura" folosind modele matematice; nu exista model absolut corect, oricand va exista o anumita incertitudine, si de asta facem experimente; testam modelul respectiv! Nu e totul matematica cand vine vorba de fizica, exista aceea parte pe care o numesc simplu "fizica" si nu "matematica aplicata"!

Acu', daca universul e infinit sau nu, depinde de modelul cosmologic folosit, depinde la ce te referi cand spui "univers", la ce fel de spatiu te referi, etc.

Despre infinit, numai de bine.. Very Happy il folosesc zilnic si-mi este foarte folositor, trebuie doar sa stii cum sa-l folosesti, nu e o iluzie, e doar un concept matematic.

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
andicroft
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 46



Localitate: craiova

MesajTrimis: 05 Feb 2009 23:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pentru mine mintea il percepe mai degraba ca "o iluzie" pentru ca sunt designer si toata viata am luptat cu iluzia volumului intr-o forma. Clar acest "concept matematic" iti dezvolta inclusiv mintea, dar el nu poate avea niciodata o anumita "forma", nu poate fi ceva de pipait, real, deci in realitate nu poate exista.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 16, 17, 18  Urmatoare

Download topic
Pagina 17 din 18
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact