Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Aspectul_cerului_-_09_01_2013_f2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224029
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ciudatenii ATM


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 16, 17, 18  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 11 Dec 2010 13:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Meseriasa treaba Very Happy
Ai avut noroc ca al doilea obiectiv s-a potrivit pe corpul cu prisme fara alte modificari.
Daca ar fi si celalalt obiectiv de 70 ai scoate un binoclu de toata frumusetea Smile

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 11 Dec 2010 15:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ciudatenia consta in felul in care arata jumatatea asta de binoclu. .Chestia aia neagra care tine de tub portobiectiv a fost candva un atasament cu geam mat dela un microscop stiintific. Un amic a ajustat lacasul obiectivului si a facut filetul exterior pentru atasarea la corpul cu prisme. Instrumentul e nascut practic din gunoaie optice iar claritatea si contrastul imaginilor sunt dea dreptul amuzante. Neox , mi-ar fi placut sa capat si perechea obiectivului bineinteles. Am inteles ca provine de la un soi de binoclu militar vechi. Habar n-am despre ce poate fi vorba , celula de aluminiu fiind finisata impecabil iar coating-ul cu o nuanta maro-aurie e singurul vazut pana acum. Multam' de aprecieri. Smile
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 06 Ian 2012 16:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri am ridicat ceva si la momentul inoportun spatele meu subrezit a dat chix.
Azi tre' sa zac la pat.
Dupa injuraturile de rigoare , am decis sa fac totusi ceva.
Am demontat partial focuserul batranei mele lunete , pentru a-i scoate putin din unsoarea pe care i-am pus-o acum 6 ani. Sistemul fiind realizat practic fara tolerante , cantitatea de vaselina in exces se cam chinuia sa evadeze din canale iar la capetele de cursa se auzea o fleoscaiala ca de rosie strivita.

Cu ocazia asta, am facut si cateva poze ca sa va face-ti o idee despre ce e vorba.

Dispozitivul mi-a folosit candva la testarea rapida a grupurilor de lentile erectoare , gratie utilizarii unui magnet multipolar , recuperat de la un aparat video si ajustat la polizor de cauciuc cu pulbere de diamant.
Fara filete , clame de tot felul , arcuri sau suruburi de blocare.

Pentru extragerea monturii lentilelor si eventuala inlocuire cu o alta , folosesc o cheie tubulara cu trei stifturi interioare la 120 grade, sau chiar o sarma de otel indoita la un capat.

Magnetul se afla in interior , solidar cu piesa de bronz cilindrica ce are rolul de cursor.
Inelele din bronz in forma de 'T' au fiecare atasate cate o saiba de otel care se lipeste zdravan de magnetul din interiorul tubului.
Cilindrii care poarta lentilele sunt intepeniti cu suruburi 'inbus' si pot fi inlocuiti la fel de usor.

Toate decupajele si gaurile sunt facute de mine . Pentru ca nu am avut incredere in nici un meserias , canalele elicoidale au fost facute cu pila , dupa gravarea cu un ac de otel rapid.
Cele trei canale ale rotorului , am ales sa le fac tot inclinate dar in sens invers , pentru a creste gradul de finete al reglajului.

Cele trei stifturi ale cursorului sunt prevazute cu cate doua inele antiuzura , deoarece la actionarea sistemului , inelele tind sa se roteasca in sensuri opuse.(inelele de la baza protejeaza canalele de pe teava principala iar cele de deasupra protejeaza de uzura prin frecare canalele rotorului.

Rotorul este compus din doua tevi concentrice , consolidate cu 6 surubele de inox , cu cap tronconic.
Teava interioara a rotorului este cea care are cele 3 canale in sens invers. As fi putut mai simplu sa fac decupajele drepte dar in felul asta , deplasarea totala a cursorului s-ar fi facut cu doar o rotire de 120 de grade a rotorului.
Decuparea elicoidala in sens invers imi asigura o cursa de 360 de grade pentru cei 5 cm deplasare a ansamblului intern.
Cursa de 5 cm a redresorului este mai mult decat suficienta atata timp cat distanta dintre ocular si obiectiv ramane constanta.

Singurele piese facute de vreo masina , sunt inelul cu profil 'T' si cursorul de bronz pe care meseriasul le-a executat grozav.
Materialul de baza e teava de aluminiu aeronautic de doi toli. Inelele exterioare au fost strunjite de un amic si prin blocarea lor pe teava de doi toli , asigura miscarea ferma si instantanee a partii interne. Cate doua distantiere din polivinilacetat impiedica frecarea rotorului de inelele tronconice care-i impiedica deplasarea longitudinala.

Ansamblul functioneaza fara probleme de ani buni , fara miscari sacadate si fara deplasarea imaginii in campul ocular (canalele elicoidale interioare produc o miscare de rotatie de 120 de grade pe lungimea totala a deplasarii axiale de 5 cm.
Iarna , cand vaselina e mai vascoasa , peste 'rotor' trag un cilindru de cauciuc cu striatii recuperat de la obiectivul unei camere de filmat vechi , altfel imi aluneca degetele cand vreau sa invart.
Ma gandesc sa-i atasez o coroana melcata si un surub , dar trebuie sa fac surubul basculabil , altfel o sa invart de-mi vine rau.

Sper ca nu v-am plictisit.

catalin.



focuser 005.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  172.47 kb
 Vizualizat:  de 8298 ori

focuser 005.jpg



focuser 006.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  151.3 kb
 Vizualizat:  de 8298 ori

focuser 006.jpg



focuser 007.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  176.9 kb
 Vizualizat:  de 8298 ori

focuser 007.jpg



focuser 008.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  143.58 kb
 Vizualizat:  de 8298 ori

focuser 008.jpg



focuser 009.jpg
 Descriere:
inelele de pe pivotii cursorului. impiedica frecarea pivotilor cu marginile canalelor.
 Marime fisier:  119.71 kb
 Vizualizat:  de 8298 ori

focuser 009.jpg



focuser 010.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  123.8 kb
 Vizualizat:  de 8298 ori

focuser 010.jpg



focuser 011.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  123.18 kb
 Vizualizat:  de 8298 ori

focuser 011.jpg



focuser 012.jpg
 Descriere:
inelul 'T' cu tubul redresor
 Marime fisier:  159.31 kb
 Vizualizat:  de 8298 ori

focuser 012.jpg



focuser 013.jpg
 Descriere:
interiorul tubului. inelul gri este magnetul de cabestan video
 Marime fisier:  161.53 kb
 Vizualizat:  de 8298 ori

focuser 013.jpg


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Ian 2012 20:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai facut o munca de chinez batran sapand canalele alea manual.
Sunt absolut uimit cum de ai putut pastra latimea lor lucrand la mana.
Constructia e interesanta, scuze ca spun numai atat dar neuronul meu se simte depasit de amploarea combinatiilor de miscari ce au loc in acea constructie Rolling Eyes
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 06 Ian 2012 22:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ansamblul nu mi se pare deloc complicat.
Poate nu ma pricep eu sa fiu destul de explicit.
In esenta , mecanismul seamana cu cel care scoate afara rujul din camasa lui de plastic.
Diferenta e ca eu am facut trei canale paralele in loc de unul iar partea care se actioneaza cu mana e compusa din doi cilindri care intra fest unul in celalalt iar cel interior are decupaje elicoidale.

Un produs de firma probabil ar fi turnat acest element sau l-ar fi facut dintr-un material mai gros caruia i s-ar fi frezat canalele interioare cu o scula adecvata. Eu nu am avut parte de asa ceva asa ca m-am adaptat posibilitatilor.

Paralelismul decupajelor nu mi se pare mare branza . Putina rabdare si mare atentie. Cred ca inaintasii nostri erau in stare de a bricola chestii mult mai rafinate si mai complicate decat ce am facut eu.
Oare cum au fost realizate piesele primului strung , de exemplu ? Cred ca tot manual.

catalin.
Sus
danto1313
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Mai 2007
Mesaje: 352




MesajTrimis: 06 Ian 2012 22:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E interesant si frumos realizat.Imi place dar chiar ai muncit ca un chinez Smile .
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Ian 2012 11:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, imi aduc aminte ca am vazut solutia cu trei canale la 120 grade la niste teleobiective japoneze, miscarea e mai uniforma. Oricum, sa o faci manual tot dificil mi se pare.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Ian 2012 12:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dispozitivul e foarte ingenios, mă gândeam și eu la un focuser din ăsta, însă cu toată răbdarea de care dispun parcă mi se pare prea greu de făcut canalele alea elicoidale, aș fi folosit un teleobiectiv foto fără lentile. Dacă aș fi găsit unul... Smile

Mai există un sistem asemănător, mai simplu de realizat, care folosește un filet cu profil pătrat realizat pe strung, ca să se evite rotația piesei interioare se folosește un canal axial drept în care e pusă o pană. Am ca model un sistem recuperat, foarte vechi, nu știu la ce a fost folosit pentru că lipsesc lentile de la el.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 07 Ian 2012 12:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Celor care s-au uitat putin chioras la afirmatiile mele in legatura cu 'performantele' Laughing manuale , tin sa le precizez ca treaba cu decupatul nu e cea mai dificila.
Mult mai delicat , o reprezinta problema trasarii corecte , la inclinatiile si distantele unghiulare stabilite.
Pentru marcarea la 120 de grade , am folosit atat impartirea in trei a circumferintei cat si niste repere ale unor subansamble hexagonale , fabricate industrial.
Prin masurari si potriviri repetate , am stabilit traseele finale ce trebuiau zgariate pe suprafata cilindrilor.
Zgarierea perfect elicoidala am reusit-o folosind drept rigla marginea unei folii flexibile ,cred ca un cliseu de radiologie sau asa ceva , infasurata oblic pe tuburi si intepenita cu banda adeziva .

Dupa trasare , am vopsit cu marker suprafetele ce trebuiau sa dispara ca sa nu fac vreo confuzie si sa tai aiurea.
Apoi , am taiat cu panza de bomfaier , trei dungi pe mijlocul traseelor vopsite , dupa care am spalat cerneala ca sa pot vedea bine zgarieturile.
A urmat apoi o gaurire din loc in loc cu o freza conica , ca sa-mi usureze din munca , ramanand apoi sa finisez cu diferite pile .

Am de gand sa repet asemenea operatiuni in viitorul apropiat , de data asta provocarea fiind intr-adevar una de amploare.
E vorba de un EZE (erecting zoom eyepiece) , compus numai din 4 grupuri de lentile.
Transpunerea corecta a compensarii zoom mecanice , de pe grafic pe suprafetele cilindrilor , va fi o adevarata bataie de cap iar decuparea traseelor nu cred sa-mi puna mari probleme.
Sus
renegatul
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2008
Mesaje: 145



Localitate: Bavaria

MesajTrimis: 11 Ian 2012 04:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cel mai ciudat ce am vazut eu a fost acum vreo 3 ani la ITV un Newton de 4 zolli care era integral din.......................... turta dulce !
Nu mi-a vent sa cred ca functioneaza cu oglinde de 114mm si 450 nn focala .
O fi fost vreun Cofetar prins de hoby-ul astronomie Wink

Dupa o saptamana zicea ca -l mananca de, s-a meritat constructia.
Flo
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 19 Ian 2012 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Spotting-ul unui fost coleg de serviciu risca mereu sa basculeze in fata din cauza lacasului de prindere situat sub corpul prismelor.

Solutia a fost sa mesteresc un prelungitor care sa mute priza mai aproape de centrul de greutate.
Materialele folosite , o bucata de profil 'U' de la sasiul unui copiator , niste textolit si un surub foto de la un colier cu piggy-back.
Profilul a fost indoit cu dalta si ciocanul , pe o bucata de sina de cale ferata ,in cel mai pur stil high-tech Smile .

Talpa 'quick-fastening' de la trepied a trebuit sa o fac tot eu pentru ca cea originala lipsea .



spotting 001.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  147.26 kb
 Vizualizat:  de 8019 ori

spotting 001.jpg



spotting 003.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  168.13 kb
 Vizualizat:  de 8019 ori

spotting 003.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Ian 2012 23:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dacă-i tragi o vopsea neagră zici că-i a lui! Fain!
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
KLK
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 190

Motto: Nihil sine Deo

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 20 Ian 2012 09:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am primit de Craciun o luneta terestra sovietica ZOMZ 20X60 cu care e foarte greu de facut observatii tinand-o in mana, imaginea tremura groaznic. Am prins-o de trepied folosindu-ma de elemente cumparate in mare parte de la un magazin de constructii: un inel de prindere tevi si un vinclu de imbinare. Surubul de 1/4 inchi al trepiedului fiind prea scurt l-am inlocuit ca si colegul Catalin Dumitru cu un surub tot 1/4 inchi de la un colier cu piggy-back. Mi-a dat batai de cap sa gasesc piulita de un sfert de tol, am gasit la un magazin de foto hobby cu 5 lei. Cateva saibe am gasit pe acasa. Cheltuit cam 13 lei total.
Pentru data viitoare (cand voi ajunge la tara unde am luneta): Caut un vinclu cu latura verticala mai lunga sa pot aseza luneta pe "interior" pentru echilibru, suruburi la colier mai scurte, o garnitura subtire din cauciuc la colier sa nu zgarii luneta si evident voi prinde luneta cu ocularul sus Smile . (am facut totul in fuga sa vad daca se potrivesc elementele cumparate, daca mai trebuie si altceva, apoi am plecat in graba la Bucale)



ZOMZ.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  910.29 kb
 Vizualizat:  de 7964 ori

ZOMZ.jpg


Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 20 Ian 2012 10:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
Dacă-i tragi o vopsea neagră zici că-i a lui! Fain!


Las detaliile la mana proprietarului. Oricum lucrarea a fost facuta din pura amicitie si din mila pentru obiectivul a carui viata era mereu amenintata.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 20 Ian 2012 10:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

KLK a scris:
Am primit de Craciun o luneta terestra sovietica ZOMZ 20X60 cu care e foarte greu de facut observatii tinand-o in mana, imaginea tremura groaznic. Am prins-o de trepied folosindu-ma de elemente cumparate in mare parte de la un magazin de constructii: un inel de prindere tevi si un vinclu de imbinare. Surubul de 1/4 inchi al trepiedului fiind prea scurt l-am inlocuit ca si colegul Catalin Dumitru cu un surub tot 1/4 inchi de la un colier cu piggy-back. Mi-a dat batai de cap sa gasesc piulita de un sfert de tol, am gasit la un magazin de foto hobby cu 5 lei. Cateva saibe am gasit pe acasa. Cheltuit cam 13 lei total.
Pentru data viitoare (cand voi ajunge la tara unde am luneta): Caut un vinclu cu latura verticala mai lunga sa pot aseza luneta pe "interior" pentru echilibru, suruburi la colier mai scurte, o garnitura subtire din cauciuc la colier sa nu zgarii luneta si evident voi prinde luneta cu ocularul sus Smile . (am facut totul in fuga sa vad daca se potrivesc elementele cumparate, daca mai trebuie si altceva, apoi am plecat in graba la Bucale)


Am avut si eu un monoclu precum cel din imagine.
Dupa ce m-am saturat de observatii la 20x am decis sa-l modific . In fata lentilei de ochi am plantat plan-convexa frontala de la tripletul unui obiectiv de Smena.
A trebuit apoi sa tai vreo 4 mm din capatul opus al corpului ocularului ca sa pot focaliza la infinit.
Grosismentul a crescut undeva pe la 30-32 x si inelul lui Saturn devenise usor de remarcat.

Mai tarziu am montat tubul cu obiectiv cu tot pe luneta care o folosesc si astazi , la puteri intre 50 si 150 x.

Redresorul porro al acestui monoclu rusesc induce o nuanta galbejita care nu-mi place.



spotting.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  228.15 kb
 Vizualizat:  de 7927 ori

spotting.jpg




Ultima modificare efectuata de catre catalin dumitru la 20 Ian 2012 18:16, modificat de 1 data in total
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 16, 17, 18  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 18
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact