Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jpgGT_I_REGI_c2_save_2013-10-06-135932-0003_pipp_g2_b3_ap4332.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224496
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ciudatenii ATM


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 16, 17, 18  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9010

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Iun 2016 21:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Catalin

Frumoasa luneta ,felicitari pentru realizarea ATM si multumesc pentru detalii ,le-am citit cu mare placere !
Sa inteleg ca va fi o luneta dedicata indeosebi pentru observatii terestre si probe tehnologice de oculare ?
Intreb deoarece am primit recent de la Erwin un obiectiv si ma gandesc si ma razgandesc daca sa-l ''stric'' ,sau nu , pe o luneta dedicata uzului terestru. Very Happy Rolling Eyes Question

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 19 Iun 2016 13:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Felicitari Catalin! ... este o realizare frumoasa cu atat mai mult cu cat constructia de lunete este foarte rara pe forumul nostru. Ma bucur ca obiectivul te multumeste si pana la urma asta e important.
Nu prea am inteles eu de ce ai pus-o la 'ciudatenii' da nu mai conteaza ...
Abia astept sa vad si lunetele Gauss pe aici, alea da ciudatenii!


Mersi boss , e foarte plăcut de privit prin ea , mai ales când imaginea e și ortoscopica . Cum scriai cândva pe forum , chiar ai impresia că nu e nimic între ochi și obiectul studiat , bineinteles doar cu anumite oculare .

Am postat aici din comoditate dar o fac și pentru cazurile când vreau să explic operațiuni sau folosesc materiale pe care nu le-am întâlnit in alte descrieri de pe aici pe la noi.Spre exemplu , manerul de pe inele (nu stiu unde d-zeu i-am pus perechea) e o toartă din aluminiu turnat , de la un monstru de amplif audio , pe care nu am mai avut chef să il repar. Poate împrumută și alții ideile mele dacă or fi bune de ceva.

Unul din gauss-uri , al tău , e destul de avansat in construcție . Am avut ceva probleme cu strungareala și cu procurarea materialelor potrivite însă mai e puțin și o să vedem ce a ieșit .

_________________
Hai noapte , hai !!


Ultima modificare efectuata catalin dumitru la 19 Iun 2016 14:46, modificat de 2 ori in total
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 19 Iun 2016 14:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Catalin

Frumoasa luneta ,felicitari pentru realizarea ATM si multumesc pentru detalii ,le-am citit cu mare placere !
Sa inteleg ca va fi o luneta dedicata indeosebi pentru observatii terestre si probe tehnologice de oculare ?
Intreb deoarece am primit recent de la Erwin un obiectiv si ma gandesc si ma razgandesc daca sa-l ''stric'' ,sau nu , pe o luneta dedicata uzului terestru. Very Happy Rolling Eyes Question

Mircea


Mersi nene Mircea , intr-adevăr cam în acest fel va fi folosită . Bineînțeles că o voi îndrepta și in sus când se va ivi ocazia .

Păi nu văd de ce să nu aibă fiecare astronom amator , și o luneta terestră . Dacă se vrea trasul cu ochiul și la stele , nici o problemă . Mai nasol e invers , nu oricine e dispus să stea cu capul între picioare (si cu fundul către subiect) ca să vadă drept Smile prin luneta astro.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2274

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 28 Ian 2017 17:29 Download mesaj
Titlul subiectului: Ciudatenie solara
Raspunde cu citat (quote)

Salutare.

Asa cum "amenintam" intr-un alt topic, in urma cu ceva vreme, revin cu cateva imagini si detalii despre o mica ciudatenie, in ceea ce ma priveste este Rev.2.0 a unui experiment mai vechi de acum cativa ani. Probabil schema va este cunoscuta de undeva (va las sa va aduceti aminte Laughing ), eu doar am adaptat-o la materialele si piesele de care am dispus.

Obiectivul este un 60 f/7, montat in celula si pus pe o bucata de burlan, apoi cu cateva mici artificii adaptat la cutiuta cu prisme. In cutie - facuta din carton presat - stau doua prisme isoscele de 90 grade, prinse intre niste reazeme din placaj (lipite cu banda dublu-adeziva, pe ambele parti), care reflecta lumina dupa unghiul Brewster, astfel incat la ocular ajung aproximativ 5% din 5% din lumina solara incidenta.

Ca sa poata fi observata in conditii de siguranta, in corpul ocularului am prins un filtru polarizor liniar, recuperat de la un corp binocular de microscop, astfel incat, prin rotirea ocularului, intensitatea luminii poate fi redusa dupa bunul plac. Si pentru ca imaginea era cum pic cam soft si colorata, i-am pus un filtru deep-red in fata ocularului, calitatea crescand destul de mult, dar tot nu ma da pe spate Smile

Ocularul, un ortho de 7mm, ofera o marire de 60x, ceea ce face ca discul aparent al Soarelui sa umple suficient campul cat sa se poata distinge pete relativ mici (ca ordin de marime, probabil undeva la jumatate de diametru terestru).

Din pacate nu prea am reusit sa obtin si poze prin setupul asta, desi l-am facut sa mearga pus pe trepied; asa ca tot ce am reusit sa fac in directia asta a fost sa reduc si mai mult gabaritul setupului pt foto afocal, cu ajutorul unui monoclu 20x60 rusesc (talpica pe care sta este versatila - permite atat montarea pe orice montura cu papuc stil Vixen, cat si pe orice trepied foto), la care pot atasa filtrul solar conceput pt Tairul de 300mm, precum si camera compacta - cu un mic adaptor de proiectie afocala. Cam mototolit cadrul din imagine, obtinut prin monoclu - n-am facut stiva, dar voi incerca, sa vad ce iese - dar rezultatele sunt satisfacatoare, as zice, pt resursele utilizate, si ofera o idee destul de apropiata de ceea ce se vede prin jucaria Brewster-iana Smile Bine, exceptand culoarea..

Sper ca in curand sa revin cu urmatoarea jucarie solara pe care o tot astept sa apara de ceva timp.


Cer senin!



Brewster_1-s.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  320.78 kb
 Vizualizat:  de 5979 ori

Brewster_1-s.jpg



Brewster_2-s.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  193.38 kb
 Vizualizat:  de 5979 ori

Brewster_2-s.jpg



20x60_s.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  281.61 kb
 Vizualizat:  de 5979 ori

20x60_s.jpg



IMG_1224_.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  467.1 kb
 Vizualizat:  de 5979 ori

IMG_1224_.jpg



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Ian 2017 20:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am fost și eu tentat la un moment dat de a construi așa ceva dar m-am împotmolit la designul corpului. Văd că ai rezolvat cu succes problema asta făcând o cutie generoasă din placaj. Sau poate că designul era altul, cu prismele orientate în alte direcții? Parcă țin minte că trebuiau rotite la un unghi ciudat în 3D?
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9010

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Ian 2017 20:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

saiph

Foarte frumos , felicitari !
De ce crezi ca nu-i imaginea pe cat te-ai astepta de buna ?
Sa fie oare din cauza obiectivului ?
Daca diafragmezi la 50mm nu se imbunatateste imaginea ?

Daca se poate , ne-ar prinde bine poze de detaliu ca sa ne ''prindem'' cum ai facut cutia .
Obiectiv de 60x700mm care someaza avem ,prisme avem...o sursa de copy paste ne lipseste !

Cred ca stiu de la Severin Florian ce intreaba Erwin : daca rotesti ultima prisma in jurul axei perpendiculara pe sufratata ipotenuza , nu mai ai nevoie de filtru de polarizare.
Dar constructia mecanica nu-i deloc usoara.
Severin Florian a construit un asemenea dispozitiv pentru helioscopie , cu corpul din aluminiu.

Astept cu mare interes continuarea , spor la construit ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2274

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 28 Ian 2017 22:08 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: ciudatenie
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos pt aprecieri Smile
Am incercat sa merg pe "solutia banala" (cum ni se spunea la Mate, in liceu), fara acrobatii mecanice. Cred ca stiu la ce faceti referire, dar mai departe de experimente "pe uscat" nu am mers; am zis ca trebuie sa redau o noua intrebuintare unor piese care oricum zaceau... pardon, isi asteptau cuminti randul sa serveasca unui scop nobil Laughing

Banuiesc ca sunt cel putin doua cauze pt care imaginea oferita de jucarie este "meh":
- acromatul e un pic cam rapid (sorry, dar pe cel f/15 l-am pus deja la urmatoarea jucarie despre care mentionam in teaser; benzile lui Jupiter aratau prea delicios la testele preliminare),
- fetele ipotenuza ale celor doua prisme e posibil sa nu mai fie atat de fresh ca-n prima lor zi, si sincer n-am nici o idee care e precizia la care sunt prelucrate; poate n-ar strica sa le trimit la "barbierit" intr-o zi, sa scap de (inca) o piatra.

Cele doua filtre sunt ok, le-am testat pe alte instrumente clasice si nu softeaza. Iar ocularul e.. well, decent..

Ideea cu prisma II rotativa o pastrez pt alta data, eventual rotunjite cele doua perechi de colturi si sa-i concep un corp similar cu cel de binoviewer. Ma mai gandesc Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Ian 2017 22:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu mai multi ani in urma am construit si eu o astfel de ''instalatie''. Am facut-o cu cea de-a doua prisma rotativa. In fapt, toata partea a doua se rotea, cu tot cu barelul pentru ocular. Dar rezultatele, desi erau foarte contrastante pe soare, comparativ cu un filtru Baader, totusi, rezolutia era cam slaba. Posibil sa fi fost luneta, care era foarte slaba, poate suprafetele prismelor, nu stiu. Am vandut toata instalatia prin toamna lui 2001, si nu am avut ocazia sa o folosesc pe altceva.

Acum, daca as avea niste prisme cu suprafete optice clar peste Lambda /4 P/V, as repeta constructia, pentru ca, repet, contrastul la pete solare era bun. Era in 2000, 2001, cand erau pete serioase pe Soare.

De remarcat ca desi luneta era un acromat de 60/700, iar reducerea teoretica era de 1/4000 la maxim (conform lui Alexescu), totusi, imaginea era cam luminoasa. Asa incat un filtru neutru, sau unul polarizant in plus e bun.

_________________
Dragos N
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2274

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 04 Iul 2017 14:18 Download mesaj
Titlul subiectului: Dobsonian Sunspotter
Raspunde cu citat (quote)

Hello la everybody! - ca tot e ziua unei "mari natiuni" azi, nu dam nume Very Happy lol..

In cinstea acestui maret eveniment - ca si cum ne-ar pasa - postez si eu ultima ciudatenie ATM care mi-a iesit din maini mai zilele trecute.
Mai multe imagini (brute) cu ciudatenia puteti gasi AICI.

Deocamdata cateva cuvinte despre cum a ajuns Spotty sa ia nastere, ce face si de ce arata el asa.

Timp de aproape un an a stat la copt, in ACAD, Excel si ratacit printre neuroni. Cochetam de multa vreme cu ideea de a face un astfel de instrument, dupa ce am vazut pe net cateva solutii, care mai de care mai banale si mai nesatisfacatoare, dar nu mai putin scumpe.
Asa ca, intr-o zi, mi-am propus sa duc un pic mai departe solutia si sa merg pe varianta unui folded refractor destinat proiectiei, dar usor orientabil cumva, in genul binecunoscutei solutii propuse de maestrul Dobson.
Am aflat ca exista asa ceva, un exemplar facut de baiatul asta de prin Chile. Si culmea, comparand modelul meu cu ceea ce-i iesise lui, diferente prea mari nu erau. Bine, sunt cateva, dar va las sa le descoperiti singuri.

Spotty e facut din placaj si PAL, mare parte. Am primit ajutor din partea unui bun amic si coleg de munca, Rafal, eu neavand scule specializate. Obiectivul este un acromat lung, 60/900, de la Alcor; oglinzile le-am gasit pe SurplusShed, suportii facuti la atelier (ca si celula obiectivului - pentru care ii multumesc inca unui bun prieten, se stie el care Razz). Ocularul este o incropeala de Ramsden, cu doua lentile plan-convexe recuperate dintr-un aparat optic mai vechi. Initial avusesem alt ocular rezervat pt proiectul asta, dar dadea imaginea un pic mai mare decat calculasem (pe semne ca nu-i determinasem tocmai corect focala) si in plus continea cel putin un dublet. Asa ca pana la urma m-am hotarat sa-l inlocuiesc cu ceva un pic mai slab calitativ, dar care se incadreaza mai bine in ceilalti parametri.

Vopsit, lacuit (nu foarte exceptional, ce-i drept Smile n-am mai facut de mult ATM, si asta se vede), dotat cu ebony star, teflon, pasla si un disc LP din vinil de 12", zici ca-i un mic balansoar solar Laughing

Singurul scop el lui Spotty e sa se uite la Soare, sa-l urmareasca si sa ne arate si noua ce e pe el. De obicei pete, dar uneori mai gasim si cate o planeta ratacita (un pic pleonasm, nu?), cate o Luna, mai un pescarus, o cioara (pasare, da?).
Diametrul soarelui proiectat pe placa de jos - unde am pus o hartie galbena mai groasa, pt a imbunatati calitatea si contrastul imaginii - este de cca 13cm. Asa cum se vede, merge folosit si pt alte corpuri ceresti, cu conditia ca ele sa fie suficient de luminoase.
Abia astept sa mai apara cate o pata pe soare, ca momentan e blank si nu prea-si dovedeste eficienta "minunata creatie". Revin cu imagini la momentul oportun.

Sper ca v-a facut placere intalnirea cu Spotty. Sunt convins ca si lui Very Happy am sa-l intreb acasa.


Comentarii, critici, sugestii - le astept cu nerabdare, oricand, atata timp cat sunt constructive.


Cer senin!
Smile



sunspotter_19-s.jpg
 Descriere:
Spotty - the dobsonian sunspotter
 Marime fisier:  414.17 kb
 Vizualizat:  de 5503 ori

sunspotter_19-s.jpg



sunspotter_14-s.jpg
 Descriere:
Spotty - the dobsonian sunspotter - show off
 Marime fisier:  355.64 kb
 Vizualizat:  de 5503 ori

sunspotter_14-s.jpg



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________


Ultima modificare efectuata de catre saiph la 04 Iul 2017 16:22, modificat de 1 data in total
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Iul 2017 14:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Wow! Super tare!
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 04 Iul 2017 14:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Super, nici nu mi-am fi imaginat, poti sa schimbi grosismentul ?
Un fel de folded refractor cu proiectie, foarte portabil. Wink
Felicitari, cine doreste sa isi faca? Wink

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2274

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 04 Iul 2017 14:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sigur ca da, schimband ocularul.
dar, cum ziceam - trebuie sa iei in calcul modificarea diametrului proiectat pe placa de jos.
varianta "standard" se lauda cu un diametru de vreo 8cm. mie si-asa mi se pare cam mic Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 04 Iul 2017 15:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte interesant. Si e chiar dragut obiectul.

Eu as monta un focuser elicoidal, ca nu toate ocularele sunt parfocale.

Pe de alta parte, daca oglinzile plane de calitate ar fi ieftine, ar fi o solutie pentru lunete lungi. Pozitia in triunghi ar face colimarea initiala mai facila, si punand un focuser in locul celei de-a treia oglinzi s-ar obtine un refractor compact si usor de utilizat, chiar si pe monturi mai mici decat necesita in mod normal.

_________________
Dragos N
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Iul 2017 16:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luneta Coude e un alt exemplu de urmat, traseul optic iese chiar prin axa RA a monturii iar tubul e format chiar din montura propriu-zisă. Stai comod mereu în aceeași poziție de observare.


IMAG1036.jpg
 Descriere:
Luneta Coude de la Observatorul din Cluj
 Marime fisier:  1.14 MB
 Vizualizat:  de 5459 ori

IMAG1036.jpg



_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 04 Iul 2017 16:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astai luneta Coude de 150 f15 de la Observatorul din Cluj. Very Happy
Ms de poza Erwin.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 16, 17, 18  Urmatoare

Download topic
Pagina 10 din 18
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact