Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
mercur_soare_20191111_150018_162.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ciudatenii ATM


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 16, 17, 18  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 31 Aug 2014 16:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu prea conteaza daca oglinzile secundare sunt argintate. Conteaza daca au un anumit grad de precizie a suprafetei, de obicei minim Lambda/4. Nu am idee daca oglinzile de xerox ating acest nivel, dar am dubii ca o asemenea precizie este necesara, si deci realizata la astfel de oglinzi.
_________________
Dragos N
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Aug 2014 17:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Numai oglinzile dela copiatoarele foarte vechi de acum 30-40 de ani erau groase și cât de cât precise. Eu am 2 pe care le-a aluminizat și testat Tavi Stănescu și nu au nici măcar lambda/2. Se pot folosi ca diagonale la lunete cu măriri mici până la 30-40x dar nu la newtoniene.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 01 Sep 2014 14:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apropo de ultima discutie:

De la un capat la altul, suprafata lamelei sigur nu se mentine la L/4 (sa zic). Dar pe zone mai mici, e posibil sa existe precizii chiar mai mari de L/4, utilizabile la secundarele newtonienelor.

Am si eu niste oglinzi lamelare de la un copiator, o sa le verific mai amanuntit (recent mi-a revenit interesul pentru ele).
Orice amator posesor de asemenea componente le poate verifica, plasindu-le in fata obiectivului unei lunete (pe un suport stabil, fixat de tubul lunetei si cu o diafragmare corespunzatoare ipoteticei oglinzi secundare de newtonian), inclinate la 45 de grade, apoi test stelar intra/extrafocal, la grosisment mare. Trebuie urmarit sa nu apara astigmatism.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 26 Feb 2015 09:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In piata de vechituri , colegul OptikOla a dat peste un tub 60/600 cu vizibila tenta junk.

Pus la treaba , obiectivul a aratat o imagine puternic stigmatica pe tot campul ocular , chiar si la G mic.

Am luat obiectivul pentru o incercare de dezlipire si apoi spatiere cu ulei pentru a vedea daca rotirea crown-ului fata de flint mai putea aduce vreo imbunatatire a imaginii. Surpriza , lentilele erau lipite cu rasina sintetica . Nici o metoda chimica sau mecanica de desprindere nu a dat rezultat asa ca am trecut la 'tratamente termice' ( Smile ).

Cu apa fierbinte nu a iesit , cu tinutul in congelator la fel asa ca am zis sa risc si l-am pus pe o plita electrica de 400 w. Obiectivul s-a incalzit pana a inceput sa devina mat adezivul dar degeaba . pare ca rasina devenise mai dura.
L-am lasat atunci mai mult timp si foarte haios , a inceput sa-si recapete claritatea concomitent cu o ingalbenire destul de uniforma . L-am chinuit cu treceri repetate de la rece la fierbinte si tot degeaba.
M-a uimit ca sticlele au rezistat socului termic destul de violent.
Daca am vazut ca nu merge nici asa , am schimbat plita cu una de 1500w .
Am lasat obiectivul pana s-a incins de l-a luat naiba si pelicula de rasina s-a carbonizat . Tot nu a crapat !
Dupa ce l-am luat cu o penseta , l-am pus pe o coaja de teflon ,la racit . Dupa vreo cinci minute , am vrut sa vad cat de fierbinte mai era asa ca am atins cu degetul mare si cu aratatorul muchia flint-ului , aproape diametral.
A pocnit instantaneu Smile Smile exact pe directia punctelor de atingere!

Suprafetele cu adeziv au ramas nealterate si usor de curatat si daca nu ma manca in fund sa ating lentilele fierbinti , posibil sa fi reusit ceva cu sarmanul obiectiv. Aviz amatorilor!!



ior 090.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  181.96 kb
 Vizualizat:  de 6782 ori

ior 090.jpg



ior 091.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  148.96 kb
 Vizualizat:  de 6782 ori

ior 091.jpg



_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Feb 2015 14:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Macar acum ai invatat cum "nu se dezlipeste" un obiectiv! Laughing
De obicei rasina sintetica cedeaza peste 250 grade Celsius dar exista riscul ca lentilele sa ramana permanent "stresate" dupa operatia de dezlipire, asadar atentie mare!

Spor!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 26 Feb 2015 15:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Macar acum ai invatat cum "nu se dezlipeste" un obiectiv! Laughing


Adevar grait-ai maestre , acu' daca stau si ma gandesc trebuia sa deschid un nou topic pentru subiectul asta , topic intitulat ''Idiotenii ATM''.

Dar inca nu e prea tarziu. Poate ar trebui adunate undeva gafele facute de unii dintre noi . Putin amuzament nu strica .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Feb 2015 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Evident glumeam Very Happy
In munca ATM-istului, experimentul fie el si distructiv, este un lucru vital, bineinteles pentru cei ce vor sa invete cate ceva.
Astigmatismul obiectivului putea fi generat si de o sudura neconcentrica a celor doua lentile. Nu ai observat nicio margine mai iesita din "cadru" a vreunei lentile inainte sa incepi operatiile de maltratare?
De obicei, intr-o astfel de situatie astigmatismul vine insotit si de coma si de o deplasare a raspunsului spectral.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 28 Feb 2015 13:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, era o diferenta de diametru dintre crown si flint , negativa fiind cu vreo 0,7 mm mai mare.

Ma gandesc ca galbejitii opticii mondiale au pus rasina si din lipsa de spatiu (china e o tara mica ) au pus obiectivul la uscat/intarit in pozitie verticala.

Asa au ajuns sa fie aliniate doar 5-10% din circumferintele celor doua lentile (teoretic mult mai putin de 5%).

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Apr 2015 17:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-...ajului.htm
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 17 Iun 2016 18:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa arata acum jumatatea de Scopos achizitionata de pe forum in primavara .

Tubul e o teava de horn de la un aparat de laborator ce functiona cu gaze si alte alea ... In el am indesat cativa centimetri strunjiti din tubul original , la care am pastrat partea filetata ce tine obiectivul.

Interiorul contine sapte diafragme din prespan separate cu cate doi centimetri de tub de carton . Sunt inegrite cu tus "Donau" negru , cred ca din ala pentru stampile. Ultima diafragma , cea de langa focuser are diametrul de 52 mm .
Am indepartat conul diafragmat original deoarece mi s-a parut ceva suspect la el . Si am avut dreptate. Cand am dus prelungiri la generatoare , acestea s-au intersectat chiar in focus , deci camp de plina lumina aproape zero. De ce au procedat chinezoii asa nu stiu , stiu doar ca nu a fost afectata deloc calitatea imaginii prin re-diafragmare.
Focuserul e un elicoid solid ce tinea candva la capat un obiectiv sovietic "industar" , pe filet m39 .
prin piata de vechituri am mai gasit inca doua prelungitoare pe m39 noi noute , negre , si care imi servesc la adaptarea in focus a diverselor accesorii .

Imaginea este foarte curata cromatic chiar si la 250 x , unde difractia isi spune deja cuvantul dar la Luna culmea , imaginea la acest G e destul de clara atunci cand seeing-ul o permite.

Jucaria e grozava pentru terestru si mai ales pentru evaluarea cromatismului transversal la ocularele chinuite de mine . Am senzatia ca are curbura petzval mai redusa decat la un acromat cu parametri asemanatori.

Luciul de titan de pe parasolar ma cam enerveaza si cred ca il voi indeparta , mai putin la partea tronconica .

Ma asteptam sa fie mai putin metal in jurul unui obiectiv de 66 dar pana la urma merge si asa. E destul de portabila si usor de pus la treaba.

Trepiedul e o mica bijuterie , cumparat acum vreo 4 ani din bazar , la un pret ridicol de mic . I-am inlocuit surubul de alama cu unul tot imperial din otel , ca sa scap de eventuale surprize. Piulita acestui surub si ea din otel , am facut-o la polizor in forma de trunchi hexagonal dupa care am indesat-o intr-o placa de dural cu gaura tronconica hexagonala , facuta cu pila . Nu s-a pupat perfect pentru ca m-am grabit dar de acolo sigur nu mai iese A fost ceva munca pentru ca sina aia e dura aproape ca titanul , nu am mai vazut asa ceva pana acum . Cand am taiat surplusul de la capete , fierastraul "canta" ceva de speriat .



Picture 092.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  225.45 kb
 Vizualizat:  de 5069 ori

Picture 092.jpg



_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Iun 2016 21:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oho, super tare! Jos cu pălăria, Cătălin!

Referitor la placa aia, probabil că e aliaj de titan, nu de aluminiu.

Am recitit postul tău de mai sus cu obiectivul de 60mm. Mi-am adus aminte că am vreo 2 lentile plan-convexe găsite în piață la un fost lucrător la IOT (Optica Timișoara) de 60mm diametru, cu acoperiri frumoase antireflex, înegrite pe margine și focala ceva mai lungă de 30 cm. Luneta pe care am construit-o inițial cu diafragmare puternică (10 sau 15mm) n-a fost cineștiece de capul ei și am demontat-o. La vremea aceea nu cunoșteam prea multe despre obiectivele acromate, făcusem doar luneta cu lentilă de ochelari. Cum aș putea să-mi dau seama dacă sunt flint sau crown? S-ar preta la ceva?

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 17 Iun 2016 22:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi nene Tavi , îmi pare rău că nu am pus poze cu detaliile construcției . Nici nu prea am timp și nici nu îmi face plăcere să capturez cu mobilul meu vechi .
Tre să fac resize pentru pozele luate cu scule mai serioase și încă nu am învățat cum. Irfan view mă enervează teribil. Așa au rămas nepostate pozele facute la Lisa acum doi ani .

Placa e sigur din dural . Ar fi fost culmea să mă înșel tocmai eu . Am dat foc la span si s-a topit in loc să ardă ca magneziul .

Lentilele tale sunt probabil din crown . Densitatea ar putea fi un indiciu .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Iun 2016 00:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru toti cei care au probleme cu resize-ul pozelor, exista un program free, foarte usor de folosit, si cu care se poate face resize atat la nivel de pixel, cat si procentual. Se numeste FastStone Image Viewer, si are multe alte posibilitati de prelucrare, atat din RAW, cat si din jpeg.

http://faststone.org/

PS. Am uitat. Felicitari pentu luneta. Arata foarte bine.

_________________
Dragos N
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 18 Iun 2016 09:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc pentru ajutor si pentru felicitări , domnule Dragoș !! Very Happy
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iun 2016 20:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari Catalin! ... este o realizare frumoasa cu atat mai mult cu cat constructia de lunete este foarte rara pe forumul nostru. Ma bucur ca obiectivul te multumeste si pana la urma asta e important.
Nu prea am inteles eu de ce ai pus-o la 'ciudatenii' da nu mai conteaza ...
Abia astept sa vad si lunetele Gauss pe aici, alea da ciudatenii!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 16, 17, 18  Urmatoare

Download topic
Pagina 9 din 18
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact