Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180917_212102_113x_nord.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225165
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ciudatenii ATM


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 16, 17, 18  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6461



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 21 Sep 2013 01:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intrebarea lui Lucian imi aduce aminte de o vreme de mult trecuta, cand nu stiam eu mare lucru despre oglinzi si lentile, si m-am gandit ca poate as putea face o oglinda dintr-un tub catodic, de la un televizor, caruia sa-i decupez o zona rotunda din ecran. Pe vremea aceea nu existau TV-uri LCD, si se putea gasi un tub defect. Dupa cateva luni de cautari, am gasit unul mare, l-am carat pana acasa, dar cand am masurat curbura am inteles ca focala obtinuta ar fi prea scurta. Au trecut ani, am gasit carti, apoi a trecut si revolutia, si incet am adunat si informatia necesara.

Asa e la inceput. Si toti am trecut prin asta. Unii isi mai aduc aminte, altii nu.

_________________
Dragos N
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 21 Sep 2013 03:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am auzit , ca se poate construi telescop folosind oglinda ORL-istilor cele noi sint facute dincolo si sint argintate/aluminizate pe partea concava cred ca sint destul de scumpe . Despre focala nu stiu cit au . Idea Idea Idea
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9047

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Sep 2013 19:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut
Csillag Attila a slefuit trei oglinzi de telescop de 125mm F/4.5 cu discuri taiate din ecran catodic de televizor.Neavand el prea multa experienta in figurizarea oglinzilor ''scurte'',am constatat dupa prima montare ca oglinda dedicata mie,dintre cele trei,avea aberatii prea mari.Am trimis-o la Csatlos Geza din Ungaria,un guru al slefuitorilor de oglinzi al acestei natiuni ( mult mai stelara fata de a noastra ) si care mi-a corectat-o la nivelul la care se afla si in ziua de azi.
Poate ca unii se vor simti muscati in partile moi de afirmatia mea.
Aceia sa binevoiasca sa acceseze topicul de mai jos de pe forumul astronomilor amatori maghiari ''Csillag Varos'' adica ''Orasul Stelar'' , topic intitulat ''Cum slefuim acasa o oglinda principala de telescop'',topic inceput la 21 Sptembrie 2009 ,are azi 176 pagini , 1757 de mesaje si 112 609 vizionari :


http://www.csillagvaros.hu/forum/viewtopic...mp;start=0

Daca nu sunteti membri nu vedeti imaginile.

Slefuirea oglinzilor de telescop din ecran TV nu este noua.Ea a fost mentionata de catre Gavril Beches ca fiind o propunere/sau un experiment al astronomului amator timisorean pe care Gavril il pomenea drept ''dl. Stejar'' si care a incercat sa realizeze asemenea oglinzi din discuri decupate din ecran TV.
Cele mai vechi asemenea experimente (cred eu ca de prin anii 1960) apartin ATM-istului si astronomului amator de exceptie Valdimir Boico din Bucuresti.
In timpul unei vizite pe care i-am facut-o, am vazut cu ochisorii mei o asemenea oglinda de 21 cm destinata unei camere Schmidt care nu a mai fost finalizata niciodata.
Meritul lui Csillag este acela de a intelege pana la ce diametru/focal pot fi folosite aceste discuri din ecran TV.
Telescopul sau,primul din serie, ,tot de 125mm F/4.5 si din ecran TV,atinge si azi grosismente de 240x cu imagini excelente.

Mircea



DSC00304.JPG
 Descriere:
Oglinda 125mm F/4.5 slefuita de Csillag Attila din ecran de televizor si reparabolizata de catre Csatlos Geza din Ungaria
 Marime fisier:  33.08 kb
 Vizualizat:  de 7239 ori

DSC00304.JPG



dsc00366_141.jpg
 Descriere:
Telescop Newton 125mm F/4.5 cu oglinda primara din ecran TV,slefuita initial de Csillag Attila,corectata de Csatlos Geza
 Marime fisier:  35.47 kb
 Vizualizat:  de 7239 ori

dsc00366_141.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10666



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Sep 2013 21:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:

Asa e la inceput. Si toti am trecut prin asta. Unii isi mai aduc aminte, altii nu.

Totusi unii s-au nascut in era internetului si a smarfonului, cauta pe google si gasesc in 5 minute. Nu-mi dau seama daca e bine sau rau faza asta, probabil depinde de fiecare.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2687

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 28 Iul 2014 18:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare natiune !!

Am o mica intrebare pentru cei pasionati de ATM si /sau pentru cei ce eventual lucreaza in domeniul mentenantei la copiatoare:

A vazut careva sau are cunostinta despre existenta unui tub fotosensibil (asa numitul 'drum') care are 82 mm la exterior si 80 mm la interior ?

Am nevoie de o bucata de doar 8-10 cm lungime , pentru a o 'pupa' cu alte doua ce deja le posed.

Tot acest triunghi amoros va folosi la adaptarea obiectivului Carton 80/530 luat de la @mak asta primavara, cu un tub de 75 mm la exterior (de la o dracovenie de laborator) , pentru injghebarea unui RFT ultra usor , a carei constructie sper sa o descriu in acest topic. .

Cautarile pe net m-au lasat in ceatza si pana sa dau o raita pe la service-urile din targ , mi-am zis ca nu strica o intrebare pe aici.

multumesc anticipat oricui ma poate ajuta ...

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9496

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iul 2014 18:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vreo două tuburi de copiator de 80mm, s-ar putea ca unul sa fie de 82 exterior, o să le caut și să le măsor. Sunt marfă rară, nu se mai fabrică de mulți ani așa ceva, eu le-am primit de la cineva care are un copy-center și le-a păstrat pe cele înlocuite chiar dacă copiatoarele le-a scos demult din uz.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6461



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Iul 2014 18:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un astfel de tub ma intereseaza si pe mine.
_________________
Dragos N
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2687

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 29 Iul 2014 01:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
Am vreo două tuburi de copiator de 80mm, s-ar putea ca unul sa fie de 82 exterior, o să le caut și să le măsor. Sunt marfă rară, nu se mai fabrică de mulți ani așa ceva, eu le-am primit de la cineva care are un copy-center și le-a păstrat pe cele înlocuite chiar dacă copiatoarele le-a scos demult din uz.


Sper sa imi dai o veste buna nene Tavi Smile

Astfel o sa incerc sa procur unul de pe unde cred ca s-ar gasi la mine in zona. Sau poate ''we'll be back in business'' Very Happy .

Deja am gasit 75/78 , 78/80 si 82/84 .

Ideea e sa fac o trecere in trepte, de la 75 la 84 mm (deci nu va fi o pupare ci o mufare multipla) , pe o lungime de vreo 10-15 cm , nu stiu inca exact , dar suficient de lunga astfel incat conul de lumina sa nu fie vignetat de tubul care va tine focuserul si care are 75 la exterior si 72 mm la interior.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
aandrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Ian 2013
Mesaje: 492

Motto: Inteligenta si viata sunt proprietati fundamentale ale materiei.

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 30 Iul 2014 17:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tubul focuserului ce lungime/diametru are?
_________________
Newtonian Dobson Capella 10", F 4,7
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2687

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 30 Iul 2014 18:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tubul focuserului va fi foarte scurt pentru ca vreau un field-stop de vreo 30-32 mm.

Diametrul va fi unul maricel , probabil peste 50 mm , din aceleasi motive .

Sunt tentat sa incerc o cursa scurta pe un sistem elicoidal si o completare telescopica ajustabila, la trei tzoli diametru , de folosit in caz de nevoie.

Totul cat mai usor , asta am eu acum in cap. De aceea nu pot da inca niste cote precise. Ma adaptez din mers.

Pana atunci mai am de gadilat un pic distanta dintre lentile pentru ca a venit cu o spatiere uriasa pentru un fraunhofer.

A avut 4 mm si subcorectie haioasa rau . Am invecinat lentilele si a trecut in supra .

Acum distantierul are grosimea redusa la aprox. 2 mm si parca mai merge un pic subtiat.

Pare ca a ramas o usoara subcorectie pe verde , albastrul arata bine (prea bine) iar rosul e cam tare subcorectat.

Distantierul trebuia musai pastrat pentru ca face centrarea automata a lentilelor , avand 2 mm profil drept si 2 mm profil conic care sta pe R3. o sa mai slefuiesc un pic la el. Deja la 100 x arata imagini faine si cred ca se poate si mai bine.

Nu e Baker si nu stiu de ce trebuie sa aiba spatierea asa mare , R2 e usor mai mica decat R3 deci e totusi un fraunhofer.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5550

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Iul 2014 20:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:
... R2 e usor mai mica decat R3 deci e totusi un fraunhofer.


Nu-i musai.
La contact apar deci inele newton ... cum e, se pot numara sau sunt prea multe?
Orice prelucrare a suprafetelor optice se face cu o anumita precizie, deci doua raze de curbura (R2 si R3) nu pot fi perfect identice ... decat in teorie Smile

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2687

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 31 Iul 2014 00:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu ce sa zic , nu m-a preocupat numarul de franje/inele atunci cand am lipit lentilele .

O sa vad cu prima ocazie. Totusi parca tin minte de pe CN ca piesele marca Carton vandute de Faworski au design Fraunhofer.

Imi amintesc insa cel putin unul din beneficiari dezamagit de modelul 80/530. Nu stiu ce inseamna asta. Poate e vorba de chinezarii branduite . Nimic nu mai e sigur in ziua de azi.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9496

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Iul 2014 11:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am găsit tuburile de copiator însă nu am niciunul de fi 80-82. Cel care este mai mare are și grosime mai mare, 77.8-83.7mm (diam. exterior de fapt are 3,3"). Să strunjești un tub subțire din aluminiu nu e chiar simplu. Sad

Părerea mea este că un tub telescopic cu multe segmente îți va da cam multă bătaie de cap la colimare și la menținerea ei.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2687

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 31 Iul 2014 12:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi pentru deranj , draga Tavi .

Stiu cum e cu strunjitul la diametre asa mari , mi se pare ca am si eu prin casa unul din ala gros , e cu seleniu si deocamdata nu am chef sa ma dau la el .

O sa mai caut , nu ma sperie prea tare problema colimarii .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 31 Aug 2014 17:13 Download mesaj
Titlul subiectului: Secundara din oglinzi de Xerox ?
Raspunde cu citat (quote)

A incercat , cineva sa testeze daca se pot folosi pe post de secundare , oglinzile provenite de la Xerox ? . Am citeva si sint argintate/ .... pe prima suprafata .
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 16, 17, 18  Urmatoare

Download topic
Pagina 8 din 18
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact