Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
lunus33BWmic.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

ATENTIE LA FILTRELE SOLARE


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii pe timp de zi

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 24 Iul 2010 10:23 Download mesaj
Titlul subiectului: ATENTIE LA FILTRELE SOLARE
Raspunde cu citat (quote)

Am fost astazi sa observ petele solare noi aparute. Grupul 1089, cred. Am folosit un maksutov 150/1800mm si un filtru solar Baader, cu celula de plastic, asa cum se gasesc pe la cateva din magazinele din tara si din afara.

Dupa circa 45 de minute de observatii, am vazut niste mici reflexii albastrui, destul de ciudate pentru astfel de observatii. Mentionez ca am un filtru Baader construit de mine pentru telescopul newton de vreo 4 ani, asa ca am ceva experienta. M-am dus in fata telescupului sa vad daca totul este in regula, si am ramas aproape mut, cand am vazut ca folia era desprinsa de celula de plastic pe aproape intreaga circumferinta. Bineinteles ca am scos imediat telescopul de pe montura, am scos apoi folia si m-am uitat mai bine. Se mai tinea in vreo 2cm, iar cand am apucat de ea, s-a desprins de tot.

Dupa cum se poate vedea in fotografia atasata, folia e lipita cu un fel de manson, si la caldura, celula fiind neagra si incalzindu-se puternic, adezivul de pe acel manson nu a mai tinut. Asa ca recomand tuturor, care au astfel de filtre, sa faca un inel din placaj sau metal, cu care sa prinda folia prin presiune, cu suruburi, pe celula de plastic.

De asemenea, sa acopere plasticul celulei pe partea pe care bate soarele, cu folie autoculant metalizat auriu sau argintiu. Se pare ca cel auriu reflecta mai bine radiatia infrarosie.

In fotografie vedeti filtru, cu folia cu fata care venea spre celula, si mansonul lipit pe folie, dar desprins de pe celula.



DSCF5944.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  897.64 kb
 Vizualizat:  de 11759 ori

DSCF5944.JPG



_________________
Dragos N
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Iul 2010 11:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca ai avut un noroc... orb ? Crying or Very sad
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iul 2010 11:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu am constatat acelasi defect la o folie cu celula de plastic Baader (130 mm). Din fericire am observat ca se dezlipeste ceva mai repede ca Dragos si oricum observatiile le faceam prin webcam. Am crezut ca este un caz izolat dar ... vad ca nu. De atunci verific cu mare atentie toate filtrele inainte da a observa Soarele. Wink
_________________
CER SENIN !
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 24 Iul 2010 11:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca ma duc sa trag la loto.

Si inca ceva. Am facut acum o comparatie cu filtrul solar de sticla in celula metalica pe care il am la mak-ul de 127mm. Acesta e facut astfel incat sa aiba circulatie a aerului continua intre filtru si telescop, ca sa nu se incalzeasca prea tare. De avut in vedere pentru toti cei care vor sa-si faca astfel de filtre.

_________________
Dragos N
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iul 2010 12:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E un semn bun ca din ce in ce mai multi useri realizeaza faptul ca plasticul este un material care nu prea are ce cauta in compunerea instrumentelor si accesoriilor pentru astronomie.
Am atras atentia de multe ori asupra acestui aspect in special la capitolul binocluri iar noile reactii nu pot decat sa ma bucure.
Din pacate mirajul preturilor mici inca face victime in randul iubitorilor de cer instelat.
Partea pe care o vad a fi mai trista este folosirea acestui material intr-un domeniu care prezinta un risc potential mare, observatiile solare.
Atentie asadar pe mai departe!
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iul 2010 12:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Metalul e mai bun? Credeam ca e dezavantajat de faptul ca se dilata mult cu teperatura. Ce-i drept insa, prefer obiectivele foto metalice, decat cele din plastic.
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iul 2010 12:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca modul mai sigur de a observa Soarele este cu o prisma Herschel. In ultimul timp am cam renuntat la folosirea filtrelor de apertura. Cool Cel mai sigur mod ramane observarea prin proiectie sau folosind camere web (macar se strica camera in caz de accident). Cool
_________________
CER SENIN !
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iul 2010 16:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am patit-o prin proiectie. Eram la Palatul Copiilor si faceam solara, desenam petele pe hartie. Am raspuns la telefon, cu dreapta, stanga a ramas pe plansa. Dupa 5-10 minute ma ustura mana. Very Happy
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Aug 2010 16:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dan Vasiliu are dreptate în legătură cu observarea prin proiecție. Pentru un observator atent, care ia toate măsurile de precauție pentru el, instrument și eventualii însoțitori, observarea prin proiecție rămâne cea mai sigură dintre toate. Asta în primul rând deoarece nu implică participarea ochiului în sistemul optic destinat observației. Am mai susținut acest lucru și o voi face în continuare. Și nu o susțin numai eu (http://www.skyandtelescope.com/observing/objects/sun/Solar_Projection.html). În plus, este o metodă uzuală și în marile observatoare dotate cu turn solar. Și oricum, poți observa în liniște și fără să te grăbești sau să te temi de efecte imperceptibile asupra ochiului. Sigur că se pot produce și aici accidente, mai ales dacă îndrepți ocularul într-o direcție aiurea sau ești atât de nebun să te lași pradă curiozității și să "arunci o privire".
Cât despre filtre solare, din punctul meu de vedere s-a cam dezumflat și mitul filtrelor Baader. Recomand tuturor să facă următorul experiment. Să așeze filtrul foarte aproape de becul unei lampe de birou într-o cameră întunecată. Vă garantez că veți avea o supriză interesantă. Smile Asta apropo de condițiile în care ar trebui utilizate un astfel de filtru. http://www.skyandtelescope.com/observing/o...afely.html
Acuma, să nu se creadă că resping observarea vizuală directă a Soarelui. Dar cred că singura metodă foarte sigură și care și prezintă un interes real în a fi directă (la ocular) este aceea prin telescoapele de tipul celor de la Coronado, cu filtre H-alfa. Altfel, riscurile sunt prea mari comparativ cu beneficiile.

PS: Ideea cu camera web este foarte bună dar trebuie modificată camera și trebuie să te pricepi la asta, iar punerea la punct poate reprezenta o problema. Cât despre prisma Herschel, autorii sau asociațiile serioase nu o recomandă (de exemplu AAVSO).
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Aug 2010 16:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fiecare face cum vrea eu raman la oglinda primara nemetalizata Wink , combinata cu un filtru potrivit neutru sau colorat (interferential). nu va produce niciodata accident.
O sa-mi fac si un filtru de sticla mare 250mm slefuit paln paralel apoi acopar cu crom in mai multe etape pentru a nu avea pori.
pentru H alpha la protuberante am folosit de asemenea primara nemetalizata in sist cassegrain . 250mm f/24
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Aug 2010 17:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prisma Herschel si oglinda nemetalizata sunt cele mai bune metode de observarea a Soarelui in lumina alba, in care Soarele prezinta cele mai multe detalii, iar lumina poate fi filtrata in continuare pentru a ingusta spectrul la lungimea de unda care intereseaza. Cine nu crede, nu are decat sa incerce sau sa nu creada in continuare. Faptul ca nu apare pe situl unei organizatii sau nu scrie cineva despre ea, nu inseamna ca nu e cea mai buna si nu e folosita de observatoare serioase.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Aug 2010 18:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este foarte buna si metoda cu oglinda primara nemetalizata dar ... cand faci observatiile cu un refractor cum procedezi? Atunci optim este o prisma Herschel care are acelasi efect cu primara nemetalizata. Prisma lasa sa treaca spre ocular numai 5% din lumina, restul o trimite in partea opusa obiectivului (atentie ca frige carcasa!). Nu mai spun ca, de regula, se adauga si un filtru ND in fata unui filtru Solar Continuum ceea ce reduce in continuare lumina care ajunge in ocular. Prisma directioneaza lumina la 90 grade fata de fascicolul ce vine de la obiectiv. In caz de accident (se sparge sau se misca in montura) nu exista nici un risc pentru ca nu se mai vede nimic in ocular. Nu stiu de ce unii nu le agreeaza ! Cool Exista si un avantaj cand se observa Soarele prin refractor (luneta). Ai posibilitatea de a micsora efectul turbulentelor ce apar in tub in caz de observatii prelungite. Pentru asta sunt doua operatii ce trebuie facute: 1. Se vopseste tubul sau se imbraca intr-un material de culoare deschisa care sa reflecte radiatia solara si sa nu incalzeasca tubul prea tare; 2. Se ataseaza in fata obiectivului un filtru ERF care reduce caldura venita de la Soare. Filtrele ERF sunt destul de scumpe si, pentru un amator, se preteaza folosirea lor la refractoare (au apertura mai mica).
_________________
CER SENIN !
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Aug 2010 19:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un filtru zgariat are ceva? Ma refer la zgarieturi de grosimea firului de par, insa sesizabile daca tii filtrul spre Soare? Am folosit un asemenea filtru mai bine de doi ani. Bine nu m-am uitat decat rar cu ochiul prin el.
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Aug 2010 19:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un filtru zgariat (putin) face mai mult rau decat niste izotopi radioactivi intr-o cutiuta de Tic-Tac Smile
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Aug 2010 20:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În parte sunt de acord cu Octavian Stănescu că fiecare face cum vrea dar evident o face pe riscul (pe "barba" Wink ) lui. Cât despre ce spune Horatius, sunt de acord parțial și cu el. Faptul că unele asociații nu pomenesc sau nu sunt de acord cu utilizarea prismei Herschel, într-adevăr nu reprezintă un indicator absolut asupra eficienței unui astfel de instrument, dar nu despre asta era vorba în răspunsul meu. Eu vorbeam despre siguranța observării solare și nimeni nu va găsi niciodată vreun argument valabil pentru afirmația că "orice sistem optic destinat observației solare și care include în mod direct ochiul nu prezintă riscuri pentru acesta din urmă". Oricum, faptul că cei de la Baader produc cele mai bune prisme Herschel nu înseamnă că acestea sunt cele sigure instrumente. Chiar Horatius o spune atunci când vorbește de filtrare suplimentară. Fiind un sistem care presupune adaptări suplimentare implică inerent și riscuri. Prisma Herschel este foarte bună, adevărat, dar nu este bună pentru oricine din punct de vedere al siguranței și sunt convins că Horatius nu ar recomanda-o unui amator mai puțin experimentat.
Cât despre observatoarele serioase, iată aici opinia foarte elocventă a unuia dintre ele: http://eo.nso.edu/MrSunspot/answerbook/telescope.html#q15
Topul siguranței pentru amatori:
1. A nu te uita deloc la Soare (ceea ce reprezintă o posibilitate)
2. Observarea prin proiecție (făcută ca lumea poate da rezultate excelente)
3. Oglinzile neargintate și prismele Herschel
4. Filtrele (din motive pe care și eu le-am constat personal)
Cât despre profesioniști, metoda electronică este cea curentă. De ea pot beneficia și amatorii cu ajutorul Internetului. De aceea spuneam că a nu te uita de loc la Soare este și ea o posibilitate. Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii pe timp de zi Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact