Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Luna.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ajutor de la Profesionisti


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
ernest
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iun 2010
Mesaje: 3



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Iun 2010 02:11 Download mesaj
Titlul subiectului: Ajutor de la Profesionisti
Raspunde cu citat (quote)

Salutare. Sunt un biet muritor, fara cunostiinte astronomice, de aceea am nevoie de ajutorul dv. Intentionez sa scriu o piesa de teatru inspirata dintr-o povestire de Larry Niven. Ecranizarea povestii a fost inclusa in serialul TV The outer limits insa din cate am citit, baza astronomica a povestii de dragoste, e cam falsa.
Pe scurt, un fizician vede luna mai luminoasa si ajunge la concluzia ca ar fi vorba de Super Nova, cealalta parte a Pamantului se parjoleste iar peste 5 ore, pana cand pamantul se va roti inspre Soarele explodat, se va parjoli si New Yorkul in care locuieste el...deci mai are 5 ore de trait...
Unii spun ca e o prostie, ca o Super Nova ar distruge instantaneu tot pamantul, prin coroana ei care ar parjoli tot globul deodata, etc...
Ce vreau eu sa va intreb:
Exista o ipoteza de catastrofa solara, care sa distruga treptat pamantul pe masura ce se roteste, oferindu-le personajelor principale cateva ore de trait?
Si merg mai departe:
Exista o ipoteza de catastrofa, care ar distruge Pamantul treptat in cateva ore, dar care dintr-un motiv surprinzator sa bulverseze si rotirea Pamantului si toate calculele astronomice, oferindu-le personajelor alte 5 ore, dupa cele 5 ore in care credeau ca vine sfarsitul????

Daca m-am amestecat precum “musca in lapte” imi cer scuze, dar chiar nu cunosc pe nimeni din domeniu, care sa ma lumineze...

Multam, Ernest
Sus
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 20 Iun 2010 15:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa zicem o crestere variabila a activitatii solare poate sa se incadreze mai bine scenariului.Totodata variatia poate acorda inca un ragaz de 5 ore suplimentar.Cauza ar putea fi trecerea unei gauri negre prin apropierea lui.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Iun 2010 21:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hmmm ...sa ne ocupa, de chestii macabre asadar.
In primul rand imensa majoritate a celor din televiziuni sunt niste tampiti ,angajati prin pile si relatii de rubedenie (de pilda tata a turnat la Secu' toata viata si a furat dolari cu sacul asa ca odrasla are mai multe televiziuni Evil or Very Mad ) scrupulele tale sunt nitel ridicole,dar fie precum doresti.
Navele cosmice apar de dupa planete precum automobilele de dupa coltul strazii doar in ''creatiile'' inteligentilor mai sus pomeniti.Tot astfel si rasa umana dispare in cinci minute...o intelegere gresita a extinctiei dinozaurilor ,care a durat totusi ceva milioane de ani.

Iata un ''cadru social-istoric'':
Deci New York....Dar un asteroid cu diametrul de 2 km izbeste Pamantul chiar in mijlocul Atlanticului de Nord.Iti tii eroii pe ulite,sa zicem in parcul acela imens din Manhattan , in urmatoarele ore deoarece primul efect major resimtit in NY va fi un sir de seisme devastatoare.Apoi cam in doua-trei ore vor fi loviti de o unda de soc,de un tsunami inalt de cel putin 1000 metri si care se deplaseaza cu o viteza cel putin dubla fata de viteza sunetului.Nu are rost sa-i cateri pe Statuia Libertatii etc,unda de soc va rade tot,TOT,mai bine ca lama de barbierit Mach3 nou-nouta,si va ajunge pana departe in interiorul continentului la muntii... X.
Acelasi scenariu pe coasta europeana,Franta,Anglia,Tarile de Jos rase de tsunami.Astia-s norocosii!
In orele si zilele urmatoare,praful,fragmentele de roca incep sa cada inapoi pe Pamant.Se lasa o noapte profunda,perpetua,Soarele nu se va mai vedea cam patru-cinci ani.Uragane inimaginabile bantuie.Resturile de roca picand inapoi in atmosfera se aprind,se formeaza nitrati,se combina cu apa atmosferica,luni de zile vor cadea ploi acide.Arsenalele chimice si biologice sunt spulberate in cele patru vanturi,centralele nucleare scapa de sub control.Seisme-replica zguduie foarte frecvent,vulcani adormiti de milenii erup.Datorita intunericului perpetuu,se intrerupe ciclul clorofilei,lantul trofic se prabuseste.O iarna polara ocupa aproape intreaga planeta.
La sfarsitul apocalipsei vor mai trai foarte putini supravietuitori din randul oamenilor,doar cei adaptati,noii canibali.Cei care s-au hranit cu singura hrana cat de cat sanatoasa,carnea de om viu.Cine-i viu,are mari sanse sa nu fie infectat de bolile iesite din fostele arsenale si nici nu este iradiat,nu-i asa?
O hrana vanata la concurenta insa cu supravietuitorii lumii animale si a mutantilor ei.
Cine-si va mai aminti de cei doi indragostiti care si-au tras-o in parcul din Manhattan?
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Iun 2010 22:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ehe, Mircea, dacă omul cere o părere avizată, e cazul să spunem că noi aici de fapt suntem amatori de astronomie și unii astronomi amatori, nicidecum profesioniști. Așa că să nu se supere dacă e luat nițel în zeflemea, că nu e din răutate ci dintr-o primire prietenoasă, ca la o bere după meci... Smile

Scenarii de catastrofe care pot lovi planeta noastră există multe, dar din câte știu explozia unei (super)nove la o oarecare distanță de Terra, nu ne prea lasă timp de gândire sau de 10 ore cum ar fi necesar pentru piesa ta, cu atât mai puțin a Soarelui, distanța lumină fiind de abia 8 minute. N-am avea vreme să ne gândim măcar la ce ne-a lovit, am fi transformați în gaz instantaneu. Mai plauzibilă ar fi căderea unui asteroid suficient de mare care să producă cataclismele respective, pe ăsta l-am putea descoperi la timp înainte de a cădea și am putea încerca să ne salvăm (chiar se lucrează intens la astfel de metode) deviindu-i traiectoria... și zicem că metodele eșuează iar distrugerile nu mai pot fi evitate.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
ernest
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iun 2010
Mesaje: 3



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Iun 2010 18:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oau!. Mersi de primire baieti! Chiar nu vroiam sa las impresia, ca sunt prieten cu Bruce Willis, si vreau sa-l distribui intr-un nou rol...Cautam doar un mijloc de a pune personajele principale intr-o situatie extrema, si de a ilustra mai apoi reactia lor. Fara impuscaturi, lasere, sau omuleti verzi care sar din tufishuri si-i deranjeaza pe cei doi care si-o trag in parcul din Manhattan, sau Herastrau. Ce faci in ultimele 5 ore si 32 de minute ale vietii tale? Te panichezi, sau spre exemplu, indraznesti sa faci lucruri pe care in mod normal nu le-ai face, si ai muri linistit cu ceva regrete, la 84 de ani divortat cu 5 copii, si 3 rate la banca.?! Si ce faci, daca dupa cele 5 ore si 32 de min, afli ca mai "primesti" alte 5 ore? Cu alea ce faci?
Intotdeauna, am privit Science Fiction-ul ca pe un mijloc de a analiza laturile umane, pe care nu le poti descrie intr-o actiune contemporana. Uite, de ex. Star Trek, dincolo de fazere, teleportare si HoloDeck, mai era si Lt LaForge cu viziera lui: da-i orbului vederea, oare-i va placea? Nu!
Sau Data: poate o masina sa simta placerea? Atata timp cat omul se transforma treptat intr-un robotel, de ce nu...etc.
Daca voi finaliza vreodata ideea asta, promit ca nu am sa "bag" in ea niciun fel de explozielansatadedupaunasteroiddeonavaspatialacu20deextraterestriicaretintescsoarelesastingaluminaintoatagalaxianoastra, in timp ce cei doi indragostiti isi traiesc dragostea Smile Si nici nu o voi disribui pe Nicoleta Luciu in rolul tipei care urla in sanii goi spre cometa care se apropie amenintator de Pamant.

@Erwin: dupa cum spuneam, banuiam, ca ideea originala din scrierea lui Niven, cu SuperNova, nu sta in picioare, de aceea cautam un alt fenomen care sa declanseze un countdown, sa ma ocup eu linistit de actiunea, trairile si destinele personajelor mele. Iar asteroidul e prea...Hollywoodian Smile
@cris: multumesc mult, o sa studiez fenomenul, pare suficient de simplu sa nu distraga atentia de la povestea mea de dragoste Smile

Inca odata, multam' mult. Aveti tot respectul meu !
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Iun 2010 11:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista atat de multe evenimente cosmice potential catastrofale incat nici nu as sti cu care sa incep Very Happy

Trecand peste clasicul impact cometar sau asteroidal, deja "epuizat" ca tema in cinematografie (nu insa si in teatru din cate stiu Question ) si explozia Soarelui sub forma unei supernove (care nu este posibila cf. cu stiinta actuala), nu e de ignorat (desi putin probabila) ipoteza unei eruptii solare gigantice ("super solar flare). In functie de amploarea fenomenului am putea vorbi despre distrugerea intregii biosfere in cateva ore sau doar a civilizatiei umane (ori a unei parti mai mari sau mai mici). O "giga"-eruptie solara ar fi capabila, poate, sa "smulga" atmosfera terestra cu toata opozitia campului geomagnetic. Locuitorii emisferei care intra in contact cu norul de plasma solara vor fi mai intai puternic iradiati iar apoi sufocati din lipsa de aer. Furtuni gigantice se vor propaga in cateva ore pe tot globul pentru ca presiunea atmosferica va tinde spre egalizare. Ne putem imagina si o unda de soc care calatoreste cu viteza sunetului dinspre emisfera unde e noapte spre cea unde e zi si, tinand cont de efectul Coriolis, poate ca unda de soc se va propaga spre est in emisfera nordica si spre vest in cea sudica. Locuitorii emisferei inca adormite vor fi probabil smulsi din paturi si azvarliti prin ferestre iar apoi vor muri sufocati.

Va las pe voi, ceilalti, sa povestiti ce s-ar intampla daca un magnetar ar face "scantei" la mai putin de 1000 de ani lumina Very Happy

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 22 Iun 2010 13:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E supernova sau SupeRNova care bubuie Laughing ?
Pana sa faca "plici" supernova, cred ca Pamantul ar fi fost demult istorie din cauza fenomenelor premergatoare exploziei.
Si eu cred ca trebuie gasita alta "criza" si propun ideea cometei care loveste Pamantul dupa ce i-a dat tarcoale mii de ani Soarelui si a fost observata de "stramosi" care au lasat avertismente neluate in seama de omul modern bla-bla-bla-bla...
Sus
Liliensternus
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2009
Mesaje: 191

Motto: Nothing lasts forever

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Iun 2010 14:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut

Ca preambul tin sa iti spun ca nu sunt astrofizician ci paleontolog asa ca eu nu iti pot explica decat ce stiu din ce am citit si din ce am discutat cu un prieten fizician la nenumarate sticle de Feteasca Neagra baute la Filos in Groazavesti.

Nu iau alte idei in considerare ci doar scenariul tau de supernova.

Ideea ar fi urmatoarea: singurul eveniment asociat unei supernove care ar fi capabil sa genereze asemenea efecte ar fi un GRB (gamma ray burst).

GRB-urile sunt evenimente extrem de energetice, de fapt cele mai energetice de la big bang incoace. Sunt produse de supernove imediat dupa explozia propriu-zisa. Numai unele supernove pot genera GRB-uri, anume acelea care creeaza gauri negre de masa stelara.

GRB-urile sunt de doua tipuri: scurte si lungi (ca durata, nu te gandi la prostii)

Dupa explozie, ce mai ramane din materialul ejectat este focalizat de campul magnetic si gravitational al gaurii negre spre polii acesteia, unde este accelerat aproape de viteza luminii rezultand doua raze de unde gamma.

Undele gamma sunt cele mai puternice forme de energie datorita lungimii de unda extrem de scurta, radiatia gamma este cea mai penetranta asa ca nu ai sanse sa o ecranezi.

Acum problema mai spinoasa e urmatoarea...

Tipul de supernova din care sa rezulte un GRB nu mai are sansa sa se formeze in Calea Lactee pentru ca toate stelele din galaxia noastra sunt de generatii mai vechi cu un continut de metale mai ridicat (metalicitate).
Primele stele formate dupa big-bang nu aveau continut de metale pentru ca singurele elemente ramase dupa ce universul a inceput sa se raceasca erau H2 si He, toate metalele prezente acum au fost create de acele prime supernove si de cele care au urmat.

GRB-urile scurte nu au asemenea probleme, dar asemenea celor clasice ramane problema unei stele pe o raza de max 1000 ani lumina, al carei ax de rotatie sa fie indreptat spre noi care sa detoneze la momentul potrivit....slabe sanse.
Singura stea care cat de cat ai putea spune ca e capabila de asa ceva si e destul de aproape este Eta Carinae, o stea supergiganta pe cale sa devina supernova.
Problema cu Eta Carinae e ca axul ei de rotatie nu e indreptat spre Terra, dar banuiesc ca poti sa lucrezi cu asta, e singura hiba in tot scenariul.

Cauta pe google: Eta Carinae si o sa vezi ce bijuterie de nebuloasa si-a format

Oricum, efectul ar fi dezastruos.
In primul rand, la impactul GRB-ului cu atmosfera, azotul din aer ar suferi un proces de fotodisociere, rezultatul fiind acidul azotic si astfel ramanem fara strat de ozon dar castigam ploi acide. Mare parte a radiatiilor gamma ar fi absorbite dar raman indeajuns incat sa poti spune ca Jean Constantin lui Gica Salamandra "Gicule daca bubuie asta ne strica ordinea de zi"

Urmatorul pas seamana cu explozia unei arme termonucleare de dimensiuni mai mici, dar pe toata emisfera expusa, oricine ar fi expus ar suferi arsuri grave datorita luminii (flash-burn), doze letale de radiatie si daca are ghinionul sa priveasca spre cer arderea completa a retinei (efect comun la Hiroshima si Nagasaki pentru cei destul de norocosi incat sa nu fie vaporizati de explozie).

Cam asta e ideea mea, sper ca nu te-am bagat in ceata mai rau in loc sa ofer clarificari, daca am facut-o imi cer scuze, am vazut atatea filme prost facute, cu o stiinta de mama omida incat prefer sa dau mai multe detalii.

Prefer sa fiu la obiect decat concis in explicatii.
Daca ai nevoie de alte lamuriri iti stau la dispozitie.

Cer senin
Mihai

_________________
"Sleep softly... eagle forgotten... under the stone.
Time has it's way with you there, and the clay has it's own"
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Iun 2010 23:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ernest
cat am transpirat eu sa te ajut in speranta sa devin coleg de breasla cu James Cameron.Cand colo tu le multumesti numai lui Erwin si chris Very Happy .
Asta da jurizare,ca la Eurovizion.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
mircear
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2005
Mesaje: 426



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Iun 2010 16:34 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Ajutor de la Profesionisti
Raspunde cu citat (quote)

ernest a scris:

Pe scurt, un fizician vede luna mai luminoasa si ajunge la concluzia ca ar fi vorba de Super Nova, cealalta parte a Pamantului se parjoleste iar peste 5 ore, pana cand pamantul se va roti inspre Soarele explodat, se va parjoli si New Yorkul in care locuieste el...deci mai are 5 ore de trait...

Ideea din film este ca ceva s-a intamplat cu Soarele, si cineva lanseaza ipoteza unei nove, nu ca se transforma intr-o supernova. E o mica-mare diferenta intre ele (sic) Smile
Cine e curios poate sa vada episodul cu pricina aici
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 25 Iun 2010 17:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Singura problema e ca pentru Nova iti trebuie doua stele din care una sa fie White Dwarf.
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Iun 2010 21:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E greu de zis, pentru ca atmosfera ar cam cara dincolo orice se intampla pe partea cu zi a Pamantului. Adica nu e ca si cand Pamantul ar fi lipsit de atmosfera, astfel incat doar partea iluminata direct de vreo radiatie sa fie distrusa. Orice cataclism pe partea cu zi a planetei ar fi probabil simtit destul de puternic si pe partea cu noapte.

Ar fi interesanta ipoteza unui accident nuclear/chimic, am avea un nor radioactiv/otravitor care ar calatori in jurul Pamantului dus de vant. Asta ti-ar oferi acele cateva ore... Seamana cu "The Purple Cloud" de MP Shiel...

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
ernest
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iun 2010
Mesaje: 3



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Noi 2011 03:46 Download mesaj
Titlul subiectului: Am Revenit!
Raspunde cu citat (quote)

Domnilor! Va multumesc din suflet pentru ajutor. Chiar m-ati ajutat mult. Diversitatea raspunsurilor, a rezolvat intr-o oarecare masura, deznodamantul musicalului meu.
Ce-i drept nu am mai trecut de mult pe aici, pentru ca incepusem sa lucrez la poveste, iar acum, la un an si jumatate distanta, revenind din curiozitate, si vazand alte si alte raspunsuri si scenarii, am lamurit si ultima "problema" a puzzleului: epilogul.
Da, este gata, si mai mult decat atat, a starnit un oarecare interes. Duminica aceasta (pe 13) voi avea o prezentare a proiectului, un fel de conferinta de presa, scurta, urmata apoi de prezentarea in premiera a catorva melodii din musical. Daca aveti timp si chef, va astept cu drag. Daca nu, in 2012 la premiera negresit! Nu a iesit prea SF, tuturor ne-a cam ajuns povestea cu sfarsitul lumii.
Inca odata, mii de multumiri pentru ajutor
Ernest

http://www.facebook.com/pages/Apocalipsa-I...23?sk=wall
Sus
Ovidiu Bufnila
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Sep 2004
Mesaje: 136



Localitate: Takla Makan

MesajTrimis: 04 Ian 2012 23:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesant dialog...La Multi Ani, tuturor!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Ian 2012 00:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La Multi Ani si tie Ovidiu.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact