Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
100_9531.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Refractorul Rogers intr-o noua abordare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Iun 2010 13:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intorcandu-ma la schema Rogers cu functionare in banda normala vizuala am incercat saptamana ce tocmai a trecut aplicarea unei noi strategii:
Am marit puterea optica a obiectivului si in acelasi timp am micsorat-o pe cea a corectorului de culoare laterala, am lasat corectorului central doar functia specificata de Rogers, adica aceea de a corecta doar cromatismul longitudinal, iar sfericitatea am optimizat-o la nivel de ansamblu.
Spre surprinderea mea rezultatele obtinute sunt chiar mai bune decat la prima varianta si le puteti vedea mai jos intr-o exemplificare a unui 90 f10,8.
Ce putem observa de pe graficele curbelor e faptul ca pentru aceeasi corectie a cromatismului longitudinal s-au obtinut valori semnificativ mai mici in ce priveste dezvoltarea comei si doar mai mici pentru culoarea laterala.
Din diagrama spoturilor se observa ca de aceasta data pe acelasi camp de analiza, nimic nu mai iese din discul principal de difractie.



Rogers 90 sd.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  49.87 kb
 Vizualizat:  de 7076 ori

Rogers 90 sd.jpg



Rogers 90 ri.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  54.77 kb
 Vizualizat:  de 7076 ori

Rogers 90 ri.jpg


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mai 2017 18:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Anul viitor va fi an aniversar Alexander Rogers. In 2018 se vor implini 190 de ani de cand autorul a propus designul acromatului ce-i poarta numele.

In urma cu cateva zile am fost rugat sa mai spun cateva vorbe despre acest tip de acromat.
Ei bine, daca suntem o fire inventiva putem specula anumite proprietati constructive ale acestei formule optice astfel incat sa obtinem unele rezultate interesante Smile Astazi o sa vorbim putin despre sferocromatism.
In mod normal sferocromatismul acromatului Alexander Rogers este intrutotul echivalent cu cel al unui acromat clasic. Daca speculam insa formula dialyt si schimbam sortul de sticla flint din corectorul de acromatizare un flint dens ajungem la un nivel spectaculos de corectie a sferocromatismului, formula rezultata intrunind criteriul de corectie sferica Abbe impus unui apocromat adevarat.
Iata in imaginea de mai jos nivelul de corectie atins prin schimbarea sticlei F2 cu SF4 (vizibil pe user aber scale stanga si long sa scale dreapta).
Am introdus in grafic mai multe linii spectrale si am lasat intentionat mai distantate liniile albastra si rosie pentru a se putea discerne mai bine nivelul de corectie.



sfero Rogers.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  152.3 kb
 Vizualizat:  de 6238 ori

sfero Rogers.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mai 2017 06:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesant, deși din diagramele prezentate nu înțeleg mare lucru. Ce alte aberații și distorsii rămân prezente la un astfel de obiectiv? Cât de important este sferocromatismul în răspunsul total?
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 10 Mai 2017 23:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Liniile verticale aproape paralele indică sferocromatism foarte redus . Subcorectie vagă la roșu si la fel , supracorectie anemică la albastru . Ca la acromate , dar mult mai estompat . Totuși , depărtarea dintre linii arată cromatism longitudinal care însă este destul de mic dacă aparține unui sistem cu focală lungă .

Ar trebui să vedem diagrama spotului , să ne lămurim dacă dă ceva pe afară , și cam cât .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Mai 2017 18:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De acord Tavi, graficele sunt mai aride de felul lor, se interpreteaza mai dificil. Aberatiile care raman sunt cele specifice unui acromat, in principal cromatismul longitudinal.
Sferocromatismul are o importanta majora in definitia imaginii. Sa ne aducem aminte ca un acromat este corectat sferic pe o singura linie spectrala (linia d) iar celelalte vor prezenta o sfericitate specifica.
Scazand sferocromatismul spre zero nu facem altceva decat sa imbunatatim definitia de ansamblu a imaginii furnizate.

Catalin, nu prea da nimic pe afara, simularea a fost facuta pe instrumentul meu din semnatura, un Rogers 88mm cu f/15. Pun mai jos un grafic mai prietenos sper in care se poate vedea pe linia de sus raspunsul clasic (corector BK7/F2) iar pe linia de jos raspunsul obiectivului secondat de corectorul cu BK7/SF4.



rogers.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  201.63 kb
 Vizualizat:  de 6092 ori

rogers.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 11 Mai 2017 23:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Smile Smile

Foarte frumos !! La așa ceva merită făcut un ocular cu dispersie inversă pe verde .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 12 Mai 2017 07:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In momentul de fata se experimenteaza noi formule de sticla optica si principii
revolutionare de constructive a obiectivelor.De pilda se preconizeaza lentile plate ,fara
curbura,discuri de sticla ,care AR putea sa se comporte CA UN asamblaj de elemente
multiple curbate.Compozitia sticlei VA controla focusarea razelor de lumina intr-o imagine prin variatii
in indicele de refractie.Atunci obiectivele greoaie vor putea fi inlocuite de un singur element plat,mult mai usor.Foarte interesant! Ocularele si obictivele vor fi alcatuite dintr-o singura lentila CA luneta lui Galileo.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mai 2017 18:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred că sticla are vreun rol în noile "lentile" ci straturi speciale de nanoelemente care ghidează undele de lumină depuse pe un substrat transparent. Prima dată s-au realizat niște mici antene care ghidează microundele și se încearcă miniaturizarea pentru a ghida fotonii de lumină, în fond au aceeași natură electromagnetică.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mai 2017 19:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Suntem depasiti tare daca in secolul 21 discutam despre imbunatatirea unor formule optice apartinand secolului 19, nu-i asa? E foarte posibil Smile Cu toate astea mie unul imi plac instrumentele istorice si sunt mandru ca am realizat personal unul, probabil singurul din tara daca nu cumva mai exista vreo relicva pe la vreun observator.

De citit am citit si eu despre materiale cu indice de refractie negativ, despre lentile plane, despre depuneri controlate pentru figurizarea opticii, despre lichide cu dispersii anormale, despre combinatii refractive/difractive. Unele sunt la nivel de idee, altele sunt realizate deja insa mai toate sunt pentru noi avioane cu reactie, nu sunt de nasul nostru si pe moment cel putin nu avem acces la ele. Decat sa visam la cai verzi mai bine vedem ce putem face in ograda noastra.

Catalin, da, la niste oculare potrivite pentru luneta asta vreau sa lucrez in perioada urmatoare, din cauza asta niste idei mi-ar fi de mare ajutor Smile Mersi.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact