Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
mercur_soare_20191111_145402_269.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Home Made Optics - Lunete si alte sisteme optice


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4 ... 20, 21, 22  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Iun 2006 20:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

daca e vorba de Zeiss va cred fara nici o dovada, dar daca ar fi sa vorbim de acelasi refractor (500/100) de la Synta facut in china atunci am rezerve mari. de la G>80 incepe sa faca urat Sad
pentru un astfel de instrument eram interesat ce solutii de imbunatatire ar putea fi...
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 26 Iun 2006 02:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu exista solutii de imbunatatire in cazul unui acromat cu probleme.
O solutie pe care am adoptat-o acu cativa ani la un refracor a fost aceea de a folosi o diafragma dar a fost doar o amagire.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Iun 2006 08:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sistemele optice au probleme pe masura ce te indepartezi de axul lor optic. Ca urmare cea mai simpla corectie este diafragmarea obiectivului astfel incat sa indepartezi portiunea din margine care da aberatii. Alta metoda (folosita din cate stiu doar in cazul reflectoarelor si doar in cazul aberatiei de sfericitate) este o asa zisa lentila corectoare de coma. In cazul unui refractor (fie el a- sau apo-) cu aberatii la care diafragmarea nu te satisface, urmatoarea solutie e sa-l desfaci in bucatele, sa reslefuiesti lenilele si sa-l montezi la loc Very Happy Observatiile astronomice, mai ales la surse punctiforme sau planete (la care vrei sa vezi cat mai multe detalii) sunt cu mult mai pretentioase decat observatiile terestre.
Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 02 Iul 2006 13:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Arrow
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iul 2006 15:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
In cazul unui refractor (fie el a- sau apo-) cu aberatii la care diafragmarea nu te satisface, urmatoarea solutie e sa-l desfaci in bucatele, sa reslefuiesti lenilele si sa-l montezi la loc


teoretic da, asta ar fi solutia dar practic ai incercat asa ceva?
cred ca e usor de zis dar greu de facut.
apoi, prin reslefuire distrugi si coatingul, si dupa aia cum il mai refaci?
Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 02 Iul 2006 17:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
Citat:
In cazul unui refractor (fie el a- sau apo-) cu aberatii la care diafragmarea nu te satisface, urmatoarea solutie e sa-l desfaci in bucatele, sa reslefuiesti lenilele si sa-l montezi la loc


teoretic da, asta ar fi solutia dar practic ai incercat asa ceva?
cred ca e usor de zis dar greu de facut.
apoi, prin reslefuire distrugi si coatingul, si dupa aia cum il mai refaci?


Fabricile de optica poate sa faca modificarii si corectarii la o lentila data.
Acasa nu poti sa faci ca nu ai dotatia de aparate respectiva.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iul 2006 08:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

e posibil ca fabricile de optica sa poata face asa ceva, dar nu cred ca vreau sa incerc varianta asta, si mai putin de atat sa o fac singur pentru ca sunt constient ca-mi trebuie multe aparate de masura pe care nu le am.

intr-o discutie mai veche aici pe forum, Robert imi spunea ca mai exista posibilitatea de a introduce in instrument un "chromacorrector" dar care e foarte scump.
stie cineva in ce consta acest chromacorrector si daca nu se poate manufactura?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Iul 2006 09:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Posibil sa existe mai multe cromacorectoare dar cel despre care se vorbeste pe net in ultima vreme este CHROMACOR de la Aries Instruments iar proiectantul este un oarecare Valery Deryhuzin, ucrainean de bastina. In principal se zice depre acest instrument ca ar transforma un acromat ieftin (cum sunt si cele produse de Synta) intr-un apocromat. Pretul din cate am vazut eu e vreo 700-900 $. Daca vrei o imagine descarca www.astrosurf.com/re/chromacor.pdf (e un text in spaniola dar imaginile sunt graitoare). Nu stiu inca nimic despre modul de constructie dar ma foarte tare indoiesc ca ar putea fi manufacturat.
Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 03 Iul 2006 12:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon a scris:
Posibil sa existe mai multe cromacorectoare dar cel despre care se vorbeste pe net in ultima vreme este CHROMACOR de la Aries


Nu este o noutate. In microscopie se foloseste asa zise "Oculare de compensare". La grosismente mari calitatea imagini obiectivului scade , acest lucru se poate int-ro oarecare masura compensa cu un ocular special.
Acest lucru si in cazul lunetelor se poate face . Mai de mult - in anii 1900 se faceau lunet la care ocularele erau asa fel alese ca distorsiunile obiectivului era compensat de ocular.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iul 2006 12:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sunt astfel de oculare care corecteaza si aberatia cromatica la refractoare?
stiti cumva care e principiul de functionare si daca se poate incerca o manufacturare?
Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 03 Iul 2006 12:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
sunt astfel de oculare care corecteaza si aberatia cromatica la refractoare?
stiti cumva care e principiul de functionare si daca se poate incerca o manufacturare?

Mai ales la refractoare se foloseste. Nu poti sa faci acasa ca rebuie sa cunosti datele de aberatii cromatice (masurabil)ale obiectivului. Si in functia datelor se calculeaza un ocular care reface distorsiunile in asa fel incit in punct obiect sa fie un punct in plan focal. Calcularea executarea unui sistem optic acromatic nu este la indemina amatoruliu. Necesita aparate speciale de masura si de control.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Iul 2006 13:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca te intereseaza foarte tare optica (dar numai daca te intereseaza foarte tare optica) cauta programul ZEMAX. Il gasesti (mai "convenabil" Wink ) in retele P2P (de ex. eMule). Programul permite proiectarea unor acromate, apocromate, oculare, corectoare etc., utilizand materiale cu diversi indici de refractie, calcul de aberatii, optimizare etc. Tot tacamul. Dupa proiectare vine executia ... Aia e o alta poveste.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iul 2006 14:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon, chiar daca ma intereseaza optica, proiectarea unor acromate, sau calculul aberatiilor nu ma ajuta "practic". nu am posibilitatea la nivel de dotare de a pune in viata un proiect optic.
m-ar fi interesat o solutie practica in cazul refractoarelor scurte in ce priveste aceste aberatii, dar am inteles ca lucrul asta e prea complicat la nivel de amator.
oricum iti multumesc pentru pareri.
Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 13 Iul 2006 17:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
daca e vorba de Zeiss va cred fara nici o dovada, dar daca ar fi sa vorbim de acelasi refractor (500/100) de la Synta facut in china atunci am rezerve mari. de la G>80 incepe sa faca urat Sad
pentru un astfel de instrument eram interesat ce solutii de imbunatatire ar putea fi...


Nu cunosc obiectivul respetiv. Totus daca nu este lipit prin regrarea distantei intre lentile se poate ajunge la un compromis. Chineji nu se chinuie cu reglaj fin, lasa la indemina cumparatorului. Poate ca prea a strins lentilele etc..La acromate distanta intre lentile este sufletul lui care trebuie reglat cu micii adaosurii (folii de aluminiu). O alta figura de a roti lentilele pina ce la marirea respectiva are cel mai bun poza. Daca prin vizualizarea unei stele vezii halouri rosiatice atunci distanta intre lentile este mare. Trebuie reglat ca distantierul intre lentile sa fie cit mai uniform pentru a avea o poza de calitate. Este ceva lucru dar in majoritatea cazurilor se redreseaza claritatea imagini.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Iul 2006 18:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
La acromate distanta intre lentile este sufletul lui care trebuie reglat cu micii adaosurii (folii de aluminiu). O alta figura de a roti lentilele pina ce la marirea respectiva are cel mai bun poza.


e o informatie interesanta si utila de care nu stiam.
exista vreo carte sau articol in limba romana sau engleza care trateaza subiectul asta?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4 ... 20, 21, 22  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 22
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact