Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m81-color2-ps.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Gauri negre - o descriere


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Dec 2009 19:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

HUH ... Shocked ... sper ca aceasta sectiune nu este publica ... Shocked
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2009 09:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

HarapAlb a scris:

Eu cred ca nu se mareste spatiul pe care GN il indoaie, deoarece campurile gravitationale se suprapun si se aduna la fel cum ai aduna campurile electrostatice a doua sarcini.

Eu am ales varianta in care efectele grav. se datoreaza "adunarii" efectelor "separate" al celor doua mase. Ideea era ca daca GN originala curbeaza - nu indoaie cum am scris gresit pina acum - spatiul intern al masei ce intra in GN, nemaiexistind spatiu, prin compactificare nu se pot distinge cele doua mase si se obtine o singura masa compacta, avind masa egala cu suma celor doua mase si generind efecte grav. corespunzatoare: unn cimp extern mai intens si un mai mare spatiu curbat la infinit.
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2009 09:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gabriel, banuiesc ca te referi in principal la afirmatiile mele. Te rog sa indici o greseala concreta in postarile de mai sus - nu spun ca nu am facut asa ceva -; in afara de greselile "nu esti fizician si "nu trebuia sa te apuci de ceva pe care nu il cunosti".
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2009 10:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cat de mult curbeaza o gaura spatiul? Cantitativ... poti raspunde? In functie de masa, diametru si viteza unghiulara.
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Dec 2009 12:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iulian m a scris:
Gabriel, banuiesc ca te referi in principal la afirmatiile mele. Te rog sa indici o greseala concreta in postarile de mai sus - nu spun ca nu am facut asa ceva -; in afara de greselile "nu esti fizician si "nu trebuia sa te apuci de ceva pe care nu il cunosti".

Eu eram convins ca se refera la modul deosebit de gratios Smile in care bateam eu campii Rolling Eyes Laughing
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Dec 2009 17:52 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Gauri negre - o descriere
Raspunde cu citat (quote)

iulian m a scris:
Voi folosi ca afirmatie de baza numai afirmatia lui Einstein conform careia o masa ”indoaie” spatiul-timp.
...
Ce se intimpla mai departe ? ? ?


Mai departe este politica romaneasca, nu stiinta, nici macar pseudostiinta ...
Oricine poate sa afirme orice.
Este pacat ca s-a redus toata munca lui Einstein la nivel de "afirmatie".
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2009 19:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"Ce se intimpla mai departe ? ? ?" provine dintr-o greseala de editare pe care nu am mai putut-o corecta; ma refer la cele trei semne de intrebare.

In afara de folosirea cuvintului "indoaie" in loc de "curbeaza": in ce consta eroarea ? in afara nementionarii ecuatiilor - de care nu am avut nevoie - unde este greseala ?am uitat sa mentionez in postul precedent ca doream si motivul pt care fraza respectiva era gresita.

"afirmatia": din toata teoria pe mine ma interesa numai faptul ca o masa curbeaza spatiul-timp. In ce consta greseala aici ?
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2009 19:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Blakut scuze pentru rapunsul anterior daca l-ai citit. eram nejustificat de nervos.

banuiesc ca este acelasi cimp gravitational generat de nucleul care implodeaza la diametrul sau de dinainte de implozie.

sol Schw. nu deduce existenta unui cimp extern al unei GN simultan cu, curbarea la infinit a portiunii de spatiu imediat apropiate de GN.asa ca nu stiu nici eu cum s-ar putea modela matematic. Eu nu stiu rel lui E/sol Schw.; insa eu nu am nevoie de ele; eu am avut nevoie doar de faptul - dedus din sol. Schw. - ca o masa cu raza zero genereaza o curbare infinita a spatiului din apropiere. doar acest lucru am nevioe pt a descrie ce se intimpla cu o GN - pe parcursul formarii si dupa.

-----------------
uite ce s-a intimplat pe astronomy.com in urma cu mai bine de un an.nu mai tin minte nick-ul meu nici al fizicianului de care va fi vorba mai incolo.
este acolo un tip care raspunde la obiect si pe scurt la aproape orice intrebare. cind am intrebat ce este cu cimpul extern al unei GN, el mi-a spus ca este generat de nculeiul care implodeaza astfel: nucleul implodeaza ff repede a.i. cimpul grav al lui nu are timp sa dispara. deci cind nucleul a ajuns la dim zero, el inca genereaza un cimp grav extern GN.
Intelegi in aceste conditii ca nu am cum sa deduc marimea curburii spatiului in afara unei GN.(nci macar un prof. nu poate deduce ci doar poate "induce")

cel mult pot sa pp ca el are dreptate; oricum si eu am sustinut aproape acelasi lucru - mai putin ideea ca implozia se petrece prea repede; asta este gresit dpmeudv. totul se datoreaza "conservarii" proprietatilor masei pt ca nu se petrec alte interactiuni.
deci ar fi acelasi cimp grav ca si cind nucleul ar avea diametrul de dinainte de implozie - si aceeasi masa. o fi asa ??


Ultima modificare efectuata iulian m la 13 Dec 2009 23:04, modificat de 2 ori in total
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Dec 2009 20:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iulian m a scris:
"Ce se intimpla mai departe ? ? ?" provine dintr-o greseala de editare pe care nu am mai putut-o corecta; ma refer la cele trei semne de intrebare.

In afara de folosirea cuvintului "indoaie" in loc de "curbeaza": in ce consta eroarea ? in afara nementionarii ecuatiilor - de care nu am avut nevoie - unde este greseala ?am uitat sa mentionez in postul precedent ca doream si motivul pt care fraza respectiva era gresita.

"afirmatia": din toata teoria pe mine ma interesa numai faptul ca o masa curbeaza spatiul-timp. In ce consta greseala aici ?


Dupa afirmatiile ulterioare am impresia ca nu intelegi prea bine conceptul lui Einstein de "curbare a spatiului" si automat Teoria Relativitatii Generale.

O frecventa capcana este o asemenea imagine: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...nce-br.jpg care este doar o analogie ! In realitate avem de-a face cu un spatiu neliniar si nu la un "spatiu liniar curbat".

"Both the rigid gravity well and the rubber-sheet model are frequently misidentified as models of general relativity, due to an accidental resemblance to general relativistic embedding diagrams. In particular, the embedding diagram most commonly found in textbooks (an isometric embedding of a constant-time equatorial slice of the Schwarzschild metric in Euclidean 3-space) superficially resembles a gravity well."

"The rubber-sheet universe model both helps and hinders, in that the model posits a gravitational field pulling objects down into a rubber sheet to produce the gravity well effect (or the rubber sheet can be thought of as accelerating upward). The reality is somewhat different, and educators in physics often go to great pains to explain this, although many students, even very advanced ones, struggle to shake off the paradigm of the rubber sheet."
http://en.wikipedia.org/wiki/Gravitational_well
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Dec 2009 20:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vreau aici sa subliniez ca nu e nici o rusine Smile La cativa ani dupa aparitia teoriei relativitatii cineva (un fizician, mare, nu mai stiu care) facea observatia ca foarte putini dintre fizicienii contemporani pricepeau despre ce e vorba. Unii dintre cei care nu pricepeau erau niste fiziceni destul de importanti.
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2009 22:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gabriel, un asemenea raspuns doream de la tine. am sa raspund dupa ce am sa incerc sa il citesc cu atentie. preliminar iti spun ca eu intelesesem curbarea doar ca fiind ...curbare/fata de o traiectorie dreapta. stiu ca "well"-ul este gresit - cred ca din motive diferite de cele mentionate de tine. (eu prin curbare ma refer numai la curbarea unei traiectorii, nu la curbarea spatiului ca atare)



Dle DD: nici o rusine, corect. daca am gresit asta e; doresc doar argumente.
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Dec 2009 23:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai ceva: Teoria Relativitatii Generale e cam greu de aplicat la nivel cuantic si invers.
Vezi: Bohr–Einstein debates http://en.wikipedia.org/wiki/Bohr%E2%80%93Einstein_debates
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Dec 2009 09:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai ceva Smile : Am impresia (nu stiu) ca la nivelul asta dispare orice posibilitate de a rezolva problemele discutand. Pur si simplu pentru ca intuitia nu te mai poate ajuta. Sunt fenomene extreme care nu au nici o legatura cu viata de zi cu zi. Doar fizica foarte serioasa dublata de un aparat matematic asisderea cred ca mai pot eventual sa lamureasca lucrurile la nivewlul asta.
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 14 Dec 2009 11:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai asta e: credeti ca se poate masura ceva in asemenea "situatii" ? matematica este folosita pt 1. masurare, asa cum intreba Blakut
2. pt deducerea - si nu pp - rezultatelor finale.
dar daca este vorba de curbarea infinita a spatiului/traiectoriilor ce matematica mai poti folosi ?
curbarea infinita a spatiului interior unui corp duce la compactificarea acestuia; credeti ca afim. anterioara poate fi matematizata cu folos ? afirmatia aceasta o poti accepta/respinge numai pe baza de rat. "pur", fara obiecte matematice.
dupa opinia mea, doar in asemenea cazuri extreme poate sa mearga o abordare pe intuitie; in rest cred ca nici te poti descurca fara mate. totusi conteaza in final fenomenul dle DD nu modelarea matematica. aici pare sa nu existe nici un fel de matem.doar traiectorii "fizice" curbate la infinit sau nu - in mod direct fizic.

si cu aceasta i-am rapuns partial si lui Blakut: pina si un fizician prof. bine- cel de la astronomy.com - pregatit nu are o teorie riguroasa pt calculul cimpului extern al unei GN. pt ca nu este clar ce fenomene fizice determina alte fenomene - in acest caz. Doar starea compacta a GN ma face sa cred ca, cimpul extern depinde de diam initial al nucleului ca sa ma agat de ceva. altfel care diam al nucleului aflat in implozie este cel determinant ? cimpul extern exista pt ca a fost "vazut" in observattiile astronomice: acea feeding frenzy a obiectelor cosmice.
Blakut, eu am incercat sa descriu un fenomen fizic; daca m-am descurcat - vorba vine !! - fara masurare, asta e. De descris in cuvinte se poate - gresit sau nu -; de masurat am impresia ca este mai greu.


Ultima modificare efectuata iulian m la 14 Dec 2009 11:34, modificat de 4 ori in total
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 14 Dec 2009 11:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gabriel: chiar stelele se formeaza prin colaps "gravitational"(adica TRG); toata functionarea stelelor are in vedere si aspectul gravit., chiar daca stelele se formeaza si din nori de hidrogen molecular (adica din "part" cuantice, nu ?)
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact