Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
15.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Semnale extraterestre?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   

Credeti ca se vor descoperi semnale radio extraterestre?
Da
31%
 31%  [ 12 ]
Nu sunt sigur, dar cred ca da
18%
 18%  [ 7 ]
Probabil ca nu
36%
 36%  [ 14 ]
Sigur ca nu
13%
 13%  [ 5 ]
Voturi totale : 38

Autor Mesaj
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 12 Oct 2009 09:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imprecizia in determinare ne joaca mereu feste, cand ne ajuta, cand ne incurca.
Atunci cand vorbim de viteze trebuie sa avem in vedere si ideea de traiectorie.
In spatiul real, o traiectorie nu poate fi niciodata perfect filara si cu atat mai putin o linie dreapta.
In acest caz:
Distanta dintre doua asa-zis puncte materiale este intotdeauna mai mica decat traiectoria.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Oct 2009 09:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt unul din cei care au exprimat un "vot negativ" la intrebarea din chestionar.

Multa vreme am fost relativ optimist cu privire la posibilitatea detectiei unor semnale emise de civilizatii extraterestre, de catre programele SETI sau altele similare.

La un moment dat insa am inceput sa ma intreb ce anume ma determina sa fiu atat de optimist. Mi-am dat seama ca, in afara de romanele SF pe care le citeam cu nesat (si inca le citesc cu foarte multa placere) alte "argumente" nu prea aveam.

Peste 50 de ani de eforturi (e adevarat, nu atat de substantiale cum poate lasa uneori impresia) de detectare a unor semnale s-au soldat cu rezultate negative. Oare de ce ?

Personal, cred ca un posibil raspuns este acesta: s-ar putea ca, in felul nostru, sa fim cam singurei (cel putin in Calea Lactee) sau, poate, extrem de izolati pentru ca civilizatiile sunt, de fapt, extrem de rare.

Zic unii ca o astfel de posibilitate ar contrazice principiul copernican al mediocritatii. Eu zic ca nu. Dimpotriva, faptul ca ne imaginam ca exista alte civilizatii asemeni noua si ca ele sunt multe ca numar e mai degraba un antropocentrism: "daca sunt, sunt la fel ca noi asa ca emit unde radio in nestire, vor sa comunice cu alte civilizatii etc."

Pana acum nu am gasit niciun indiciu ca astfel de civilizatii exista, ca ele comunica prin radio samd.

Nu zic, insa, sa nu cautam in continuare. Dar cred ca sunt sanse minuscule sa gasim "ceva".

In acest context, ideea de a diversifica spectrul cautarilor astfel incat sa nu ne limitam la unde radio, laser etc. Cine stie ? poate "ei" comunica prin alte mijloace, inca inimaginabile pentru noi - asta este, insa, doar o speculatie.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 12 Oct 2009 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa lasam semnalele din alte lumi si sa ne gandim la simplul fapt ca au fost semnalate sute poate mii de aparitii de obiecte neindentificate ,ce parere aveti despre asta ? sunt foarte multe persoane care au observat asa ceva .Sa zicem ca americani detine o astfel de tehnologie ,care ar fi motivul sa o tina ascunsa ? mai face o plimbare cu un aparat zburator doar asa sa poata lumea sa mai faca o poza si sa zica ca mai exista alte civilizatii ,sau sunt oameni care nu au ce face si fac niste poze trucate.
_________________
Refractor Meade 60/700
Refractor ''home made'' 80/900
Binoclu Militar 10x50
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Oct 2009 00:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Subiectul topicului este clar, de ce să-l deviem? Eu cred că vom putea descoperi semnale, radio sau de altă natură, atunci când vom putea instala radiotelescoape pe fața nevăzută a Lunii sau dacă vom descoperi alte moduri de comunicare. Știința progresează, multe lucruri prezise acum 50 de ani când se scriau din plin romane SF cu civilizații extraterestre au devenit realitate. Eu încă sper să trăiesc destul ca să aflu că s-au descoperit forme de viață extraterestre, fie și bacteriene.
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Oct 2009 08:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Eu cred că vom putea descoperi semnale, radio sau de altă natură, atunci când vom putea instala radiotelescoape pe fața nevăzută a Lunii


Nu mi se pare asa de importanta fata aia a Lunii. De ce? Te gadnesti la itnerferente terestre?

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 15 Oct 2009 11:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
ca noi folosim undele radio pentru comunicare OK frumos si tare.
Dar cine spune ca si altii trebuie sa foloseasca acelasi sistem ca si noi?
Dupa chipul si asemanarea nostra? Cam asa ceva, ca daca noi atunci si altii.
Intreaba un individ din Amazonia care se gaseste la nivelul de (sa presupunem) de dezvoltare primitiv, cum sa comunice cu altii aflati la mare departare va raspunde "sa facem o toba mare de tot" pentru ca el stie ca toba se foloseste la comunicatii la mare distanta si de mare viteza, asta pentru universul lui.
Cam asa si cu noi.

Numai bine
Emil

P.S. Nici nu vreau sa stiu de cate ori ori fi trecut mesaje pe la urechile noastre si noi nici habar nu am avut.
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Oct 2009 12:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca atmosfera lor nu e permeabila la radiatii el- mag, degeaba. S-ar pute sa evolueze fara sa descopere vreodata spatiul cosmic.
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Georgian
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 258




MesajTrimis: 15 Oct 2009 20:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate exista o forma de energie/materie pe care noi nu o cunoastem, dar care ar putea fi folosita de ET in comunicatii. De exemplu, materia intunecata sau cine stie daca nu exista si unde intunecate? Asta imi aminteste de..."Universul nu e atat de straniu pe cat presupunem, e mult mai straniu decat am putea presupune."
Sus
costelus
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Dec 2008
Mesaje: 51



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 16 Oct 2009 06:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Practic civilizatia nostra cauta in imensitatea cosmica numai civilizati care sant la nivelul de comunicati cu noi deci au tehnologi similare ,din pacate la nivelul nostru sant f putine si f indepartate .In schimb sant convins ca universul este plin de semnale dar de alta natura ,adica se comunica poate in tinp real folosind alte tipuri de particole nu neaparat fotonul care este limitat de viteza redusa in conparatie cu distantele din univers.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Oct 2009 07:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Georgian a scris:
"Universul nu e atat de straniu pe cat presupunem ... "
mult mai stranii sunt unele fiinte care-l populeaza Smile
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Oct 2009 09:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil ca civilizatiile extraterestre, daca exista, sunt cu adevarat stranii.

Cu exceptia cazului in care viata s-a nascut si evoluat in exact aceleasi conditii si cu exact aceleasi rezultate si pe alte planete (iar eu cred ca exista sanse infime, poate chiar nule, sa fie asa), o civilizatie extraterestra trebuie sa fie atat de stranie incat sa nu o intelegem si, poate, sa nici nu o detectam.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Oct 2009 17:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar daca suntem la rubrica SF trebuie spus ca daca ceva e sigur in universul asta aia tine de stiinta. Fizica si chimia sunt la fel peste tot. Elementele chimice sunt alea pe care le cunoastem iar spectrul radiatiilor electromagnetice este ala de care stim cu totii. Nu asta e problema cu civilizatiile extraterestre. Pana cand unii romani nu pot sa-i sufere pe unguri (si viceversa), pana cand unii americani nu pot sa-i sufere pe negri (si viceversa), pana cand unii oameni de o culoare nu pot sa-i sufere pe alti oameni de alta culoare (exceptand unele dintre femeile lor Smile) nu stiu ce sa zic despre un eventual contact cu fiinte extraterestre Confused Rolling Eyes
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Oct 2009 18:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca tocmai contactul cu o civilizatie extraterestra ar aduce pacea pe Pamant. Atunci am fi noi si ei. Nu am fi noi intre noi. Iar daca ar fi si ostili, cu atat mai mult ne-am uni, pentru ca umanitatea e singurul lucru pe care toti l-am avea in comun.
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Georgian
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 258




MesajTrimis: 16 Oct 2009 18:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ar veni extraterestri si nu ar avea ganduri pasnice, ar fi de rau. Daca vor sa ne distruga, probabil ca ar devia traiectoria unui asteroid astfel incat sa loveasca Pamantul. Simplu si eficient. Fara explozii nucleare. Ce ar putea face omenirea intr-o astfel de situatie?
Pentru ca, daca ei ar semana cu noi...ei bine, ce au facut europenii din africanii pe care ii considerau inferiori? Ori ajungem animale de casa pentru extraterestri ori ne distrug. La ce alceva le-ar trebui lor oameni? Probabil au roboti mai eficienti.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Oct 2009 19:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Georgian a scris:
La ce alceva le-ar trebui lor oameni? Probabil au roboti mai eficienti.

Tu ai acasa pestisori? Sau catelusi? Sigur, au incercat unii sa faca catelusi-robotei dar n-au avut succes.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact