Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
dsc_2420_165.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224637
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Eclipsa din 29 martie2006 la Galati


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Eclipse

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Alex Dumitriu
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 42



Localitate: Glasgow, UK

MesajTrimis: 08 Apr 2006 19:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare...

O sa o mai spun din nou... nu ne facem publicitate pe forumul asta... tot ce am dorit a fost sa va aducem la cunostinta ceea ce am facut noi aici la Galati, insa ori de cate ori scriem cate ceva, suntem primiti ori cu nepasare, ori ca ne facem reclama... exact ceea ce vorbeam despre concurenta distructiv ceva mai devreme... asa ca de acum, nu o sa va mai deranjam cu "reclamele" noastre, si va vom lasa in pace, si nu va vom mai stresa cu stirile si actiunile de la Galati...

P.S.: Salut pe acesta cale echipa de administrare de pe @stronomy.ro, o felicit pentru tot ce fac pentru popularizarea astronomiei in Romania, iar ceea ce am scris mai sus nu sunt adresate lor... ii rog de asemenea pe acesta ocazie sa-mi stearga contul de pe acest site...

Numai bine, si multe succese astronomice,
Alex Dumitriu

_________________
Vreau sa stiu gandurile lui Dumnezeu... restul sunt doar detalii
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 08 Apr 2006 21:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt de acord ca forumul e un loc de informare, dar exagerarea si lauda nu se mai numeste informare.

Catre Ovidiu Tercu:

Daca conform legii muzeele desfasoara activitate de cercetare, atunci e OK (si imi cer scuze). Oricum e bine ca se investesc bani in astronomie si se mai reinnoieste stocul invechit de instrumente din aceasta tara.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5516

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Apr 2006 21:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

daca imi dati voie sa intervin domnule Dumitriu, intoleranta afisata de dumneavoatra prin anuntarea retragerii de pe acest site nu reprezinta o solutie ci mai degraba un orgoliu.
a fi receptiv atat la parerile bune dar si la cele contrarii ar reprezenta pentru dumneavoastra o calitate, cea mai dulce victorie pe care o putem obtine in viata asa cum zicea Epictet este cea obtinuta in lupta cu sine.
putem merge mai departe numai daca suntem in stare sa primim si bobarnace, asta e viata.
sperand ca retragerea dumneavoastra nu se va produce, v-as sugera poate ca un strop in plus de modestie si realism sa va prinda bine in viitor.

multa bafta si sa mai auzim ce se intampla pe acolo!
Sus
mac



Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 137




MesajTrimis: 08 Apr 2006 23:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stimatilor, haideti sa o luam mai incet. S-a ajuns la discutii deplasate si s-au facut acuze pe nedrept la adresa colegilor de la Galati.

Cu dl. Tercu suntem (noi, @stronomy.ro) in legatura inca de anul trecut, de cand dansul ne informeaza despre proiectul desfasurat la Galati si despre stadiul acestuia.

@stronomy.ro a insitat ca echipa de la Galati sa ne tina la curent cu evolutia proiectului. Nu este vorba de reclama, ci pur si simplu despre un update al proiectului si al realizarilor lor.

Ca si noi, echipa de la Galati popularizeaza astronomia, stiinta pentru care ne-am adunat pe acest forum, pentru a inter-schimba opinii. Deci va rog sa nu ne faultam reciproc, deoarece nu are sens.

Domnule Tercu, domnule Dumitriu, in numele echipei @stronomy.ro imi cer scuze pentru situatia in care s-a ajuns. Nu am sa va sterg conturile de pe forum ci din contra, va invit pe viitor sa ne actualizati cu noutati de la Galati. Sunt convins ca majoritatea membrilor forumului nostru va primi cu interes mesajele dvs.

Numai bine!
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 09 Apr 2006 16:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

skywatcher a scris:
Prea multa logoree cu muzeul asta astronomic din Galati (cam asta e un planetariu). Nu cred ca un forum e locul unde sa va faceti reclama pentru ca nu de aici vin banii => exista lipsa de modestie, lauda. Probabil ca s-au cam risipit banii acolo pentru ca atata vreme cat nu sunteti institut de cercetare, ci muzeu public, destinat publicului (cum va laudati) nu prea aveati voi nevoie de instrumente scumpe si specializate pentru a arata publicului universul. Dar cand sunt bani (problema e daca sunt publici) de ce sa nu iti cumperi tot ce iti trece prin cap, chiar daca mai tarziu se va depune praful pe unele si nu vor fi utilizate la potentialul lor maxim.


Salut la toti

cu vad ca exact aici se face o greseala. Daca o institutie isi cumpara un telescop si il face public, asta nu inseamna ca se increde si face reclama. Eu cred ca se da o informatie ca este posibil, in cazul asta a arata soarele in H-alpha, la public. Si daca ei sint in cazul asta ca au primit banii donare, de ce sa nu zica? Si chiar daca ei nu sint o institutie specializata sau de cercetare, de ce sa nu fie posibil sa cumpere tlescope mari unde s-ar putea face cercetare? Asa de cind ei isi cistig banii lor, este treaba lor ce fel de telescoape isi cumpara.
Si este imens important a arata lumei public ca se poate face astronomia in romania, unde nu trebue sa cumpere fiecare un telescop. Asa se duce lumea la observatoriu Galati si se uita si la soare, si daca ramina noaptea, si la stele. Si mai bune aceste instrumente sint, mai bine se arata ceva in cer.
Asa cum se face aceasta astronomie acolo in Galati, merge bine pentru public si sa dea dumnezeu sa faca si altele institutii publice la fel.

Nu faceti gresele si credeti ca informatia este numai de incredere. Noi sintem civilizati si putem vorbii, fara sa ne gindim ca unu e increzut ca are cine stie ce.
Daca se gindeste asa, ce sa zic eu? Eu am aici acasa telescoape diferite pentru cel putin 25.000 Euro... sint din cauza asta increzut?
Si eu cunosc destule telescoape diferite, care costa de la 100 euro pina peset 8000 Euro bucata, sint din cauza asta increzut?
Nu sint.... dar pot raspunde la intrebari si din cauza asta eu dau informatie. Si ca informatie vad eu ce a scris Ovidiu.

Cer senin
Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Apr 2006 11:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai baieti, din pacate astia suntem, saraci si cu ifose. E normal sa se iste galceava cand aude romanul de 10 milioane de dolari. De unde i-o fi avand astia? De la matusa Tamara?! Asta e! Se mai pune o intrebare aici. Pe ce maini au incaput banii astia. Sunt in tara asta o groaza de instrumente provenite de la proiectul AHR (Ora astrala a Romaniei) care stau incuiate prin debarale si se pune praful pe ele. Dobson, Schmidt, Maksutov dorm prin subsolurile unor licee dupa ce cadrele de acolo au fost pe la tot felul de instructaje cu mese intinse, haleala si bautura.
Deci ... Unde va fi amplasat un instrument de 40 cm? Care sunt conditiile de astroclimat de acolo (cer senin, poluare)? D-le Dumitriu, in orice caz nu puneti luneta solara in paralel cu Marele Telescop. S-ar putea ca atunci cand o sa va uitati la Soare sa vi se prajeasca marea oglinda secundara a marelui telescop.
Sus
Alex Dumitriu
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 42



Localitate: Glasgow, UK

MesajTrimis: 12 Apr 2006 14:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!

Sa stiti ca acei bani de care ati amintit, s-au facut multe chestii interesante, si imi va face placere sa va invit la un tur al muzeului, si de ce nu, al intregului Galati...

In ceea ce priveste studiile de astroclimat, de aceasta treaba s-a ocupat Ovidiu Tercu timp de 3 ani, si am sa va spun cu acest prilej cateva lucruri: observatorul va fi situat pe terasa CMSNGL, unde s-a amenajat un spatiu deja existent, va avea un acoperis tractabil, care este gata in acest moment. Muzeul, si acest observator sunt situate in mijlocul unei gradini botanice de cam 18 hectare, la malul dunarii in sudul orasului, deci pe sud nu avem poluare luminoasa. De ex., ca sa va dati seama calitatea cerului, putem vedea in noptile senine M31, si roiul dublu din perseu, cu vedere periferica, la zenit, iar asta iarna, am reusit usor sa vedem cateva roiuri stelare cu telescopul de 200 mm din constelatia Puppis, situat aproape de orizont. Telescopul principal nu va fi folosit la observatii solare directe, va avea un capac si o husa, cu care va fi acoperit in intregime in momentul observatiilor solare facute cu pst-ul montat in paralel, iar pentru observatiile in lumina alba vom folosi luneta de 80mm, montata si aceasta in paralel.

Acest observator va avea cam 3 obiective principale:
va fi un observator destinat publicului, deci un observator urban;
va fi folosit si de universitatile din galati;
vom incerca sa facem astrofotografie si sa avem cateva teme de cercetare, in special pe asteroizi, stele variabile, si altele.

Stiu ca cineva ar spune ca era mai bine sa facem un observator astronomic in afara orasului. Lucrul asta e foarte corect, dar nimeni nu ar da bani acum, mai ales in romania sa faci un observator care nu are o utilitatea vis-a-vis de public, cu scop educational, in general, altfel spus, daca se incearca realizarea unui asemenea proiect in tara, este un proiect mort de la inceput; asa cum zicea si ovidiu ceva mai sus, trebuie facute f. multe planetarii si observatoare pt. public, dupa care poate vom reusi, noi cei din romania, sa convingem statul sa investeasca intr-un obs. situat prin munti.

_________________
Vreau sa stiu gandurile lui Dumnezeu... restul sunt doar detalii
Sus
florin1982
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2006
Mesaje: 300




MesajTrimis: 14 Apr 2006 13:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!

Desi ma aflu la primul mesaj pe forum nu pot sa nu felicit echipa de la Galati pentru profesionalismul de care a dat dovada, demonstrand ca acolo unde multi vad obstacole, altii vad cai de acces, acolo unde multi se plang ca in Romania nu se poate face treaba, altii lasa batista, pun mana pe ciocan si le demonstreaza ca se face treaba.
Este uman ca unora sa ne fie ciuda deoarece dupa lungi ani de "activitate", de undeva, de nicaieri, un oras aparent fara traditie (pentru inculti) in astronomie a reusit sa miste cateva rotite, sa deschida cateva portite si sa aduca astronomia pe masa tuturor- daca cineva considera ca popularizarea astronomiei este un lucru ineficient, lipsit de utilitate si ca astronomul trebuie sa stea inchis in piedestalul sau inseamna ca acel cineva este cel putin naiv avand anumite probleme in adaptarea sociala.
Dragilor astronomia traieste pentru public, pentru informarea publicului, pentru educarea publicului si nu in ultimul rand pentru urcarea tehnologiei si a tarii "gazda" pe o treapta mai inalta. Prin dotarile pe care Galatiul si le propune nu face nici un fel de disconcordanta cu observatoarele populare din USA (si banuiesc ca nici din Europa) dovedind inca o data ca integrarea euro-atlantica pentru cei care doresc este aproape si realizabila in cativa pasi logic alesi. Cu cine face disconcordanta proiectul galatean? Pai in primul rand face disconcordanta cu observatoarele cu traditie care nu au reusit sa-si securizeze fondurile pentru imbunatatirea bazei materiale, acest lucru ducand la o denaturare a capacitatilor de cercetare, si in acest moment aflandu-se in pericol de a ramane in secolul trecut atat din punct de vedere al dotarii cat si din punct de vedere al mentalitatii. Este bineinteles alegerea fiecaruia dar nu poate sa nu ma deranjeze atunci cand invidia ca altul a reusit acolo unde tu nu ai reusit, te face sa arunci acuze vorbind si neintrebat si neinformat.
De ce neinformat?

1.) Se vorbeste despre poluarea luminoasa in locul ales de galateni. Aceasta zona nu este o zona cu cer de Arizona, dar in acelasi timp NU este nici o zona cu cer de Bucuresti. Pentru cei care nu sunt convinsi le recomand studierea cu atentie a manualelor de fizica de clasa a -11-a (capitolele fotometrie) si a hartilor fotometrice publicate pentru Romania. Nu intru in detalii deoarece liceul trebuia sa se ocupe de astfel de lucruri.

2.) Se vorbeste despre inutilitate unor dispozitive de cercetare a soarelui si de faptul ca astronomia e o stiinta nocturna. Eu asociez aceste afirmatii cu o imprecizie in exprimarea autorului respectiv si imi voi permite sa aduc niste informatii din secolul prezent. NASA prin diversele centre de cercetare studiaza activ fizica soarelui avand misiuni spatiale dedicate acestui scop in colaborare cu alte agentii spatiale (un exemplu ar fi SOHO). Fizica soarelui alaturi de dinamica fluidelor aflate la presiuni si temperaturi inalte nu este chiar foarte bine inteleasa in acelasi timp neintelegerea motivelor eruptiilor solare (stim cauza magnetice dar nu stim sa raspundem la multe intrebari "de ce?") ducandu-ne intr-un relativ impas vizavi de intelegerea soarelui. Ori astronomia studiaza stelele si soarele este cea mai apropiata stea careia ii putem rezolva suprafata si putem studia in detaliu procesele intime. Dupa o logica binara de tipu` ghici ciuperca ce-i cam care credeti ca ar fi prima oprire cand vreti sa studiati stelele? Oare de ce NASA aloca procente bune din bugetul de cercetare pe fenomene fundamentale de fizica soarelui si ulterior alte procente pleaca pe intelegerea interactiunii Soare-Pamant (inclusiv magnetohidrodinamica fasciculelor de plasma aflate la energii super-inalte) ? Va spun eu de ce, deoarece NASA traieste in secolul prezent si eruptiile solare afecteaza sateliti, astfel afectant telecomunicatiile si fiind deci importante in procesele economice... prin urmare trebuie sa stim de ce face Soarele ceea ce face si trebuie sa putem sa prezicem aceste lucruri. NU are nimeni pretentia ca observatorul din Galati va face ultimile descoperiri in domeniu dar observatorul din Galati fiind OBSERVATOR POPULAR va aduce publicul galatean si nu numai mai aproape de ULTIMILE descoperiri ale secolului nostru si nu ale secolului trecut. De altfel intreaga discutie probabil se plaseaza pe axa: unii aleg sa traiasca in trecut, altii in prezent. E probabil functie de romantismul fiecaruia.
3.) Am vazut totodata discutie vizavi de calitate versus cantitate acelasi autor acuzand de comunism... si de lauda nemeritata. Portiunea cu lauda probabil a fost explicata clar de moderatorul forumului si va voi scuti de parerile mele "probabil acide" vizavi de lucrurile respective. Lauda sustinuta cu dovezi (vedeti unde s-a ajuns intr-un an de la demararea lucrurilor in Galati) in Vest se numeste publicitate si aduce bani care-ti finanteaza in continuare activitatea. Este un lucru simplu dar pe care comunistii nu l-au inteles timp de 40 de ani. Nu faceti aceeasi greseala indiferent de varsta si de rigiditatea in gandire deoarece exista acea rigiditate in gandire in momentul in care sustii cantitatea versus calitate si totodata vrei capitalism si nu comunism.

Pentru neclaritatii si injurii va rog sa va adresati personal mie.

Va multumesc si inca o data felicitari echipei din Galati deoarece proiectul si pasii realizati pana acum dovedesc ca formeaza o echipa serioasa care nu se ocupa doar de vorbe ilustrand o deplina intelegere a metodelor prin care in Vest se aduc bani in astronomie, si aratand o dorinta de integrare in secolul prezent si nu trecut.

Cu bine,
Florin
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Apr 2006 09:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Proiectul muzeal-astronomic de la Galati naste discutii in primul rand din cauza suspiciunilor existente in privinta provenientei fondurilor (matusa Tamara). Cei care plang cu batista in mana sunt cei care cer fonduri de mai multi ani dar n-au gasit portita potrivita, iar cei care au lasat batista n-au pus mana numai pe ciocan din cate inteleg eu ci si pe secera. Mai apare o problema. Intr-o tara saraca, in care casele oamenilor sunt inghitite de ape din cauza ca nu s-au facut decolmatari si indiguiri de enorm de multi ani se gasesc fonduri astronomice pentru Casa Poporului, Biserica Mantuirii Neamului si Muzeul de la Galati cu Marele lui telescop. Daca galatenii si-ar fi renovat muzeul din fondurile lor proprii si si-ar fi facut un telescop marca Mital, nimeni n-ar fi avut nimic de zis. Iar in privinta traditiei, sa iertati prostia boierule dar n-am auzit nici macar de o luneta cu lentile de ochelari si tub de carton facuta la Galati.
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Apr 2006 10:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragon, eu nu am urmarit foarte tare polemica, dar care este sursa fondurilor? Daca sunt fonduri europene bravo lor ca au stiu sa intocmeasca hartagoaria Smile, iar daca sunt guvernamentale la fel, ca au stiu unde sa strige.
Faptul ca exista multa saracie in tara si probleme nu inseamna ca nu ne mai putem ocupa de astronomie si alte chestii, unde am ajunge asa, pentru ca intotdeauna sunt probleme, chiar si in tarile dezvoltate.

_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Apr 2006 10:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am absolvit din pacate de mult gradinita si nu mai cred in basmul cu Ileana Osanzeana. Mi se pare mie sau minunatul program european Leonardo se acceseaza prin doamna Puvak si familia domniei sale?! Eu personal am facut tot felul de jalbe, cereri, petitii, memorii si ca mine cred ca mai sunt si altii. Rezultate zero! Bine-nteles ca Timisoara nu merita nici un fel de fonduri structurale etc. Despre astronomie ce sa mai vorbim. Drept urmare noi aici avem un telescop de 38 cm (deocamdata cel mai mare de amatori din tara) facut cu mijloace proprii si ne asteapta in debara o bucata de sticla de 43 cm s-o prelucram. Asta pentru cazul ca cei de la Galati vor incepe sa se laude ca telescopul de 40 cm e cel mai mare. In cel mult 6 luni telescopul de 43 cm va deveni realitate. Deci inca o data, solutia pentru cei cu adevarat saraci este sa puna mana pe unelte, evitand secera si ciocanul.
Sus
Alex Dumitriu
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 42



Localitate: Glasgow, UK

MesajTrimis: 17 Apr 2006 16:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!

Am sa mai dau cateva raspunsuri...

1. Sursa fondurilor pentru muzeu este Consiliul Judetean Galati, deci sunt banii galatenilor care sunt investiti, si de aceea nu vad cum va poate deranja pe dumneavoastra din Timisoara in ce proiecte se investesc banii de la Galati...

2. Traditia in Galati exista... cel mai bun exemplu este Calin Popovici, care a facut cate ceva pentru astronomia din Romania - telescopul de 50cm al institutului astronomic al academiei; daca sunteti interesat de mai multe informatii, le gasiti aici: http://calin-popovici.uv.ro/site/page.php?3 (sau in alte surse, precum stiinta si tehnica, sau wikipedia, dar veti gasi aceleasi informatii, pentru ca ele au fost traduse de catre noi, la galati). Referitor la lunetele din lentila de ochelari, ele exista, multi dintre membrii astroclubului nostru au in dotarea personala lunete facute de catre propriile maini...

3. Muzeul de la galati nu este un muzeu astronomic, dupa cum ati spus
Citat:
Proiectul muzeal-astronomic de la Galati
ci este un Complex Muzeal, cu acvarii, gradina botanica, gradina zoologica, planetariu, etc., si care nu este o constructie veche de zeci de ani care sa aiba nevoie de renovare, dupa cum tot dumneavoastra ati spus
Citat:
Daca galatenii si-ar fi renovat muzeul
ci este relativ nou construit... apropo... cladirea muzeului este prin fotografiile de la eclipsa...

4. Nu a spus nimeni ca telescopul de la observatorul de aici va fi cel mai mare din tara... ceea ce am spus, inca de acum un an, a fost faptul ca va fi cel mai mare telescop aflat intr-un observator public din Romania...

_________________
Vreau sa stiu gandurile lui Dumnezeu... restul sunt doar detalii
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Apr 2006 16:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1. 10 milioane de dolari? Bogatie mare pe acolo pe la Galati.

2. George Emil Palade e de origine romana, premiul Nobel l-a luat insa ca medic american. Mircea Eliade e de origine romana, renumit specialist in istoria religiilor a ajuns insa la o universitate americana. As fi totusi curios care e numarul astronomilor amatori din Galati si care sunt realizarile lor care au justificat investitia.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 17 Apr 2006 16:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon a scris:

2. As fi totusi curios care e numarul astronomilor amatori din Galati si care sunt realizarile lor care au justificat investitia.


Salut dragon

eu nu cred ca la punctul asta trebue cineva sa scrie justficatie, pentru ca acest Muzeu si Planetariu este o institutie pentru popor. Si fiecare poate sa intra la acest club si sa stea ca membru acolo si sa faca astronomie fara sa investe bani in instrumente private.
Ca voi la Timisoara faceti astronomie in cerc privat, tot este bine si se poate fie stimat si asceasta chestie, dar nu se poate compara cu lucru din Galati.
Galati a avut posibilitatea a primii banii de la Judetul Galati. Daca voi ati avea asemenea posibilitate a primi banii de la Judetul Timisoara, nu cred ca nu ati lua. Asa ca nu inteleg de ce se face asa o "problema artificiala" la finatarea Planetarului Galati?
Este de intelegere ca Romania la acest punct financial unde multa saracie exista, are alte probleme de a cheltuii banii, dar de ce nu se poate fie mindru ca ROMAN a stiie ca in Romania exista ca si in alte tari vestice posibilitatea a face astronomie publica? Imi pare rau, asta nu pot intelege.

Cer senin
Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Alex Dumitriu
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 42



Localitate: Glasgow, UK

MesajTrimis: 17 Apr 2006 20:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!

Am sa mai dau din nou raspunsuri:

1. Banii aia de-au ajuns atat de celebri... 10 milioane de $$$ de care tot ati discutat... nu s-au investit peste noapte, ci pe parcursul a multi ani (cred ca in jur de 10 ani, daca nu ma insel);

2. Daca prin punctul al doilea al replicii dumneavoastra ati vrut sa spuneti ca, cu toate ca academicianul Calin Popovici este galatean dar s-a afirmat in alta parte, atunci v-ati dat singur raspuns pentru justificarea investitiei, Calin Popovici a plecat din Galati din cauza ca lipsea ceva esential, si anume DOTAREA, pe care noi vrem sa o aducem prin aceasta investitie "imensa" (tin sa precizez ca tot observatorul va costa cam 37.000 euro, asta incluzand dotarea si costurile de constructie separat).

3. Numarul de astronomi amatori din Galati este cam de 30 daca asta ati doriti sa aflati si va face sa va simtiti mai implinit... INSA... observatorul, asa cum am mai spus de multe ori, NU ESTE OBSERVATORUL ASTROCLUBULUI, ci este un observator popular (public, cu usile deschise, etc.), adica orice doreste, poate veni, atat ziua, cat si noaptea, pentru a observa cerul...

Personal eu nu voi mai raspunde in cadrul acestui subiect, care de fapt se adresa eclipsei din 29 martie ( Exclamation Exclamation Exclamation ), dar s-a divagat de la subiect pentru a nu stiu cata oara...

_________________
Vreau sa stiu gandurile lui Dumnezeu... restul sunt doar detalii
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Eclipse Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact