Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180918_225820_113x_sud.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225093
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Eclipsa totala de Soare din 29 martie 2006


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Eclipse

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1893



Localitate: Munich

MesajTrimis: 29 Mar 2006 20:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In galeria dedicata eclipsei de azi am incarcat imagini pe care le-am capturat de pe "www.exploratorium.edu" care a transmis live pe internet eclipsa din Turcia.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 29 Mar 2006 21:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La noi a fost cum am spus, norit. Cred ca o sa incep sa zic vremea inainte....lol. Razz
Am vazut pina acum numai poze in internet, sau in TV Evil or Very Mad

Cer senin....
Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mar 2006 09:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un lucru interesant si frustrant in acelasi timp, pe care l-am descoperit la eclipsa asta este ca e foarte greu sa gasesti soarele cu telescopul, cand nu ai nici un finder, si te mai si orbeste cand esti pe aprope. Am bajbait ceva pana ce l-am gasit Smile)
_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
Katta
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2005
Mesaje: 145



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mar 2006 10:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://forum.softpedia.com/index.php?s=9e4...;p=1379918
Am facut si eu niste poze, pe unele le-am pus la adresa asta. Detaliile le-am scris tot acolo. Din pacate, am uitat sa incarc bateria de la aparatul foto, asa ca s-a descarcat la putin timp dupa faza maxima.
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1893



Localitate: Munich

MesajTrimis: 30 Mar 2006 10:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cateva rezultate dupa eclipsa:
- am avut ieri aproape 1000 de vizitatori pe site
- in galeria de imagini dedicata eclipsei avem 85 imagini, din care 4 sunt "originale", adica fotografiate de membrii sau colaboratori ai site-ului nostru. Restul de 81 sunt capturate de pe internet, unde am urmarit eclipsa live. Din cauza vremii nefavorabile nu am reusit sa realizez nici macar o imagine a eclipsei.
- azi am sa mai incarc si alte imagini primite de la colaboratori.

Cine mai are imagini de la eclipsa este rugat sa le incarce in galerie.
Mercy!
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mar 2006 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa e, a fost o isterie generala Smile, chiar si blogul meu a avut aproape 400 de vizitatori ... si toti veniti din cautari cu eclipsa. Pe de alta parte e bine, mai apar unii interesati.
Insa la tv tot a aparut o stire cum ca furtunile de ieri sunt "din cauza eclipsei" ... chiar dupa ce a intrat un meteorolog in direct tot nu erau convinsi Smile.

_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1893



Localitate: Munich

MesajTrimis: 30 Mar 2006 19:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Au mai aparut in galeria dedicata eclipsei de ieri inca 3 imagini de la Katta. Sunt foarte reusite! Felicitari!

http://www.astronomy.ro/forum/album_cat.php?cat_id=10

Katta ai putea specifica, ca si comentariu la imagini, localitatea in care le-ai realizat precum si aparatura folosita?
Mercy!
Sus
Katta
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2005
Mesaje: 145



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mar 2006 20:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am folosit un Pentax digital Optio 450, timp 1/1000s, Iso 100, manual focus. Telescop Dobson de 200mm f/6, model truss, facut de mine, ocular de 25mm si filtru bader. Pozele le-am facut afocal, adica cu aparatul in fata ocularului.
Cum sunt cam imprastiat, am uitat sa incarc bateria aparatului foto inainte, asa ca s-a descarcat la cateva minute dupa faza maxima. Am reusit sa fac, totusi, vreo 25 de poze.
Sus
Katta
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2005
Mesaje: 145



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mar 2006 20:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am uitat sa spun ca sunt facute in Bucuresti, de la fereastra apartamentului meu.
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1893



Localitate: Munich

MesajTrimis: 30 Mar 2006 21:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Katta nu incarci si celelalte imagini?

Adauga te rog detaliile despre instrumentele folosite la fiecare imagine de a ta din galerie, ca si descriere sau ca si comentariu.
Aceasta deoarece discutia actuala se va pierde printre topicurile forumului, pe cand galeria va putea fi "rasfoita" oricand pe viitor...
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1893



Localitate: Munich

MesajTrimis: 31 Mar 2006 10:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In galeria de imagini dedicata eclipsei au mai aparut circa 20 imagini apartinand lui Katta.
Sunt foarte reusite, vizionare placuta!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Apr 2006 10:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am incarcat de vreo cateva zile pozele pe care le-am facut in Turcia la eclipsa totala de Soare. In Turcia s-a vazut intr-adevar ca eclipsa totala, iar cei care au vazut faza de totalitate o data in viata stiu ca restul (partialitatea) e o floare la ureche. Chiar daca nu sunt la fel de impresionante ca observatiile de la fata locului, pozele totalitatii sunt la fel de bune ca cele de pe exploratorium.net si in plus sunt facute de o trupa de romani.
Atunci cand le-am incarcat, mi-a aparut un mesan cam descurajant: "
Poza a fost încãrcatã cu succes. Dar poza nu a putut fi aprobatã aªa cã poza trebuie aprobatã de cãtre administrator sau un moderator înainte de a fi postatã." Mi-am zis ca "asa e braul pe la noi" dar vad ca e cam groasa, prezinta umflaturi si unele scapari pe la imbinari. Domnul admin nu vrea sa afiseze decat poze de o calitate mai proasta decat a lui. Restul il deranjeaza.
Sus
habarnam
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2006
Mesaje: 175




MesajTrimis: 06 Apr 2006 12:39 Download mesaj
Titlul subiectului: pe bune?
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred .. POate n-a avut timp ...

Pune si tu un link sa-l vedem .. Ai trimis pozele si pe sarm cred , nu ? Mie mi-au placut ..

Dar am o intrebare, ce observatii practice se fac la ecplisa , pe langa fotografie .. adica ce utilitate stiintifica aduc informatiile tale..

P.s. eu o sa vreau poze sa le pun pe situ meu cand o sa fie gata ... asa ca te contactez Smile
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1893



Localitate: Munich

MesajTrimis: 06 Apr 2006 13:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon a scris:

Atunci cand le-am incarcat, mi-a aparut un mesan cam descurajant: "
Poza a fost �nc�rcat� cu succes. Dar poza nu a putut fi aprobat� a�a c� poza trebuie aprobat� de c�tre administrator sau un moderator �nainte de a fi postat�." Mi-am zis ca "asa e braul pe la noi" dar vad ca e cam groasa, prezinta umflaturi si unele scapari pe la imbinari. Domnul admin nu vrea sa afiseze decat poze de o calitate mai proasta decat a lui. Restul il deranjeaza.


Dragon, ti-am aprobat imaginile.

Nu putem incarca imaginile fara o verificare prealabila. Prin aceasta vrem sa filtram imaginile care nu sunt "potrivite" domeniului nostru. Am avut asemenea "atacuri" in trecut, deci te rog intelege acest lucru.
Inca o chestiune, va rog pe viitor sa notificati cand incarcati imagini (pe email, PM sau deschideti un topic) pentru a preveni asemenea aprobari "intarziate".

Deci Dragon, nu lua personal intarzierea aparuta. Imaginile realizate de tine sunt foarte reusite! Wink
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Apr 2006 15:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma bucur ca raspunsul nu a fost pe masura atacului, care trebuie sa recunosc a fost cam dur. Asta dovedeste ca ai calitatile necesare pentru un admin. Am fost deranjat de mai multe lucruri in afara de faptul ca nu s-au publicat pozele mele. In primul rand s-au publicat prea multe poze (Mac - 8, Katta - 24, admin - 79) ceea ce duce ori la nervi (in cazul meu) ori la plictiseala. In al doilea rand nu prea e bine sa publici poze care au alta provenienta. Preferabil niste poze mai slabute, de la balcon, cu ce aparat ai, cu nori etc. dar in care se gaseste un strop de sudoare si suflet.
Draga "habarnam", actiunile (pozele) astronomilor amatori nu au intotdeauna utilitate stiintifica. De cele mai multe ori ele sunt facute din pura pasiune. Exista desigur si exceptii, dar despre asta ... alta data.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Eclipse Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact