Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
20060706.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225236
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Enigme dezlegate


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Sep 2008 20:51 Download mesaj
Titlul subiectului: Enigme dezlegate
Raspunde cu citat (quote)

In urma cu mai bine de 1 an pe cand faceam niste teste privitoare la definitia imaginii pe refractorul ED 80 am observat o fina dar suficient de evidenta imbunatatire a definitiei imaginii in modul terestru si planetar la schimbarea oglinzii diagonale (2” de buna calitate) cu o prisma T2 tot de buna calitate (Baader).
La inceput nu am crezut ca este posibil si am reluat testele in mai multe randuri.
De fiecare data rezultatul a fost acelasi si de atunci prisma diagonala a luat locul oglinzii din trusa refractorului ED (chiar daca nici atunci si nici mai tarziu nu am gasit o explicatie logica a fenomenului).
Recent am descoperit cu bucurie un material care explica misterul...
Cred ca merita sa-l cititi:
http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1854

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
mcuzic2002
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Ian 2007
Mesaje: 436

Motto: -

Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 16 Sep 2008 22:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,articolul acela l-am citit si eu cu ceva vreme in urma si mi s-a parut interesant,mai ales ca urmeaza sa-mi iau si eu un ED 80 in scurt timp...am gasit acolo o fraza care suna cam asa:
"The lens's red defocus is reduced by the refractive property of the prism. A small amount of blue/violet blur is generated as a result, but that defect is far less damaging to image quality."
Ai observat si tu blurul acela albastru-violet?...Pe linga corectia aberatiei cromatice,prisma nu induce si propriile aberatzii?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Sep 2008 07:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu de aici am inteles ca refractoarele ED, oricat de bine ar fi facute, tot au aberatii cromatice Sad Si producatorii s-au gandit ca decat sa fie spre violet mai bine sa fie spre rosu Confused Si cu o prisma (care induce si ea aberatii cromatice) se poate "impinge" aberatia in sus spre violet unde nu e asa de deranjanta Smile Rolling Eyes
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Sep 2008 13:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Toate sistemele refractive indiferent de tipul lor au aberatie cromatica, sau cu alte cuvinte nu au un focal shift egal cu zero pentru toate lungimile de unda din domeniul vizibil.
In cazul ED-urilor acest shift este mai pronuntat in zona rosu si adiacenta.
Serviciul pe care il aduce o prisma buna este sa deplaseze acest raspuns spre valori mai mici si implicit sa imbunatateasca raspunsul in vizual (sa nu uitam ca in zona 590 nm-oranj ochiul uman percepe cel mai bun contrast si implicit este cel mai sensibil la detalii).
Nu trebuie sa-ti faci probleme pentru raspunsul in albastru-violet, vizual nu se percepe nici o degradare cel putin pe instrumentul nominalizat mai sus.
Un alt aspect interesant este beneficiul pe care o prisma poate sa o aduca in cazul multor refractoare in ce priveste aberatia de sfericitate:

Citat:
Another optical characteristic of a diagonal prism is that it's naturally overcorrected for spherical aberration. Many refractors are made slightly undercorrected for spherical aberration. Thus, a prism can neatly (or nearly so) null the spherical correction of an optical system.
Sus
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons”

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 17 Sep 2008 20:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am o intrebare care este apropiata de subiectul discutat.
Acromatele si refractoarele ED sunt cele mai apropiate dpdv teoretic si tocmai de accea as dori sa aflu in ce masura se poate altera corectia dubletului pentru acromatul meu 120 f/8,3 care are o tendinta de a ingalbeni subiectul.
Nu stiu daca acest comportament este rezultatul unei subcorectii sau supracorectii, dar compensarea cromatismului nefast cu o prisma pare interesanta. Insa nu stiu cum s-ar putea reduce aberatia altundeva decit la obiectivul care o produce. Sigur ca este mult mai pronuntata decit la instrumentele ED insa macar schema optica este asemanatoare.
Am folosit filtre minus violet si filtre colorate simple, insa rezultatele nu se compara cu redarea de culoare a unui reflector. Printr-o serie de comparatii intre reflectoare similare si lunete, arunc si eu un banut in borcanul apocromatelor, desi n-am avut inca placerea sa privesc printr-unul de apertura generoasa.
Cit despre prisme/oglinzi diagonale, citisem mai demult cum ca indiferent de instrument (reflector compact sau luneta), este mai indicat ca la rapoartele focale scurte sa folosim oglinzi (ca sa nu apara cromatism) si la rapoarte lungi sa folosim prisme pentru ca, spre deosebire de oglinzi nu apare efectul de scattering...
Ce este acest efect si oare este un fenomen care altereaza imaginea ?
iata si linkul : http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=82

_________________
Science without religion is lame, religion without science is blind. -- Albert Einstein
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Sep 2008 22:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa parerea mea e cam mult spus ca o prisma poate compensa o parte din cromatismul unui refractor.
Orice prisma are raspunsul ei cromatic iar in cazul ED-urilor se intampla ca prin sumarea algebrica a celor doua raspunsuri (ale obiectivului si prismei) deplasarea planului focal pentru rosu si adiacent sa se micsoreze fata de pozitia ideala teoretica.
In fapt nu este corectata aberatia cromatica ci se produce doar o deplasare favorabila a raspunsului pentru lungimile de unda respective.
In cazul refractorului tau ar trebui sa cunosti concret graficul focal shift in functie de lungimea de unda si sa vezi daca o prisma te poate ajuta.
Nu stiu insa daca vei putea face rost de acest grafic asa incat doar experimentul practic te poate lamuri.
Am citit si eu acel material si mi s-a parut bun si scris in cunostinta de cauza.
Fenomenul de scattering se refera la dispersie care sigur ca are rolul ei in degradarea imaginii.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2008 11:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit graficele refractorului 120 cu f/8.3 de la Synta.
Cred ca si Celestronul foloseste aceiasi optica, nu sunt sigur...
Dupa cum se vede sunt slabe sperante sa rezolvi problema cu o simpla prisma.
In cazul tau cred ca ar ajuta un corector de subapertura, ceva gen chromacorr dar in final va iesi scump...



3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  78.92 kb
 Vizualizat:  de 6998 ori

3.jpg



2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  88.42 kb
 Vizualizat:  de 6994 ori

2.jpg



1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  78.54 kb
 Vizualizat:  de 6994 ori

1.jpg


Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Sep 2008 11:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Groaznic proiect , focal shift e depasita enorm limita de difractie. 1151 fata de 151 sub aceasta ar trebui sa fie .( aberatii cromatice la kilogram)
Si graficul MTF.e ff slab un reflector la aceleasi diam sta mai bine.
Aceasta este doar analiza unui proiect in Zemax , dupa executie cine stie ce mai ramane .
Sus
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons”

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 18 Sep 2008 12:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte "bune" graficele, nu-mi vine sa cred ca vad asa ceva.
Ceea ce apare acolo este consistent cu rapoartele utilizatorilor. Din pacate lumea instrumentelor care vin cu certificat de calitate si raspunderea producatorului e inca departe (de mine cel putin).
Desi designul este slab, probabil din considerente de productie, aceste instrumente sunt destul de raspindite prin lume si nu dezamagesc (prea tare). Exista mari variatii de calitate, probabil ca sunt si mai in jos fata de proiectul expus aici, insa se gasesc si exemplare ok.
Seria de la Celestron e ceva mai noua, nu stiu in ce masura difera de vechile C4R care presupun ca urmareau acest proiect (si erau considerate instrumente misto) dar cind s-au lansat, producatorii au folosit termeni de genul - aspheric shaping, manual selection/correction... plus ca undeva pe parcurs (destul de devreme in procesul de productie), lentilele se duc pe drumuri diferite.
Insa si eu sunt pesimist in legatura cu imbunatatirea comporamentului.
Am in proiect ori achizitia unui ed100, ori a unui reflector "traditional 20cm" montat eq, caz in care pastrez xlt-ul pentru ca se descurca bine.

_________________
Science without religion is lame, religion without science is blind. -- Albert Einstein
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2008 17:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Insa si eu sunt pesimist in legatura cu imbunatatirea comporamentului.

Imbunatatirea comportamentului se poate face asa cum am scris mai sus cu un corector de subapertura.
Iata cum arata noile grafice in prezenta unui astfel de corector.
Eu zic ca e un salt calitativ mai mult decat bun Very Happy
Daca vrei sa-l cumperi de-a gata e prea scump dar daca cunosti pe cineva care se descurca bine cu Zemax-ul si apoi dai proiectul la una din firmele bucurestene de optica e posibil sa iesi mai ieftin.



c3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  78.49 kb
 Vizualizat:  de 6921 ori

c3.jpg



c2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  73.66 kb
 Vizualizat:  de 6921 ori

c2.jpg



c1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  75.91 kb
 Vizualizat:  de 6921 ori

c1.jpg


Sus
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons”

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 18 Sep 2008 18:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci un asemenea accesoriu poate sa aiba efecte asa de radicale ? ... e impresionant.
Aici este un link mai putin tehnic.. Pare prea frumos... de ce totusi nu sunt produse de gigantii astronomiei de amatori ?

One more thing - presupun ca este dificil de servit lumea cu corectoare de acest tip in regim de magazin pentru ca ele au diferite grade de corectie si este deja o chestie complexa sa-ti alegi corectorul potrivit care chiar sa faca ceva. Dar daca ar fi proiectate impreuna ? Ma refer la posibilitatea de a avea un refractor acromat crown/flint cu corectie in focuser si performantele din teste MULT mai ieftin decit un instrument ED cu sticla speciala ..

_________________
Science without religion is lame, religion without science is blind. -- Albert Einstein
Sus
renegatul
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2008
Mesaje: 145



Localitate: Bavaria

MesajTrimis: 13 Sep 2009 18:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si un recunoscut optician din Germania ajunge la aceasi concluzie ca o prisma imbunatateste substantial ED-ul80/600 ,se pare ca obiectivul a fost proiectat pentr utilizarea permanenta cu prisma .Celestron 80/600 se vinde cu prisma sau se recomanda ca strict necesara utilizarea unei prisme.
Cam sofisticat testul dar interesant ,cu atat mai mult cu cat am acelasi refractor.
http://www.astro-foren.de/showthread.php?p=39443#post39443

Florin
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact