Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
PIC_0026_resize.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii Iasi


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party Moldova/Bucovina

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
horea_florin
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iul 2008
Mesaje: 390



Localitate: oradea

MesajTrimis: 29 Aug 2009 17:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dxdx347 de unde se poate cumpara un atlas ca si cel prezentat de tine?
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Aug 2009 18:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dxdx347
da' ce privire de vultur ai ,dom'le!

Felicitari grupului local din Iasi al astronomy.ro!

As avea o rugaminte la voi dar pentru asta dati-mi un semn ca mi-ati citit mesajul si-l bagati in seama pe ''nasu' Mircea''.Stima,Mircea
Sus
Cristian Monea
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2008
Mesaje: 544



Localitate: Pitești

MesajTrimis: 29 Aug 2009 19:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"Atlasul ilustrat al Universului", de Mark A. Garlick (este tradus in limba romana), l-am primit acum un an cadou de la parinti, de ziua mea. A fost cumparat de la Diverta, si a costat in jur de 80 de lei.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 29 Aug 2009 22:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dxdx347 a scris:
Din poze se pare ca a fost o iesire reusita. Dar ati uitat ceva important de mentionat: ce ati observat, cum se vedea...? (desigur, in afara de Luna) Am vazut ca erati pregatiti cu harti ale cerului, iar in atlasul universului (apropo, foarte bun pentru observatii; stiu pentru ca am si eu unul acasa), am vazut ca voi cautati vreun obiect din Cygnus.

Aici o sa-l lasam pe Mihnea sa raspunda. El e cel cu ,,termenii".
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 29 Aug 2009 22:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:

As avea o rugaminte la voi dar pentru asta dati-mi un semn ca mi-ati citit mesajul si-l bagati in seama pe ''nasu' Mircea''.Stima,Mircea

Dac va pot fi de folos cu ceva cu placere!
Cred ca vor raspunde pozitiv si ceilalti colegi.
Sus
Cristi M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2007
Mesaje: 273



Localitate: Bologna, Italy

MesajTrimis: 30 Aug 2009 02:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand iesirea a avut ca scop principal sa ne cunoastem, sa ne numaram:), si sa testam si alte instrumente decat cele personale.
S-a discutat foarte mult despre instrumente, s-au facut numeroase comparatii intre ele (eu unul am ajuns la concluzia ferma ca am nevoie de mult mai multa apertura Very Happy )
Conditiile atmosferice nu au fost stralucite, au fost si nori, si luna in prima jumatate a noptii (pana la ora 0:00 am stat), astfel incat doar jupiter si luna le-am abordat mai serios. DSO-urile, nu le puteai rezolva in aceste conditii.
M-a impresionat foarte mult cunostiintele astronomice a lui Mihnea si faptul ca a fost pregatit si instruit de un alt membru al forumului si trimis la Olimpiada de Astronomie unde a castigat un premiu.
.....
Mircea, am citit si eu mesajul Smile asteptam rugamintea.
Sus
sergiu IASI
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2009
Mesaje: 96



Localitate: iasi

MesajTrimis: 30 Aug 2009 12:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar a fost o seara frumoasa chiar daca cerul nu a prea fost senin. Dupa cum a spus si Cristi M scopul a fost sa ne intilnim, sa ne cunoastem, sa stam de vorba si nu in ultimul rind sa privim si prin intrumentele colegilor nostri. Eu ma declar foarte multumit de iesirea facuta si sper sa avem cit mai multe iesiri si sa fim cit mai multi .
Ieri am cautat citeva locuri de observatie prin zona mea si am gasit doua locuri foarte bune (nu se vede nici o lumina din oras ). Daca vor fi doritori, la urmatoarele iesiri putem sa mergem sa le vedem
Distanta de la iesirea din Iasi este de aproximativ 13 km.

Am citit mesajul lui Mircea. Astept, ca si ceilalti colegi, rugamintea dvs.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Aug 2009 14:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va felicit in primul rand pentru ca ati inceput o actiune asa de frumoasa si din care veti avea multe de castigat.Iasul are un frumos trecut astronomic,acum are sansa sa aiba si un viitor.

Rugamintea mea de suflet catre Grupul local Iasi este sa dati de urma lui Virgil Scurtu si ,cu rabdarea de care este nevoie cand ai de a face cu d'astia ''dinozaurii'',sa incercati sa-l integrati in activitatile voastre.Eu vad lucrurile astfel ,daca reusiti sa faceti asta atunci prin Virgil Scurtu va legati concret la acel trecut astronomic de care am vorbit,cu tot ce a avut el mai valoros,Societatea Astronomica ''Urania'',si Victor Nadolschi de pilda,si Costache Conachi cu primul observator astronomic universitar din Romania.Si care ,din cate stiu eu, a fost dotat cu una din cele doua lunete de 150mm produse vreodata de firma Plossl.Si va fi bine si pentru Virgil Scurtu.
Va multumesc si va urez inca odata succes.Stima,Mircea
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 30 Aug 2009 14:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Va felicit in primul rand pentru ca ati inceput o actiune asa de frumoasa si din care veti avea multe de castigat.Iasul are un frumos trecut astronomic,acum are sansa sa aiba si un viitor.

Rugamintea mea de suflet catre Grupul local Iasi este sa dati de urma lui Virgil Scurtu si ,cu rabdarea de care este nevoie cand ai de a face cu d'astia ''dinozaurii'',sa incercati sa-l integrati in activitatile voastre.Eu vad lucrurile astfel ,daca reusiti sa faceti asta atunci prin Virgil Scurtu va legati concret la acel trecut astronomic de care am vorbit,cu tot ce a avut el mai valoros,Societatea Astronomica ''Urania'',si Victor Nadolschi de pilda,si Costache Conachi cu primul observator astronomic universitar din Romania.Si care ,din cate stiu eu, a fost dotat cu una din cele doua lunete de 150mm produse vreodata de firma Plossl.Si va fi bine si pentru Virgil Scurtu.
Va multumesc si va urez inca odata succes.Stima,Mircea

Cu tot respectul dar eu nu-l cunosc pe domnul de care pomeniti. Insa daca ne dati niste date de contact suplimentare ma angajez sa-l caut si sa ,,rezolvam" problema. Nu stiu acum daca il cunosc colegii mei.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Aug 2009 20:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsul rapid si atentia acordata.Trebuie sa caut in maldarul de corespondenta conventionala adresa lui Virgil Scurtu,nu am mai avut de la dumnealui nici un semn de viata de cativa ani buni.Ma gandesc ca te referi la faptul ca nu-l cunosti personal pe Virgil Scurtu.Cartile scrise de el sunt ''Observatorul astronomului amator'',''Humbug'',''In cautarea astrilor'',multe articole de astronomie in ''Cronica'' de Iasi si in ''Nord-Est Magazin''.Revin cu date,inca odata succes grupului vostru.Mircea
Sus
Mihnea
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Sep 2008
Mesaje: 99

Motto: de gustibus non est disputandum

Localitate: Iasi

MesajTrimis: 31 Aug 2009 00:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum ati spus observatorul e dotat cu o luneta. Am auzit ca mai sunt niste telescoape dobsoniene print-o magazie care asteapta sa ajunga la observator dupa ce se incheie tratatele dintre rectorii universitatilor de fizica si matematica Smile Eu cel putin astept cu nerabdare sa ajunga la observator Twisted Evil Oricum incercam sa facem un astroclub inca de la 100HA dar ar fi mai bine asa cum ati spus sa legam trecutul de prezentul si viitorul iasului astronomic Embarassed
_________________
Telescop SkyWatcher Dobson 200/1200
Classic Power Telescope 76/700
Binoclu Celestron SkyMaster 15X70
Sus
Mihnea
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Sep 2008
Mesaje: 99

Motto: de gustibus non est disputandum

Localitate: Iasi

MesajTrimis: 01 Sep 2009 22:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tocmai vin din oras si am luat un taxi. Vorbind cu soferul am aflat ca e pasionat de astronomie si ca il cunoaste pe Dl Scurtu si ca il cauta de ceva timp pentru ca nu mai stie unde sta. Am inteles ca nu a mai avut cu ce sa plateasca datoriile la intretinere si ca i-a fost luata casa bunurile(totul a fost pus cu sigiliu) si ca acum sta undeva intre podul de piatra si catemir intr-un camin de la primarie pentru nevoiasi. Am inteles ca are si o fica, Nova dar despre ea nu am aflat mai multe. Sper sa ne fie de folos informatiile culese Embarassed Very Happy
_________________
Telescop SkyWatcher Dobson 200/1200
Classic Power Telescope 76/700
Binoclu Celestron SkyMaster 15X70
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Sep 2009 16:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gasiti-l si ajutati-l. Merita Exclamation
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 06 Sep 2009 16:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

L-am invitat de vreo 2 ori sa treaca pe la "100 de ore de astronomie", dar nu a venit. Cine vrea sa il sune sa imi lase un PM sa ii trimit numarul.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Mihnea
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Sep 2008
Mesaje: 99

Motto: de gustibus non est disputandum

Localitate: Iasi

MesajTrimis: 03 Oct 2009 22:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu se mai face nici o iesire? mai ales ca acum a venit si cosmin dar si altii.. Very Happy
_________________
Telescop SkyWatcher Dobson 200/1200
Classic Power Telescope 76/700
Binoclu Celestron SkyMaster 15X70
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party Moldova/Bucovina Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact