Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
archimedes.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Mic dineu la 40 de ani de la expeditiile Apollo/IAY2009


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

IYA2009

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Iun 2009 21:03 Download mesaj
Titlul subiectului: Mic dineu la 40 de ani de la expeditiile Apollo/IAY2009
Raspunde cu citat (quote)

Intre 13-16 August se desfasoara editia nr.74 a Conventiei ATM de la Stellafane,Springfield,Vermont.
Anul acesta se aniverseaza 400 de ani de la primele observatii prin telescop ale lui Galileo Galilei dar si 40 de ani de la expeditiile Apollo care au debarcat echipaj uman pe suprafata Lunii in 1969.
Participantii la Conventia Stellafane pot participa Vineri, 14 August la o cina cu colectare de fonduri avandu-l ca invitat de onoare pe astronautul Alan Bean,al patrulea om care a pus piciorul pe solul selenar.Numarul total de bilete puse in vanzare este de o suta,pretul unui bilet fiind de 150$,platiti in avans prin PayPal.Participantii vor asculta un scurt speach al invitatului de onoare,vor purta discutii informale cu el,vor servi cina impreuna si vor face poze cu invitatul.Tinuta este de ''golf/strada'',cravata nu este obligatorie.
Cina se va desfasura la hanul ''Hartness House Inn'' in Sala Victoriana de Bal ;Muzeul ''ATM Porter Hartness'' se va deschide pentru eveniment la ora 16,receptia va incepe la ora 17,invitatii se vor aseza la cina la ora 18.
Meniul va include costite in zaft sau cordon bleu de pui,se va servi bautura la cerere,la desert se va servi la alegere strudel cu mere,spuma de ciocolata sau placinta cu branza,cu cafea sau ceai.

Ma intreb ,oare de ce mai stam pe ganduri Question

In orice caz,asa traieste lumea buna,nu se calca in picioare pentru bilete la vanghelioanele lui Almanahe Goaglu si nici nu se imbecilizeaza la ''zerotv'' sau ''antena lui felix securistu''.

http://stellafane.org/convention/2009/2009-bean.html


Norocosilor care vor participa ,le dorim distractie placuta.Eu am drept scuza faptul ca nu-mi semneaza sefu' biletul de voie (si nici ''sefa'',cred ca s-au vorbit) Evil or Very Mad .Mircea
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 26 Iun 2009 22:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieftin ca braga....Din Romania mai pui 1500-2000$ drum+cazare la cei 150 de inscriere si stai cu lumea buna, asta daca nu mai taie Statu' din salariile "enorme" de bugetari de 1000 lei, cu criza asta, ca de....mananca tot banu' tarii.

Of..de ce m-am nascut in Romania? Crying or Very sad

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Iun 2009 16:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cand am citit anuntul,m-am intrebat ce as fi facut daca eram in locul fostului meu coleg si prieten care a ''fugit'' in State acum vreo 24 de ani,si are salar de 36oo$.Numai amenda ca nu si-a tuns iarba (la verificare, administratorul cartierului a gasit ca avea o inaltime mai mare de 6 inch) a platit 300$.
(In rest,amicul meu ,pentru care am fost ''frecat'' de securistii lui Nea Nelu Excrocul Rosu si am fost pe pragul de a deveni somer in plin comunism ,mi-a promis la plecare ca-mi cumpara un SCT cu set complet de oculare Kellner dar din 1985 pana acuma coletul meu n-a mai ajuns,probabil vine cu posta interstelara prin Alfa Centauri).
Oricum,ca sa revenim la subiect,cum am zis... mie nu-mi dau voie cei doi sefi sa particip la dineul capitanului Alan Bean de la Stellafane.
Voi insa,cei care stati pe mormane de Naglere si Ethos-uri,ce scuza aveti Very Happy
Daca la Stellafane nu putem merge,macar la ITT la Violau,sau la Tabara Meteor a MCsE am putea.
Sau daca nu,anul acesta nici macar o incercare a forumistilor de un star-party /un week-end macar Question
Mircea
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 27 Iun 2009 18:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce bine ca n-am nici Naglere si Ethos-uri, ca altfel nu mai aveam scuza, trebuia sa plec Laughing Laughing Laughing
Si cred ca nici n-o sa-mi iau vreodata, ca vad ca implica si alte lucruri posesia lor Very Happy . Plus ca nu cred ca o sa-mi iau vreodata ceva mai "rapid" de f/10, deci fac treaba buna cu Hyperioanele si Plossl-urile mele...
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iun 2009 11:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu unul cred ca am sa ma multumesc doar cu amintirea de acum 40 de ani cand instalat in fata primului nostru televizor, un Rubin 102, am urmarit in transmisiune directa si fara costuri suplimentare, prima debarcare a unui echipaj uman pe suprafata lunii ... ei, ce vremuri ...
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Iun 2009 13:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@mak
off-topic;ai curaj sa vorbesti asa despre f/10 in ''zilele noastre'' ,desi mi se pare o decizie inteleapta.Si eu de aceea am corectat si realuminizat la Tavi Stanescu oglinda mea de 16cm ,si in acest an am sa o repun in functiune,deoarece este de f/9.2.Desi oglinjoara mea de 12,5cm F/7 este buna,nu se compara cu imaginile ''taioase'' ale oglinzii de 16cm.

@zoth
se pare ca in deceniile urmatore,cei care nu vor pieri de mana propriului guvern, vor asista la noi debarcari selenare.Deoarece misiunea LRO/LCROSS aflata acum pe orbita circumselenara poate lua poze cu o rezolutie de 0,5 metri,asa cum am mai scris la topicul ''Lady Luna'',ma astept in curand sa re/vedem imagini ale vechilor situri de aselenizare Apollo.Mircea
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Iun 2009 13:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rubin 102 Question Ce coincidenta Exclamation Laughing
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iun 2009 18:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:

se pare ca in deceniile urmatore,cei care nu vor pieri de mana propriului guvern, vor asista la noi debarcari selenare.Deoarece misiunea LRO/LCROSS aflata acum pe orbita circumselenara poate lua poze cu o rezolutie de 0,5 metri,asa cum am mai scris la topicul ''Lady Luna'',ma astept in curand sa re/vedem imagini ale vechilor situri de aselenizare Apollo.Mircea


Nu pot sa zic decat Doamne ajuta!
Cred ca ar fi emotionant sa retraiesc/retraim macar o parte a acelor clipe...

Doru Dragan a scris:

Rubin 102 Ce coincidenta


Da, tin minte ca la vremea respectiva mai erau in comert cateva modele de Panasonic si Sony trinitron, dar din modestie si elan tovarasesc am ales acel model de Rubin 102 ... Laughing
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 28 Iun 2009 20:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ Mircea Pteancu: eu am zis ce am zis cu sensul ca sunt "catadioptrist" convins. Mi-e foarte clar ca mai am multe de vazut si invatat in domeniul asta si ca exista sansa sa folosesc si alte instrumente, dar cred ca totusi am sa raman la catadioptrice. Pe mine unu' m-au convins.

As vrea si eu sa vad cum arata acum locurile de aselenizare. N-am prins in direct momentul din '69 (barza mea a aterizat dupa vreo noua ani de la eveniment), dar, din ce am vazut pana acum, impactul asupra celor care au asistat in direct la eveniment, fie la televizor, fie ascultand la radio, a fost foarte mare.


Ultima modificare efectuata de catre mak la 28 Iun 2009 20:15, modificat de 1 data in total
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Iun 2009 20:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In 1969 cam toata lumea avea Rubin 102, un televizor importat de la rusi. Aveam insa niste vecini (nemti) care aveau un televizor Cosmos (nu mai stiu cat) cu diagonala mai mare dar tot alb-negru. Iar cei de "afara" aveau Grunding, Telefunken etc. Asia inca nu prea stia ce e aia electronica. Japonezii abia se apucasera sa faca radio cu tranzistori. Ce vremuri ...
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iun 2009 20:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ei, daca imi aduc bine aminte prin 1969 oferta era deja mai diversificata, mai aparuse si un model de "TEMP", tot rusesc si el.
Sper ca nu gresesc Smile
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Iun 2009 20:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Impactul acelor evenimente, pe care din fericire (sau nu) le-am trait si eu, a fost intradevar foarte mare.

A existat si un realizator TV de exceptie in Romania, Tudor Bacalu, care stia foarte bine ce rol formator are televiziunea, a fost si norocul unei perioade de politica mai permisiva. Tin minte bine ca si cei mai golani dintre colegii mei de scoala erau, daca nu pasionati, cel putin impresionati, si stiinta nu era ruda saraca si uitata a preocuparilor oamenilor.

Acum avem niste realizatori care inteleg, si utilizeaza media pentru deformarea opiniilor, si indirect a caracterului oamenilor. De aceea este foarte greu pentru noi, acesti rataciti, sa formam o miscare astronomica puternica.

_________________
Dragos N
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 28 Iun 2009 21:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate la noi televiuziunea a pierdut cam orice contact cu lumea nobila a stiintei si a artei (adevarate) iar despre astronomie nici atat. Fata de posturile straine consacrate care cred ca le urmareste toata lumea, ale noastre sunt sublime da' lipsesc cu desavarsire.
_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iun 2009 23:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred că era vorba de Andrei Bacalu, cel care a prezentat aselenizarea:
http://www.stiintasitehnica.ro/index.php?menu=8&id=237

Eram prea mic să-mi amintesc amănunte, dar cred că vecinii la care am văzut aselenizarea, tot un Cosmos din ăla aveau. Țin minte că toată lumea a privit cu sufletul la gură și a fost foarte impresionată. Mie mi s-a părut curios cum "dansau" fără greutate astronauții. Smile Când am mai crescut am urmărit cu mult interes Teleenciclopedia, Mai aveți o întrebare? și alte emisiuni, am început să citesc Magazin și Știință și Tehnică, tocmai din cauza curiozității stârnite de acea transmisiune de pe Lună. Copiii de acum sunt bombardați practic cu informații, e foarte la îndemână să le obțină de pe net, mă întreb câți dintre ei mai au plăcerea descoperirii pe care am avut-o noi?
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Iun 2009 23:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin, multumesc pentru corectie. Intradevar e vorda de Andrei Bacalu. Confuzia cred ca am facut-o deoarece, daca nu ma insel din nou, multe din aceste emisiuni le facea impreuna cu Tudor Vornicu.
_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   IYA2009 Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact