Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
6960.jpeg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Determinarea indicelui de refractie


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iun 2009 10:02 Download mesaj
Titlul subiectului: Determinarea indicelui de refractie
Raspunde cu citat (quote)

În practica ATM de multe ori avem în cutia cu lentile recuperate o serie de piese la care nu cunoaștem proveniența și nici caracteristicile optice. În cazul în care am vrea să experimentăm construcția unor oculare de pildă, cum putem determina din ce material sunt făcute lentilele simple pentru a le putea alătura și obține reducerea aberațiilor cromatice? Există metode simple, practice, fără aparatură de laborator, pentru determinarea indicelui de refracție?
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Iun 2009 10:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pt indice de refractie e simplu eu spun cum as face eu . (nu am cautat pe net info) nici in carti
Se masoara curburile lentilei. si focarul ( asta la cele convergente).
Apoi as pune in Zemax si as cauta cu ce sticla se obtine focarul respectiv cu razele de curbura date.
Pentru divergente e mai complicat trebuie puse in sistem cu convergenta pt determinarea focarului.

Dar problema e si aflarea dispersiei???
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iun 2009 10:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zemax este greu accesibil, există softuri gratuite pentru optică? Eventual aplicații simple pentru cazul în discuție?
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Iun 2009 10:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E greu accesibil ?ha ha sa fim seriosi jumate din utilizatorii PC romani stiu sa faca rost de orice. (eu am invatat la batranete de nevoie).
Mai greu e sa-l stapanesti asta da, implica timp de munca, luni , ani.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iun 2009 11:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tocmai, de pildă până să folosesc AUTOCAD pentru desene, mai ușor le fac de mână, pentru că e vorba de piese simple. Aici e vorba de a stabili dacă se pot alătura două lentile oarecare pentru a obține reducerea cromatismului, fără a face calcule elaborate, din moment ce asupra lentilelor existente nu se mai poate acționa, cel mult se poate modifica distanța dintre ele.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Iun 2009 11:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate in optica nu e ca la desen sau lacatuserie . nu ai strung iei pila .
Sau poti face si aici din mana si ochi , iei doua lentile le ti in mana si te uiti, si vazi ce iese : mm parca se vede clar e bine...
Poate ca fiecare trecem prin stadiul de pionerat si credem ca din piese recuperate facem minuni dar asta e doar o etapa.
si eu am construit oculare din piese diverse ,obiectve foto , camere video etc. aproape am ajuns aproape 70% de Nagler 80 g . dar totusi m-am saturat de improvizatii.
Poti modifica curbura la lentile, doar sa vrei.
Incearca prog Modas te lasa free 4 suprafete.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iun 2009 11:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tocmai ăsta-i scopul, să fac școală pe ele și să înțeleg cum funcționează, până la a ajunge la a pipăi nanometri sau a folosi naglere mai este... Smile Cred că e util și altora, de asta am deschis acest topic. Nu putem sări peste etape, de la aritmetică direct la ecuații cu integrale. Până acum m-am uitat prin ele cum spuneați, acum vreau să măsor câte ceva, eventual să construiesc sau să perfecționez ceea ce am.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Iun 2009 23:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am instalat MODAS, varianta free. Încerc să mă dumiresc cum funcționează. Între timp am descoperit că refractometrele au o largă întrebuințare într-o mulțime de domenii tehnico-științifice, de la măsurarea cristalelor pentru bijuterii până la concentrația berii. Fiind atât de multe variante comerciale, n-am găsit încă o soluție constructivă practică, home-made.
O să încep cu construcția unei surse de lumină cu laser roșu recuperat de CD (cu și fără rețea de difracție) și o sursă albă cu LED de putere mare și fantă, utile și în alte scopuri. Din ce am citit, refractometrul Rayleigh comportă interferența a 2 raze de lumină provenite de la o sursă unică, recompuse după ce una a trecut printr-un mediu cu indice cunoscut și cealaltă prin obiectul căruia vrem să-i determinăm indicele de refracție. Franjele de interferență sunt citite cu un ocular prevăzut cu reticol micrometric.
http://laser.physics.sunysb.edu/~jennifer/...yhome.html
Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 13 Iun 2009 17:04 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Determinarea indicelui de refractie
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
În practica ATM de multe ori avem în cutia cu lentile recuperate o serie de piese la care nu cunoaștem proveniența și nici .......... Există metode simple, practice, fără aparatură de laborator, pentru determinarea indicelui de refracție?


Da se poate foarte simplu.
1 - se masoara distanta focala a lentilei (vezi poza H' - F').
2 - se determina raza de curbura a lentilei cu sferometru_dar se poate si pe banc optic (vezi poza_r1).
Vezi: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=512
3 - avind datele, se determina indicele de refractie conform relatiei (3).
Este mai greu de determinat planul H' (necesita banc optic).
O idee, daca invirti lentila in axa planului H' imaginea nu se misca!
Am inteles ce veri sa faci, am facut si eu cindva.
Dar sa nu crezi ca e asa de simplu sa reslefuiesti raza de curbura fara unele scule adecvate!



planconvex.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  44.5 kb
 Vizualizat:  de 9360 ori

planconvex.JPG


Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 13 Iun 2009 17:32 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Determinarea indicelui de refractie
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
În practica ATM de multe ori avem în cutia cu lentile recuperate o serie de piese la care nu cunoaștem proveniența și nici caracteristicile optice. În cazul în care am vrea să experimentăm construcția unor oculare de pildă, ....

Calcularea ocularelor din lentile "Home slefuite" nu este greu daca ai totul la indemina.
Prima data trebuie determinat distanta focala a lentilelor pentru oculare simple (Huygens, Ramsden) _nu te baga la acromate!
Dupa ce cunosti distantele focale calculezi fiecare lentila separat cu toate punctele cardinale.
Trebuie calculat conditia de acromatism etc. si alte calcule.
Dupa cum vezi nu este chiar asa de simplu sa calculez a la carte un ocular.
Dar trebuie cel putin odata sa faci!!
Dupa asta faci ca la carte restul calculatiilor (nu cu simple ecuati).



1.jpg
 Descriere:
Schema optica ocular Huygens
 Marime fisier:  42.18 kb
 Vizualizat:  de 9343 ori

1.jpg



2.jpg
 Descriere:
Calcul ocular
 Marime fisier:  43.1 kb
 Vizualizat:  de 9343 ori

2.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iun 2009 19:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc, Tamasflex! Nu vreau să șlefuiesc nimic, dar vreau să combin câte ceva din lentilele recuperate, așa cum am reușit să fac un ocular de aprox. 40mm din 2 acromate alăturate, inegale - deci nu este un Plossl, ci ceva asemănător.

De pildă am un set de lentile de la un obiectiv de copiator A3 care mărea sau micșora și din care aș vrea să fac un ocular cu focală lungă și deschidere mare pentru a-l folosi în loc de căutător la lunetă. Conține atât lentile plan-convexe (4) cât și dublu concave (2), diametrul se încadrează în formatul 2" și eram curios dacă sunt din sticle diferite ca să obțin o corecție de cromatism.

Am înțeles că fără calcule nu merge la optică... Embarassed
Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 14 Iun 2009 12:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
Mulțumesc, Tamasflex! Nu vreau să șlefuiesc nimic, dar ....

Am înțeles că fără calcule nu merge la optică... Embarassed

Pai da, cam asa este.
Dar totusi dupa un anumit timp ajung acolo ca te uiti la lentile, o pipai si dai seama ce poti sa faci din el.


Ultima modificare efectuata de catre tamasflex la 14 Iun 2009 15:39, modificat de 1 data in total
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Iun 2009 15:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin
Nu fii modest,nu tu esti in eroare,trebuind sa explici ''ca nu este un Plossl''.
Povestea ca ocularul Plossl este format din doua acromate identice este o ''inventie'',de fapt un fals promovat de catre producatorii de optica incorecti.A fost o mare surpriza ,dupa ce multi ani de zile,pretul unui ocular bun nu scadea sub 50$,dintr-o data a aparut ploaia asta de ''oculare Plossl'' care costa 30$.Oare de ce multe dintre ele au camp de 40 grade,de ce invariabil incepatorul vrea sa inlocuiasca ''ocularele Plossl de 25mm si 10mm primite cu telescopul''$Raspuns simplu,pentru ca nu sunt Plossl autentice,sunt falsuri,sunt varianta plastifiata a acelor oculare care pe vremea lui Cave/Astrola/Dynascope se vindeau cinstit sub numele de oculare simetrice.De altfel la topicul despre patente de oculare lansat de zoth gasesti dovezi clare in acest sens.Mircea
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Iun 2009 17:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, mulțumesc de observație, ceea ce știam înainte de a intra pe forum erau foarte puține, majoritatea cunoștințelor dobândite și fixate fiind cele practice, prin experimentele pe care le-am făcut singur, mai degrabă decât cele citite prin cărți sau pe net.

Am considerat că o discuție generală despre indicele de refracție și metode practice de determinare a lui la piesele optice existente ar fi utilă și altor constructori amatori. Chiar dacă sunt tone de cărți și teorie, vorba ceea, practica ne omoară... Laughing
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 14 Iun 2009 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ajuta, am gasit un articol interesant despe masuratori optice
http://www.astrosurf.com/astroptics/files/focometrie.pdf

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact