Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Lovejoy_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Colimare newtonian


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
sergiu IASI
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2009
Mesaje: 96



Localitate: iasi

MesajTrimis: 21 Mai 2009 17:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru film, dar inca nu am reusit sa-l vizualizez. Am instalat si flash player si shockwave player si tot nu pot. Dar mai incerc pentru ca trebuie sa vad filmuletul
Sus
DaJackal
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Feb 2006
Mesaje: 32



Localitate: Cluj - Napoca

MesajTrimis: 21 Mai 2009 18:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cauta Swf & flv player. Eu cu asta il rulam mai demult.
_________________
So let's break free from these chains
Of fear, hate and greed
And join together singing our Celestial Dream
Sus
sergiu IASI
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2009
Mesaje: 96



Localitate: iasi

MesajTrimis: 21 Mai 2009 20:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am reusit. multumesc pentru ajutor ! - ramin dator
Sus
sergiu IASI
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2009
Mesaje: 96



Localitate: iasi

MesajTrimis: 31 Mai 2009 12:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce parere aveti despre laserul colimator de la Baader ? Se merita investitia ?
Am citit manualul de utilizare si pare destul de bun si de util.
Poate l-a folosit cineva si poate sa ne spuna ceva impresii.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Sep 2010 09:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sergiu IASI a scris:
Ce parere aveti despre laserul colimator de la Baader ? Se merita investitia ?
Am citit manualul de utilizare si pare destul de bun si de util.
Poate l-a folosit cineva si poate sa ne spuna ceva impresii.

Am dar pare cam slab laserul, nu prea se vede reflexia decat daca e intuneric. Mai are joc in portocular si nu e chiar atat de eficient, dar asta nu cred ca e vina neaparat a lui ci si a portocularului.


In alta ordine de idei, daca am un newton colimat si pun pe portocular o oglinda plana cu o gaura in centru si ma uit prin gaura, ce ar trebui sa vad? Cercul din centrul primarei suprapus peste cerculetele din reflexiile multiple ale lui iar in centrul cerculetului gaura prin care ma uit?
Sus
marcel jinca
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Apr 2009
Mesaje: 394



Localitate: Bumbesti-Jiu

MesajTrimis: 03 Dec 2010 11:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

COLIMAREA IN 3 PASI SIMPLI

Deunazi, ii explicam unui prieten, pasii care trebuiesc facuti pentru a avea un instrument bine colimat care sa dea o imagine buna. A ajuns la un moment in impas in ceea ce priveste imaginea "bruta" pe care o vedea si reflexiile oglinzilor in interiorul tubului optic.
De aceea incer aici, intr-o maniera usoara, sa arat cum fac eu colimarea la un Newton 200/1200.
O reimprospatare a topicului cu adaugarea de imagini, nu cred sa deranjeze pe cineva.

PASUL 1. Intre oglinda secundara si cea primara asez o coala de hartie, de preferinta alba, pentru a nu mai vedea proiectia primarei in secundara.
Introduc tubul Cheshire in focuser (port-ocular). Din cele 3 suruburi de pe bariletul secundarei, strang sau desfac, pentru ca forma secundarei sa fie cat mai precis circulara si totodata spatiul ramas liber intre marginea tubului Cheshire si marginea secundarei privita prin Cheshire, sa fie perfect circulara (forma de inel).
In acest moment avem aliniata oglinda secundara sub focuser. Imaginea 1. ALINIEREA SECUNDAREI SUB FOCUSER

Scoatem hartia dintre oglinzi.

PASUL 2. Von neglija orice proiectie care ne arata ca oglinzile nu au acelasi centru, ca proiectia oglinzii primare nu este incadrata in oglinda secundara, etc.
Ne concentram doar asupra a doua puncte si anume: inelul alb ce marcheaza centrul primarei si crucea de fire a tubului Cheshire prin care privim (care este centrul focuserului).
Vom regla prin strangere si slabire succesiva a celor 3 suruburi de pe bariletul secundarei, pana ce vom aduce centrul primarei (inelul alb) in mijlocul crucii de fire.
In acest moment vom observa ca proiectia primarei pe secundara se incadreaza perfect (este circumscrisa). Imaginea 3.

PASUL 3. In final, vom trece la suruburile de pe bariletul primarei. In mod normal, este recomantat ca acestea sa fie stranse la maxim, iar reglajul sa se faca prin desfacerea acestora. Cu cat oglinda este mai aproape de fundul bariletului (stransa) se elimina eventualele vibratii datorate greutatii oglinzii primare.
Acum, nu ne ramane decat ca tatonam desfacerea (strangerea) suruburilor de pe bariletul primarei, pana suprapunem orificiul tubului Cheshire ce se proiecteaza pe primara cu insasi centrul primarei (inelul alb). Imaginile 4 si 5.
Desigur, pentru cei mai pretentiosi, sau care vor precizie mare, o etapa urmatoare consta in folosirea autocolimatorului si efectuarea unor reglaje fine, ca cele prezentate aici pe forum la:

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=61058#61058

Sper ca este usor de inteles.
Pentru cei care au avut "curiozitatea" si au desfacut secundara (umblat la reglajul secundarei), este bine sa insiste asupra pasului 1. Ceea ce vor observa, NU trebuie sa arate ca in imaginea 6, unde se observa ca secundara este prea in afara tubului optic si totodata si putin ovala, datorita rasucirii in jurul axului bariletului acesteia.

SFATURI UTILE:

- NU INCERCATI SA SUPRAPUNETI CRUCEA DE FIRE DE LA CHESHIRE, CU PROIECTIA SPIDERULUI OGLINZII SECUNDARE PE OGLINDA PRIMARA. NU VETI REUSI DECAT PE O AXA: AXA FOCUSERULUI (vezi img. 5).
CEALALTA AXA, PERPENDICULARA PE AXA FOCUSERULUI, APARE "MAI SUS", DIN CAUZA OFF-SETU-LUI, ASA CUM NICI PROIECTIA CHESHIRE-LUI NU SE PROIECTEAZA LA CENTRUL SECUNDAREI, TOT DIN ACEASI CAUZA APARE EXCENTRICA.
- NU STRANGETI EXCESIV SURUBURILE DE REGLAJ DE PE BARILETUL SECUNDAREI.
- DUPA STRANGEREA SURUBURILOR DE BLOCARE DE PE BARILETUL PRIMAREI, MAI STRANGETI PUTIN SURUBURILE DE REGLAJ ALE ACESTEIA, DAR URMARIND ATENT SA NU DEREGLATI CENTRELE.


Eu personal, fac aceste mici artificii finale, cu aparatul foto prins in port ocular, cu zoom 3x. E mult mai usor de controlat precizia miscarilor.
Rezultatul?
Imagini clare, bine definite. Stele focalizate fara coma (separare 1"). Detalii foarte fine din interiorul craterelor lunare sub 50 km (ex. ARISTARCHUS - se vede terasamentul interior al muntelui circular la grosisment 120x).

Va doresc cer senin!



IMAGINEA 006.jpg
 Descriere:
OGLINDA SECUNDARA NU ESTE CENTRATA SUB FOCUSER SI ESTE MISCATA (ROTITA) IN JURUL AXEI SALE MARI (ESTE OVALA).
 Marime fisier:  387.52 kb
 Vizualizat:  de 12869 ori

IMAGINEA 006.jpg



IMAGINEA 005.jpg
 Descriere:
COLIMAREA ESTE INCHEIATA.
 Marime fisier:  142.18 kb
 Vizualizat:  de 12867 ori

IMAGINEA 005.jpg



IMAGINEA 004.jpg
 Descriere:
ALINIEREA OGLINZII PRIMARE LA AXUL OPTIC.
 Marime fisier:  250.19 kb
 Vizualizat:  de 12864 ori

IMAGINEA 004.jpg



IMAGINEA 003.jpg
 Descriere:
ALINIEREA LA AXUL OPTIC AL TUBULUI.
 Marime fisier:  100.18 kb
 Vizualizat:  de 12862 ori

IMAGINEA 003.jpg



IMAGINEA 002.jpg
 Descriere:
VERIFICARE CU TUBUL FOCUSERULUI, SCOS LA MAXIMUM, PRIVIND PRIN CHESHIRE.
 Marime fisier:  207.9 kb
 Vizualizat:  de 12861 ori

IMAGINEA 002.jpg



IMAGINEA 001.jpg
 Descriere:
ALINIEREA OGLINZII SECUNDARE SUB FOCUSER. SE INTRODUCE IN TUBUL OPTIC, IMEDIAT DUPA SECUNDARA O COALA DE HARTIE PENTRU A NU NE INCOMODA REFLEXIA OGLINZII PRIMARE.
 Marime fisier:  371.62 kb
 Vizualizat:  de 12860 ori

IMAGINEA 001.jpg


Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Dec 2010 12:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

excelent articol! as mai adauga:
dupa ce am invatat colimarea, orientarea secundarei mi se pare a fi cea mai "dificila" parte. trebuie realizat ca cele trei suruburi de reglaj de pe bariletul secundarei sunt de fapt doar niste simple suruburi ce imping o suprafata plana din aluminiu din trei pozitii deci cand lucram la ele trebuie sa destrangem putin surubul central si sa le slabim putin pe toate, la final trebuie stranse ferm altfel vom avea de revenit la acest capitol frecvent.

daca primii doi pasi sunt facuti cum trebuie, de obicei colimarea e o "joaca de copil" din suruburile principalei si nu ia mai mult de 2-3 minute.

dupa ce am terminat de colimat prin aceasta metoda, se poate trece la colimarea pe stea, daca conditiile atmosferice (stabilitatea) o permit.
Sus
Marius Laza
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Dec 2008
Mesaje: 64



Localitate: Alesd

MesajTrimis: 05 Dec 2010 00:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marcel Jinca descrie 3 pasi pentru colimarea unui telescop newtonian.
La pasul 1, ne spune ca reglajul se face “Din cele 3 suruburi de pe bariletul secundarei”, iar la pasul 2 , reglajul se face tot din cele 3 suruburi de pe bariletul secundarei. Este de asteptat ca, daca ai umblat din nou la cele trei suruburi pentru a regla pasul 2, nu mai este valabil reglajul pentru pasul 1.
Eu consider ca pentru pasul 1( alinierea oglinzii secundare sub focalizator ) se foloseste surubul central al bariletului, pentru deplasarea acesteia in lungul axei optice a obiectivului, combinata cu rotirea ei in jurul aceleiasi axe.
Odata facut acest reglaj, cele trei suruburi ale bariletului vor fi prestrinse pentru a prelua jocurile, dupa care se va trece la reglarea acestora ( pasul 2 ) pentru a centra imaginea primarei in oglinda secundara.

_________________
Marius.
Sus
marcel jinca
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Apr 2009
Mesaje: 394



Localitate: Bumbesti-Jiu

MesajTrimis: 05 Dec 2010 10:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna rectificare (completare) @Marius Laza.

Intr-adevar, am omis sa specific de surubul central. Indicat e sa nu se umble la el pentru a pastra offsetul de fabrica. Dar daca din "curiozitate" s-a strans sau desfacut surubul central, tot cele 3 suruburi vor fi cele ce vor pastra alinierea. Asa cum adaugi, cele 3 suruburi sunt doar prestranse la (pasul 1).
Dar daca tubul optic nu este din hartie creponata, dupa ce se scoate coala dintre cele doua oglinzi (IMAGINEA 3), nu trebuie mai mult de 1/2 de tura per surub ca sa se obtina alinierea. Si daca desfacerea sau strangerea acestora se face treptat, trecand de mai multe ori pe acelasi surub, alinierea sub focuser se pastreaza, defapt acest lucru se observa in IMAGINEA 005.

Multumesc.

Atasez putin mai tarziu o imagine pentru a vedea daca alinierea s-a pastrat.



IMAGINEA 007.JPG
 Descriere:
VERIFICARE la observatia lui Marius Laza.
 Marime fisier:  167.97 kb
 Vizualizat:  de 12725 ori

IMAGINEA 007.JPG


Sus
Raul Rusu
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2016
Mesaje: 11



Localitate: Comanesti

MesajTrimis: 29 Aug 2016 22:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intentionez sa-mi iau un dobson 250/1200. Colimarea unui astfel de telescop cu un Cheshire implica aceleasi reguli generale sau sunt si particularitati avand in vedere ca este un F 5.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Aug 2016 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Regulile de bază sunt aceleași la toate newtonienele chiar dacă sunt mai lungi sau mai scurte. Poate să difere mărimea și tipul șuruburilor. În mod normal o construcție bună trebuie să păstreze colimarea la transport. La început va fi mai greu până deprinzi corect tehnica dar nu e ceva de speriat.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Raul Rusu
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2016
Mesaje: 11



Localitate: Comanesti

MesajTrimis: 31 Aug 2016 10:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Erwin! Eu am gasit un articol aici http://www.astro-baby.com/collimation/astr...0guide.htm unde la sfarsit explica despre colimarea telescoapelor rapide. Acolo zice ca oglinda secundara trebuie sa fie mai aproape de primara fata de axul focuserului. Am inteles eu bine?
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Aug 2016 10:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este așa numitul offset despre care se vorbește și aici pe topic.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 31 Aug 2016 15:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si pe care nu e musai sa il introduci decat daca observi stele variabile sau folosesti reflectorul ca astrograf pentru poze cu expunere lunga.
Offsetul iti strica simetria imaginii de difractie ,lucru care costa la calitatea imaginii planetare si la stele duble.
Eu unul nu voi folosi niciodata asa ceva.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Raul Rusu
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2016
Mesaje: 11



Localitate: Comanesti

MesajTrimis: 17 Oct 2016 10:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand colimez cu Cheshire focuserul trebuie sa fie coborat maxim sau ridicat maxim?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact