Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IC434_5aklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Colimare newtonian


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Mai 2009 22:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am splitat din acest punct discutia intrucat nu mai avea tangenta cu obiectul topicului deschis in sectiunea de oculare.

mod z



Sergiu, ai colimat bine telescopul ? Daca nu ai imagine clara la Luna la 120x, problema e aproape sigur la colimare.

_________________
Dragos N
Sus
cudjo66
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Feb 2008
Mesaje: 240

Motto: Drumul cel mai drept este cel care coteste la momentul oportun

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Mai 2009 06:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In 9 ore si ceva (o rotatie) ar aparea si pata. Numai ca se termina noaptea.
_________________
CPC 800 GPS
Sus
sergiu IASI
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2009
Mesaje: 96



Localitate: iasi

MesajTrimis: 19 Mai 2009 10:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am verifiat colimarea prin imaginea extrafocala a unei stele. Imaginea era rotunda si am zis ca e bine colimat. Posibil sa ma fi inselat. Trebuie sa precizez ca nu am scule speciale pentru a efectua colimarea telescopului si am luat de buna colimarea facuta de producator. Am zis ca daca umblu la oglinzi de unul singur sa nu le dereglez mai tare.
Ar trebui pentru prima data sa-l colimeze cineva care a mai facut asta si eu sa invat cam cu ar trebui facuta o colimare corecta.
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 19 Mai 2009 12:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gaseste macar un laser de jucarie cu punct rosu,vezi daca oglinda principala are insemnat unde are centrul,daca nu scoate oglinda vezi unde este centrul (cu exactitate) si o pui la loc ,asa faci si cu secundara ,dupa ce ai aflat lucrul acesta iei laserul si il fixezi in focuser cat mai pe centru posibil ,dupa care incepi sa centrezi optica pana cand centrul oglinzi sec corespunde cu centru oglinzi primare si ''vice versa''
_________________
Refractor Meade 60/700
Refractor ''home made'' 80/900
Binoclu Militar 10x50
Sus
sergiu IASI
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2009
Mesaje: 96



Localitate: iasi

MesajTrimis: 19 Mai 2009 12:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe oglinda principala am vazut ca are marcat un mic cerc in centrul ei. Sa vad cum am sa pot tine laserul cit mai pe centrul focuserului. Am sa incerc sa confectionez un fel de camasa pentru laser sa intre perfect pe mijloc dar nu stiu cit sa ma bazez pe chestia asta. Dar trebuie probat ca nu are ce sa strice.
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 19 Mai 2009 12:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incearca lucrul acesta si garantat o sa mearga, vezi sa afli si centrul secundarei,era bun un ocular fara lentile in care sa introduci laserul asa sti ca este pe centru.
_________________
Refractor Meade 60/700
Refractor ''home made'' 80/900
Binoclu Militar 10x50
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Mai 2009 12:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poți încerca să aplici sfaturile de aici:
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=1882
privind colimarea unul laser. Adaptezi laserul care îl ai într-un tub sau cutie de film și folosești metoda descrisă pentru a-l alinia, apoi îl folosești la colimare. E doar o idee.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Mai 2009 12:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sergiu, nu te grabi sa scoti oglinzile. Nu e nevoie si, la oglinda secundara nu este nici recomandat sa faci asta, decat dupa ce ai capatat multa experienta, cunostiinte si, mai ales unelte potrivite.

Un laser colimator este un instrument dificil, usor de facut, dar trebuie sa fie foarte bine centrat el insusi, si asta nu e deloc usor. Ba chiar e foarte greu.

Daca nu ai bani sa iei un ocular cheshire, cam 140 lei, poti sa improvizezi ceva de genul asta, dintr-un tub de film fotografic, caruia ii dai o gaura in centru. Perfect in centru. Il introduci in tubul focuserului, te uiti prin el si trebuie sa vezi elementele optice ale telescopului, oglinda secundara, primara, cercul de pe primara, si apoi reflexia secundarei in primara. Toate trebuie sa fie concentrice.

Am sa caut si o sa pun un material despre colimare, dar poti sa cauti si tu pe net.

Inca o data iti spun, nu scoate oglinzile, si nu umbla la suruburile oglinzii secundare. Primara are trei suruburi pentru colimare, la alea daca umbli nu e asa mare belea, ca oricum va trebui sa faci collimarea si vei umbla la ele.

_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Mai 2009 13:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am sa pun aici un material despre colimare, dar cum spuneam, poti sa cauti si tu. Dai cautare pe newtonian collimation, sau newton collimation si vei gasi destule. rabdare sa ai sa le parcurgi.

Atentie, daca vrei sa desfaci oglinda primara, e bine sa o marchezi pe o margine, si tubul la fel, ca sa o poti pune in aceasi pozitie.

Telescoapele se colimeaza in fabrica, dar pe drum, ele se decolimeaza. mai exact oglinda primara. De multe ori, la oglinda secundara, suruburile sunt blocate de fabricant, deoarece aceasta se decolimeaza mult mai greu, si colimarea facuta de fabricant poate tine foarte mult timp.

Mai putina lume stie, dar laserele vin in cele mai multe cazuri descentrate din fabrica. Nu pentru ca sunt fabricantii prosti, ci pentru ca e foarte greu sa fie aliniate la o precizie mai mare de 0,05 grade, precizie pe care doar cele mai bune o ating, si care este insuficienta pentru colimarea unui telescop mai rapid, F/D=6 sau peste. De aceea ele trebuie reglate de posesor, dar asta e foarte greu de facut.

Fisierul pe care voiam sa il pun e prea mare, si nu il ia. Ramane sa caut altul mai mic.

_________________
Dragos N
Sus
sergiu IASI
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2009
Mesaje: 96



Localitate: iasi

MesajTrimis: 19 Mai 2009 13:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca nu am atins nici un surub al oglinzilor pentru ca nu am experienta. Dupa indicatiile din manualul telescopului parea destul de bine colimat. Cu siguranta ca voi achizitiona un Chesire pentru ca mai devreme sau mai tirziu va deveni indispensabil. Unii spun ca trebuie colimat telescopul inainte de fiecare sesiune de observatii. Totusi nu e cam des ? Odata centrate piesele optice se descentreaza asa usor ? Asta inseamna o mecanica destul de proasta.
La serviciu aliniez optic microscopul cam odata pe luna. Cei drept nu e portabil si are un suport stabil.
Sus
sergiu IASI
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2009
Mesaje: 96



Localitate: iasi

MesajTrimis: 19 Mai 2009 13:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De scos oglinda principala probabil ca voi fi nevoit sa o scot cind se va depune praf pe ea si va trebui sa o curat. Si asa voi avea o gramada de emotii sa scot oglinda . Nu de alta dar fara ea ramin cu un tub din tabla !
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Mai 2009 14:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un cheshire este ieftin. Si extrem de util.

Daca totusi nu vrei sa-l cumperi e destul de usor de facut unul (eu am facut asa ceva dintr-o bucata de teava de plastic de un tol in care am taiat o deschidere ca la cheshire-urile "de fabrica" iar apoi am lipit o bucata de carton taiata in forma eliptica, cu o gaura in mijloc - unul ca asta se poate face in jumatate de ora Very Happy ).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Mai 2009 14:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Telescoapele se decolimeaza usor pentru ca oglinda primara este, si trebuie sa fie flotanta. Adica ea nu e prinsa fix pe suport, si asta pentru ca sa aiba loc de dilatare. Din cauza asta, de cateori transporti telescopul, el se decolimeaza. Deci la fiecare transport trebuie sa il colimezi.

Oglinda secundara in schimb, este prinsa fix pe suport, de obicei lipita, si se decolimeaza mult mai greu.

Se pare ca nu pot sa pun nici un material, ca limita e 1 MB, iar ce am eu e mai mare de atat.

_________________
Dragos N
Sus
octopus
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2009
Mesaje: 223

Motto: Carpe diem!

Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 19 Mai 2009 16:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragos , incearca sa il pui ori pe bucati ori arhivat.
Sus
DaJackal
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Feb 2006
Mesaje: 32



Localitate: Cluj - Napoca

MesajTrimis: 19 Mai 2009 19:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am pus un filmulet la adresa urmatoare http://s4.transfer.ro/storage/transfer_ro-fdfd7b1d10751a.zip
Este un fisier .swf, si arata cum trebuie sa colimezi cu chesire si cum trebuie sa colimezi ochiometric. E destul de bun zic eu. Sper sa va fie de folos.

Cer senin!

_________________
So let's break free from these chains
Of fear, hate and greed
And join together singing our Celestial Dream
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact