Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_0503_7a.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

am nevoie de un sfat


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Marius Laza
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Dec 2008
Mesaje: 64



Localitate: Alesd

MesajTrimis: 19 Mai 2009 20:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Draga Sergiu,

Cu teleccopul tau de 200 mm apertura , la Saturn ar trebui sa vezi spatiul dintre inel si planeta, umbra inelului pe suprafata planetei si doua benzi intunecate, una deasupra inelului si una dedesupt. Cea de deasupra este mai evidenta. Nu ai nevoie de un cer “de la tara” pentru asta. Saturn e prea stralucitor pentru a fi afectat, major, de lumina poluanta.
Lasa imagine sa “curga “ in ocular. Ea va avea fluctuatii din punct de vedere al claritatii, acum e tulbure, acum e clara (din cauza atmosferei). Din cind in cind vei percepe imaginea clara si vei vedea detaliile amintite mai sus. In practica vizuala ai nevoie de rabdare si antranament. Si eu, care sunt tot incepator in astraonomia vizuala, exersez de la observatie la observatie, si constat progrese in acest sens. Mult conteaza privirea periferica sau miscarea usoara a telescopului pe obiect.
Referitor la observatiile la Luna, la apusul Soarelui, cind imaginile “fierb”, tot vei vedea multe detalii.
In ce priveste magnificatia, si observatorii cu experienta si cu aperturi mai mari, nu trec deseori de 200x. Sigur ca la obiecte mici si luminoase (planete sau nebuloase planetare, mai merge)
Asa ca nu dispera. De la observatie la observatie vei constata ca acea “pata de lumina” va incape sa aiba o forma, o distributie diferita a stralucirii si chiar si ceva detalii.

_________________
Marius.
Sus
sergiu IASI
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2009
Mesaje: 96



Localitate: iasi

MesajTrimis: 19 Mai 2009 20:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru incurajari Marius.

M-am decis sa cumpar acest telescop dupa multe ore de comparatii si dupa multe discutii vizualizate de pe acest forum. Toti spuneau ca e combinatia cea mai buna intre calitate si pret. Nu imi pare rau deloc pentru achizitia facuta dar pur si simplu ma asteptam sa vad saturnul ceva mai mare. Mi s-a parut tare mic cind l-am vazut prima data. Acum m-am mai obisnuit cu el. Vad spatiul dintre inel si planeta dar nu vad nici o dunga pe discul planetei. Dar , vorba ta, cu rabdare si exercitiu poate am sa vad. Numai sa nu fie vre-un soi de autosugestie in loc de o dunga adevarata !
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact