Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
vlcsnap-2017-05-05-22h52m31s86.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Soarele azi (I)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4 ... 31, 32, 33  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii solare

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3988



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 05 Iul 2009 17:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Mersi de corectura Smile Am schimbat coordonatele din desen.
Nu stiu de ce, mereu reusesc sa le incurc Embarassed
Desi sint sigur ca stii, precizez pentru incepatori ca directia Vest e cea mai usor de identificat, fiind directia in care de deplaseaza aparent tinta in ocular. Iar in functie de felul cum e imaginea, inversata sau oglindita, se identifica si Nordul... Wink

zoth a scris:
Inca ceva, in imaginea de la ocular, in zona colorata cu gri erau prezente niste filamente radiale mai fine si mai frumos ordonate decat cele pe care am incercat eu sa le reproduc in desen Smile
Se pare ca filtrul solar-continuum isi face bine treaba, fara el aceste filamente nu erau vizibile.
Dupa ce am vazut filamentele in desenul tau, am incercat si eu sa identific asa ceva, dar oricat m-am chinuit, n-am reusit folosind doar ocular, filtru Astrosolar si eventual un filtru neutru gri... Sad
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Iul 2009 18:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

MariusP a scris:
Desi sint sigur ca stii, precizez pentru incepatori ca directia Vest e cea mai usor de identificat, fiind directia in care de deplaseaza aparent tinta in ocular.


Asa este Smile
Partea proasta e ca sunt foarte neglijent la aspectul aratat de tine.
Concentrat pe tinta si pe aspectul ei de cele mai multe ori nu acord atentia cuvenita si miscarii acesteia in camp.
La final cand vreau sa fac reconstituirea, gresesc mai mereu.
De buna seama nu sunt un bun observator Razz
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iul 2009 11:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Petele vazute ieri si de mine:







Pozele mai mari aici: http://www.astronomy.ro/album/thumbnails-78.html
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Iul 2009 11:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Spune-ne putin cum faci pozele ca sa putem sa-ti spunem unde gresesti Smile Ce aparat foto folosesti? Ce tehnica? Ce filtru? Ce timp de expunere?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iul 2009 12:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru Dragan a scris:
Spune-ne putin cum faci pozele ca sa putem sa-ti spunem unde gresesti Smile

Uups..si eu care credeam ca sunt perfecte... Cool

Doru Dragan a scris:
Ce aparat foto folosesti? Ce tehnica? Ce filtru? Ce timp de expunere?

Neton 200/1000, la pozele 2 si 3 in plus am barlow 2x. Filtru solar cam de 11 cm diametru (gen aici... ), DSLR pentax direct in focuser, focalizare la plesneala (confirmare de focus + mai multe cadre si ales cel mai reprezentativ), timp expunere 1/400 la prima, 1/200 la 2 si 3 (cele cu barlow), iso 200. Ultima e crop din penultima (cca 50%), ceva reglaje din curves (luminate putin ca au iesit cam subexpuse initial), sharp putin, resize la dimensiunea curenta, iar sharp putin.
Multumesc.
Sus
Catalin M. T.
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2009
Mesaje: 372

Motto: Admovere Oculis Distantia Sidera Nostris

Localitate: Turda, Romania

MesajTrimis: 06 Iul 2009 12:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Petele solare (AR1024) fotografiate printr-un teleobiectiv la 300mm. Smile


Sun 06.07.2009xz.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  52.02 kb
 Vizualizat:  de 8669 ori

Sun 06.07.2009xz.jpg



_________________
Refractor: TMB 6" f/15; SW 3.5" f/10, SW 2.7" f/13; Borg 50ED f/10
Catadioptric: Meade ETX90
Reflector: Tasco 4.5"f/4.5
Oculare: Baader: Hyp. 13/17/21;ES 20/68°; BCO 6/10/18; Fujiyama 7/25; SW:Pla. 4/9; VixenNPL 25;Binoclu:7x40 IOR; Nikon
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Iul 2009 17:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu care-i buba? Ar trebui sa iasa cam asa:
http://altair.tol.ro/wp-content/uploads/20..._imgx2.jpg
Smile
Poate ne spune Tavi Stanescu Very Happy Acuma ... e drept ca si petele erau mai babane cand s-a facut poza aia Rolling Eyes
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iul 2009 18:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru Dragan a scris:
Nu stiu care-i buba? Ar trebui sa iasa cam asa:
http://altair.tol.ro/wp-content/uploads/20..._imgx2.jpg
Smile
Poate ne spune Tavi Stanescu Very Happy Acuma ... e drept ca si petele erau mai babane cand s-a facut poza aia Rolling Eyes

Cred ca avea pete pe senzor...ca acum nu sunt decat ce se vede in poze. Cel putin alea sunt vizibile...restul or fi in spectul invizibil Laughing
http://sohowww.nascom.nasa.gov/sunspots/

Chiar vobiti serios cand spuneti ca-i o buba? Nu dealta dar pun la inima si cand ma duc acasa iau la busit sculele de nu se vad ... ca nu fac poze bune... Wink
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Iul 2009 19:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Filtrul neutru nu ar trebui sa dea violetul ala asa de intens. Focalizarea mi se pare nereusita. Sau contrastul? Cu tot cu sharp?!? Nu cred ca sculele sunt de vina saracele Smile Pun-te in fata oglinzii si trage-ti niste palme Very Happy
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iul 2009 20:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru Dragan a scris:
Filtrul neutru nu ar trebui sa dea violetul ala asa de intens. Focalizarea mi se pare nereusita. Sau contrastul? Cu tot cu sharp?!? Nu cred ca sculele sunt de vina saracele Smile Pun-te in fata oglinzii si trage-ti niste palme Very Happy

Violetul asa iese, cel putin eu nu umblu la WB. Contrastul e cam scazut pt. ca le-am subexpus detul de rau, cel putin pe ultimele 2. Cu focusul e o problema...n-am solutie deocamdata...dar caut una...desi mi se par destul de focusate.


Ultima modificare efectuata de catre valy la 06 Iul 2009 20:22, modificat de 1 data in total
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3988



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 29 Dec 2009 12:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Grupul de pete solare 1039 observat azi, 29 dec. 2009, ora 11:35 ora Romaniei cu un telescop Newton 114/450 la 75x. Imaginea are la baza fondul Soarelui de la http://sohowww.nascom.nasa.gov/ pe care am desenat ce am vazut.


20091229-1135.GIF
 Descriere:
 Marime fisier:  128.55 kb
 Vizualizat:  de 7929 ori

20091229-1135.GIF


Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Dec 2009 14:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi permit sa va prezint si eu cateva poze facute in iulie 2009 (chiar daca sunt mai vechi putin) si unele concluzii la care am ajuns atunci. Sper ca urmatoarea sedinta solara sa-mi dea mai multe satisfactii. Intre timp am achizitionat si un filtru H-alfa.

http://www.danvasiliu.ro/astronomia/o1.htm

_________________
CER SENIN !
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Dec 2009 22:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marius, o sugestie dacă se poate. De ce nu consemnezi observațiile tale solare după metodologia solicitată de AAVSO ca să le trimiți la ei în cadrul programului lor solar? Este foarte simplu și contribui și tu în acest fel la calculul indicatorilor activității solare care se publică lunar în Buletinul Solar al AAVSO.
Și o lămurire dacă sepoate: nu este foarte clară chestiunea cu desenul pe fondul de la SOHO. Imaginea arată ca una SOHO dar ei nu au publicat nici una pentru azi la ora menționată de tine (11:35 TLR sau 9:35 UT).
În rest pot spune și eu că imaginea Soarelui la proiecție era spectaculoasă azi. Fiecare detaliu al suprafeței solare era vizibil (mai ales petele și convecția majoră), la o mărire de 111x. Aerul a fost foarte curat.
Cer senin!
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3988



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 29 Dec 2009 23:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alex B. a scris:
Marius, o sugestie dacă se poate. De ce nu consemnezi observațiile tale solare după metodologia solicitată de AAVSO ca să le trimiți la ei în cadrul programului lor solar? Este foarte simplu și contribui și tu în acest fel la calculul indicatorilor activității solare care se publică lunar în Buletinul Solar al AAVSO.
Mersi pentru sugestie, dar inca prefer sa fac observatii doar pentru placerea mea si incerc sa fiu cat mai riguros. Poate cand voi fi mai multumit de mine, ma voi gandi si la asta... Wink

Alex B. a scris:
Și o lămurire dacă se poate: nu este foarte clară chestiunea cu desenul pe fondul de la SOHO. Imaginea arată ca una SOHO dar ei nu au publicat nici una pentru azi la ora menționată de tine (11:35 TLR sau 9:35 UT).
Pai fondul era o imagine publicata de SOHO cand nu era nici o pata, nu mai tin minte cand, iar pe ea am desenat in Paint-ul din Windows. Embarassed
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Dec 2009 23:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Să știi că nu este mare brânză de făcut pentru AAVSO. Trebuie să numeri petele și grupurile, să calculezi numărul Wolf și să precizezi câte pete și grupuri sunt la nord și respectiv la sud de ecuatorul Soarelui. Centralizezi totul la finalul lunii cu ajutorul unui progrămel DOS de la AAVSO și le trimiți rezultatul prin mail. Asta este tot. Se recomandă să începi indiferent de experiența pe care o ai. De altfel, pe măsură ce trece timpul și numărul observațiilor crește, crește și experiența. Intră pe site la AAVSO și află mai mult. Eu am mai spus-o: este păcat de observațiile excelente pe care le faci tu și alți forumiști. Rămân îngropate în sertare și calculatoare și nu folosesc nimănui. Și apoi din toată România să fie numai un singur om prezent în Buletinul Solar?...cel puțin dacă mă iau după nume...
Oricum, succes pe mai departe. Smile
PS: ingenioasă ideea cu desenul, mai ales că bănuiesc că faci observații direct la ocular. De obicei desenul se practică la proiecție fiindcă este mai simplu. Șă știi că dacă faci aceste desene ai putea încerca să calculezi și coordonatele ecuatoriale ale petelor.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii solare Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4 ... 31, 32, 33  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 33
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact