Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Stellar_analysis_1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224547
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Monoclu - continuare


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii pe timp de zi

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mike60
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Apr 2009
Mesaje: 22



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Apr 2009 19:24 Download mesaj
Titlul subiectului: Monoclu - continuare
Raspunde cu citat (quote)

OK.
Avand si un binoclu vezi attach am incercat sa montez pe balcon pentru a face poze muntilor ( cand se vad ) si un monoclu. Monoclul este Alcor nu este din plastic, este destul de greu pentru dimensiunea lui. Am luat si un suport pentru a le fixa impreuna. Chiar si la zoom-ul minim al binoclului imaginea tot tremura uitandu-ma prin aparatul foto. Este un stift de aparat. L-am imprumutat pentru ca are posibilitatea de WebCam, Video-Out cu zoom live, alimentare externa. Am tras fir ecranat, alimentare 3.3V pana pe balcon. Am o gaura prevazuta in perete pentru asa ceva. Nu am putut sa focalizez mai nimic. Cum miscam monoclul fugea imaginea. Suportul dupa cum se vede din poza nu este cine stie ce dar ar fi trebuit sa-si faca treaba. Sa nu se miste componetele fixate pe el independent una fata de cealalta. Dupa toate probele astea am incercat sa vad ceva cu ochiul liber prin monoclu. Se vede bine zic eu dar nu pot sa dovedesc unor persoane ce vad eu prin el. Sorry. La zoom-ul maxim imaginea nu mai este stabila din cauza mea Very Happy . Bine ca am facut aceasta proba - doream sa cumpar un dispozitiv electric pentru a fixa acest ansamblu si a baleia orizontul - inainte sa mai bag banii in altceva.
Tot ce este negru la dispozitivul de fixare este original. Restul ce am avut prin casa.
Toate probele facute au fost pe Video-Out rezolutie 320x240 Sad . Nu am facut inca probe ca fotografii. Avand 6MP poate iese ceva.



1.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  725.63 kb
 Vizualizat:  de 16519 ori

1.JPG



2.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  706.42 kb
 Vizualizat:  de 16519 ori

2.JPG



3.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  737.73 kb
 Vizualizat:  de 16519 ori

3.JPG



Binoclu China.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  636.55 kb
 Vizualizat:  de 16519 ori

Binoclu China.JPG


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Mai 2009 19:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mike60
Intre timp m-am documentat,monocularul tau are alezaj filetat pentru fixare pe trepied.Eu iti propun sa dai mai multe ture de banda izolanta PVC care sa ''stranga'' monocularul de suportul metalic,asigurand stabilitate ansamblului,poate nu se mai deplaseaza imaginea cand focalizezi.Eu am stabilizat astfel picioarele trepiedului de la telescopul meu Optus de 76mm F/9,cu bune rezultate in domeniul vizual.Din ceea ce am citit,se pare ca monocularul tau japonez,desi mic ,nu este o jucarie!
Spune-ne daca ai mai realizat ceva progrese.
Mircea
Sus
Mike60
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Apr 2009
Mesaje: 22



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Mai 2009 13:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imaginea este impecabila daca urmaresc ceva prin el. Nici eu nu credeam ca se va vedea asa bine. Problema este cu - lumina putina = imagine naspa Sad(. Voi incerca sa desfac ( dau jos cauciucul de la ocular ) poate reusesc sa-l fixez mai bine la un web-cam sau un ap. foto. Va trebui sa caut ceva adaptoare dupa ce-l defrisez Smile. Poate ca in timp voi lua o luneta. Nu ca sa urmaresc balcoanele ...... Tinad cont ca se apropie concediul Sad cred ca voi face o pauza. Mai am de schimbat la statia meteo cablul ( 35m ) pana pe terasa blocului.
In concediu oricum voi lua monoclul in loc de binoclu. Este mult mai mic iar imaginea se vede bine cu zoom-ul maxim daca nu-ti tremura mana ......
Sus
Mike60
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Apr 2009
Mesaje: 22



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Mai 2009 21:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate primesc un ajutor din partea voastra.
Tot incerc fara sa investesc in ceva gen luneta.
Daca as achizitiona un obiectiv cu zoom motorizat sa zicem 5 / 50 sau cu 60 as putea sa-l fixez la o camera web ? Am o camera USB de 2mp ( 1600 x 1200 ). Ar iesi ceva ? Suportul este Very Happy montat fizic. Electric inca nu.

Multumesc anticipat



DSC03790.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  781.93 kb
 Vizualizat:  de 16216 ori

DSC03790.JPG


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Mai 2009 22:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

te referi la un obiectiv de cameră de supraveghere? Confused Eu cred că s-ar potrivi foarte bine, ținând cont că cele 2 camere au același principiu de funcționare și senzorul cam la fel de mare (1/4" la camera de supraveghere, la camera web ar putea fi mai mic).
Obiectivele au un filet standardizat, de 1", eu am folosit din cele cu focala fixă pe post de oculare. Cu cât focala este mai scurtă, cu atât câmpul este mai larg, deci pentru a filma la distanță mare ai nevoie de un obiectiv de 16-24 mm sau chiar mai mare. Nu am încercat să le pun la webcam, dar sunt curios.
Sus
Mike60
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Apr 2009
Mesaje: 22



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mai 2009 08:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As vrea sa montez obiectivul cu zoom motorizat pe USB-webcam-ul Asus. In attach o poza cu captura facuta cu ea.
Focus-ul nu este reglat corect. Stiu.
In Bucuresti unde ar trebui sa merg sa vad ce obiectiv pot sa montez la aceasta camera ?

Mihai

PS. Daca desfac camera USB Asus si masor diametrul filetului este suficient ?
Mai am si alte camere dar rezolutia lor este mult mai mica. Sunt de supraveghere si au ~ 300k fata de 2mp cat are asta.



USB.20090523_053000.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  893.35 kb
 Vizualizat:  de 16180 ori

USB.20090523_053000.jpg


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mai 2009 09:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Montura obiectivelor si camerelor cu filet pe 1" despre care iti povestea Erwin se numeste "montura CS".
Este folosita atat pe camere cu senzor de 1/4" cat si pe cele cu senzor de 1/3".
Astfel de obiective poti gasi de unde ai luat si Pan-Tilt-ul dar te avertizez ca un obiectiv varifocal serios cu comenzi integrate (zoom, focus motorizat si autoiris) costa mult si are nevoie de consola comanda sau soft specializat.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mai 2009 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin cu un exemplu de pret pentru un astfel de obiectiv:
http://ro.farnell.com/computar/t34z5518dc-...dp/8277010
Sus
Mike60
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Apr 2009
Mesaje: 22



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mai 2009 11:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns.
De ce preturile de pe site-ul postat de mine sunt in jurul ~ 400 RON. Este o greseala sau sunt in euro ? Suns scrie clar RON.
" Lei/buc. lacare se adauga TVA. "
http://www.accentcctv.com/lista-preturi-ec...ghere.html
Este adevarat ca nu 178mm !!! dar macar 6-60.
Sunt chiar asa stifturi ?
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mai 2009 11:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu, nu cred ca ar fi stifturi, dar una e să ai 60 mm și alta 180. Gandeste-te la pretul teleobiectivelor fotografice. Apoi, depinde de firma constructoare, calitate și așa mai departe. În caz că dorești să o comanzi din PC va trebui să folosești un controller, ceea ce s-ar putea să fie mai mult sau mai puțin ușor de construit. Cred că au toate autoiris și autofocus, ceea ce se cere comandat este doar poziția zoom-ului, însă nu știu cum este semnalul de comandă.
Sus
Mike60
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Apr 2009
Mesaje: 22



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mai 2009 11:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vorbit acum cateva minute cu cineva de la firma de pe site-ul pus de mine. Pretul este corect ~ 400 RON. In schimb Crying or Very sad nu pot sa cumpar ca persoana fizica. Doar firma de instalatii alarme. Se comanda cate doua trei bucati. A doua problema pusa de persoana resp. - nu se poate adapta la camere web. Tot spunea ca nu pot sa activez zoom-ul din calculator. Nici nu vreau. Dispozitivul montat deja are firele trase. Comanda la ei este pe doua fire. La fel ca la mine. De pe suportul cumparat de mine pleaca un cablu cu sase fire de semnal, un cablu cu sase fire comanda deplasare directii, un fir ecranat pentru semnalul V-complex. De ce a zis ca nu pot Shocked . Varianta lui pentru ce am eu nevoie sau mai bine zis pentru pasarele ( stolul meu ) mele ar fi ceva gen zoom optic X25. Ale lor sunt x10 max. Crezi ca ar posibil montarea lui la un CMOS Web-cam ?
Am si centrala de actionare pe cele doua axe.

Mihai

PS. Ansamblu, limitatoarele si interior



DSC03795.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  129.67 kb
 Vizualizat:  de 16135 ori

DSC03795.JPG



DSC03797.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  110.83 kb
 Vizualizat:  de 16135 ori

DSC03797.JPG



DSC03800.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  45.75 kb
 Vizualizat:  de 16135 ori

DSC03800.JPG


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mai 2009 13:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Într-adevăr, vânzarea unor componente de genul ăsta este supusă legii alarmelor și sistemelor de supraveghere. Numai firmele autorizate de Poliție au dreptul să monteze camere de supraveghere. Atenție la ce te uiți, că în caz că ai reclamații de la vecini e caz penal. Eu le-am folosit ca oculare, așa că nu e nicio problemă. Presupun că e mai ușor să comanzi una din UE decât din țară. Spune-le și tu că te uiți la stele, îți faci telescop, de asta nu se leagă. Am să caut info despre comanda zoom-ului.
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mai 2009 14:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu stiam ca orice lucru care e vizibil in camp deschis (deci prin binoclu, ochi, etc.) nu constituie intruziune. Cel putin la americani asa stiam sa fie.
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Mike60
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Apr 2009
Mesaje: 22



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mai 2009 16:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scrie undeva acest lucru ca nu am voie sa montez o camera de supraveghere externa ? Eu am asa ceva montat pentru masinile din parcarea din spatele blocului.
Referitor la vecinii mei ? Am un clip in care vecinul ( de la casa ) din spatele blocului a inlesnit mutarea Twisted Evil unor materiale de constructie pentru repararea strazii Razz . Daca-i pun acel clip ce va face ?
Sa revenim : Este posibil sa fie incompatibil ecel obiectiv motorizat cu camerele web ( CMOS ) ? Sa fie doar pentru CCTV ?

Mihai

PS. In attach o poza cu cerul curat
sau permanent pus pe net cu o alta camera Very Happy
http://www.wunderground.com/weatherstation...IBUCHARE22

si mai am Twisted Evil

PS1. Anul trecut cu ajutorul meu " militia RO " a reusit sa culeaga o banda care fura capacele de canal Shocked



USB.20090523_161543.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  146.37 kb
 Vizualizat:  de 16104 ori

USB.20090523_161543.JPG


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Mai 2009 01:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite, am să încerc eu mâine un obiectiv de 12mm la camera web, direct, fără obiectivul original al camerei și îți zic cum se vede, eventual poze... Am o cameră Philips SP900 (din păcate nu e 2900, cea bună pentru astrofoto :p) și una Genius pentru laptop, amândouă sunt cu cip CMOS, rezoluție fără interpolare 480x640. La poze, fac interpolare și ajung la mai mult, nu mai țin minte cât.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii pe timp de zi Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact