Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Sh2-235klein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224547
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Vreau sa-mi slefuiesc o oglinda


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 01 Iul 2006 16:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sarpe a scris:
Dl. Tamas sa inteleg, din desen, ca R=raza de curbura a oglinzii si f' distanta focala? Si diametrul sferometrului poate fi si mai mic decat diametrul oglinzii masurate? Adica pentru o oglinda de 150mm diametru se poate folosi un sferometru cu diametrul suportului de 100mm, de exemplu.
Numai bine!


Da, fiind sfera suprafata optica in orice punct trebuie sa masoara acelas "sageata" numai ca "m" se modifica in functa de "r". Poate sa fie si de 50 mm "m" o sa fie mic, dar nu te deranjeaza in calcul lucrez cu valoarea data de comparator.
Cu un cilindru de 50 mm "m" o sa fie de ~ 0.104 mm im loc de 0.94 mm.
Atunci R = 30004.8597 mm (am mai lasat din zecimale si a iesit mai mare) dar tot acolo esti. La oglinzile "Home Made " nu te deranjeaza daca distanta focala este mai mare / mic cu citeva milimetri.
R = raza oglinzi = 2x f'
f' = distanta focala a oglinzi
r = raza cilindrului sferometric - asta ff precis masurat -dupa strunjire se mosoara la o masina de cordonate (asta lam tradus). Cu cit sti mai precis 'r' si masuratoarea este ai precisa (la o temperatura data - 20 grade celsius sa zicem.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iul 2006 16:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok, am inteles totul perfect, multumesc mult. Dar varianta alternativa la acest tip de masuratori nu ar fi proiectia soarelui? Pentru a se afla distanta focala. Care ar fi mai precisa?
Numai bine!
Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 01 Iul 2006 17:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sarpe a scris:
Ok, am inteles totul perfect, multumesc mult. Dar varianta alternativa la acest tip de masuratori nu ar fi proiectia soarelui? Pentru a se afla distanta focala. Care ar fi mai precisa?
Numai bine!


Aici era vorba de a controla raza oglinzi pe care o slefuesti manual.
Daca cunost raza atunci automat sti si distanta focala f' = R / 2.
In cazul nostru f' = ~ 1500mm.
Proiectia soarelui este o metoda si la oglinzi merge. In cazul obiectivelor nu mai este valabil fiind ca nu cunosti planul principal H'2 a obiectivului si masuratoarea nu este precisa.



Tukor.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  45.95 kb
 Vizualizat:  de 11406 ori

Tukor.JPG


Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 01 Iul 2006 17:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Draga sarpe suna ma la yahoo messenger.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iul 2006 17:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate nu am timp acum (azi) fiindca ma pregatesc sa ies la observatii Smile Dar oricum am multe intrebari si as fi bucuros sa le dezbatem fiindca prima oglinda vreau sa imi iasa din prima.
Numai bine!
Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 01 Iul 2006 17:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sarpe a scris:
Din pacate nu am timp acum (azi) fiindca ma pregatesc sa ies la observatii Smile Dar oricum am multe intrebari si as fi bucuros sa le dezbatem fiindca prima oglinda vreau sa imi iasa din prima.
Numai bine!



Imi place entuziasmul tau. Dar prima data sa faci o oglinda sferica. Am citit ca tatal tau e meserias. De ce nu facetii o masina de slefuit oglinzii? Un simplu ax vertical antrenat de un motor de mica putere (150 - 200 W) care se roteste de 50- 100 ori pe minut.
Cer senin.
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 01 Iul 2006 20:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai in acest caz nu se mai poate realiza o oglinda cu distanta focala fixata dinainte, ci se merge doar aproximativ, trebuie specificat si acest aspect.
Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 01 Iul 2006 23:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sky a scris:
Pai in acest caz nu se mai poate realiza o oglinda cu distanta focala fixata dinainte, ci se merge doar aproximativ, trebuie specificat si acest aspect.


Si in conditii de acasa se poate lucra foarte precis la 100 -de mm daca ai aparatura necesara de a masura raza.
Multi amatorii folosesc o simla sablon din tabla penru controlul razei si nici unul nu a plins ca distanta focala este mai mare s-au mai mic cu citeva zecimi (s-au mm). Sferometrul deja este un lucru lux. Precizia cu care a fost strunjit si cunostinta razei "r" a cilindrului este hotaritor in masurare.
Cu polisrea se mai poate corecta raza.
Si opticile de precizie pina la urma sint lucrate manual de niste meseriasii buni prin polisare si masuratorii repetate.
Sus
sica
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2005
Mesaje: 55



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 02 Iul 2006 00:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon a scris:
Intrebarea e daca-l mai intereseaza pe sica problema ca nu i-am mai vazut de mult postul. De prin ianuarie. Ar fi frumos daca cei care cer sfaturi ne-ar si spune ce au facut cu ele ca sa vedem cum evolueaza lucrurile.


Imi cer scuze ca nu am mai postat nimic Embarassed . Nu am acces acasa la net si am fost si cam neglijent in privinta asta. Mi-am achizitionat o oglinda de 114mm din SUA si acum sunt in plin proces de constructie a telescopului, numa' ca stau cam prost cu timpul liber. Cat despre slefuirea unei oglinzii, n-am renuntat la idee (desi asta o sa se intample, probabil , peste multa vreme). Este mult mai simplu sa cumperi o oglinda, dar, zic eu, satisfactia de a sti ca tu singur ti-ai "fabricat" oglinda nu se poate compara cu nimic.
Oricum doresc sa le multumesc sincer celor care mi-au sarit in ajutor cu sfaturi in acets sens. Unul dintre factorii care m-au tinut aproape de acest hobby a fost disponibilitatea altor astronomi amatori de a ma ajuta.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iul 2006 14:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tamasflex a scris:
Imi place entuziasmul tau. Dar prima data sa faci o oglinda sferica. Am citit ca tatal tau e meserias. De ce nu facetii o masina de slefuit oglinzii? Un simplu ax vertical antrenat de un motor de mica putere (150 - 200 W) care se roteste de 50- 100 ori pe minut.
Cer senin.


Da, as putea sa fac multe lucruri dar vreau sa prima oglinda sa o fac manual si numai sferica. Am planuri si idei de facut masini de slefuit, ideea este ca nu stiu ce model sa aleg. Adica ca "tool" se pot folosi: alt disc de sticla, un disc facut deja din granulatia necesara etapei si altele sunt facute acasa prin diferite metode. Si asta ar fi o problema in alegerea tipului de masina. Alta problema este ca nu sunt instructiuni pentru asa ceva, pe cand daca o freci manual mai scrie printr-o carte cate ceva.
Ca idee, vreau sa stapanesc bine controlul defectelor aparuta la slefuire, si dupa, controlul calitatilor optice a oglinzii. Metoda de slefuire nu este o prioritate acum.
Sincer am vazut pe internet un tip care isi degrosa oglinda cu un flex Smile si o finisa manual.
Numai bine!
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iul 2006 14:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tamasflex a scris:
Aici era vorba de a controla raza oglinzi pe care o slefuesti manual.
Daca cunost raza atunci automat sti si distanta focala f' = R / 2.
In cazul nostru f' = ~ 1500mm.
Proiectia soarelui este o metoda si la oglinzi merge. In cazul obiectivelor nu mai este valabil fiind ca nu cunosti planul principal H'2 a obiectivului si masuratoarea nu este precisa.


De ce trebuie impartit la 107 ca sa stim diametrul in focar? Este standard cifra de 107? Si cum stim de cate ori mareste un ocular cand pe el scie doar distanta focala?
Numai bine!
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 02 Iul 2006 15:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sarpe a scris:
tamasflex a scris:
Aici era vorba de a controla raza oglinzi pe care o slefuesti manual.
Daca cunost raza atunci automat sti si distanta focala f' = R / 2.
In cazul nostru f' = ~ 1500mm.
Proiectia soarelui este o metoda si la oglinzi merge. In cazul obiectivelor nu mai este valabil fiind ca nu cunosti planul principal H'2 a obiectivului si masuratoarea nu este precisa.


De ce trebuie impartit la 107 ca sa stim diametrul in focar? Este standard cifra de 107? Si cum stim de cate ori mareste un ocular cand pe el scie doar distanta focala?
Numai bine!


La punctul asta afli daca imparti 255 la factro-ul care sta pe ocular. Adica daca pe ocular sta 14x, imparti 255:14 unde iese marirea ocularul-ui =18,21x marirea.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iul 2006 15:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Robert vrei sa spui ca sta scris pe ocular 14mm nu 14x, nu? (un exemplu) Fiindca eu x-ul il asociez cu factorul de marire/multiplicare.
Numai bine!
Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 02 Iul 2006 18:31 Download mesaj
Titlul subiectului: Ocular - Marire
Raspunde cu citat (quote)

Pentru dl. HoO_Germany - si pentru totii.

Referitor la oculare: orice ocular este de fapt o lupa (bine corecat) care mareste obiectul asezat in focar (intre focar _depinde de acomodatia ochiului) in cazul nostru este poza dat de obiectiv.
Ca sa nu prelungim cu multe ecuatii matematice si desen -
Cind ochiul nu este adaptat la infinit (obiectul intre focar) atunci grosismebtul lupei (ocularului):
G = (250 / f _ocular) + 1 asta insemna ca daca avem un ocular cu f = 25 mm atunci G = 250/ 25 + 1 = 11 x. Valoarea de 250 este distanta vederi optime.
In cazul in care ochiul este adaptat la infinit _in acest caz obiectul se afla in focarul lupei_ grosismentul lupei:
G = 250 / f - cu datele de mai sus G = 10 x.
Avind valorile de mai sus si presupunem ca obiectivul nostru in focar de la un obiect da o imagine care are 1mm si vizualizind cu lupa (ocular) vedem asa de parca un obiect de 10 mm la distanta de 250 mm.
Distanta focala a lupei: f = 250 / 10 = 25 mm.
Daca obiectivul de luneta are un f' = 1000 mm atunci grosismentul lunetei cu lupa studiata mai sus : G_luneta = f' / f = 1000 / 25 = 40 x.
De fapt cele scrise mai sus am tratat la Home Made optics _vezii desenul.
Referitor la oculare pe care scrie 10 x ; 15 x etc.- de obicei se foloseste la oculare de microscop, la oculare de astronomie _dupa cum stiu este scris distanta focala si nu factorul de marire.
In cazul ocularelor de microscop e si normal sa scrie factorul de marire ca daca avem un obiectiv care mareste de 20 x , atunci cu un ocular de 10 x grosismentul total a microscopului este de G_mic. = 20 x 10 = 200 x.
In cazul diametrul Soarelui_Lunei in focarul unui obiectiv - 107 este o constanta mai greu de explica. De obicei amatori ia d = f / 100_vezii desen la topicul Home Made Optics.
Valoarea de 107 se modifica putin in functia distantei Soarelui_Lunei de Pamint.
Sint niste ecuati cu care poti sa determini. Eu nu am folosit niciodata.
In cazul in care vrei sa faci un coronograf (observarii coroanei solare_protuberante) atunci mai faci niste calcule ca sa sti diametrul Lunei artificiale (con ocultor)pentru a eclipsa Soarele.
Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 02 Iul 2006 18:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ps. Am avut ocazia sa vorbesc online cu dl. sarpe. Dinsul se afla in spania si este student la catedra de fizica. Dupa voce este un om cumsecade.
Mi a facut placere sa vorbesc cu el. Am vazut pozele instrumentului pe care a facut. Este vorba de un Dobson ff fain executat si estetic. Bravo lui.
Vezii pozele :http://s29.photobucket.com/albums/c256/sarpe1985/200mm/
Wink
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact