Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Eclipsa-Soare-03_05_2003.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224678
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Aeryn Sun
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Implicarera diverselor organizatii in IYA 2009


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

IYA2009

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 21 Mar 2009 10:38 Download mesaj
Titlul subiectului: Implicarera diverselor organizatii in IYA 2009
Raspunde cu citat (quote)

Ca sa nu fac off-topicuri prin alte parti, deschid o discutie noua pentru a scrie citeva idei referitoare la implicarea ORICAREI organizatii in popularizarea astronomiei (si ma refer la zona asta a internetului).

Nu stiu ce rost, efect si eficienta au topicurile astea in care ne anuntam noi, intre noi insine, ca facem si dregem, iesim la observatii, etc..
Toate actiunile de acest caracter (insusite, coordonate) ar trebui sa fie facute PE ALTE SITE-URI CU PROFIL GENERALIST (sau in orice caz alt domeniu). Doar astfel pot afla (eficient), mai din timp, si alti oameni (neinitiati in astronomie) de iesirile programate la observatii. Numai ca in situatia asta, site-ul gazda va taxa (probabil) actiunea, considerind-o reclama (depinde...).

Ajungem iar la reclama si interes comercial, ASTA E CIOLANUL (apropo de unele din discutiile / intrebarile de pe unele topicuri vecine). Toate site-urile, care au sponsori, urmaresc cresterea traficului de internet, efectul firesc fiind marirea tarifului pentru publicitate. Nu comentez mai mult pe tema, si nici nu blamez sistemul (in sinea lui), intrucit nu cunosc detalii. Poate unii sint la limita existentiala, poate altii "mai titrati", care si vind anumite lucruri specifice profilului lor, o duc mai bine.
Nu e nimic rau in asta, insa eu prefer (in general) lucrurile pe fata, abia apoi se pune problema daca sint sau nu de acord cu ceva.

Stau si ma intreb: la modul asta de promovare, nu este mai bine sa iesim pur si simplu la observatii, fara sa distribuim* afise cu adrese de www-uri pe ele, fara sa constituim obiectul umor statistici?
Inca ceva: observatiile ar trebui sa tina cont de evenimentele astronomice, conditiile atmosferice, nu de o anumita data calendaristica sau alte pretexte.

*a nu se intelege ca instig la diverse fapte

Un lucru e cert, indiferent modul de coordonare si organizare, AMATORII care ies efectiv la observatii DOAR pentru a arata publicului "universul" prin instrumentele lor, au NUMAI satisfactia morala in urma evenimentului.
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Mar 2009 12:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

www.astronomie.ro asta o sa fie site-ul generalist. Orice organizatie se poate inscrie si posta articole, imagini si informatii despre evenimentele pe care le organizeaza.
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
octopus
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2009
Mesaje: 223

Motto: Carpe diem!

Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 21 Mar 2009 12:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un lucru e cert Very Happy , sunt multe frustrari pe aici!
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 21 Mar 2009 13:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Discutiile astea despre ''ciolan'' ma fac sa ma intreb daca suntem in 2009 sau in martie 1989. Doar in acea epoca munca de pomana era obligatorie. Si de cele mai multe ori era de pomana si la propriu si la figurat.

Cred ca fiecare actiune umana necesita un efort, efort care consuma energie, energie care costa, si depinde de fiecare daca vrea sau POATE sa il faca cu titlu gratuit sau nu. Si reclama este cel mai bun mod de a face lucrurile accesibile multor oameni, fara sa le percepi o taxa. Nu stiu ce e asa greu de inteles. Si pe orice meridian si in orice epoca, nu se poate face dezvoltare fara munca=bani si resurse=bani.

Eu ii invit pe cei care au obsesia CIOLANULUI sa se duca luni la servici si sa declare ca de acum incolo nu mai vor sa fie platiti pentru munca pe care o fac.

Cat despre inscrierea pe liste la anumite actiuni, din cate stiu este benevola. Tot la fel, adica benevola, nu obligatorie, ar trebuii sa fie si inscrierea intr-un centru cu pretentii de coordonare nationala. Nu este nimic rau intr-o COLABORARE nationala, dar pentru coordonare era nevoie ca respectivul coordonator sa se trezeasca mai devreme. Mult.

_________________
Dragos N
Sus
octopus
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2009
Mesaje: 223

Motto: Carpe diem!

Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 21 Mar 2009 13:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Off, mai Dragos , se poate sa nu te lasi "iluminat" ? Crying or Very sad
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 21 Mar 2009 13:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Recunosc, imi place pe intuneric Twisted Evil
_________________
Dragos N
Sus
octopus
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2009
Mesaje: 223

Motto: Carpe diem!

Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 21 Mar 2009 13:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Treaba ta , dar o sa ai NUMAI satisfactii morale! Wink
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 21 Mar 2009 13:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ale imorale nu o sa am?
_________________
Dragos N
Sus
octopus
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2009
Mesaje: 223

Motto: Carpe diem!

Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 21 Mar 2009 13:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi se pare mie sau...ma instigi la "diferite fapte"?
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 21 Mar 2009 13:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La ora asta? Pe lumina? Sau vrei si tu ''transparenta''?
_________________
Dragos N
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 21 Mar 2009 15:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Discutiile astea despre ''ciolan'' ma fac sa ma intreb daca suntem in 2009 sau in martie 1989. Doar in acea epoca munca de pomana era obligatorie. Si de cele mai multe ori era de pomana si la propriu si la figurat.


Citat:
Eu ii invit pe cei care au obsesia CIOLANULUI sa se duca luni la servici si sa declare ca de acum incolo nu mai vor sa fie platiti pentru munca pe care o fac.


Aici era in discutie posibilitatea ca cineva sa traga foloase* dupa "munca" gratuita** a altuia, adica a unui astronom amator care face din pasiune ceea ce face (iese cu telescopul pe strada pentru a arata si altora ce vede prin el). Daca mai reuseste sa si transmita "microbul" astronomiei unui trecator, cu atit mai bine.

*o mica afacere care implica profit. Este in regula, atita timp cit ambele parti cunosc lucrul asta si si-l asuma. Dar nu sint de acord atunci cind celui "din teren" ("muncitorului") ii este fluturat conceptul amatorismului 100% (de fapt, pe la spatele lui "se intimpla ceva" Laughing ). A..."muncitorul" nostru amator are dreptul de a nu-l interesa nimic din ceea ce se intimpla deasupra lui...treaba lui... eu am zis ce aveam de zis.
**asa am inteles din alte relatari de aici, asa mi se pare si normal. Mai exista lucruri care se fac si doar din pasiune.

Vad ca e mai greu… avem de gindit un pic… Laughing altfel, facem niste conexiuni si interpretari total aberante.
Daca as fi redus tot mesajul meu la un singur rind, extrem de ambiguu, intelegeam aparitia unor reactii cit mai variate.

Nu mai dezvolt subiectul cu privire la ce inseamna (in realitate), la ce se reduce "munca" pt. multi romani descurcareti ai anului 2009. (acum o sa sara altul cu interpretari, ca doar e liber, poate sa dea ce sensuri vrea el exprimarii mele)

HABAR NU AVETI VOI CIT AM MUNCIT EU, DIN PASIUNE, FARA A AVEA VREUN PROFIT BANESC. NU VREAU SA SPUN CA SINT UN EXEMPLU SI TREBUIE SA MA URMEZE CINEVA. ABTINETI-VA DE LA GLUMITELE SI IRONIILE IEFTINE, SUPERFICIALE.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 21 Mar 2009 15:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi F, sunt de acord cu tine in ce priveste munca pe baza de voluntariat. Dar aici pe site, efortul nostru comun este si in beneficiul nostru, si cred ca in mod constient noi lasam sarcina financiara, cu tot ce implica ea, pe umerii Admin.

Cat priveste munca ta, iti urez tie ce imi urez mie. Sa fii sanatos si sa ai posibilitatea sa muncesti in continuare pentru propria ta pasiune.

Referitor la glumite, imi pare rau ca nu-ti plac. Adevarat, ar trebui sa ne fie rusinica pentru ca am ajuns de la un subiect asa serios despre impliCARERA, probabil Porsche, la alte alea. Asa ca inchei cu indemnul tovarasesc:

SUS MUNCA ! SA NU MAI AJUNGEM LA EA !

_________________
Dragos N
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 21 Mar 2009 16:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doar pentru ca sunt trecute pe afisul "100 de ore de astronomie", astroshop.ro si telescop-expert.ro nu inseamna ca cineva care vede afisul, gata se duce si cumpara un instrument fara sa aiba habar de astronomie. Iar cei care ar putea ramane uimiti de ceea ce vor vedea prin telescop, si isi vor dori la randul lor un instrument, tot isi vor lua pana la urma, fie ca de la telescop-expert, astroshop sau altele (skywatcher, instrumenteoptice, astromagazin). Asa ca linkurile acelea sunt tot in ajutorul viitorului pasionat. Cei interesati oricum vor intreba: "cat ai dat pe el ? de unde ti l-ai luat ?"
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Mar 2009 16:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Tavi F.: Pe site-ul asta sunt inscrisi aproape 1000 de utilizatori. E adevarat ca unii probabil s-au inscris si nu mai dau pe aici dar e la fel de adevarat ca unii dau pe aici fara sa se inscrie Smile Din astia care viziteaza site-ul astronomy.ro doar o mica parte sunt activi, participa la discutii. Din cei care participa la discutii doar o parte au instrumente si ies la observatii. Asa incat faptul ca se anunta pe aici diferite actiuni are rost. Din vorba in vorba s-a format la Iasi un mic grup care e pe cale sa se transforme intr-un astroclub (de ex.)
Afisele sunt o forma de a mobiliza oamenii. Daca cineva vrea sa le utilizeze sau nu e la libera alegere. Dar tiparirea unui astfel de afis implica niste costuri. Costurile au fost acoperite de sponzorii care apar pe afis. Nu e nimic rau in asta. Poate era de comentat daca sponzorii ar fi fost fabricanti de carnati, branzeturi sau aparatura electrocasnica dar niste firme de instrumente astronomice cred ca se potriveste destul de bine Smile
Datele la care se tin actiunile au fost stabilite in coordonare Very Happy cu organizatiile astronomice internationale tinindu-se cont de anumite conditii (Luna noua de ex.) Anul asta fiind special se fac mai multe actiuni decat de obicei in alti ani cand se tinea doar Ziua Astronomiei.
Sus
octopus
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2009
Mesaje: 223

Motto: Carpe diem!

Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 21 Mar 2009 16:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca acest site exista este si meritul sponsorilor lui si nu pot sa spun nici macar ca ar fi un "compromis" prezenta lor pe afis , la urma urmei nu e reclama nici la tigari nici la bauturi alcoolice !
Tot respectul si admiratia pentru munca lui Tavi F. , dar de aici pana la a "cere registrele contabile" ca sa fie "profitul" la vedere e cale lunga!
Tipul asta de demers mi se pare daunator!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   IYA2009 Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact