Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
GT2_uhz__JPG__Revision_4.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224703
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Diferente de reflectivitate oglinzi


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 16 Mar 2009 15:48 Download mesaj
Titlul subiectului: Diferente de reflectivitate oglinzi
Raspunde cu citat (quote)

Ce impact are asupra performantelor unei oglinzi acoperirea acesteia? Mai exact, ce e de preferat: o oglinda de 6" cu reflectivitate ~99% sau una de 8" cu ~92%?
Din cate ma pricep eu si din ceea ce am mai citit, inteleg ca cea de 6" ofera o imagine mai luminoasa decat una de 6" obisnuita, dar nu reuseste sa se apropie de cea de 8" care ofera in plus o rezolutie mai buna.

Altfel zis, ce primeaza, apertura sau reflectivitatea in cazul de mai sus?
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 16 Mar 2009 16:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As zice ca apertura. Dar nu strica nici reflectivitatea marita. Ideal ar fi apetura mare cu luminozitate maxima dar costurile ar fi mari. Oricum de la 92 la 99 e un pas foarte mic care ma indoiesc daca e chiar asa vizbil. Cat poti castiga la magnitudine 0,ceva... Smile ? Nu cred ca se merita banii investiti in plus, mai bine rezolutie mai buna (normal figura ct mai buna a oglinzii nu mai intra in discutie).
_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 16 Mar 2009 17:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O acoperire normala are intre 89% si 91%, dar are un grad mai mare de precizie in grosime. Astfel ea urmeaza mult mai fidel suprafeta oglinzii, si de aceea e preferata de multi astronomi amatori si din ce am vazut chiar si de cei profesionisti. Saptamana trecuta, pe National Geografic a fost un documentar despre realumunizarea oglinzilor de la VLT, iar acoperirea utilizata era simpla, cu reflexie de 91%.

Celelalte acoperiri, ''inbunatatite'', dau reflexie de 96%, 97%, 98%, in functie de fabricant.

Acoperirile dielectric, cu reflexie de 99%, au fost utilizate pana acum pe un singur tip de telescoape, noile Ritchey-Chretien de la GSO, dar nu cunosc sa fi aparut rapoarte sau teste independente despre ele.

Concluzie clara: apertura e mai importanta.

_________________
Dragos N
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 10 Apr 2009 16:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa pun si eu o intrebare pe aici. Cat de proasta ar putea fi oare reflectivitatea unei oglinzi stock noi de pe un Dob Skywatcher? Eu acum cateva saptamani am ochit nebuloasa Orion si spre imensa mea stupoare imaginea era mai neclara si stearsa decat vazusem cu un an inainte prin astromasterul de 70 mm.... Observatiile sunt facute din aceeasi locatie. Or fi i ceva diferente de poluare luminoasa sa spunem, o fi avand un impact si faptul ca nu era bine aclimatizata oglinda, insa chiar in halul asta? Nici macar pe departe nu se apropie imagi nea vazuta de mine cu exemplele de ce ar trebui sa vezi printr-un dob de inch prezente pe net... Sa fi nimerit eu o oglinda extrem de nereusita?

Need help:D
Sus
Oliver Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iul 2008
Mesaje: 1616

Motto: Inima are ratiunile ei pe care ratiunea nu le cunoaste.

Localitate: Braila

MesajTrimis: 10 Apr 2009 16:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E cineva de pe forum care a trimis spre testare d-lui Stanescu o oglinda, parca era de la Skywatcher, si care, din cate am inteles, era de o buna calitate, chiar mai buna decat spun producatorii sai.
Concluziile le tragi tu....

Am gasit link-ul
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=2130&start=0
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Apr 2009 17:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ovidiu, poate ca telescopul era decolimat.

Atentie, uneori (de cele mai multe ori) instrumentele pt colimare pot fi chiar ele decolimate si in loc sa faca ce ar trebui, mai mult strica. E valabil si pt Cheshire si pt laser colimatoare. Eu stiu cat de mult am lucrat ca sa aduc un laser colimator la un nivel acceptabil, adica eroare de 1 minut de arc.

_________________
Dragos N
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3542



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Apr 2009 17:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In cazul lui O Danut poate fi vorba de o zi cu turbulente , neadaptare termica , decolimare, eventual s-a strans mult praf pe oglinzi.
Prin defocaliazare se vede rapid daca e decolimare sau turbulente.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 11 Apr 2009 22:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu ce sa zic. Praf pe oglinzi nu prea este pt ca tin intotdeauna capacul pe tub, de colimat nu am verificat, insa maine o sa fac lucrul asta si daca este cat de cat colimat este si varianta asta exclusa. Ar ramane doua posibilitati: fie cerul meu este mai prost decat am eu impresia, iar in noaptea respectiva sa fi fost si conditii atmosferice proaste, fie ochii mei nu capteaza foarte multi fotoni.... Ma plangeam eu mai demult ca M13 il vad slab chiar si pe cer bunicel....
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Apr 2009 13:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Demonteaza oglinda si priveste prin ea spre Soare sau un bec puternic.Vei afla ce calitate are metalizarea oglinzii tale.
Ref. la intrebarea metalizare normala versus metalizare super -reflectanta ,are sens sa vorbim la una si aceeasi oglinda si daca stabilim obiectivul de urmarit.Daca vrem magnitudine limita mai mare iar buzunarul ne permite,are acelasi sens ca si intrebarea daca vrem sa schimbam oglinda actuala cu una cu 5mm sau 10mm mai mare.Un ATM-ist scrie undeva ca cei care au asemenea obsesii ar fi recomandabil sa se programeze la ''shrink'' -nu trageti,citez din memorie.
Daca vrem contrast mai bun,e de preferat o metalizare normala ,de calitate insa.
OvidiuDanut,cred ca poti sa-ti evaluezi instrumentele doar punandu-le alaturi,observand aceleasi obiecte,folosind grosismente echivalente,poate ca in acea seara luneta de 70mm n-ar fi vazut mai nimic din M42.(Daca esti totusi prea dezamagit de el,eu mai am loc in curte,ii ofer eu adapost,ca-s tata Tereziu al telescoapelor) Very Happy .
Intre telescoape de aperturi diferite dar de aceeasi calitate si schema optica,ar trebui sa invinga telescopul mai mare.Mircea
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 12 Apr 2009 14:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La aceiasi calitate de prelucrare a suprafetei oglinzii, lumina primita de ocular va fi proportionala cu produsul dintre suprafata si reflectivitate.
pentru oglinda de 6" avem 3,14 x 36 x 0,99 = 111,91
pentru oglinda de 8" avem 3,14 x 64 x 0,91 =182,87
Rezulta ca lumina primita de la o oglinda de 8" este mai mare decat lumina primita de la o oglinda de 6" cu raportul 182,87/111,91 =1,63
Daca reflectivitatile ar fi fist egale, raportul ar fi fost 1,77.

In privinta oglinzilor chinezesti, testele interferometrice de la Ciel et Espace dau rezultate bune, fiind mai bune decat ale altor firme cunoscute.

In fine, in privinta lui M 42, datorita pozitiei actuale (apropierea de punctul cardinal vest) am avut surprinderea sa-l vad mai nedeslusit decat in luna ianuarie.

_________________
mihai
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Apr 2009 19:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ciudat rezultatul francez,ca sa nu zic dubios;''rezultate bune, fiind mai bune decat ale altor firme cunoscute''. Si care alte firme isi executa produsele ...tot in China.Nu cu China este problema ci cu loturile executate, voit (au un ban si vor sa faca doi)sau fortat (nu au bani si fac piraterie din cauza de nevoi presante,de pilda este scadenta spaga pentru inaltii functionari comunisti care tin degetul pe butonul care inchide sau deschide poarta fabricii si care controleaza cine mai intra maine la lucru), de catre firmele chinezesti inafara cerintelor standardelor de calitate ISO9001/9002.
Pana la calitatea legendara a produselor japoneze din anii '60-'70 ,sau cele franceze Clave din aceeasi perioada...mai este cale de cateva sisteme solare.
Oricum acele ''alte firme cunoscute'' nu se numesc Zambuto,Royce sau Oldham.
Mircea
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 12 Apr 2009 20:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca au fost si conditiile atmosferice foarte proaste. Plus ca eu am un neon stradal care-mi da stray light din plin. Am verificat astazi colimarea si era destul de buna. Am observat intre timp planeta Saturn si se vede bine definita.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 19 Apr 2009 23:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma refeream la Skaywatcher fata de firmele "cunoscute" Meade sau chiar Celestron -percepute de unii ca fiind americane. Desigur ca o parte din oglinzile lor sunt fabricate tot prin China... dar asta e alta poveste.Si ma refeream la echipamentele accesibile cumparatorului de la noi care la banii dati, are macar un instrument decent (eroarea frontului de unda la oglinzile testate era de L/4) (Este vorba aici de instrumentele produse de Skaywatcher -sau ma rog de grupul Synta)
Tot testele interferometrice publicate, releva faptul ca firme ca Takahashi sau Intes Micro au produse de calitate (mult) mai buna, fapt reflectat si in pretul lor de cost.
N-am vrut sa dau nume de firme pentru a nu crea impresia ca am vreun interes comercial, iar parerea buna sau rea despre unele instrumente este personala, parere la care pot sa achieseze sau nu forumistii nostri.
Dar mai bine, cei interesati pot accesa site-ul Ciel et Espace rubrica instrumente, si putem dezbate rezultatele publicate de ei, care dupa opinia mea sunt cel putin interesante
Va doresc tuturor Sarbatori Pascale fericite!

_________________
mihai
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Apr 2009 21:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De acord cu tine theogon,sper ca toata lumea a avut Sarbatori Pascale fericite!Si in modul cel mai clar nu am nimic cu produsele chinezesti.Ba dimpotriva,ce fericit as fi fost in tineretea noastra utecista,cei care am avut asa ceva,daca am fi avut extraordinara oferta instrumentala si de accesorii de acum.Cu instrumentele comerciale sunt cam paralel,nu am experienta,putinele de acest fel pe care le am fiind un Newtonian de 76mm F/9 ''Optus'' (se vindea acum vreo 10-15 ani in supermarketurile Lidl),Maksutovul de 100mm F/14 ''Teleskope Service'' inca fara montura si binoclurile.Am in schimb oglinzi excelente ''de marca'' executate de breasla de la Timisoara,Gavril Beches (2x125mm) si Stanescu Octavian (160mm),de catre renumitul Csatlos Geza din Ungaria (125mm+245mm), si una mica dar excelenta de 72mm de la Csillag Attila.Ultima de pilda fiind la F/11 ,ca apertura libera foarte apropiata de un acromat de 60mm,la ce-mi trebuie mie telescoape comerciale,si inca la lambda/4.Timp si putere sa folosesc ce am,asta-mi trebuie.Mircea
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 21 Apr 2009 10:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ehei d-le Mircea, vorbiti de lucruri sfinte...
Daca ma gandesc am si ei pe acasa un telescop home made de 125 cu o oglinda slefuita (se pare) de Kulin Gyorgy si realuminizata la o fabrica de globuri. Cu instrumentul asta am observat calota polara a planetei Marte (se vedea clar si distinct) la marea opozitie din august 2003. Cum stateam la vreo 100 m de Observatorul Astronomic de pe str. Ciresilor, m-am bulucit si eu cu ceilalti vizitatori la observatii cu luneta coude de 6". Imaginea perceputa a fost dezamagitoare pentru mine - nici un fel de detaliu pe discul planetei care aparea totusi mai mare decat imaginea furnizata de micul meu telescop.
Si asta in conditii cvasi egale (aproape acelasi loc de observatie, aceiasi transparenta si cam la o ora distanta intre observvatii)
Totusi majoritatea amatorilor de astronomie (n-am zis astronomi amatori) nu au nici timp, nici energie si poate nici chef sa slefuiasca singuri o oglinda, iar pentru acestia industria le furnizeaza instrumente - la care pe vremuri nici nu visam.
Sigur instrumentele astea sunt cum sunt: unele mai bune, altele mai rele - dupa buget coane Fanica, dar macar potolesc arsita unora din noi de a putea vedea ceva sin spectacolul celest. Spuneati ca L/4 e putin, dar ce ziceti de L/1,7, si strehl de 0,56 -performante atinse de unele marci cunoscute -iarasi nu dau nume.
Desigur va dau dreptate, instrumentele home made nu au pret, pentru toti ceilalti exista mastercard.

_________________
mihai
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact