Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M13_05-05-25.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

100 Ore de Astronomie si implicarea SARM


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

IYA2009

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Mar 2009 19:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru
nu am intermediat pentru Asociatia Sirius,cuvantul mi se pare nepotrivit.Am adresa domnului profesor Adam pe lista mea de adrese,am facut lobby pentru actiunea 100hr,dl.Adam a raspuns,eu v-am informat.M
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Mar 2009 18:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea: nu cred ca este necesara o "centralizare" a activitatilor. Dimpotriva, mai multe activitati (cluburi, organizatii) independente inseamna mai multa diversitate de opinii, solutii la probleme etc.

Eu unul, de exemplu, chiar nu simt nevoia sa fiu "coordonat" si nici sa dau raportul nimanui.

Dar toate acestea nu trebuie sa excluda colaborarea (ceea ce este cu totul altceva decat "coordonarea"/controlul pe care incearca unii sau altii sa si-o/si-l aroge).

Deci, pe astronomy.ro relatam/povestim despre ce facem fiecare, singuri sau cu grupurile/astrocluburile din care facem parte, cu ocazia celor 100 de ore de astronomie si nu numai (bunaoara in Timisoara avem un program destul de incarcat in acest an - sper ca macar o parte din activitati sa aiba si finalizare).

Sau cerem sfaturi, ajutor sau opinii atunci cand e necesar.

In rest, nici admin-ul astronomy.ro, nici SARM nu trebuie sa-si faca prea mare grija: cred ca fiecare e capabil sa se descurce fara "coordonatori"

Very Happy

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 17 Mar 2009 22:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Offf.. tot nu s-a inteles ideea. Chestia cu coordonatorii nationali a fost initiata de organizatorii IYA la nivel global. Nu e nici o masura de impunere, dar romanul cam asa le intelege de obicei.
Ca sa nu ziceti ca e treaba romaneasca, o sa va pun aici ce spune coordonatorul 100HA in Portugalia, Ricardo Cardoso Reis:

I'm a curious case in the 100 hours of Astronomy, because I'm part of the task group, but also a 100 hours national coordinator (in my case, I'm the co-coordinator for Portugal).

One of the first problems I bumped into when I started as national coordinator was the language barrier. For english speaking countries, this might not even make any sense, but to the rest of the world... English might be the international language, but if you're an average person in Portugal (and you can tell me what it's like in your country), you might not master enough (or any) english to easily navigate the global "100 hours of Astronomy" website.

To try and solve this problem, the webpage had an automatic translator for several languages. It was not that good, with people not understanding what was written in "their own" language. So it was discarded and once again only the english version was available.

Now, don't get me wrong. The good people responsible for the webpage made an effort to have, at least the instructions on how to register translated in several languages. But what about the rest?

My mother, who only after her retirement decided to learn english for the first time, might be interested in reading the News section, but doesn't know enough english.

Enter the national coordinators!

We develop our own national webpages, with registration available in our own languages. We can explain what 100 hours is all about, translate News, Resources, and FAQs to our native languages. This way, we can reach people that otherwise wouldn't even know what 100 hours of Astronomy are. It doesn't matter if you speak Swahili, Mandarin, Croatian or Farsi, if you have national coordinators, they will take upon themselves to make sure you get all the information you need, in your own language.
Just a glimpse of what national coordinators can do... The amazing poster for 100 hours, in my own language, so any portuguese speaking person in the planet can enjoy it:

_________________
www.astrographist.com - Astrofotografie de Alex Conu
Sus
stefan
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2008
Mesaje: 92



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 20 Mar 2009 11:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma bag si eu in discutie ca un necunoscator care nu stie prea multe, da se mira de ce vede.
Mie mi-a fost starnit interesul pentru astronomie de un amic care si-a achizitionat un telescop, si mi-a povestit diferite, si am realizat ca nu e chiar inaccesibil sa practici aceasta ”chestie”, indiferent ce inseamna ea pentru tine.

In acel moment, nici prin cap nu mi-a trecut ca pe forumuri de genu asta se discuta pe astefel de teme, si astefel de tonuri (in prostia mea, mie mi s-a parut ca lumea se cam cearta pe aici).

Este clar o problema de coordonare si de subordonare. Cum sunt un incepator, asa dezimformat cum sunt, habar nu am ce autoritati oficiale nationale avem referitor la astronomie. Sincer, nici nu am simtit nevoia, nici nu am fost interesat de acest lucru, probabil din egoism. Eu pur si simplu cautam aici sau pe alte siteuri diferite informatii sau lucruri de care aveam nevoie, si ofeream in schimb acelasi lucru, cand aveam posibilitatea.
Despre proiectul ”100h of Astronomy”, ca si participant (si cu ocazia asta o sa-mi prezimt si locatia - Bucuresti, Parcul Izvor, Ora 21:00), am aflat de el pe acest forum, si nu mi s-a parut o chestie foarte complicata, mai ales ca facusem treaba asta de cateva ori, si am zis ”de ce nu!?”.
Partea cu organizarea, in ce am inteles eu ca consta, nu pare a fi mare lucru, daca presupune doar actiunea de a iesi patru zile la rand cu telescopul intr-un loc. Dar sa zicem, a fost o organizare, si lumea a tras pentru ceva.
Aici e buba, si mi se pare ca Sarm gresit. Daca a fost aleasa ca organizator oficial in colaborare cu AIA pentru acest proiect, nu vad de ce a ajuns asa de greu pana la cei care sunt dornici sa participe la 100h of astronomy de pe acest site. Trebuia sa fie mai punctuali in responsabilitatea lor.
Pe de alta parte, interventia tardiva a domnului Valentin Grigore nu pomenit nimic de organizare si subordonare. E pur si simplu o invitatie la colaborare, si nu trebuie ignorata, cum ar veni vorba, la ma multe!
Drept consecinta, dupa ce acum o saptamana m-am inregistrat pe situl .org, acum doua minute m-am inregistrat si pe .ro.

Desi pana acum nu pot spune ca am simtit in vreun fel dorinta, dupa ce am citit topicul acesta, da, as vrea pe viitor sa existe o organizatie oficiala romaneasca de astronomie, dar lucrul acesta trebuie facut cu mare grija, si responsabilitate. Sa nu mai aducem un ”rege Carol” din strainatate sa ne puna treburile la punct. In sensul asta trebuie multa bunavointa si respect.

Cer senin!

PS: din seria ”rade ciob de oala sparta”, intradevar, strainii sunt catastrofa cand vine vorba de limba engleza.

_________________
think pink!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Mar 2009 14:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Actiunea ''100hoursofastronomy'' este fructificarea experientei acumulate de Sydewalk Astronomers cu actiunea ISAN.Doamna Donna Smith mi-a propus, cam demultisor, rolul de coordonator national pentru aceasta actiune,ea fiind si coordonatoarea la nivel IYA al ''100hours'' iar eu am acceptat.Mi-e jena de aceste discutii de tip parlamentar-ciolaniste dar sper ca am lamurit subiectul. Chiar unde e ciolanul?Mircea
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Mar 2009 18:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Actiunea ''100hoursofastronomy'' este fructificarea experientei acumulate de Sydewalk Astronomers cu actiunea ISAN.Doamna Donna Smith mi-a propus, cam demultisor, rolul de coordonator national pentru aceasta actiune,ea fiind si coordonatoarea la nivel IYA al ''100hours'' iar eu am acceptat.Mi-e jena de aceste discutii de tip parlamentar-ciolaniste dar sper ca am lamurit subiectul. Chiar unde e ciolanul?Mircea


Ei poftim! Sa mai zica cineva ca romanul nostru nu-i modest...
Mai avem inca un coordonator national..., ce surpriza placuta ne-a facut tanti Donna, felicitari maestre !!!
Da pana la urma ce sau pe cine coordonezi?...nu mai inteleg la ce se mai agita atunci SARM-ul, domnul Valentin Grigore, Astronomy.ro, celelalte asociatii si cluburi de astronomi amatori din tara???
Sau poate coordonezi coordonatorii??.... pe cei judeteni, comunali, satesti, sectoriali, locali si cati or mai fi... si daca tot veni vorba, nu ai vrea sa ma coordonezi si pe mine? Sa-mi scot autorizatie de PFA sau ce sa fac sa pot iesi cu tele-ul intr-un loc linistit, sa arat cerul celor ce vor sa-l vada?
Si daca tot avem atatia coordonatori, observatii cu publicul cine palaria mea mai face???
Nu vi se pare stimati tovarasi ca transformati o actiune ce s-ar dori decenta intr-o bascalie mioritica de cel mai prost gust???
Cred ca de ciolan s-a ocupat Grivei, catelul vecinilor, il cautati degeaba... parerea mea Wink

PS. Mircea, mesajul de fata este de fapt o diversiune pentru ati atrage atentia ca nu mai raspunzi la mail-uri.
Sus
betelgeuse
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2009
Mesaje: 24



Localitate: Dabuleni

MesajTrimis: 20 Mar 2009 21:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stefanele, tata, desi esti "incepator", ne-ai dat o lectie de retorica jos cu palaria! (lui zoth). Altadata fii te rog, mai atent la dictare, iar cand ajungi acasa cu textul, vezi si tu cum faci, si posteaza un rezumat, ca ne mananci timpul pe gratis, nu de alta. Nu era mai simplu sa zici: da domnilor, mie imi place de barba lui cutarescu si il sustin neconditionat in actiunea lui altruista de-a prinde si a linge macar ciolanu' (ca de unde carne la vremurile astea). Stiam toti din prima pe cine sustii, din ce partid faci parte si sub ce culori lupti... Uite, de pilda, cum face Danut Ionescu, de altfel un om de mare valoare si o tinuta morala cum rar intalnesti. Am avut ocazia sa-l cunosc personal si stiu bine ce spun. Uitati ce ne spune el cu sinceritate, legat de actiunile dedicate Anului International al Astronomiei, nestiind de fapt cum stau lucrurile pe Dambovita si Arges in jos...

"Salut,

Revin si vreau sa mentionez felicitariele pe care D-na Jennie McCormick personal le-a adresat lui Valentin in PUBLIC la adunarea lunara a lui Auckland Astronomical Society ... tot la propunerea lui Jennie au avut o intilnire telefonica cu Vali, intilnirea a fost inregistrata video iar Jenni urmeaza sa lanseze pe you tube un mesaj adresat Romaniei prin intermediul lui Vali...

Asta se intampla in Noua Zeenlanda la cateva zeci de mii de kilometri de aici. Este si normal sa se vada asa lucrurile cand stii sa tragi bine de sfori. Spuneti-mi domnilor si mie cine-i acest "Vali" care face toata treaba in Romania, sa stiu si eu cui ma inchin si pentru cine lustruiesc osul?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 20 Mar 2009 23:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai baieti, subiectul e din ce in ce mai straniu Confused La o privire rapida observ ca e vorba de mai multe doamne de peste hotare care au investit mai multi domni din Romanica cu niste puteri (normale sau para Smile). Cred ca la faza asta a discutiei ne-am cam lamurit cu totii cum stau treburile prin scumpa noastra tarisoara (sau "plaiul mioritic" cum o numesc unii cu tandrete) Very Happy Propun sa incetam bascalia si sa mai trecem si la alte fapte de vitejie specifice romanului Laughing
P.S. Anunt publicitar: "Tanar" in curs de afirmare caut doamna cat mai indepartata geografic care sa ma sustina si eventual sa ma investeasca cu niscai puteri para-anormale Rolling Eyes
Sus
stefan
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2008
Mesaje: 92



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 21 Mar 2009 00:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apreciaz sfatul,

Cat despre mesajul citat, l-am vazut si eu, si imi suna foarte ciudat.
N am sa mai scriu pe topicul asta, sunt prea multe necunoscute in ecuatie, mai ales pentru mine, si imi dau usor seama ca nu am nici un interes...desi ar trebui. Mai greu pana ma obisnuiesc cu ideea.

Toate lumea stie, poate, crede... mai asteptam vreo 2 generatii, poate-poate

_________________
think pink!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Mar 2009 11:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am sa raspund tuturor interventiilor incorecte astfel:
prin coordonare eu inteleg faptul ca fiind membru activ al celui mai mare forum de astronomie din Romania ,am promovat actiunea pe acest forum,am informat amatorii romani dand detalii despre ''100hours'';s-a deschis o categorie peaceasta tema,cine a dorit s-a inscris pe o lista de participanti anuntati la actiune,s-a tiparit un afis,fiecare se pregateste cum doreste si cum poate.Nu inteleg rostul obrazniciilor pe care le-am citit mai sus.Despre actiune am aflat de la Donna,cu care am corespondat ref. la ISAN,mult inainte de ''100hours''.Nu v-am cerut nimic pentru mine,am precizat un detaliu care pentru mine nu este esential,dar este real.Dar orgoliile vad ca galgaie in continuare,ceea ce nu-i bine.Va rog,daca asta va este placerea,continuati aceasta parada a prostiei si nesimtirii,fara mine.
Important este ca actiunea sa fie un succes.Ma bucur ca de unii dintre voi ma desparte o mare distanta,nu numai geografica.Mircea
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Mar 2009 14:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mesajul lui zoth (fost zircon Confused) mi s-a parut cam deplasat dar dupa ce am citit P.S.-ul din final am crezut ca e o gluma intre prieteni si l-am luat ca atare. Vad ca din nou apar neintelegeri rezultate din probleme de comunicare. Eu ii cunosc (si apreciez) si pe Valentin Grigore si pe Mircea Pteancu ba as putea spune ca-mi sunt chiar prieteni Question dar asta nu inseamna ca nu-mi pot permite cate o gluma (intepatura) in ceea ce priveste relatiile lor cu niste doamne (domnisoare) transoceanice Rolling Eyes Nu am facut inca pe nimeni de pe-aici nici prost nici nesimtit nici in alt fel jignitor. Mi-am permis uneori doar sa glumesc pe seama unor slabiciuni omenesti pe care toti le avem. Zice Mircea Pteancu: "am precizat un detaliu care pentru mine nu este esential". Pai daca pentru tine, draga Mircea, nu e esential de ce ai crezut ca e necesar sa-l precizezi Rolling Eyes Nu cred ca asta inseamna ca trebuie sa ne suparam si sa ne luam jucariile Sad Nu cred ca asta ne face prosti si nesimtiti.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Mar 2009 18:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Mesajul lui zoth (fost zircon ) mi s-a parut cam deplasat

Bine Doru, am sa incerc sa-mi explic reactia.
Cine vrea sa inteleaga bine, cine nu, la fel.
In contextul in care pe acest fir de discutii lumea isi dadea coate care mai de care sa iasa in fata drept coordonator si/sau initiator national al acestei actiuni, apare si mesajul lui Mircea ... tardiv, oarecum inflamant si acoperit de penibil. Scuzati, asa l-am simtit eu.
De ce acoperit de penibil?
Pentru ca niciodata nu m-am impacat cu acest import de credibilitate la care apeleaza unii invocand tot felul de personaje "de afara" si care vai, nici macar nu canta aceiasi partitura, fiecare unge in aceasta functie pe altcineva, dupa bunul plac, asa cum se intelege din discutia de mai sus.
Nu indemn la izolare dar oare trebuie sa sarutam toti condurii intalniti in cale pentru ca cineva "important" sa ne bage in seama?
Pentru a se absolvi de orgoliul adus in discutie, Mircea spune ca pentru el nu este esential aspectul acestei numiri.
Pentru mine nici atat, nu sunt inregimentat in nici o organizatie sau asociatie, tot ce fac in legatura cu astronomia, fie putin sau mult, este doar pasiune, si o fac numai pentru ochiul, mintea si inima mea.
Cat priveste afirmatia:
Citat:
continuati aceasta parada a prostiei si nesimtirii

Nu ai decat sa ramai cu ea, cu toate ca eu o regret...
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Mar 2009 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai baieti, eu cu sau fara implicarea SARM organizez cu asociatia 100 de ore de astronomie, colaborez cu cine vrea si ne vedem de treaba inainte. Popularizam. In schimb, nu raspund in fata nimanui, ca e eveniment international si poate sa-l faca oricine. Nu inteleg de unde atata tevatura.
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1892



Localitate: Munich

MesajTrimis: 21 Mar 2009 23:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma surprind unele reactii din aceasta discutie.

Mircea a initiat aceasta actiune inca din noiembrie anul trecut. Pe atunci nici macar nu exista siteul 100hoursofastronomy.org sau prea multe detalii despre proiect.
Deoarece Mircea era in contact cu un membru al proiectului la nivel global, am convenit ca el sa coordoneze aceasta initiativa pe astronomy.ro si a face intr-adevar ceva practic pentru IYA2009.

Dupa cum se vede ne-am organizat cum trebuie si din timp. Cum si daca se organizeaza si altii, acum pe ultima suta de metrii, este treaba lor.

Ce o mai tot lungim atat? Pana la urma conteaza sa avem cu totii rezultate bune.
Sus
Valentin Grigore
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2009
Mesaje: 38



Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 22 Mar 2009 23:09 Download mesaj
Titlul subiectului: 100 de Ore de Astronomie, al 2-lea mesaj
Raspunde cu citat (quote)

Sunt uimit de cat de multe reactii a starnit pe acest forum mesajul trimis de mine. Imi pare rau ca nu am timpul necesar pentru a scrie mai des pe acest forum, unde majoritatea membrilor sunt persoane respectabile, fie ca-i cunosc, fie ca le-am citit mesajele (de apreciat si munca administratorului).
Nu am inteles insa de ce mesajul meu a fost scos de la topicul unde a fost inregistrat (100 hours of astronomy / IAY 2009) si mutat intr-unul nou creat. Nu mi se pare un gest elegant.
Acum, ca sa lamurim lucrurile din perspectiva proiectului 100 de Ore de Astronomie (nu voi aborda acum subiectele colaterale si imi cer scuze pentru asta).
In calitate de coordonator in Romania pentru 100 de Ore de Astronomie, eu ca persoana si SARM ca institutie, nu se pune problema de a coordona pe cineva. Succesul evenimentului depinde de fiecare dintre cei implicati, persoane sau institutii si nu are nimeni nevoie de coordonare. Eu doar mi-am pus la dispozitie timpul, pasiunea si efortul, iar SARM structura si oamenii, in dorinta de a oferi un suport de promovare a acestui eveniment in Romania. Si credeti-ma ca s-a muncit si se munceste pe rupte pentru asta. Asa a aparut siteul in limba romana, materialele oficiale si acest efort de a pune la un loc activitatile si evenimentele organizate in tara ale celor care le-au trimis. Nimeni nu este obligat, este doar invitat sa faca asta. Si am invitat persoane si de la alte asociatii/institutii sa se implice practic in promovare si se vede asta pe site la Colaboratori-contact. Impreuna putem face lucrurile mai bine. In ideea ca astronomia creaza punti intre oameni si ii uneste prin pasiune si nazuinte sub acelasi cer. Iar astronomii amatori sunt recunoscuti pentru pasiunea si daruirea lor.
Nu cred ca prin activitatea mea am afectat pe cineva si nici nu m-am afisat ca sef. Fiecare este important prin ceea ce face si in cei peste 26 de ani de activitate, am invatat sa-i respect pe toti. Chiar daca nu am fost rasplatit cu aceeasi masura. Important e ca oamenii sa faca ceva frumos pentru ei si pentru ceilalti si astronomia este, cred eu, domeniul in care te poti darui... fara conditii. Daca membrii acestui forum nu doresc sa-si faca cunoscute activitatile decat direct pe siteul international, nu este nicio problema. Consider totusi ca izolarea sub aceasta forma fata de ceilalti nu le poate fi de folos lor si comunitatii. Si nu cred ca se desconsidera daca isi promoveaza activitatea si prin intermediului site-ului
www.100deoredeastronomie.sarm.ro
care este siteul oficial al proiectului 100HA in Romania. Toate materialele de pe site au fost aprobate si sunt produse oficiale, inclusiv siteul a fost aprobat de managerii proiectului si secretariatul IYA 2009.
Stiti foarte bine ca oficialii care sunt responsabili cu Anul International al Astronomiei in Romania nu au facut nimic din obligatiile pe care le au, iar acel comitet national de organizare, din care si eu fac parte, este mai mult o fantoma. Asta nu inseamna ca nu putem sa facem nimic in Romania, din contra. Iar la Sibiu mi-am exprimat clar pozitia si nemultumirea, in plen. Si nu numai eu am facut asta.
Adresez pe aceasta cale din nou invitatia, daca doriti, sa trimiteti programul activitatilor pe care le organizati folosind formularul aflat pe site la http://www.100deoredeastronomie.sarm.ro/formular.php
De asemenea, va rog sa trimiteti sigla (siglele) in format png cu fundal transparent sau Corel pentru a le include atat pe site, cat si in afisul care va fi tiparit si expediat in toate locatiile (sper sa fac rost de banii necesari la timp de la Consiliul Judetean - alocatia pentru activitatile SARM de anul acesta). Marti intentionez sa dau afisul la tiparit si apoi sa-l trimitem cu posta rapida.
Pe 30 martie intentionam sa organizam o conferinta de presa la Bucuresti, ocazie cu care vom promova toate evenimentele si asociatiile/institutiile/grupurile care organizeaza evenimente.
Inca o data, consider ca a sosit timpul ca cerului instelat sa ne faca sa fim mai aproape la chip si atitudine de frumusetile sale cu care ne desfata... si cerul interior poate sa reflecte in jur aceasta.
Va doresc cer senin, atat pentru 100 de ore, cat si pentru intreg anul 2009.

Valentin Grigore



100hastronomy-romanian web.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  35.36 kb
 Vizualizat:  de 11000 ori

100hastronomy-romanian web.jpg



_________________
Valentin Grigore
Presedinte Societatea Astronomica Romana de Meteori (SARM)
facebook.com/sarm.ro
www.cosmopoetry.ro
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   IYA2009 Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact