Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMGP7945.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

100 Ore de Astronomie si implicarea SARM


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

IYA2009

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Valentin Grigore
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2009
Mesaje: 38



Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 11 Mar 2009 04:18 Download mesaj
Titlul subiectului: 100 Ore de Astronomie si implicarea SARM
Raspunde cu citat (quote)

Moderare admin: Aceasta tema a fost desprinsa din cateva mesaje postate necorespunzator in subiectele "100 Ore de Astronomie" si "JurnalCosmic.ro".

Salut pe toti inimosii din acest grup.
Imi face placere sa regasesc aici prieteni vechi alaturi de care am trait momente unice in vremuri de mult apuse. D-nul Mircea Pteancu este unul dintre acestia, pe care il salut cu respect.
Va felicit pentru ca va mobilizati si va implicati in acest proiect. Puteti fi un exemplu pentru multi.
Va invit sa intrati pe websiteul oficial in limba romana "100 de Ore de Astronomie" si sa folositi informatia si resursele care se gasesc acolo.
www.100deoredeastronomie.sarm.ro
Asteptam sa trimiteti informatii despre actiunile pe care le organizati pentru a le putea promova prin sistemul de promovare al proiectului.
De asemenea, asteptam sigla/numele asociatiilor, cluburilor sau grupurilor care organizeaza evenimente in perioada 2-5 aprilie pentru a le include pe posterul oficial local ce va fi finalizat in curand.

www.100deoredeastronomie.sarm.ro

Va doresc succes si nopti si zile senine.

Valentin Grigore



100hastronomy-romanian web.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  35.36 kb
 Vizualizat:  de 14851 ori

100hastronomy-romanian web.jpg



_________________
Valentin Grigore
Presedinte Societatea Astronomica Romana de Meteori (SARM)
facebook.com/sarm.ro
www.cosmopoetry.ro
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1892



Localitate: Munich

MesajTrimis: 14 Mar 2009 15:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: 100 de Ore de Astronomie
Raspunde cu citat (quote)

Valentin Grigore a scris:

Va felicit pentru ca va mobilizati si va implicati in acest proiect. Puteti fi un exemplu pentru multi.


Multumim!
Initiativa "100 Ore de Astronomie" organizat de astronomy.ro a fost primul eveniment din Romania inregistrat pe pagina oficiala http://www.100hoursofastronomy.org .
Ne bucuram ca exemplul nostru a fost urmat si de altii intre timp.

Valentin Grigore a scris:

Asteptam sa trimiteti informatii despre actiunile pe care le organizati pentru a le putea promova prin sistemul de promovare al proiectului.
De asemenea, asteptam sigla/numele asociatiilor, cluburilor sau grupurilor care organizeaza evenimente in perioada 2-5 aprilie pentru a le include pe posterul oficial local ce va fi finalizat in curand.


Invitatia ta este cam tardiva. Dupa cum vezi in aceasta discutie, ne-am mobilizat inca de anul trecut.

Reiterand, avem un numar suficient de participanti si un target si mai mare. Pe langa dotare, planificare sesiuni si procedura de documentare, avem si un poster al evenimentului, care a fost facut cunoscut oficialilor 100HA. De ceva vreme suntem in faza de mediatizare si popularizare a evenimentului (in observatoare, institutii, scoli, universitati, etc).

Multa bafta!
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 14 Mar 2009 19:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trist, trist, trist! Infiorator de trist! Si ultimul mesaj de aici si ultimul mesaj din topicul despre 100 ore de astronomie.
Ne batem joc de astronomie si de Anul International al Astronomiei al carui scop nu-l intelegem se pare.
Noi sa fim sanatosi! La multi ani!

_________________
www.astrographist.com - Astrofotografie de Alex Conu
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 14 Mar 2009 20:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

alexconu,
Interesantă poza!!!

Ce "structură" se află în planul secund? Cool

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1892



Localitate: Munich

MesajTrimis: 14 Mar 2009 20:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

alexconu a scris:
Trist, trist, trist! Infiorator de trist! Si ultimul mesaj de aici si ultimul mesaj din topicul despre 100 ore de astronomie.

Ne batem joc de astronomie si de Anul International al Astronomiei al carui scop nu-l intelegem se pare.


Ce ti se pare trist si cine crezi ca isi bate joc de astronomie sau nu intelege scopul AIA?

Se pare ca ai inteles gresit. E salutara initiativa voastra de a populariza astronomia.
Eu ma asteptam la ceva mai tehnic, mai profund din partea voastra. E parerea mea. Atata tot.

Cat despre initiativa noastra, 100 Ore de Astronomie, sper ca nu ai si tu ceva impotriva ei.

Poate incerci si tu sa fi mai explicit.
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 14 Mar 2009 22:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E trist ca atunci cand ati fost rugat foarte respectuos sa va inscrieti actiunile pe site-ul 100HA romanesc, nu prea v-a pasat si ati raspuns un pic de sus.
Vedeti? Ne intrebam cu totii de ce nu putem face lucruri in comun in astronomia romaneasca. Si asa simplu e raspunsul. Atat de simplu e. Si toti zicem ca celalat e ala care a facut primul prostia si nu ma intereseaza parerea lui, toti aruncam matza dintr-o gradina in alta si ne trezim pana la urma toti in fundul gol. Romania la ora actuala e foarte in urma cu activitatile dedicate AIA. De ce? Fiindca la discutiile preliminare au fost ciondaneli stupide fiindca unii oameni vroiau sa faca totul sau altii nu aveau incredere in experienta dovedita a altora.
Si ne-am apucat apoi fiecare dupa capul lui si a iesit un slogan national in care romanul e invitat sa descopere singur universul (care, apropo, a fost schimbat la Sibiu si acum avem slogan nou; poate ar fi frumos sa modificati; dati pm si va pot trimite la noul slogan). Oricum pana acum nu l-au ajutat prea multi; de ce-ar face-o acum?
Asta este.. Comitetul de organizare al IYA a hotarat ca SARM sa coordoneze 100HA in Romania. Care-i baiul? SARM nu si-a asumat vreun drept de organizator sau mai stiu eu ce. Doar a vrut sa stranga in acelasi loc evenimentele care se intampla in Romania pentru ca oamenii sa le poata gasi intr-un singur loc, pe un site romanesc si sa vada ce se intampla aproape de ei. Dupa cum ati vazut, e invitata toata lumea. Sunt pe pagina aia organizatii din toata tara care nu sunt afiliate in vreun fel la SARM. Nu s-a spus ca x n-are voie. Dar y a spus ca numele lui nu incape in pagina cea mica facuta de SARM.

_________________
www.astrographist.com - Astrofotografie de Alex Conu
Sus
betelgeuse
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2009
Mesaje: 24



Localitate: Dabuleni

MesajTrimis: 14 Mar 2009 23:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stimati domni, nu prea stiu ce se intampla pe la Miunhen, dar va pot relata in doua, trei fraze ce sa intampla in spatiul carpato-danubiano-pontic; Ma mir si eu de mirarea si tristetea domnului Alexandru Conu. Ma intreb asa, in SARM-mul asta asa de mare nu se comunica chiar deloc? E posibil ca Alex si ceilalti care tin SARM-ul in viata sa nu stie ca cele 100 de ore de astronomie pentru Romania sunt compromise ca actiune globala? Poate cineva este interesat sa afle ca una s-a stabilit la Bucuresti si alta a reusit sa sterpeleasca pe dindos (ca unic reprezentant al Romaniei autotrimis), presedintele SARM la Paris. Pare de necrezut, insa cam asa stau faptele. Confirmarea o puteti avea fara sa faceti cercetari prea laborioase. Un drum pana la Institutul Astronomic Roman va poate scapa de nelamuriri. Va tot mirati si va dati drept fete mari cu ditamai gunoiul sub pres! Vai, vai, noi iubim cerul! Una e in cer si alta pe pamant.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 14 Mar 2009 23:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In legatura cu 100 ore de astronomie, ce conteaza ca sunt organizate de SARM, astronomy.ro, sau alta organizatie ? Important e ca oamenii sa priveasca prin telescop si sa vada lucruri frumoase pe cer. Iar daca acei oameni sunt copii, ai sanse mai mari sa le deschizi dragostea pentru astronomie.

P.S. Alex are dreptate cu sigla AIA pentru Romania. Cuvantul "singur" nu suna deloc bine. Ar trebui pusa pe site cealalta versiune.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200


Ultima modificare efectuata de catre Forever_Man la 14 Mar 2009 23:58, modificat de 1 data in total
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1892



Localitate: Munich

MesajTrimis: 14 Mar 2009 23:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Invitatia lui Valentin a venit intr-adevar tardiv. Am fost in contact cu cei de la 100HA inca de anul trecut. Dupa cum am spus, ne-am organizat si ne-am anuntat pe siteul oficial 100HA cu mult timp in urma.
Nu inteleg ce coordonare ar mai putea face SARM pentru astronomy.ro, acum cu 3 sapt. inainte de eveniment si avand in vedere stadiul de pregatire in care suntem.
Sa inregistram redundant pe siteul vostru evenimentul pe care l-am inregistrat cu luni in urma pe siteul 100HA? Si apoi ce? Vreti sa ne dati forward la emailurile de la 100HA? Nu e nevoie, le primim automat.

Nu ma intelege gresit, insa pana acum orice incercare de a colabora cu "oficiali" locali pe teme AIA2009, a fost o pierde de vreme. Nu are nimic de a face cu SARM.
As avea multe de povestit, insa pe alta data...
Deocamdata sa o lasam cu teorii de genul ce e trist si ce nu e...

Pana una-alta, hai sa vedem rezultatele de la 100 Ore de Astronomie si apoi sa ne mandrim cu ele, egal de pe ce site sau de la ce organizatie sau asociatie provin.

Cu alte ocazii daca ne vom uni fortele si vom trece peste orgolii o sa iasa si mai bine...
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 15 Mar 2009 01:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man are dreptate totala. Chiar nu conteaza cine organizeaza ce. Important e ca astronomia sa fie comunicata catre public. Tocmai asta ziceam si eu in mesajul trecut. Toata lumea e libera sa organizeze ce vrea cum vrea. Se pleda doar pentru o oarecare unitate la nivel national. O unitate in comunicare (avem un logo in limba romana identic cu oficialul, de pilda), o evaluare nationala a proiectului ca sa vedem unde am facut bine si unde am facut mai putin bine, o evaluare a aparitiilor media si tot asa. Nimeni nu vrea sa impuna ceva. Nimeni nu vrea sa organizeze in locul altuia. Site-ul ala vrea doar sa stranga la un loc activitatile romanesti si atat. Nu sa-si asume vreun merit in locul altuia. Da, a aparut tarziu, perfect de acord. De ce? Din acelasi motiv enuntat de tine: mandrul comitet nefunctional si foarte romanesc.
Nu-i mai frumos sa trimiti presa la un site in limba romana unde sa gaseasca toate informatiile decat sa-i invarti pe site-ul in engleza? De ce nu ne usuram munca?

Chestia cu interesu comercial imi veni fiindca nu gasesc nici un motiv decent care sa ma impiedice sa anunt din cand in cand cate un articol interesant pe jurnalcosmic. (Dar crede-ma ca nu m-am gandit vreun moment ca mi-ai cere bani pentru a pune aici niste infos; ar fi fost stupid din partea mea sa fac asta.) Evident, n-as face-o de 3 ori pe saptamana, de cate ori scriu ceva, ci doar cand ar fi ceva mai special. Mi s-a parut chiar haioasa chestia lui Caragiale si de interes public. Chiar daca e netehnica Smile

Si imi pare rau pentru domnul din Dabuleni. Au fost pepenii stricati anul trecut? Atat de stricati??

_________________
www.astrographist.com - Astrofotografie de Alex Conu
Sus
betelgeuse
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2009
Mesaje: 24



Localitate: Dabuleni

MesajTrimis: 15 Mar 2009 09:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stimate domn Alexandru Conu, va stiu de profesionist si inca unul dintre cei mai buni in domeniul care va pasioneaza. Acum imi oferiti posibilitatea de a va dmira si diplomatia. Sunteti un bun ambasador al SARM-ului. Teoretic aveti dreptate si bine ar fi ca teoriile sa-si gaseasca materializarea in teren. Nu ma intereseaza si nu vreau sa intru in bucataria SARM. Problema e ca laturile de pe acolo stropesc si afecteaza si pe altii. Uite ca tot ma intrebati de pepeni; da, am avut si stricaciuni ca in fiecare an si ca in fiecare gospodarie, dar am rezolvat simplu problema: parte din ei i-am dat la porci, parte i-am pus in caruta si i-am dus la garla. Voi, de pilda, cum procedati cu stricaciunile? Sa nu spuneti ca nu aveti. Scuzati curiozitatea... am intrebat si eu asa din bun simt, nu c-as astepta si-un raspuns.
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 15 Mar 2009 11:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru ce ati scris. Fac si eu ce pot Smile
Eh, va dati seama ca nu exista asociatia pefecta. Evident ca sunt si o gramada chestii care nu merg, evident ca sunt si stricaciuni. Dar astea sunt probleme interne. Wink

_________________
www.astrographist.com - Astrofotografie de Alex Conu
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 15 Mar 2009 19:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am mai spus asta si pe un alt topic, un topic pe care Mircea Pteancu incerca sa faca o intermediere intre astronomy.ro si cineva de la Iasi (Vaslui?). Ideea e ca la momentul asta astronomy.ro a devenit cea mai larga platforma de comunicatie in limba romana pentru astronomii amatori (na, ca am dat si eu in boala laudatului Smile). Site-ul are o gramada de facilitati inclusiv posibilitatea deschiderii unui blog pe o tema aleasa de utilizator. Alex Conu a participat pe acest forum pana cand la un moment dat s-a suparat, si-a luat jucariile si a plecat Smile. Acuma, ne-am trezit in plina desfasurare a AIA ca trebuie bagat in seama si acest forum si ca trebuie coordonata activitatea. S-o fi uitat cineva in stanga in josul paginii si a vazut un contor care se apropie ingrijorator de cifra 900 Rolling Eyes Sigur ca trebuie sa colaboram, sigur ca trebuie sa fim uniti dar asta se poate intampla doar in conditii de coordonare nu de subordonare. Pentru asta e necesar ca fiecare sa recunoasca meritele celuilalt si sa lasam gogosile umflate pentru gem sau zahar vanilat Smile
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 15 Mar 2009 19:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eh, sa stiti ca n-am uitat ce-am spus. Nu mai contribui la forumul asta asa cum am facut-o mai de mult. Atunci s-au intamplat chestii deplasate rau din partea unor oameni de-aici care nu si-au luat niciodata cuvintele inapoi desi au servit atunci toate specialitatile de gogosi Smile
Dar atata timp cat exista stubiecte care tin de colaborarea intre astronomii amatori de la noi, voi fi mereu bucuros sa zic una-alta.
Nu-i vorba de cifre, de 600, de 900, de 1000. Astronomia de amatori nu e o piata concurentiala, de fapt nu e o piata; desi unii chiar o vad asa (nu neaparat oameni de aici, dar am intanit oameni multi care vad lucrurile in felul asta).
Si ce-i cu subordonarea? Ca pe-aia n-am prins-o :p

_________________
www.astrographist.com - Astrofotografie de Alex Conu
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 15 Mar 2009 19:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hai s-o lamurim si pe asta supararea ta. Pe vremea aia aduceai critici aspre unora care postau imagini facute de ei. Atunci cand ai fost tratat cu aceeasi asprime critica in privinta muncii tale de fotograf te-ai suparat. Sau? A fost altfel si nu-mi amintesc eu?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   IYA2009 Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact